• NARODOWE CZYTANIE W GABONIU

  NARODOWE CZYTANIE W GABONIU

  W poniedziałek 1 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.  W tym roku przedstawiliśmy fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Odbiorcami były klasy IV-VIII. W przedsięwzięcie zaangażowały się uczennice z klasy VI i VII : Weronika Janeczek, Magdalena Oleksy, Gabriela Bieryt, Marlena Niemiec. Do grona dołączyła Pani Dyrektor, Elżbieta Kruczek, która ożywiła publiczność swoją interpretacją.

  Nie zapomnieliśmy również o młodszych klasach- dla nich uczniowie klasy z IV przygotowali „Legendę o Czechu, Lechu i Rusie”. Tekst przeczytali: Natalia Godoń, Olivia Głębocka, Natalia Stawiarska, Jakub Stępka, Dawid Pierzchała i Krystian Zieliński.

  Akcja spotkała się z zainteresowaniem społeczności uczniowskiej, co nas bardzo cieszy. Zapraszamy za rok!

  art. Iwona Łukasik

 • Małopolska Noc naukowców 2018

  Małopolska Noc naukowców 2018

  28 września grupa uczniów  z klasy VII i VIII naszej szkoły uczestniczyła w bezpłatnych atrakcjach oferowanych przez krakowskie uczelnie wyższe w ramach ,,Małopolskiej Nocy naukowców 2018". 
              Młodzież rozpoczęła swą  podróż edukacyjną od zwiedzania pracowni Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk,  min. pracowni wzrostu monokryształów, laboratorium ekspertyz radiometrycznych oraz centrum cyklotronowe Bronowice. Następnie uczestniczyli oni w pokazach doświadczeń pt. ,,Triki fizyki". Po zmroku wzięli udział w grze terenowej : ,,Naukowe Podchody". Uczestnicy zostali wyposarzeni w mapę IFJ PAN, która pozwoliła im na dotarcie do zadań konkursowych. Gra ta utrzymana w konwekcji ,,gry miejskiej" osnuta wokół praw i zjawisk fizycznych spotykanych codziennym życiu dostarczyła młodzieży wielu emocji, odkryć i dobrej zabawy, a rozwiązane zadania wyłoniły zwycięzców, na których czekały nagrody.
                Kolejnym przystankiem w zdobyciu wiedzy przyrodniczej była Politechnika Krakowska, gdzie młodzież wzięła udział w godzinnych pokazach imponujących eksperymentów chemicznych pt.,,Ekstremalne ścieżki". Pobudzeni licznymi wybuchami, udali się do ,,laboratorium czterech żywiołów", gdzie mogli uczestniczyć w prowadzonych eksperymentach. 
                Młodzi ,,Naukowcy" swą noc zakończyli w Centrum Kina Kijów podczas nocnej emisji filmu ,,Człowiek, który zabił Don Kichota".

  art. Sylwia Kotas

 • Święto Szkoły

  Święto Szkoły

  Tym razem święto patrona naszej szkoły uczciliśmy patriotyczną wieczornicą.  Po uroczystej mszy świętej złożyliśmy ukłon przed tablicą pamiątkową 1 PSP Armii Krajowej. Dalsza część uroczystości odbywała się w blasku płonących ognisk. Starsi uczniowie przygotowali anegdoty i wiersze przywołujące bohaterów II wojny światowej. Wkrótce rozległy się słowa piosenek żołnierskich przy akompaniamencie niezastąpionej Madzi. Młodsze dzieci z ciekawością oglądały patriotyczne filmiki.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się  prezentacja „Gaboń dawniej i dziś” wykonana przez uczniów klasy ósmej. W powietrzu unosiła się woń pieczonych kiełbasek, słychać było w tle patriotyczne nutki. Uroczystość udało się zorganizować dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców. Dziękujemy.

  art. Maria Zaryczny

 • Wycieczka do Oświęcimia - 20.09.2018r.

  Wycieczka do Oświęcimia - 20.09.2018r.

  Wycieczka inna niż wszystkie, pełna milczenia, zadumy.  Wyjechaliśmy radośni, roześmiani, wyluzowani. Dotarliśmy zrelaksowani do Oświęcimia. Zderzenie dwóch światów. „Arbeit macht frei”- szyderczo krzyczał napis. Dalej- każdy wie. Stąpaliśmy po ziemi świętej. Jeszcze Brzezinka- Brama Śmierci, rampa, baraki… „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.  Nie wolno zapomnieć, nie wolno…

  Kolejny etap wycieczki: Wadowice- perełka człowieczeństwa. Powraca uśmiech, radosny rozgardiasz, żarty. Zasłuchaliśmy się w słowa św. Jana Pawła II. Jak dobrze usłyszeć Człowieka.                                                                       

                                                                                                         art. Maria Zaryczny

 • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel

  Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel

  Dnia 19.09.2018r. w Bibliotece Publicznej w Gołkowicach odbyło się spotkanie czytelnicze z panią Anną  Czerwińską – Rydel. Uczniowie klasy siódmej wybrali się więc na nie z opiekunami, aby wkroczyć w świat książek biograficznych.

  W bibliotece razem z panią autorką pojawił się również gość specjalny – przepiękny pies pisarki – Muza.  W czasie spotkania  uczniowie poszerzyli  temat II Wojny Światowej, a konkretnie wysłuchali historii o patronce roku 2018 – Irenie Sendlerowej. Kobieta ta  „w obliczu śmierci wielu ludzi - nie pozostała obojętna”- mówi pani Anna. Patronka bowiem na początku swojej działalności pracowała w ośrodku pomocy społecznej. Jednak gdy III Rzesza wydała dekret mówiący o zakończeniu dofinansowywania Żydów przez ośrodek, całkowicie oddała się wspieraniu  ludzi w getcie, nawet jeżeli  było to zupełnie nielegalne. Zdobyła fałszywe dokumenty i w przebraniu pielęgniarki oraz pod pseudonimem „siostra Jolanta”, wchodziła do getta i niosła ludziom pomoc – zarówno materialną  jak i tą podnoszącą na duchu. Dodam jeszcze, że spotkanie było niezwykle ciekawe i przebiegło w spokojnej atmosferze.

  Art.  Aleksandra Pogwizd     ucz. kl. VII      

 • "Kolorowy świat i ja"

  "Kolorowy świat i ja"

  W klasie drugiej rozpoczęto cykl zajęć kreatywnych zgodnie z opracowanym programem " Kolorowy świat i ja". Zajęcia poświęcone są wspieraniu, rozwijaniu oraz stymulacji kreatywnej twórczości uczniów. Realizacja działań dokonuje się w oparciu o metody polegające na praktycznych działaniach dzieci.

  Tematyka pierwszych zajęć "Mały podróżnik wraca do domu". Uczniowie prezentują skonstruowany według własnego pomysłu pociąg, który został wykonany z surowców wtórnych.

  prace dzieci dostępne są po kliknięci linka -

  1. Mały podróżnik wraca do domu

  2.Elaboracja - zmiana początkowego kształtu przedmiotu.

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/1019 w Szkole Podstawowej w Gaboniu

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/1019 w Szkole Podstawowej w Gaboniu

  3 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Gaboniu, jak większość uczniów w całej  Polsce rozpoczęli kolejny rok szkolny. Inaugurację roku szkolnego 2018/19 rozpoczęto  od uczestnictwa w uroczystej mszy św. W kościele parafialnym w Gaboniu. W budynku szkoły, uczniów, rodziców oraz nauczycieli powitała Pani Dyrektor. Wszyscy  zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej .

  Następnie uczniowie klasy piątej przedstawili krótki program artystyczny. W rytm słów piosenki  Zdzisławy Sośnickiej : ,,Żegnaj lato na rok …” pożegnali wakacje, czas beztroski , przygód i błogich wspomnień. Kapitan w osobie przewodniczącego szkoły zaprosił ich na pokład statku wypływającego na niezgłębiony ocean nauki  w celu zdobywania wiedzy, pogłębiania umiejętności i poszerzania nowych horyzontów.

 • Zakończenie roku szkolnego 2017-2018

  Zakończenie roku szkolnego 2017-2018

  Po trudach wytężonej pracy nadszedł czas odpoczynku. Zmęczeni, ale uśmiechnięci zebraliśmy się w kościele parafialnym, aby podziękować Matce Najświętszej za miniony rok szkolny i prosić o szczęśliwe wakacje. W szkole przywitała nas pani Dyrektor, która krótko podsumowała pracę w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Podziękowała wszystkim za współpracę, wręczyła pisemne podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom. Ostatni dzień roku szkolnego jest okazją do wyróżnienia uczniów osiągających sukcesy w nauce. Otrzymali oni z rąk pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody. Klasa siódma przygotowała krótki program artystyczny którym wprowadziła nas w wakacyjny czas.

  Dziękujemy im bardzo i życzymy wszystkim udanych wakacji.

 • Koziarz- wycieczka piesza

  Koziarz- wycieczka piesza

  Delikatny szmer strumyka, ptaków strojny śpiew, cichy pomruk  lasu, promienie słoneczne przebijające się przez dojrzałą  zieleń liści i …”świergot” uczniów Szkoły Podstawowej w Gaboniu.  Doniosły, dodajmy i wyraźny, świadczący o nieprzebranych pokładach energii.

  Sprężystym krokiem maszerujemy na Koziarza. W ostatnich dniach nauki postanowiliśmy przewietrzyć głowy, rozruszać mięśnie, dotlenić mózg.  Stojąc na wieży widokowej  zachwycaliśmy się pięknem sądeckiej ziemi, wypatrywaliśmy naszego Gabonia.  Bystrzejsze oko dostrzegło majaczący w oddali kościół, można było nawet zobaczyć czerwień szkolnego dachu. Z Koziarza  dotarliśmy na Błyszcz, gdzie nasz ksiądz proboszcz ( a jakże, był z nami!) poprowadził piękną modlitwę przy popiersiu św. Jana Pawła II. Panie dokonały rzeczy niebywałej- rozpaliły ognisko!:)  Oczywiście o opał postarał się pan Wańczyk. Zjedliśmy własnoręcznie spalone kiełbasy z kawałkiem chleba i to wszystko bez ketchupu.  Po królewskim posiłku mieliśmy duuużo siły . Droga do Tylmanowej minęła nam w mig. Tam czekał na nas autokar i znów wróciliśmy do Gabonia.

  art.Maria Zaryczny

 • Szkolny "Mistrz oszczędzania"

  Szkolny "Mistrz oszczędzania"

  15 czerwca 2018 roku odbyło sie podsumowanie Szkolnego Konkursu Systematycznego Oszczędzania, trwającego przez cały rok szkolny.

  Polegał on na dokonywaniu przez członków SKO wpłat, przynajmniej jeden raz w miesiącu i nie wypłacaniu zgromadzonych funduszy.

  Głównym celem konkursu jest propagowanie idei oszczędzania pieniędzy iracjonalnegonimi gospodarowania.

  I miejsce - Jakub Stępka, Magdalena Gałysa, Natalia Stawiarska - wszyscy klasa III, Paweł Pasoń - klasa IV, Ewelina Pasoń,  Krzysztof Kunicki - klasa V, Karolina Pasoń - klasa VII.

  II miejsce - Ireneusz Stawiarski, Karol Oleś - klasa I, Olivia Głębocka - klasa III

  III miejsce - Olivier Tudaj - klasa I, Magdalena Pasoń, Kowarzyk Martyna, Sebastian Szumacher - klasa III, Jacek Łatka - klas VI

  Zwycięzcy otzrymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, za co serdecznie dziękujemy.

  art. Wanda Janik

   

 •   Zwycięstwo w konkursie plastycznym

    Zwycięstwo w konkursie plastycznym

                W ramach patriotycznych działań szkół w roku 2018 – w czerwcu nasi uczniowie brali udział w powiatowym konkursie plastycznym Wiwat Piłsudski, wiwat  Nowy Sącz –zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Uczeń klasy VI naszej szkoły - Artur Szumacher - odniósł ogromny sukces zajmując I miejsce. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i cenną nagrodę.

                                                                                                                               art. Janina Pelc

 • Zwiedzamy Muzeum w Starym Sączu

  Zwiedzamy Muzeum w Starym Sączu

  W niu 12 czerwca 2018 roku uczniowie z klasy II i III byli na wycieczce w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu, w ramach działań związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. po zwiedzaniu ekspozycji wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i wpisali się do ksiegi pamiątkowej.

  art. Wanda Janik

 • Sądeckie barwy Niepodległości

  Sądeckie barwy Niepodległości

  8 czerwca 2018 roku został rozstrzygnięty Konkurs fotograficzny Sądeckie barwy Niepodległości organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Uczennica VI klasy naszej szkoły – Kinga Tudaj zajęła w nim zaszczytne III miejsce. Gratulujemy jej sukcesu i życzymy motywacji do rozwijania swojej pasji.

                                                                                                                               art. Janina Pelc

 • Bezpieczne wakacje

  Bezpieczne wakacje

  W dniu 11 czerwca 2018 roku uczniowie z klasy III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami GOPR, WOP, Nadleśnictwa, Policji i Straży Pożarnej na temat "ezpieczne wakacje". Spotkanie odbyło się w kinie "Sokół" w Starym Sączu.

  Poszczególni przedstawiciele przekazali dzieciom cenne wskazówki na temat bezpiecznego zachowania na szlakach górskich, nad wodą, w lesie, w domu, na ulicy i podczas spotkań z nieznajomymi. Dodatkowo przypomniane zostały zasady udzielania pierwszej pomocy które mogą być przydatne podczas letniego wypoczynku.

  Przekazane informacje były poparte krótkimi filmikami instruktażowymi.

  Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowe gadżety.

  art. Wanda Janik

 • Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

  Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

  W dniu 7 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziuodbył się VI Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej "Let's sing and play", organizowany przez Szkołę Podstawową im. Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu. 

  W kategorii soliści i duety szkół podstawowychklas 4-6 II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Weronika Janeczek. Zaśpiewała piosenkę "Anywhere". Ocenie podlegała poprawność językowa, jakość wykonania, poziom trudności oraz wrażenia artystyczne.

  Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni wspaniałymi nagrodami.

  art. Elżbieta Faron

 • Dzień Rodziny

  Dzień Rodziny

  Z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka 28 maja 2018 roku przy naszej szkole odbył się piknik rodzinny pd hasłem "Biedronkowy Dzień Mamy i Taty". Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00, po przywitaniu wszystkich gości dzieci przedstawiły swój bogaty program artystyczny w którym prezentowałyswoje talenty artystyczne, taneczne i wokalne.

  Dużą popularnościa cieszyły się zabawy i konkurencje sportowe prowadzone przez członków Samorządu Uczniowskiego.

  Rada Rodziców we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Gaboń przygotowała pyszne kiełbaski i lody.

  Dzięki życzliwości firm "Raj" i "Zacisze" wszyscy uczestnicy częstowali się wspaniałymi ciastami. Serdecznie im za wsparcie naszej imprezy dziękujemy.

  art. Lucyna Krzak

   

 • Mistrz Czytania

  Mistrz Czytania

  10 maja 2018 roku w Filii w Gołkowicach - Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu – odbył się pierwszy etap III edycji konkursu czytelniczego Zostań Mistrzem Czytania. Naszą szkołę reprezentowało sześć osób. Do drugiego etapu – odbywającego się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży PiMGBP Starym Sączu zakwalifikowały się: Weronika Janeczek z klasy V i Marlena Niemiec z klasy VI. W wyniku czytelniczych zmagań dnia 24 maja 2018 roku Mistrzem Czytania  została uczennica naszej szkoły Marlena Niemiec. Gratulujemy jej sukcesu, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie i nagrodę.

  art. Janina Pelc

 • Nabór do II edycji projektu „Nowoczesna szkoła – przepustką do kariery”

  Nabór do II edycji projektu „Nowoczesna  szkoła – przepustką do kariery” - Obrazek 1

  Rekrutacja uczniów i uczennic do projektu „Nowoczesna

  szkoła – przepustką do kariery” – NABÓR II

   

  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama Beskidu” razem w partnerstwie z Gminą Stary Sącz realizuje projekt „Nowoczesna szkoła – przepustką do kariery” dla uczniów i uczennic szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych z terenu Gminy Stary Sącz.

  W naszej szkole rozpoczynamy II Nabór uczestników do projektu i w związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i uczennice do wzięcia w nim udziału.  

   

  Zapisy uczniów i uczennic do projektu pn. „Nowoczesna szkoła - przepustką do kariery” na zajęcia wyrównawcze, rozwijające kompetencje oraz z programowania i robotyki przyjmowane będą od 23.05.2018 r. do 04.06.2018 r. na podstawie Formularza rekrutacyjnego.

  Drugi etap rekrutacji (opinie od nauczycieli wychowawców, test określający predyspozycje) zaplanowany został do 15.06.2018 r.

   

  Trzeci etap rekrutacji (oświadczenia o spełnianiu kryteriów, oświadczenia Dyrektora szkoły, oświadczenia o ocenach) będzie trwał od 15.06.2018 r. do 22.06.2018 r.

   

  Szczegółowe informacje o projekcie, zasady i kryteria rekrutacji oraz obowiązki uczestników projektu zawiera Regulamin rekrutacji i uczestnictwa – do pobrania tutaj


  LINK “tutaj”  http://www.bramabeskidu.pl/component/content/article/32-lgd/761-rekr-art

  WAŻNE - Wypełniony Formularz rekrutacyjny należy składać do 04.06.2018 r. w Szkolnym Biurze Projektu - decyduje kolejność zgłoszenia i kompletność dokumentacji.

   

  ZAPRASZAMY SZCZEGÓLNIE, JEŚLI JESZCZE NIE JESTEŚ UCZESTNIKIEM NASZEGO PROJEKTU – DOŁĄCZ DO NAS,
  BO WARTO !!!

   

  Regulamin rekrutacyjny

  Dokumenty zgłoszeniowe:

  - Formularz rekrutacyjny dla uczniów/uczennic

  - Oświadczenie o spełnianiu kryteriów kwalifikacyjnych

  - Oświadczenie Dyrektora szkoły

  Spotkanie informacyjne z pracownikiem Bramy Beskidu odbędzie się 23 maja 2018 roku
  o godzinie 16.00

  Nabór do II edycji projektu „Nowoczesna  szkoła – przepustką do kariery” - Obrazek 2

 • Polska - moja Ojczyzna

  Polska - moja Ojczyzna

  18 maja 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas IV - VI wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym pt. "Polska - moja Ojczyzna", prowadzonym przez przedstawicieli Agencji szkolno - przedszkolnej LUPUS.

  Celem przewodnim tego spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie dzieciom, czym jest Patriotyzm i Ojczyzna.

  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach - rozwiązywali zagadki związane z Polską, które były przygotowane na tablicach edukacyjnych. Nagrodą za prowidłową odpowiedź było odsłonięcie jednej częsci planszy z wierszem Władysława Bełzy pt. "Katechizm polskiegodziecka".

  Na zakończenie za aktywny udział w zajęciach każdy uczestnik otrzymał "Dyplom Małego Patrioty", a szkoła Certyfikat "Szkoła Patriotów".

  Była równieżmożliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografii w stroju Powstańca - żołnierza lub sanitariuszki.

  art. Wanda Janik

 • Międzyszkolny Komputerowy Konkurs Ortograficzny

  Międzyszkolny Komputerowy Konkurs Ortograficzny

  18 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXVIII edycji Międzyszkolnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Starego Sącza Pana Jacka Lelka – zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Oto wyniki:

  Młodsza grupa – II miejsce (Wiktoria Kurzeja, kl. IV; Dagmara Wnęk, kl. IV; Weronika Janeczek, kl V)

  Indywidualnie – III miejsce Weronika Janeczek

  Starsza grupa – III miejsce (Kamil Godoń, kl. VI; Łukasz Godoń, kl. VI; Karolina Pasoń, kl. VII)

  Indywidualnie – III miejsce Łukasz Godoń

  Bardzo się cieszymy z uzyskanych wysokich wyników i serdecznie dziękujemy organizatorom za wieloletni trud związany z organizacją konkursu, za cenne nagrody oraz dobry klimat.

                                                 art. Janina Pelc

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu
  Gaboń 67
  33-388 Gołkowice

 • (0-prefix)18 446 32 60

Galeria zdjęć