Dekalog dla rodziców i wychowawców

# Nie upokażaj dziecka, bo ono, tak jak ty, ma silne poczucie własnej godności.

# Postaraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

# Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru najczęściej jak możesz.

# Jeśli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz. Nie bój się utraty autorytetu - dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy.

# Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób.

# Nigdy nie mów "zrobisz to bo ja tak chcę" - jeżeli musisz  czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.

# Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl jak ty poczuł byś się, będąc dzieckiem.

# Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.

Żelazne reguły wychowawcze dla młodych rodziców

# Nigdy przy dzieciach nie kłóćcie się. Jeżeli zaistnieją nieporozumienia, załatwiajcie to między sobą, bez świadków.

# Nigdy przy dzieciach nie róbcie wymówek i nie sprzeczajcie się, zwłaszcza na ich temat.

# Nigdy nie pozwalajcie dzieciom na rzeczy zabronione przez drugie z rodziców,

# Nigdy nie zwierzajcie się dziecku z wzajemnych spraw.

# Nigdy w obecności dzieci nie wypominajcie sobie wad ani przewinień.

# Nigdy nie podważajcie szacunku ani nie osłabiajcie miłości dziecka do drugiego z rodziców.

# Nigdy nie mówcie dziecku " Tylko nie mów tego mamie" albo "Nic nie mów ojcu".

# Nigdy nie mówcie dziecku "Powiem tatusiowi jaki byłeś niegrzeczny". Jeżeli dzieci straszy się ojcem, to jak mogą go kochać i mieć do niego zaufanie.

# Nigdy nie wydawajcie dzieciom nieprzemyślanych poleceń. Nie wolno też ich co chwila zmieniać, aby dziecko nie spostrzegło, że nakazy i zakazy zależą wyłącznie od chwilowych humorów czy nastrojów.

# Nigdy nie wyróżniajcie żadnych z dzieci, lecz wszystkie traktujcie sprawiedliwie.

# Nie bądźcie rodzicami, którzy wszystko wykonują za dzieci, ale stawajcie im słuszne wymagania i powoli wdrażajcie do samodzielnej pracy.

# Bądźcie tacy, jakimi chcielibyście widzieć wasze dzieci.