• Wycieczka: Mobilne Centrum Edukacji

      W piątek, 17 września, uczniowie klas 3-6 mieli przyjemność porozmawiać z robotem i przetestować Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła, które gościło w Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu. Projekt skierowany jest zarówno do dzieci jak i młodzieży oraz nauczycieli. Ma on na celu zachęcić do odbywania podróży po Polsce, poznawania niezwykłych zakątków kraju, odkrycia Polski na nowo. Mobilne Centrum Edukacji to multimedialna przestrzeń, która uczy poprzez zabawę. Została podzielona na kilka stref:

      - aplikacja wykorzystująca "augmented reality" - gdzie można było odbyć wirtualną podróż,

      - stoły multimedialne,

      - tablety z aplikacjami,

      - kompletowanie plecaka turystycznego,

      - pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez ratowników GOPR,

      - testowanie sprzętu rekreacyjnego.

      Największą atrakcją był humanoidalny robot, z którym można było porozmawiać, zatańczyć, a na zakończenie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

      K.Olszak

     • Ognisko klasy V

      Czwartek - ostatnie dni słonecznego, ciepłego lata. Klasa 5 nie może się doczekać ostatnich lekcji, siedzą jak na przysłowiowych szpilkach. Jeden z uczniów - Ireneusz Stawiarski zaprosił koleżanki i kolegów na klasowego grilla oraz wspólne gry i zabawy. I jest! Dzwonek! Możemy ruszać! Najpierw czekał nas marsz - niektórzy zmęczeni, ale dzielnie szli pod górę. Po dotarciu do celu mogliśmy odpocząć, pograć w planszówki, piłkę nożną, badmintona, poskakać na trampolinie. Serdecznie dziękujemy Irkowi, jego rodzicom oraz babci za pyszny poczęstunek a także zorganizowanie wspólnego czasu.

     • Spotkanie z policjantem

      10 września odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem policjantem. Poruszone zostały na nim różnorakie tematy, wśród nich znalazły się między innymi:

      - zasady dotyczące bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi osobami,

      - po czym rozpoznamy policjanta,

      - gdzie możemy szukać pomocy w razie sytuacji kryzysowej,

      - przydatne numery telefonów,

      - udzielanie pomocy,

      - zasady poruszania się na drodze jako pieszy i jako rowerzysta,

      - elementy odblaskowe i ich znaczenie.

      Druga część spotkania dotyczyła zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet oraz cyberprzemocy.

      W ramach podsumowania, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań związanych z nurtującymi ich tematami.

     • Nagrodzeni w Powiatowym Konkursie „Moja ilustracja do książki…”

      Miło nam poinformować o sukcesie dwóch naszych uczniów z klasy II w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Moja ilustracja do książki: Poszukiwacze przygód Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”. W kategorii „Atrakcje turystyczne Sądecczyzny” Karol Giza zdobył pierwsze miejsce, a Paweł Gałysa wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

       

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się uroczystą mszą św. o godzinie 8.00.

       

      Informacja o dowozie: godzina 7.00- wyjazd z Łazów Brzyńskich (ostatni przystanek), odwóz po rozpoczęciu roku szkolnego nastąpi o godz. 10.40.

       

       W obecnej sytuacji zwracamy się z prośbą o zachowanie wymaganej odległości pomiędzy osobami i stosowanie środków ochrony osobistej (maseczki).

       

      Po zakończonej mszy św. uczniowie przejdą do budynku szkoły na spotkanie z wychowawcami.

      Przy każdym wejściu znajdują się płyny do dezynfekcji rąk.

      Pamiętajmy, że wszyscy musimy zadbać o to, aby w naszej szkole było bezpiecznie. Będą nas obowiązywały zasady ujęte w opracowanych procedurach, które zawierają wytyczne MEN, MZ i GIS. Na spotkaniach z wychowawcami uczniowie zostaną szczegółowo z nimi zapoznani.

      Zwracamy się z prośbą do Rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat obecnej sytuacji i uświadamiali je, jak ważna jest świadomość obowiązujących zasad higieny i stosowanie się do zaleceń. Zmiany organizacyjne w szkole zostały zaplanowane z myślą o bezpieczeństwie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

      Od czwartku rozpoczynamy naukę w szkole. Klasy będą mieć lekcje w jednej sali (uczniowie będą wychodzić tylko na lekcje informatyki i zajęcia wychowania fizycznego). Prosimy Rodziców o systematyczne sprawdzanie wiadomości w dzienniku elektronicznym i na stronie naszej szkoły.

      Zasady obowiązujące podczas inauguracji roku szkolnego 1 września 2021 r. 
       

      • Pamiętamy o zasłanianiu ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu
       do szkoły.
      • Maseczki zdejmujemy po wejściu do sali lekcyjnej.
      • Pamiętamy o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu (odległości) od innych osób przebywających w szkole. 
      • Unikamy tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą  przed rozpoczęciem spotkania  oraz po jego zakończeniu.

      Do zobaczenia.

      Dyrektor i Nauczyciele SP im. 1PSP AK w Gaboniu

    • Dożywianie - dofinansowanie posiłków z OPS
     • Dożywianie - dofinansowanie posiłków z OPS

      O dożywianie dzieci w szkołach od września 2021 r. rodzice mogą się już starać od sierpnia 2021 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Sączu.

      Przyznanie dożywiania musi być poprzedzone rodzinnym wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w miejscu zamieszkiwania rodziny. 

      Warto wiedzieć, że rodzice mogą sami wykupić obiady u organizatora dożywiania, chociażby ze środków Programu 500+. Niemniej rodziny mniej zamożne mogą ubiegać się o dożywianie swoich dzieci finansowane ze środków publicznych. Obowiązuje tutaj kryterium dochodowe t. j. Pułap poniżej 792 zł netto na osobę w rodzinie. Dochody są liczone z poprzedniego miesiąca od złożenia wniosku o dożywianie. Najczęściej występujące dochody to:

      - zatrudnienie (wymagane zaświadczenie od pracodawcy)- renty/emerytury (wymagane bieżące decyzje z ZUS lub KRUSu albo odcinki wypłat lub zaświadczenia)- z gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha (wymagany nakaz płatniczy)- z działalności gospodarczej (zwykłe warunki - wymagane zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za rok poprzedni, w przypadku ryczałtu - wymagane oświadczenie o dochodach za poprzedni miesiąc)- świadczenia rodzinne i alimentacyjne.

       

      Więcej informacji można uzyskać na stronie OPS w Starym Sączu

      Dofinansowanie posiłków

      lub pod numerem telefonu:

      OPS Stary Sącz - 18 446 20 70 lub 18 547 61 40

      OPS Łącko - 18 414 07 31 lub 18 414 07 32

     • Postaw na słońce

      Jesteśmy grupą „ Młodych ekologów”. Pracujemy wspólnie nad upowszechnianiem wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (ONZ), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Tym razem nasze działania podjęliśmy w  ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Postaw na Słońce”. Fotowoltaika to z pewnością niewyczerpywalne źródło energii, gwarantuje ochronę środowiska naturalnego i przynosi oszczędności. Nasz projekt pokazuje jak wiele możemy zyskać decydując się na ten ekologiczny sposób pozyskiwania energii.

      Zatroszczmy się wspólnie o naszą planetę!!!

       

    • Pożegnania nadszedł czas…
     • Pożegnania nadszedł czas…

       W dniu zakończenia roku szkolnego życzymy wszystkim spokojnych, bezpiecznych i udanych wakacji.

       Oprócz „zwykłych” pożegnań, czyli takich na dwa miesiące, nastąpiło jedno bardziej uroczyste- pożegnanie klasy 8. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym zawarli humorystyczny filmik, prezentację zdjęć z dzieciństwa oraz szereg scenek przedstawiających ich przyszłość. Wśród zawodów, jakie prognozują dla siebie znalazły się m.in:  zawód strażaka, psychologa, mechanika, ratownika i naukowca.

       Życzymy ósmoklasistom spełnienia marzeń co do kariery w przyszłości, a przede wszystkim dostania się do wybranych szkół!

       A dla reszty naszych uczniów: udanego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu!

     • „Misja – podatki, to się opłaca” – specjalistki od podatków ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu

      W roku szkolnym 2020/2021 z inicjatywy Ministra Finansów, Pana Tadeusza Kościńskiego, odbyła się kolejna edycja programu edukacyjnego skierowanego do uczniów szkół podstawowych pt. „Finansowoaktywni”. W tegorocznej odsłonie uczniowie mieli zapoznać się bliżej z pojęciem podatków, wskazując ich istotę oraz korzyści płynące z ich płacenia Do programu przystąpiło ponad sześćset szkół z całej Polski, w tym uczennice klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. I PSP AK w Gaboniu.- Weronika Janeczek i Anna Szumacher. Dziewczyny podjęły się trudnej misji stworzenia filmu edukacyjnego poświęconego podatkom. 16 czerwca 2021 roku miała miejsce gala finałowa konkursu z udziałem wyróżnionych uczestników. Spośród biorących udział w konkursie 246 szkół, film Weroniki Janeczek i Anny Szumacher znalazł się w gronie 10 nagrodzonych zwycięzców. Gratulujemy dziewczynom sukcesu!

    • Laureatki wojewódzkiego Konkursu Historycznego z Gabonia
     • Laureatki wojewódzkiego Konkursu Historycznego z Gabonia

      Trzy uczennice Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zostały laureatkami VIII edycji Konkursu Wojewódzkiego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zorganizowanego przez Fundację Sądecką. W dniu 18 czerwca 2021 r. w siedzibie Fundacji Sądeckiej uczennice: Antonina Bober z klasy V, Natalia Godoń  i  Alicja Rusin z klasy VI odebrały dyplomy laureatów konkursu historycznego. Dodatkowo Alicja Rusin została wyróżniona nagrodą pieniężną ufundowaną przez Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków. Uczennice musiały przejść przez trzy etapy konkursu w formie pisemnych testów oraz napisać pracę na jeden z czterech narzuconych przez organizatorów tematów. Praca Alicji Rusin, zatytułowana: „(…) i jesteśmy w Sączu z powrotem”, na temat postaci Świętego Jana Pawła II, zyskała największą uwagę jury, co zaowocowało zdobyciem I miejsca! Gratulujemy dziewczynom ogromnej wiedzy historycznej, która pozwoliła im na zdobycie wyróżnień z grona ponad stu uczestników konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów. Opiekunem merytorycznym uczennic z ramienia SP w Gaboniu była Pani Ewa Sojka.

    • Szkolny Mistrz Oszczędzania
     • Szkolny Mistrz Oszczędzania

      1 czerwca został rozstrzygnięty  Szkolny Konkurs Systematycznego Oszczędzania pod hasłem „Mistrz Oszczędzania”, trwający od września do końca maja.

      Polegał on na dokonywaniu przez członków SKO wpłat, przynajmniej jeden raz w miesiącu, i nie wypłacaniu zgromadzonych funduszy.

      I miejsce: Julia Stępka – klasa III

      II miejsce: Agata Szumacher – klasa I                  

                         Izabela Rusin – klasa III

      III miejsce: Karol Szulhan – klasa I

                          Julia Bober – klasa III              

      Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!                                                                                                          

     • DZIEŃ MAMY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

      DLA NASZYCH KOCHANYCH RODZICÓW

      26 maja- Dzień Matki oraz 23 czerwca- Dzień Ojca to jedne z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoich rodziców. To właśnie dla nich dzieci z oddziału przedszkolnego  pod kierunkiem pani Małgorzaty Kaczmarczyk przygotowały krótki program artystyczny. Niestety w tym roku Rodzice nie mogli nas zaszczycić swoja obecnością w szkole, dlatego występ swoich dzieci mogli obejrzeć korzystając z mediów społecznościowych.

      Występ można zobaczyć tutaj:  https://youtu.be/zEMPCZWgrhs

    • INFORMACJA DLA RODZICÓW Z OPS.
     • INFORMACJA DLA RODZICÓW Z OPS.

      Stypendia szkolne po wakacjach

      Prosimy rodziców, którzy będą się ubiegali we wrześniu 2021 r. o socjalne stypendia szkolne aby gromadzili od lipca dokumenty zakupowe na usługi i asortyment związany z poszerzaniem edukacji dzieci. Mogą to być faktury, umowy, paragony. Do paragonu należy dołączyć oświadczenie, którego rodzica i dziecka paragon dotyczy. 

      Wydatki te muszą być potwierdzone na kwotę min. 150 zł na dziecko.

      Wydatki można ponosić od lipca do października 2021 r.

      UWAGA– prosimy, aby na dokumentach tych widniały tylko usługi lub produkty związane z celami edukacyjnymi. Nie może to być paragon mieszany, na którym oprócz np. odzieży sportowej są wymienione produkty spożywcze dla rodziny. Takie paragony nie będą akceptowane do wypłaty!

      Wydatki muszą być związane ściśle z celami edukacyjnymi. Nie jest to świadczenie przeznaczone na cele bytowe, żywność, rachunki, etc. Rodzice korzystając ze stypendiów szkolnych zobowiązani są do aktywnego inwestowania w edukację swoich dzieci.  

      Usługi i asortyment edukacyjny to przede wszystkim:
      - opłata za dodatkowe lekcje języka obcego,
      - opłata za udział w dodatkowych zajęciach sportowych np. piłki nożnej, tenisa (opłata klubu sportowego „Sokół”),
      - opłata za zajęcia w lego-akademii, robotyki, programowania, kodowania,
      - opłata za zajęcia taneczne, plastyczne,
      - opłaty za programy edukacyjne online, aplikacje edukacyjne.

      Stypendium szkolne można także przeznaczyć na „tradycyjny sprzęt” szkolny jeżeli dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego i świadczenia „300+” nie pokryją tych kosztów. Mogą to być:
      - przybory szkolne: długopisy, ołówki, kredki, linijki, temperówki, piórniki, farby, kartony i bloki rysunkowe, pędzle, bibuły, zeszyty itp.,
      - podręczniki, lektury szkolne, opracowania szkolne, encyklopedie, słowniki, poradniki związane z edukacją ucznia (ale nie poradniki hobbistyczne np. młodego wędkarza),
      - tornistry, stroje i obuwie szkolne, fartuchy, rękawice ochronne dla uczniów szkół zawodowych (ewentualnie narzędzia)

      Wnioski o stypendia można składać od 1 do 15 września 2021 r. 

      Stypendia szkolne służą wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci w rodzinach o niskich dochodach - poniżej 528 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie.

      Stypendia przyznawane są w wysokości minimum 99,20 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż przedstawione wydatki. O ostatecznej wysokości stypendium decyduje tez dotacja przyznana przez kuratorium oświaty. 

      Planowana termin wypłaty stypendium to grudzień 2021 r.

      więcej informacji pod numerem 18 446 20 70 wew. 1

       

    • Uczennica Szkoły Podstawowej w Gaboniu laureatką Olimpiady Matematycznej Juniorów
     • Uczennica Szkoły Podstawowej w Gaboniu laureatką Olimpiady Matematycznej Juniorów

      Uczennica klasy ósmej Weronika Janeczek uzyskała tytuł laureata XVI Olimpiady Matematycznej Juniorów. O Weronice pisaliśmy już w ubiegłym roku, gdy została finalistką Małopolskiego Konkursu Matematycznego. W bieżącym roku szkolnym sięgnęła kolejny raz po ten tytuł. Sukces ten jej jednak nie zadowolił. Zapragnęła zmierzyć się z trudniejszym wyzwaniem. „Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych. OMJ to jedyna olimpiada przedmiotowa z matematyki na poziomie szkoły podstawowej wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej olimpiad uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów w pierwszej kolejności do szkół wymienionych w art. 132 ustawy - Prawo oświatowe oraz art. 20d ustawy o systemie oświaty”- czytamy na stronie OMJ. Konkurs ten podzielony jest na trzy etapy: zawody pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Zadania konkursowe drugiego i trzeciego stopnia były wyłącznie zadaniami na dowodzenie. Cieszymy się ogromnie z sukcesu Weroniki i życzymy jej wytrwałości w realizacji marzeń oraz szerokich perspektyw w matematycznym rozwoju.

     • KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY „STROIK WIELKANOCNY”

      Po raz kolejny dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w konkursie artystycznym organizowanym przez Bibliotekę szkolną przygotowując piękne stroiki wielkanocne. W piątek 26.03 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Na konkurs wpłynęło 12 prac. Komisja postanowiła nagrodzić następujące prace:

      I miejsce- Maja Psonak, Zuzanna Rams, Magdalena Kulak

      II miejsce- Emilia Ziemianek, Zuzanna Łatka

      III miejsce- Bartosz Kotas, Kacper Kołodziej

      Wyróżniono również prace następujących osób:

      Nikola Stawiarska, Mateusz Cebula, Zuzanna Kozieńska, Dominik Cebula, Ireneusz Stawiarski

      Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe po powrocie do szkoły.

      Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!

    • UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY LAUREATKĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO
     • UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY LAUREATKĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

         Miło nam poinformować, iż Aneta Rams, uczennica klasy ósmej, znalazła się w grupie utalentowanej młodzieży z województwa małopolskiego, zdobywając tytuł laureata w Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego. Po przejściu etapu szkolnego i rejonowego, Anetka osiągnęła znakomity wynik w ostatnim etapie: wojewódzkim, co zadecydowało o przyznaniu  jej tego wyróżnienia.

         Samo dotarcie do etapu wojewódzkiego konkursu jest ambitnym i wymagającym wzmożonej pracy zadaniem. Najpierw trzeba uzyskać co najmniej 60% punktów możliwych do zdobycia w etapie szkolnym, potem 75 % w etapie rejonowym. Spośród kilkuset uczniów z województwa małopolskiego, w ostatnim, wojewódzkim etapie,  wyłoniona zostaje grupa finalistów, którzy zdobyli co najmniej 50% punktów oraz wąskie grono najlepszych, czyli laureatów, z co najmniej 85% wynikiem. Uzyskanie takiej puli punktów wymaga szerokiej wiedzy, umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz odporności na stres.

         Wojewódzkie konkursy przedmiotowe uważane są za prestiżowe, gdyż dają możliwość rozwijania zainteresowań uczniów, przygotowują ich do dalszej nauki oraz pozwalają na trafne rozpoznawanie własnych uzdolnień.  Stanowią również świetne narzędzie do promocji szkół i nauczycieli wspierających wyróżniających się uczniów. Co równie ważne, uzyskanie tytułu laureata wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą roczną ocenę klasyfikacyjną. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie wyżej wymienionego tytułu jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu najwyższego wyniku. Co najważniejsze, laureaci są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

        -Dlatego też sukces naszej uczennicy jest dla całej szkoły powodem do radości i dumy, a także dowodem jej zaangażowania, rzetelnej nauki i szczególnego talentu- podkreśla dyrektor naszej szkoły, pan Piotr Wańczyk.

        Gorąco gratulujemy Anetce, jej rodzicom oraz nauczycielowi prowadzącemu osiągnięcia tak wspaniałego wyniku!

    • JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
     • JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

      5 marca odbyło się w naszej szkole uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Celem tej uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Pierwszaki, uczniowie z klas 2- 3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego obejrzeli przedstawienie „Bohaterowie naszych bajek” przygotowane przez starszych uczniów. W młodych aktorów wcielili się : Wójcik Antoni jako „ Kot w Butach”, Izabela Rusin oraz Kamila Florek to „ Krasnale”, Julia Bober jako  „Wróżka” oraz Dominika Arendowska - „ Królowa Książka”. Dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, mówiącym o tym, jak należy dbać i szanować książki. Odgadywały też bajkowe zagadki. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą czytać i szanować książki. Następnie pan Dyrektor, Piotr Wańczyk, wręczył dzieciom pamiątkowe dyplomy i książeczki. Pełni wrażeń, młodzi czytelnicy oznajmili, że bibliotekę będą często odwiedzać!

      L.Krzak

    • Z życia przedszkolaka- styczeń/luty
     • Z życia przedszkolaka- styczeń/luty

      Kiedy w styczniu  wróciliśmy po dłuższej przerwie do szkoły, w naszym przedszkolu odbył się konkurs wokalny kolęd i pastorałek pt.: „Cicha noc…”.

      Uczestników oceniało jury w składzie: p. Halina Cabała, p. Lucyna Krzak, p. M. Kaczmarczyk. Głównym celem konkursu było propagowanie kultury muzycznej oraz pielęgnowanie tradycji kolędowania. W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział siedmioro dzieci. Każdemu występowi towarzyszył dreszczyk emocji, a dla małych wykonawców było to ogromne przeżycie. Nie zabrakło ciekawych strojów oraz rekwizytów, które uatrakcyjniły prezentacje.

      I miejsce zdobyła  Maja Psonak za kolędę „Była noc”

      II miejsce – Zuzia Rams za kolędę „Pastuszek Bosy”

      III miejsce – Zosia Bober za kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

      GRATULUJEMY :) 

      Prezentację dzieci można zobaczyć tutaj: https://youtu.be/5NzpPfr88W0

      W styczniu dowiedzieliśmy się, w jaki sposób możemy pomagać starszym osobom oraz wykorzystaliśmy piękną zimę i postanowiliśmy spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu – było super i trochę zimno… brrrr, ale chcielibyśmy powtórzyć to jeszcze raz – może się  uda :)

      W lutym w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Wszyscy się przebrali – był pirat, kot, księżniczki, batman, a nawet Pippi Langstrumpf. Zabawy było co niemiara. Podczas tłustego czwartku dowiedzieliśmy się, skąd się wzięła tradycja „Tłustego Czwartku” i zjedliśmy wiele pysznych pączków. Byliśmy też w teatrze na przedstawieniu pt. „Sierotka Marysia w krainie bajek” -  niestety tyko online, ale za to wszyscy w tym dniu ubraliśmy się elegancko. Luty był dla nas miesiącem bardzo ciekawym, ponieważ nie obeszło się bez eksperymentów :) 

      Urodziny w styczniu w naszym przedszkolu obchodziła Zuzia Rams– jeszcze raz życzymy naszej koleżance  wszystkiego najlepszego :)

      Bohaterem tygodnia w styczniu została Nikola Szewczyk, a w lutym Emilia Ziemianek, Gabrysia Kolasa i Artur Tokarczyk – GRATULACJE :)

      M.Kaczmarczyk

    • Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I
     • Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu informuje, że od dnia 25 lutego 2021 r. rozpoczynają się zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022.

      Zapisy będą prowadzone od 25 lutego 2021 r. w sekretariacie szkoły
      w godzinach od 8.00 - 15.00.

       Do oddziału przedszkolnego zapisujemy dzieci urodzone w 2015 r. i wcześniej.

      W celu zapisania dziecka do oddziału przedszkolnego należy dostarczyć do sekretariatu szkoły wypełniony wniosek i odpowiednie załączniki, dostępne na szkolnej stronie internetowej lub w sekretariacie szkoły do dnia 19 marca 2021r.

      Rodzice dzieci uczęszczających już do oddziału przedszkolnego, które w roku szkolnym 2021/2022 będą kontynuować naukę w oddziale przedszkolnym, składają tylko deklarację kontynuacji nauki do dnia 3 marca 2021r.

      Do klasy I Szkoły Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu zapisujemy dzieci urodzone w 2014 r. (7 - letnie):

      a) z urzędu, na podstawie zgłoszenia dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły

      b) na pisemny wniosek rodziców uczniów, zamieszkałych poza obwodem szkoły.

       Szczegółowe informacje oraz druki dostępne w sekretariacie szkoły lub na naszej stronie internetowej w zakładce: Uczniowie i rodzice - Rekrutacja 2021/2022.

       

       

       

    • Z życia przedszkolaka- grudzień
     • Z życia przedszkolaka- grudzień

      Grudzień minął nam szybko i w bardzo miłej atmosferze, gdyż odwiedził nas Św. Mikołaj, którego przywitaliśmy krótkim występem. Jak się okazało, byliśmy bardzo grzeczni, ponieważ wszyscy dostaliśmy paczki!

      W ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” wykonaliśmy drobne upominki dla seniorów, które zostały im przekazane wraz z paczką świąteczną w ramach akcji „Paczka dla Seniora”, dostarczoną przez lokalny Caritas. Dodatkowo wykonaliśmy ozdoby bożonarodzeniowe, które zdobiły szkolny korytarz.

      W naszej grupie zorganizowaliśmy też spotkanie wigilijne, zachowując wszystkie tradycje związane z Wigilią. Odczytaliśmy fragment Pisma św., złożyliśmy sobie życzenia, trzymając w ręku biały opłatek, zjedliśmy rybkę i paszteciki z barszczem, a na koniec zaśpiewaliśmy wspólnie kolędy.

      W grudniu urodziny obchodzili: Dominik i Dawid – życzymy im dużo radości i wszystkiego najlepszego!

      Bohaterem tygodnia została Zuzia K. – GRATULACJE!

    • KONKURSY BOŻONARODZENIOWE
     • KONKURSY BOŻONARODZENIOWE

       

      Jak co roku, w naszej szkole zorganizowaliśmy konkursy, których tematyka dotyczyła Świąt Bożego Narodzenia, ich wyjątkowości, zwyczajów oraz tradycji.

      Pierwszy konkurs artystyczny, pt: „Ozdoba świąteczna”, został przeprowadzony w oddziale przedszkolnym. Nagrody otrzymały następujące osoby:

      I miejsce: Maja Psonak, Nikola Stawiarska, Jan Sychowski, Magdalena Kulak

      II miejsce: Zuzanna Łatka, Faustyna Gałysa, Nikola Szewczyk, Bartosz Kotas

      III miejsce: Kacper Kołodziej, Artur Tokarczyk, Dawid Citak, Zuzanna Rams

      Wyróżnienia: Zofia Bober, Jan Sutor, Zuzanna Kozieńska, Gabriela Kolasa, Daniel Psonak

      Drugi konkurs, „Kolęd i pastorałek”,  został przeprowadzony w formie online. Nagrodzono następujących uczniów:

       I miejsce: Maja Sychowska- klasa II, Dominika Arendowska- klasa III, Justyna Job- klasa VI

      Wyróżnienia: Karolina Biryt- klasa VII, Aurelia Biryt- klasa IV, Mariola Biryt- klasa V, Łukasz Biryt- klasa VII, Justyna Rams- klasa II

      Trzeci konkurs, plastyczny, pt: „Wkrótce święta”, przeprowadzony został także w formie online. Wyróżnione zostały następujące osoby:

      Julia Bober- klasa III

      Dominika Arendowska- klasa III

      Grzegorz Tokarczyk- klasa I

      Kacper Kurzeja- klasa II

      Emilia Kozieńska- klasa II

      Emilia Kurzeja- klasa IV

      Sebastian Szumacher- klasa VI

      Aurelia Biryt- klasa IV

       

      Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane na naszej stronie internetowej oraz stanowią dekorację w naszej szkole.

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy, na zwycięzców czekają nagrody!

      Art. L.Krzak

    • Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej
     • Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

      Bardzo proszę o zapoznanie się z artykułem dotyczącym, dofinansowania na zakup komputera lub laptopa dla dziecka z rodziny rolniczej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać najpóźniej do 30 grudnia 2020 r.

      Pieniądze na zakup komputera dla dziecka z rodziny rolniczej

       

      Do 30 grudnia 2020 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego (laptopa) wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką.

      Wysokość pomocy wynosi 1500 zł na rodzinę.

      Pomoc będzie przysługiwała rodzinie:

      • w skład której wchodzi co najmniej dwoje dzieci w wieku do 18 lat, uczących się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021;
      • w której co najmniej jedno z rodziców/opiekunów prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
      • w której co najmniej jednemu z rodziców/opiekunów został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
      • w której łączny dochód uzyskany przez rodziców/opiekunów w 2019 r., podzielony na rodziców/opiekunów i dzieci w wieku do 18 lat nie przekracza w przeliczeniu na osobę 1 200 zł miesięcznie;
      • która nie otrzymała w ostatnich trzech latach poprzedzających dzień złożenia przedmiotowego wniosku, komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

      Wsparcie będzie przyznawane jednemu z rodziców lub opiekunów na jego wniosek o przyznanie pomocy złożony do biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodzica lub opiekuna.

      Wersja PDF wniosku - otwórz

      Wersja edytowalna wniosku - otwórz

      Instrukcja wypełniania wniosku o przyznanie pomocy - otwórz

      Wzór formularza rozliczenia pomocy - otwórz

      Do wniosku o przyznanie pomocy należy dołączyć:

      • kopie decyzji ustalających wymiar podatku rolnego na rok 2019 r.;
      • kopie zeznań podatkowych za 2019 r.
      • kopię faktury potwierdzającej dokonanie zakupu komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką – w przypadku dokonania tego zakupu przed dniem złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia 10.12.2020 r.  

      Wsparcie można otrzymać jedynie na sprzęt komputerowy zakupiony w terminie od 10 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

      Rodzic lub opiekun musi dostarczyć fakturę potwierdzającą dokonanie zakup takiego sprzętu do 15 kwietnia 2021 r., do biura powiatowego Agencji, którego kierownik wydał decyzję o przyznaniu pomocy.Podstawa prawna: § 13ze rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

    • KONKURSY PRZEDMIOTOWE W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
     • KONKURSY PRZEDMIOTOWE W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

      Miło nam poinformować, że nastepujące osoby zakwalifikowały się do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty:

      - Weronika Janeczek, kl.8 (matematyka, język polski, chemia, fizyka),

      - Ewelina Pasoń, kl.8 (biologia),

      - Aneta Rams, kl.8 (język angielski).

      Ponadto Weronika Janeczek bierze udział w XVI Olimpiadzie Matematycznej Juniorów, w której zakwalifikowała się do zawodów drugiego stopnia.

      Kolejny sukces: dwie uczennice klasy ósmej: Weronika Janeczek i Anna Szumacher wzięły udział w konkursie ekologicznym "Bądź Eko- fanem" i uzyskały tytuł laureata.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • ZRÓB TO SAM - ZIEMIĘ LECZ - TAKA MAŁA WAŻNA RZECZ !!!
     • ZRÓB TO SAM - ZIEMIĘ LECZ - TAKA MAŁA WAŻNA RZECZ !!!

      Troska o środowisko naturalne jest  bardzo ważna, dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat. Dlatego dzieci z Oddziału Przedszkolnego przez cały   miesiąc październik realizowały program pt.” Szkolne Przygody Fajniaków”. Tegoroczna tematyka dotyczyła czterech żywiołów: wody, ognia, ziemi i powietrza. Zajęcia rozpoczynały się odczytaniem fragmentów  książki- "Gangu  Fajniaków"- przez p. Lucynę Krzak. Przedszkolaki z dużym zaciekawieniem słuchały ciekawostek związanych z otaczającym nas światem oraz wykonywały kolorowe rysunki. W nagrodę za udział w zajęciach otrzymały pamiątkowe dyplomy, maskotki,  książki oraz naklejki. Fundatorem nagród była sieć sklepów „Biedronka”. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

    • ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - PAMIĘTAMY
     • ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - PAMIĘTAMY

      Powstała z grobu na Twe władne słowo
      Polska – wolności narodów chorąży.
      Pierzchnęły straże, a ponad jej głową
      Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży
      .
                                           Alojzy Feliński

       

      Rocznica  odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego  wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, na stałe wpisało się w  kalendarz szkolnych uroczystości naszej szkoły. Listopadowe obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości przypominają burzliwe dzieje naszej ojczyzny.

      10 listopada  nasi najmłodsi z oddziału przedszkolnego przygotowali krótką akademię, aby uczcić ten wyjątkowy dla każdego Polaka dzień, a o godzinie 11.11 uroczyście wyśpiewali hymn Polski, tym samym przyłączając się do akcji Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

    • WYGRANA W KONKURSIE FUNDACJI SĄDECKIEJ
     • WYGRANA W KONKURSIE FUNDACJI SĄDECKIEJ

        W bieżącym roku szkolnym Fundacja Sądecka zorganizowała konkurs historyczny pt. „Sądeczanie dla Niepodległej” dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.  Patronat medialny sprawował miesięcznik SĄDECZANIN, a partnerami konkursu byli: Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”,  Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Beskid, Stowarzyszenie Miłośników Historii 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować pracę pisemną na wybrany temat, na podstawie wskazanej literatury. Konkurencja była bardzo silna, ponieważ do konkursu zgłoszono ponad siedemdziesiąt prac. Z wielką radością informujemy, że wśród dziewięciu nagrodzonych prac, III miejsce otrzymała uczennica klasy VII  Szkoły Podstawowej
      w Gaboniu,  DAGMARA WNĘK. Jako temat swojej pracy Dagmara wybrała „Szlak bojowy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”. Historia Pułku  i jego szlaku bojowego nierozerwalnie łączyła się z tworzeniem podwalin Niepodległego Państwa Polskiego i losami wojny polsko – bolszewickiej. Temat pracy miał szczególne, symboliczne znaczenie dla  naszej uczennicy ze względu na patrona szkoły, która nosi imię 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Gratulujemy wygranej.

      Art. E.Sojka

    • MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK.
     • MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK.

      W dniu 30.10.2020r. klasa I wzięła udział w projekcie „Mała książka- wielki człowiek”. Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. Każdy uczeń otrzymał „Wyprawkę Czytelniczą”, w skład której wchodzą: „Pierwsze Abecadło” z poradnikiem dla rodziców oraz kreatywny alfabet z literami do wycinania. Przekazanie miało charakter uroczysty- w obecności wychowawczyni kl.I - p. Haliny Cabała i bibliotekarki p. L. Krzak. Mamy nadzieję, że nasi pierwszoklasiści pokochają książki, a czytanie będzie ich wielką pasją.

      Art. H. Cabała

    • W TYM ROKU…."BALLADYNA" J.SŁOWACKIEGO
     • W TYM ROKU…."BALLADYNA" J.SŁOWACKIEGO

       

      W środę, 21 października 2020r., klasa VII wraz p. Sylwią Kotas oraz p.  L. Krzak wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Narodowe Czytanie”. Wybrane fragmenty utworu J. Słowackiego zaprezentowały następujące osoby: Dagmara Wnęk, Karolina Biryt, Aurelia Pogwizd, Łukasz Biryt, Krystian Ćwiklik oraz Paweł Pasoń. Serdecznie im dziękujemy za  przygotowanie i udział w akcji promującej czytelnictwo.

      Art. L. Krzak

     • Ślubowanie klasy I

      W dniu 15.10.2020r., tradycyjnie jak co roku, w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania kl. I. Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały z tej okazji krótką część artystyczną. Były  wiersze i piosenki. Następnie 10 uczniów przystąpiło do uroczystej Przysięgi Ślubowania. Pan dyrektor, mgr Piotr Wańczyk, dokonał pasowania każdego ślubującego na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. I PSP AK w Gaboniu. Pierwszaki otrzymały wraz z gratulacjami pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też życzeń kierowanych do pierwszaków  od Dyrekcji, starszych kolegów, zaproszonych gości. Rodzice obdarowali swoje pociechy słodkimi prezentami. Mimo  pandemii, miło przeżyliśmy tę uroczystość.

    • WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW KLAS 4-8
     • WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW KLAS 4-8

      Informujemy, że od 26 października do 8 listopada wprowadzone zostaje nauczanie zdalne dla klas 4-8. Zajęcia będą się odbywacć na platformie Teams, zgodnie z planem lekcji. Godziny trwania poszczególnych lekcji znajdują się w kalendarzu na platformie- do wglądu dla uczniów.

    • ŚWIĘTO NAUCZYCIELI
     • ŚWIĘTO NAUCZYCIELI

       Wykształcenie to dobro, którego
      nic nie jest w stanie nas pozbawić.
      W podziękowaniu, za trudną pracę
      i wskazywanie właściwej drogi,
      życzymy dużo wytrwałości
             i dalszych sukcesów zawodowych.

         W tym jednym z najważniejszych dni w roku szkolnym, w dniu święta wszystkich nauczycieli, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów! Niech podejmowany przez Was, Drodzy Nauczyciela, trud, będzie źródłem satysfakcji i społecznego uznania!

    • Podziękowania za współpracę
     • Podziękowania za współpracę

      ,Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu serdecznie dziękują Panu Rafałowi Hasiorowi, pracownikowi Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu, za pomoc w realizacji nagrania Hymnu Szkoły.

    • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY W NASZEJ SZKOLE
     • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY W NASZEJ SZKOLE

      Nasza placówka w roku szkolnym 2020/2021 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z kulturą mi do twarzy”. Głównym celem projektu jest wprowadzenie uczniów w świat wartości oraz promowanie kultury. Oddział Przedszkolny wraz z klasą pierwszą będą realizować zadania zawarte w trzech modułach: „W krainie muzyki”, „Piękno regionu”, „Kocham, lubię, szanuję”.

       Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Małgorzata Kaczmarczyk, a czynny udział w realizacji zadań  biorą:  pani Halina Cabała i pani Lucyna Krzak.

    • WYBORY DO SZKOLNEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
     • WYBORY DO SZKOLNEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      9 września w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 112 osób. Przewodniczącym Szkolnego Samorządu Uczniowskiego został uczeń klasy ósmej - Krystian Bieryt, który uzyskał 40 głosów, Zastępcą zaś jego kolega z klasy - Kacper Tudaj- z wynikiem 20 głosów. Opiekunem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego, znaczącą przewagą głosów- 54,  został Pan Maciej Mamak.

      S.Kotas

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      Rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się uroczystą mszą św. o godzinie 8.00. W obecnej sytuacji zwracamy się z prośbą o zachowanie wymaganej odległości pomiędzy osobami i stosowanie środków ochrony osobistej (maseczki i rękawiczki).

      Po zakończonej mszy św. uczniowie wraz z wychowawcami, w odstępach czasowych i wyznaczonymi wejściami, przejdą do budynku szkoły na spotkanie z wychowawcami, według następującego harmonogramu:

      - Oddział Przedszkolny, klasa I - wejściem bezpośrednio na salę gimnastyczną,

      - klasy II,III,IV - wejściem głównym do budynku szkoły,

      - klasy V,VI,VII,VIII - wejściem przez łącznik szkoły z salą gimnastyczną.

      Przy każdym wejściu znajdują się płyny do dezynfekcji rąk.

      Pamiętajmy, że wszyscy musimy zadbać o to, aby w naszej szkole było bezpiecznie. Będą nas obowiązywały zasady ujęte w opracowanych procedurach, które zawierają wytyczne MEN, MZ i GIS. Na spotkaniach z wychowawcami uczniowie zostaną szczegółowo z nimi zapoznani.

      Zwracamy się z prośbą do Rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat obecnej sytuacji i uświadamiali je, jak ważna jest świadomość obowiązujących zasad higieny i stosowanie się do zaleceń. Zmiany organizacyjne w szkole zostały zaplanowane z myślą o bezpieczeństwie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

      Od środy rozpoczynamy naukę w szkole. Klasy będą mieć lekcje w jednej sali (uczniowie będą wychodzić tylko na lekcje informatyki i zajęcia wychowania fizycznego). Prosimy Rodziców o systematyczne sprawdzanie wiadomości w dzienniku elektronicznym i na stronie naszej szkoły.

      Zasady obowiązujące podczas inauguracji roku szkolnego 1 września 2020 r. 
       

      • Pamiętamy o zasłanianiu ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu
       do szkoły.
      • Maseczki zdejmujemy po wejściu do sali lekcyjnej.
      • Pamiętamy o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu (odległości) od innych osób przebywających w szkole. 
      • Unikamy tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą  przed rozpoczęciem spotkania  oraz po jego zakończeniu.
      • Po skończonych spotkaniach z wychowawcami udajemy się tymi samymi ciągami komunikacyjnymi do wyjścia.

      Do zobaczenia.

      Dyrektor i Nauczyciele SP im. 1PSP AK w Gaboniu

      10_zasad_-_uczen.jpg

      rodzce_wskazowki.jpg

    • Obiad w szkole - finansowany z OPS
     • Obiad w szkole - finansowany z OPS

      O dożywianie dzieci w szkołach od września 2020 r. rodzice mogą się już starać od początku sierpnia 2020 r. w OPS. Warto wiedzieć, że rodzice mogą sami wykupić obiady u organizatora dożywiania, chociażby ze środków Programu 500+. Niemniej rodziny mniej zamożne mogą ubiegać się o dożywianie swoich dzieci finansowane ze środków publicznych. Obowiązuje tutaj kryterium dochodowe t. j. pułap poniżej 792 zł netto na osobę w rodzinie. Dochody są liczone z poprzedniego miesiąca od złożenia wniosku o dożywianie. Najczęściej występujące dochody to:
      - zatrudnienie (wymagane zaświadczenie od pracodawcy)
      - renty/emerytury (wymagane bieżące decyzje z ZUS lub KRUSu albo odcinki wypłat lub zaświadczenia)
      - z gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha (wymagany nakaz płatniczy)
      - z działalności gospodarczej (zwykłe warunki - wymagane zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za rok poprzedni, w przypadku ryczałtu - wymagane oświadczenie o dochodach za poprzedni miesiąc).

      Więcej informacji można uzyskać na stronie OPS w Starym Sączu
      Finansowanie obiadów z OPS
      lub pod numerem telefonu:

      OPS Stary Sącz - 18 446 20 70 lub 18 547 61 40

      OPS Łącko - 18 414 07 31 lub 18 414 07 32

    • KONIEC NAUKI, POCZĄTEK WAKACJI
     • KONIEC NAUKI, POCZĄTEK WAKACJI

      Dotarliśmy do końca roku szkolnego 2019/2020. W związku z tym chcielibyśmy podziękować za wytrwałą pracę w nowych, często wymagających okolicznościach, zarówno uczniom, jak i nauczycielom i rodzicom. Zaangażowaniem i konsekwencją przyczyniliśmy się do ciągłości procesu dydaktycznego w zmienionych warunkach i możemy śmiało powiedzieć, że ten rok szkolny kończy się dla nas poczuciem satysfakcji z osiągniętych wyników.

      Życzymy wszystkim miłych, radosnych i bezpiecznych wakacji!

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

       

      Harmonogram zakończenia roku szkolnego:

      - msza o godz. 8.00,

      - wyjście klasami w ustalonym porządku pod opieką wychowawcy (dokładne wytyczne zostaną przesłane przez dziennik elektroniczny - Librus),

      - wejście do szkoły przypisanym dla klasy wejściem, dezynfekcja rąk,

      - spotkanie z wychowawcą w wyznaczonej sali.

      Prosimy pamiętać o środkach ostrożności: odpowiednim odstępie, maseczce, rękawiczkach.

      Do zobaczenia!

    • SZKOLNY KONKURS SKO
     • SZKOLNY KONKURS SKO

      Szkolny konkurs systematycznego oszczędzania pod hasłem „Mistrz oszczędzania”, trwający od września do końca maja, został rozstrzygnięty. Oto wyniki:

      I miejsce: Julia Stępka kl. II,

      II miejsce: Agata Szumacher OP, Justyna Rams kl. I,

      III miejsce: Krzysztof Kunicki kl. VII, Natalia Stawiarska kl.V, Ireneusz Stawiarski kl. III, Patrycja Szumacher  kl.III, Jan Głębocki kl.II, Michał Rams kl.II.

       Zwycięzcom gratuluję !

      W.Janik

    • PODSUMOWANIE PRACY W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"
     • PODSUMOWANIE PRACY W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

      Miło nam poinformować, że nasza szkoła zrealizowała zaplanowane wcześniej działania w ramach międzynarodowego projektu  „Piękna nasza Polska cała”.  Największą popularnością cieszyły się następujące zadania:

       - wykonanie tradycyjnej potrawy regionalnej przez dzieci z oddziału przedszkolnego,

       -pokaz mody regionalnej,

       - turniej wiedzy „Kocham cię, Polsko”,

       -dwudniowa wycieczka w Bieszczady.

      Tym samym szkoła otrzymała certyfikat, a nauczyciele pamiątkowe dyplomy. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!

    • KONKURS PLASTYCZNY ” ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECI” -ROZSTRZYGNIĘTY
     • KONKURS PLASTYCZNY ” ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECI” -ROZSTRZYGNIĘTY

      Z przyjemnością informujemy, iż nasi uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym pt ”Święty Jan Paweł II w oczach dzieci”. Zorganizowany został z okazji 100 rocznicy Jego urodzin, aby  przybliżyć młodemu pokoleniu postać i nauczanie Papieża Polaka.

      Prace wykonane były różnymi technikami, ale wszystkie okazały się niezwykle interesujące i pomysłowe. Gratulujemy laureatom, wszystkim uczestnikom, którzy podjęli trud i chęć wzięcia udziału w konkursie. Mamy nadzieję, że Święty Jan Paweł II jest dumny z pokolenia młodych Polaków, o których mówił: "...dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera”.

      Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu;

      Kategoria I – Oddział Przedszkolny:

      I miejsce- Grzegorz Tokarczyk

      II miejsce- Alicja Florek, Dawid Citak, Faustyna Gałysa

      III miejsce- Dominik Citak

      Wyróżnienie- Kacper Rams

       

      Kategoria II - Klasy I- III

      I miejsce- Emilia Kozieńska

      II miejsce- Kacper Kurzeja

      III miejsce- Aurelia Biryt, Paweł Gałysa

      Wyróżnienie- Kacper Pawlus

       

      Kategoria III - Klasy IV- VIII

      I miejsce- Aleksandra Kozieńska, Artur Szumacher

      II miejsce- Szymon Kozieński

      III miejsce- Sebastian Szumacher, Magdalena Gałysa

      Wyróżnienie- Mariola i Łukasz Biryt, Karolina Biryt

       

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

    • Wiosenny konkurs plastyczny : ”Kim zostanie twoja rolka”
     • Wiosenny konkurs plastyczny : ”Kim zostanie twoja rolka”

      Pszczółki, barwne motyle, wielokolorowe uśmiechnięte owady, zwierzątka oraz ciekawe zabawki- to wytwory plastyczne. Wykonane zostały przez naszych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez bibliotekę i świetlicę szkolną z okazji Dnia Ziemi.

      Wyróżnieni uczniowie to :

      Emilia Kozieńska - klasa I

      Szymon Kozieński - klasa V

      Maja Sychowska - klasa I

      Mariola Biryt - klasa IV

      Karolina Biryt - klasa VI

      Łukasz Biryt  - klasa VI

      Aurelia Biryt - klasa III

      Mikołaj Rusin - klasa 0

      Izabela Rusin - klasa II

      Wszystkim dzieciom oraz ich rodzicom dziękujemy i gratulujemy!

      Prace zostały zamieszczone na stronie naszej szkoły- upominki czekają na was po powrocie do szkoły.

      L.Krzak

    • DZIEŃ ZIEMI
     • DZIEŃ ZIEMI

      W ramach projketu "Piękna nasza Polska cała", pod hasłem: "Makulaturę i baterie zbieram, śmieci segreguję, dzięki czemu Polskę i planetę Ziemię ratuję" uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty, zdalnie pamiętając o Dniu Ziemi obchodzonym 22 kwietnia. 

    • ZMIANA SPOSOBU DOŻYWIANIA DLA UCZNIÓW
     • ZMIANA SPOSOBU DOŻYWIANIA DLA UCZNIÓW

      Ze względu na to, że dzieci, którym Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał dożywianie w szkołach

      (obiady w ramach Programu „Posiłek w szkole i w domu”), nie mogą korzystać z tej formy pomocy,

      możliwa jest zmiana sposobu dożywiania z  posiłków na artykuły żywnościowe.

      Dzienna stawka na dziecko to 4 zł, realizacja w jednym ze sklepów na terenie Starego Sącza.

      Aby dokonać zmiany dożywiania, należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym pod numerem 18 446 20 70.

       

      POMOC OFEROWANA RODZINOM W TRUDNEJ SYTUACJI, W KTÓRYCH DOCHÓD NETTO MIESIĘCZNIE NIE PRZEKRACZA 792 ZŁ NA OSOBĘ.

    • Życzenia wielkanocne
     • Życzenia wielkanocne

      Niech Zmartwychwstanie Pańskie,
      które niesie odrodzenie duchowe,
      napełni wszystkich spokojem i wiarą,
      da siłę do pokonywania trudności,
      i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

      Życzą
      Dyrektor, Grono Pedagogiczne
      i Pracownicy szkoły

    • SETKI LEKTUR W FORMIE AUDIO I E-BOOKÓW W EMPIK GO
     • SETKI LEKTUR W FORMIE AUDIO I E-BOOKÓW W EMPIK GO

      Informujemy, iż od 14 kwietnia, po aktywowaniu kodu w Empik Go, przez 60 dni dostępna będzie darmowo większość lektur szkolnych w formie e-booków i audiobooków. To odpowiedź Empiku na aktualne wyzwania w procesie edukacji na czas zamknięcia szkół i potrzeby uczniów, pozbawionych dostępu do bibliotek i pomocy naukowych.

      Z poziomu aplikacji Empik Go wszyscy mogą uzyskać dostęp do ponad 90% tytułów znajdujących się na listach lektur obowiązkowych i uzupełniających dla klas szkoły podstawowej i liceum. Uczniowie mogą korzystać z Empik Go na smartfonie, tablecie lub czytniku e-booków.

      Wystarczy wygenerować kod na stronie www.empik.com/czas-w-domu, zarejestrować się w programie i pobrać aplikację Empik Go na smartfon lub tablet. 

    • „SZKOŁA Z TVP” – PROJEKT TELEWIZJI POLSKIEJ I MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
     • „SZKOŁA Z TVP” – PROJEKT TELEWIZJI POLSKIEJ I MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

      Od 30 marca br. od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na VOD.TVP.PL. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. 

      Programy można obejrzeć na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia w dwóch blokach programowych: porannym - rozpoczynającym się zawsze od godz. 8:00 i powtórzeniowym – od godz. 12:30.

      Plan lekcji „Szkoły z TVP” jest dostępny na specjalnej stronie szkolaztvp.pl.

      Zapraszamy do oglądania!

       

    • KOMUNIKAT DOTYCZĄCY BIBLIOTEKI
     • KOMUNIKAT DOTYCZĄCY BIBLIOTEKI

      Drodzy uczniowie, w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju, biblioteka szkolna działa na portalu Microsoft Teams, tam znajdziecie wszelkie informacje. Zapraszamy was również do odwiedzenia stron proponowanych przez MEN, na których znajdziecie lektury szkolne, książki o różnorodnej tematyce oraz słuchowiska radiowe. Życzymy wam miłego spędzania czasu z książką.

      Proponowane strony:

      https://lektury.gov.pl

      www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

      Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona-www.polona.pl

      https://www.interklasa.pl

       

    • KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
     • KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,w związku z obowiązującym od 25 marca 2020r. Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informuję, że nauczyciele na chwilę obecną realizują zdalne nauczanie wykorzystując dziennik elektroniczny, dysk Google Drive oraz pozostają z Państwem w kontakcie mailowym i telefonicznym. W najbliższym czasie przejdziemy na platformę edukacyjną Office 365. Wszyscy nauczyciele i uczniowie otrzymają oddzielne konta do pracy na platformie łącznie z instrukcją logowania.

      Oczywiście do czasu pełnego wdrożenia Office 365 będziemy korzystać dziennika elektronicznego.Mamy świadomość, że macie Państwo różne możliwości techniczne, dlatego proszę Państwa, aby na bieżąco informować o problemach wychowawców klas, którzy będą się kontaktować z nauczycielami uczącymi Państwa dzieci w celu usprawnienia pracy.

      Zachęcam Państwa, aby przy użyciu dziennika elektronicznego kontaktować się również bezpośrednio z nauczycielami przedmiotu. Jest to dla nas wszystkich nowa rzeczywistość, mam jednak nadzieję, że dzięki wzajemnej współpracy uda nam się podołać nowym wyzwaniom. O szczegółach dotyczących sposobu realizacji wytycznych zawartych w rozporządzeniu, które będzie obowiązywać od 25 marca 2020r. będziecie Państwo, jak również uczniowie informowani.

      Dyrektor szkołyPiotr Wańczyk

     • INSTRUKCJA LOGOWANIA - WIRTUALNA SZKOŁA

      Logowanie do portalu Wirtualna Szkoła krok po kroku:

      1. Otwórz zakładkę Wirtualna Szkoła umieszczoną w górnej części szkolnej strony internetowej lub kliknij w poniższy link 

      Wirtualna Szkoła

      2. Kliknij rozpocznij przygodę:

      3. Wybierz Office 365 dla edukacji

      4. Naciśnij na kropeczki w lewym górnym rogu lub w szeregu ikon

      5. Zaznacz „ Teams”

      6. Pobierz aplikację, zapisz i ją uruchom lub użyj aplikacji 

      7. Po pobraniu logujesz się wygenerowanymi: loginem i zmienionym już hasłem

      8. Po lewej stronie w zespołach znajdziesz swoją klasę

      Życzę powodzenia w logowaniu i do zobaczenia na platformie 

       

    • PASMA EDUKACYJNE W TELEWIZJI
     • PASMA EDUKACYJNE W TELEWIZJI

      Od poniedziałku, 16 marca br. TVP, TVP ABC oraz TVP Kultura rozpoczynają emisję specjalnych pasm edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oferta zawiera nie tylko filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Zachęcamy do ich obejrzenia!

      Oto przykłady:

      Od ubiegłego tygodnia kanał TVP ABC w godzinach 8:00-13:00 emituje codzienne, edukacyjne pasmo dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Programy te nie są przerywane reklamami. Wśród wielu propozycji jest m.in. codzienny program „Al-chemik”, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne oraz „Zaczarowany świat”, zajmujący się trudnymi pojęciami związanymi ze sztuką, teatrem i muzyką. TVP ABC ma w swojej ofercie również takie programy jak: magazyn ciekawostkowy „Teleranek”, audycję o zwierzętach „Zagadki zwierzogromadki”, program promujący czytanie książek „Zwierzaki czytaki” oraz serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”.

      W ramach swojej oferty TVP Kultura przygotowała zestawienie propozycji programowych dostosowanych do potrzeb uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród nich znajdują się programy, filmy i Teatry Telewizji będące ekranizacją lektur obowiązkowych i uzupełniających. Poniżej wybrany godzinowy harmonogram w poszczególnych dniach od 16 do 20 marca br.

      Poniedziałek, 16 marca

      • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Pinokio reż. Comencini Luigi (1972), 120 min.;
      • Godz. 15:09 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.;
      • Godz. 15:10 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Chopina – cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
      • Godz. 16:25 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 1 „Porwanie”, reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 minut – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej.

       

      Wtorek, 17 marca

      • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima, reż. Tomasz Szafrański (2015), 93 min.;
      • Godz. 14:30 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.
      • Godz. 14:35 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Czajkowskiego, cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
      • Godz. 15:45 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Tyniec, (2019), 5 min.;
      • Godz. 15:55 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 2 „Chartum), reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 minut. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej.

       

      Środa, 18 marca

      • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Panna nikt reż. Andrzej Wajda (1996), 99 min.;
      • Godz. 14:35 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.;
      • Godz. 14:45 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Verdiego, cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
      • Godz. 15:50 Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki historii – Szalowa, (2019), 5 min.;
      • Godz. 15:55 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. „Ucieczka” reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 min. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej;

       

      Czwartek, 19 marca

      • Godz. 13:00 Literatura na ekranie – Katarynka reż. Stanisław Jędryka (1967), 27 min. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej;
      • Godz. 14:15 Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie (2019), 3 min.;
      • Godz. 14:15 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Beethovena, cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
      • Godz. 15:35 Lektura na ekranie – W pustyni i w puszczy, odc. 4 „Smain”. reż. Władysław Ślesicki (1973), 50 min. – lektura obowiązkowa w klasach IV–VI szkoły podstawowej;
      • Godz. 16:30 Daleko na północy, film animowany, reż. Remi Chaye, (2016), 80 min.

       

      Piątek, 20 marca

      • Godz. 15:05 Śladami Wielkich kompozytorów – Śladami Offenbacha, cykl dokumentalny (2012), 50 min.;
      • Godz. 16:15  Lektura na ekranie - Mały książę reż. Marc Ozborne (2015), 105 min. – lektura obowiązkowa w klasach VII–VII szkoły podstawowej; obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty.

       

    • KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
     • KOMUNIKAT DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

      Dyrektor Szkoły zwraca się z prośbą do wszystkich rodziców i uczniów o systematyczne sprawdzanie wiadomości wysyłanych za pośrednictwem e-dziennika.

      Ważna informacja!

      • Proszę zachęcać  dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.plStrona otwiera się w nowym oknie. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
      • Jeśli  dziecko jest w wieku do 8 lat, przysługuje Państwu  zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej ZUS;
      • Proszę przekazać  osobom, które będą opiekować się Państwa dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
      • Rygorystycznie należy przestrzegać  w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń;
      • Proszę śledzić na bieżąco  komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrekcję  szkoły.

      Uczniu:

      • unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe)
      • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
      • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
      • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

       Jednocześnie prosimy o monitorowanie systematycznej pracy dzieci w domu.
    • KOMUNIKAT
     • KOMUNIKAT

      KOMUNIKAT   DYREKTORA   SZKOŁY

             Dyrektor Szkoły Podstawowej im 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu informuje, że od 12 do 25 marca 2020r. funkcjonowanie szkoły zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie szkoła nie będzie prowadziła zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

      Jest to decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

      Rodziców prosimy o śledzenie wiadomości na e-dzienniku i bieżące ich realizowanie, oraz śledzenie stron MEN (www.gov.pl )  i  GIS (gis.gov.pl).

    • GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
     • GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

         3 marca 2020r. nasze uczennice: Patrycja Szewczyk, Angelika  Maciuszek  z klasy VI, Weronika Janeczek, Julia Krupa, Ewelina Pasoń z klasy VII oraz Gabriela Bieryt z klasy VIII, wzięły udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem  „Młodzież zapobiega  pożarom”. Turniej ten odbył się w budynku Remizy OSP w Moszczenicy Niżnej. W pierwszej części (pisemnej) uczestnicy zmierzyli się z pytaniami testowymi z zakresu historii i tradycji straży pożarnych, przepisów przeciwpożarowych, organizacji prowadzenia akcji ratowniczych, wiedzy na temat  sprzętu przeciwpożarowego. Nasza uczennica, Ewelina Pasoń, uzyskała wysoką ilość punktów zajmując tym samym IV miejsce. Gratulujemy dziewczynom odwagi i życzymy im dalszych sukcesów.

      L.Krzak

    • REKOLEKCJE ODWOŁANE
     • REKOLEKCJE ODWOŁANE

      ZE WZGLĘDU NA CZASOWE ZAWIESZENIE FUNKCJONOWANIA
      SZKOŁY REKOLEKCJE ODBĘDĄ SIĘ W INNYM TERMINIE

       

      Program rekolekcji w Gaboniu 2020: 

      23.03.2020 Poniedziałek – godz. 9.00 - Msza św. z kazaniem

      24.03.2020 Wtorek  -  godz. 9.00 – Droga Krzyżowa (w plenerze)

      25.03.2020 Środa  - godz. 9.00 - Msza św. z kazaniem

      Od godz. 14.00 – 18.00 Spowiedź św.

    • PIŁKA RĘCZNA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW KL.4-6
     • PIŁKA RĘCZNA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW KL.4-6

      W poniedziałek, w Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu, odbył się turniej piłki ręcznej uczniów klas 4 - 6 (etap gminnych eliminacji). Chłopcy zajęli trzecie miejsce, a dziewczęta pierwsze. Zarówno męska reprezentacja SP 2 w Starym Sączu, jak i nasze dziewczęta, będą reprezentować gminę Stary Sącz w rozgrywkach międzygminnych, które już niebawem w Łącku. 

    • TURNIEJ STRZELECKI W BARCICACH
     • TURNIEJ STRZELECKI W BARCICACH

      Bardzo dobry występ reprezentantów naszej szkoły podczas VII Turnieju Strzeleckiego upamiętniającego Narodowy Dzień Żołnierzy Niezłomnych.
         W piątek, 28 lutego, dzięki nieocenionej pomocy rodziców (serdeczne podziękowania dla mamy Patrycji i Oliwii), mogliśmy wziąć udział w rywalizacji kilkudziesięciu zespołów strzeleckich na strzelnicy w Barcicach.
         Znakomicie zorganizowana impreza przypadła nam do gustu. Wziąwszy pod uwagę uzyskane rezultaty, można rywalizację okrzyknąć wspaniałymi zawodami. W klasyfikacji indywidualnej dwukrotnie stawali na podium uczniowie Szkoły Podstawowej im 1.PSP AK w Gaboniu. W grupie juniorów młodszych trzecia była Patrycja Szewczyk, a w klasyfikacji juniorów drugie miejsce zdobyła Oliwia Tokarczyk.  Na dodatek drużynowo nasza ekipa również znalazła się na podium.
         Serdecznie gratulujemy zwycięzcom a organizatorom dziękujemy za zaproszenie i świetną zabawę. Szczegółowe wyniki oraz więcej zdjęć w późniejszym terminie.

      M.Mamak

     • Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2020/2021

      OGŁOSZENIE

       

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu
      ogłasza zapisy dzieci na rok szkolny 2020/2021

      1. Do klasy pierwszej – rocznik 2013 od dnia 25 lutego 2020 r. do dnia
       3 marca 2020 r.
      2. Do Oddziału Przedszkolnego – rocznik 2014
      • od dnia 25 lutego 2020 r. do dnia 3 marca 2020 r. – kontynuacja edukacji przedszkolnej
      • od dnia 5 marca 2020 r. do 18 marca  2020 r.- złożenie wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego

      Zapisy dokonywane będą w sekretariacie szkoły lub w gabinecie Dyrektora Szkoły                              

       w godzinach od 8.00 do  15.00 w dni robocze                                                                                                                     
      Wzory druków dostępne są  w sekretariacie szkoły, lub do pobrania ze strony internetowej szkoły w zakładce rekrutacja 2020/2021.

       

                                                                                      Dyrektor Szkoły – Piotr Wańczyk

       

       Przy zapisie rodzic/ prawny opiekun powinien okazać:

      1. dowód osobisty
      2. akt urodzenia dziecka
      3. numer ewidencyjny dziecka (PESEL)
      4. kartę dużej rodziny (jeżeli posiada)

       Jednocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniu 28. 02. 2020 (piątek) na dzień otwarty szkoły. Można będzie zwiedzić szkołę oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły.

    • PĄCZKI KUPUJESZ- ŚRODOWISKO RATUJESZ
     • PĄCZKI KUPUJESZ- ŚRODOWISKO RATUJESZ

      20 lutego odbył sie w naszej szkole kiermasz paczków, z którego środki finansowe zostaną przeznaczone na realizację zaplanowanych działań: "Ziemia- zielona wyspa"- założenie ogródka, sadzenie drzew i krzewów. Wszystko w ramach międzynarodowego projektu "Piękna nasza Polska cała".

    • TURNIEJ WALENTYNKOWY
     • TURNIEJ WALENTYNKOWY

      W minionym tygodniu odbył się walentynkowy turniej siatkarski par mieszanych. Zawody rozgrywane były w naszej ładnej sali gimnastycznej na dwóch boiskach jednocześnie i w dwóch kategoriach wiekowych. Osobno rywalizowali uczniowie klas 4-6, a osobno klas 7-8.
      Zawody przebiegały w miłej i wesołej atmosferze, nie brakowało wielu ciekawych akcji i związanych z grą emocji. Oczekujący na swoje mecze uczestnicy imprezy realizowali się w roli kibiców lub tancerzy – o muzykę zadbał DJ Krystek :)

      MamY nadzieję, że miło spędzony czas pozytywnie wpłynie na dokonywane przez młodzież wybory dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym. Zaangażowanie i pasja jaka towarzyszyła grającym napawają optymizmem. „Szkoda, że nie udało się zaangażować w rozgrywki większej społeczności uczniowskiej” – podsumowuje turniej organizator, p. Maciej Mamak.


      W turnieju wzięli udział:

      Natalia Godoń/ Szymon Tokarczyk, Wiktoria Kurzeja / Dawid Bieryt, Dagmara Wnęk / Hubert Czyżycki, Justyna Krupa / Kacper Pierzchała, Aurelia Pogwizd / Filip Łatka, Karolina Biryt / Łukasz Biryt, Justyna Job / Szymon Kozieński, Angelika Maciuszek / Krystian Ćwiklik (w grupie młodszej),
      Karolina Dara / Artur Szumacher, Aleksandra Kozieńska / Kamil Godoń, Karolina Czyżycka / Kacper Tudaj, Ewelina Pasoń / Kacper Król, Justyna Pierzchała / Zbigniew Oleś, Martyna Zielińska / Stanisław Sutor (w grupie uczniów starszych).

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      W dniu 21.01.2020 r.w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, w której uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego i  klas   I-III. Na początku głos zabrał pan dyrektor, mgr Piotr Wańczyk, witając zacnych gości, złożył im życzenia. Głos zabrała również pani sołtys, Maria Król. Następnie babcie i dziadkowie obejrzeli ,,Jasełka” w wykonaniu uczniów ze starszych klas pod kierownictwem pani mgr Haliny Cabała i krótki program artystyczny w wykonaniu dzieci klas ,,0 – III”. Potem goście zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez organizatorów. Na koniec wszystkich zaproszono na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      Z.Florek

    • KONKURS O PARKACH KRAJOBRAZOWYCH
     • KONKURS O PARKACH KRAJOBRAZOWYCH

      14 lutego 2020r. odbył się już drugi- gminny etap konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski." Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Bieryt Gabriela i Tutaj Kinga z klasy ósmej oraz Bieryt Krystian i Krupa Julia z klasy siódmej. Reprezentacji należą się ogromne brawa, gdyż zajęli zaszczytne drugie miejsce. BRAWO !!!👏👏👏

    • TWOJE BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY RÓWNIEŻ OD CIEBIE
     • TWOJE BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY RÓWNIEŻ OD CIEBIE

      11 lutego 2020 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji promującej bezpieczeństwo na wsi, prowadzonej przez przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Nowym Sączu. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa  oraz obejrzeli prezentację multimedialną, pt. „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”, która miała na celu uświadomienie zagrożeń występujących na terenie gospodarstwa.

                  Prezentacja składała się z pięciu misji. W trakcie pierwszej dowiedzieliśmy się jak rozpoznawać niebezpieczne narzędzia i maszyny do produkcji rolniczej, druga misja opowiadała o zwierzętach gospodarskich i sposobach ich traktowania. Potem odwiedziliśmy niebezpieczne miejsca w gospodarstwie oraz przypomniano nam zasady poruszania się po drodze. Nagrodą z ukończenie wszystkich misji stała się wiedza, która pozwala na ochronę tego, co dla nas najważniejsze- życia.

             W końcowej części spotkania ogłoszono konkurs plastyczny pod tytułem „Bezpiecznie na wsi-  nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”. Chętni uczniowie mogą wykonać pracę plastyczną w formacie A3, dowolną techniką. Termin składania prac: do 20 lutego.

                 Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie!

    • Żegnamy Cię Olivko ...
     • Żegnamy Cię Olivko ...

      Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:

      Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.

      J.Kochanowski Tren VIII

      Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o odejściu od nas  jedenastoletniej Olivki Głębockiej, która od sześciu lat zmagała się z chorobą. Byliśmy świadkami  podejmowanej przez nią codziennie heroicznej walki o życie. Podziwialiśmy jej niebotyczną poznawczą pasję, kreatywność, zdolności organizacyjne, a przede wszystkim odpowiedzialność. Żegnamy wzorową uczennicę, wartościowego człowieka, kochaną koleżankę, wierną przyjaciółkę, małą „Olcię”… Zawsze będziesz żyła w naszej pamięci!

      Składamy wyrazy głębokiego współczucia i słowa otuchy w ciężkich chwilach dla rodziców i najbliższej rodziny.

                                                                 Społeczność szkolna

    • Sukces siódmoklasistek ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu
     • Sukces siódmoklasistek ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu

      Weronika Janeczek oraz Aneta Rams, uczennice Szkoły Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu, znalazły się w grupie utalentowanej młodzieży z województwa małopolskiego.  Uczęszczające do klasy VII dziewczęta będą reprezentować gminę Stary Sącz w etapie wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Weronika- w Małopolskim Konkursie Matematycznym, Aneta- w Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego. Sukces jest tym większy, że obie uczennice to siódmoklasistki. Za nimi już dwa etapy konkursów- szkolny i rejonowy, przed nimi ostatni- etap wojewódzki. 

          Konkursy kuratoryjne mają na celu m.in. promowanie talentów, wzmacnianie twórczego działania uczestników oraz wskazanie najlepszych w danej dziedzinie uczniów. Od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, wyłaniając kreatywną i ambitną młodzież.

          Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem laureatem konkursu przedmiotowego może zostać uczeń, który spełni dwa wymogi: uzyska bardzo wysoki wynik punktowy oraz znajdzie się w limitowanej grupie startujących. Tytuł finalisty otrzymuje uczeń, który w tym etapie uzyska minimum 50% punktów możliwych do zdobycia. Dlatego też za najbardziej prestiżowe uznaje się właśnie konkursy przedmiotowe. Uzyskanie w nich tytułu laureata wiąże się ze zwolnieniem z właściwej części egzaminu końcowego oraz podjęciem nauki w wybranej szkole ponadpodstawowej na terenie całego kraju. Finalista z kolei otrzymuje określoną w systemie rekrutacyjnym ilość punktów, co w rezultacie także pozwala na rozpoczęcie nauki w wymarzonej placówce.

          Tym bardziej cieszy sukces obu uczennic. Czekamy na to, co pokażą w kolejnym etapie konkursu, gratulując im równocześnie tego, że zaszły tak daleko.

    • BOŻONARODZENIOWE KONKURSY
     • BOŻONARODZENIOWE KONKURSY

      Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt religijnych obchodzonych w całej Polsce. Zwyczaje świąteczne obejmują wiele elementów. Wykonuje się stroiki świąteczne, podłaźniczki, ozdoby choinkowe, szopki, śpiewa się kolędy i pastorałki . Mieszkańcy Gabonia ze względu na położenie wsi czerpią inspiracje zarówno z tradycji lachowskiej jak i góralskiej. Wychodząc naprzeciw artystycznym zdolnościom uczniów, zorganizowano w naszej szkole następujące konkursy: „Tradycyjna ozdoba bożonarodzeniowa” oraz konkursy związane z Orszakiem Trzech Króli. Był to konkurs plastyczny- „Anieli grają, króle witają”, poetycki- „Dzisiaj w Betlejem”, artystyczny- „Stwórz szopkę własnego pomysłu”. Wszystkie prace zostały nagrodzone, wyróżniono następujące osoby: Aleksandra Kozieńska, Artur Szumacher, Sebastian Szumacher, Alicja Rusin, Karolina Dara, Kinga Tudaj, Kinga Bieryt, Weronika Janeczek, Izabela Rusin, Michał Rams, Emilia Kozieńska, Jan Ćwiklik, Krzysztof Kunicki, Dominika Arendowska, Angelika Maciuszek, Jakub Stępka, Szymon Kozieński, Maja Sychowska, Nisi Peciak, Justyna Rams, Daniel Psonak, Oliwia Tokarczyk, Szymon Tokarczyk, Julia Sutor. Ponadto nagrody  ufundowane przez Fundacę Rozwoju Sądecczyzny, posłankę Urszulę Nowogórską oraz siostry Klaryski zdobyły: Aleksandra Kozieńska (I miejsce), Kinga Bieryt (II miejsce), Karolina Dara (wyróżnienie).

      M.Zaryczny

    • MIĘDZYGMINNE ZAWODY DZIEWCZĄT W KOSZYKÓWCE
     • MIĘDZYGMINNE ZAWODY DZIEWCZĄT W KOSZYKÓWCE

      W minionym tygodniu uczennice naszej szkoły z klas 4-6 wzięły udział w międzygminnych zawodach koszykówki, które odbywały się w Łącku. Po dzielnej walce i dużym zaangażowaniu w grze obronnej, a także wielu składnych akcjach ofensywnych, zajęliśmy II miejsce. Wygrana zasłużenie przypadła drużynie gospodarzy, życzymy im powodzenia w dalszym etapie rozgrywek - w mistrzostwach powiatu nowosądeckiego.

    • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ...
     • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ...

      Święta tuż tuż, a u nas w szkole sala gimnastyczna zamieniła się w bajkową krainę. Wśród przepięknych świątecznych dekoracji obchodziliśmy dzisiaj szkolną Wigilię. Pod przewodnictwem pana dyrektora, nauczyciele,  uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły, a także emeryci, wszyscy zebraliśmy się przy wspólnym stole. Były przepięknie przygotowane jasełka, śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem,  przybyły nawet zeszłoroczne absolwentki naszej szkoły, by dla nas zagrać i razem z nami pośpiewać  (za co im serdecznie dziękujemy). W miłej atmosferze rozstaliśmy się, życząc sobie wzajemnie spokojnych, radosnych świąt i szczęśliwego Nowego Roku. 

      Wam również tego życzymy!  Do zobaczenia i usłyszenia w 2020!

    • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY SKO
     • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY SKO

      12 grudnia  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach odbyło się podsumowanie XV edycji  Międzyszkolnego  Konkursu Plastycznego SKO pod hasłem „Oszczędzam na podróż do…”. Najciekawsze i najbardziej pomysłowe prace zostały wyróżnione. W gronie laureatów znalazło się 14 uczniów z naszej szkoły:

      Klasa I        

      Justyna Rams, Maja Sychowska, Emilia Kozieńska, Paweł Gałysa  i Karol Giza.          

      Klasa II       

      Izabela Rusin, Julia Stępka, Jan Głębocki, Mateusz Niemiec i   Kacper Dobosz.                                                                                  

      Klasa IV   

      Mariola Biryt i  Bartosz Krupa.           

      Klasa V   

      Olivia Głębocka i Alicja Rusin.

      Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez  prezesa Banku Spółdzielczego w Starym Sączu, pana Wojciecha  Kulak, za co serdecznie dziękujemy.

      W.Janik

    • KONKURSY PRZEDMIOTOWE
     • KONKURSY PRZEDMIOTOWE

      Miło nam poinformować, że grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w etapie rejonowym konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty. Są to:

      - Martyna Zielińska, Justyna Pierzchała, Weronika Janeczek (Konkurs Przedmiotowy z Matematyki)

      - Kamil Godoń, Łukasz Godoń (Konkurs Przedmiotowy z Geografii  oraz Historii)

      - Aneta Rams (Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego).

      Wkrótce pojawią się wyniki, wszystkim serdecznie gratulujemy oraz życzymy zakwalifikowania do ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu, a tam uzyskania tytułu finalisty lub laureata.

    • SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GOŁKOWICACH
     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANDRZEJEM GRABOWSKIM W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GOŁKOWICACH

      5 grudnia dzieci z Oddziału Przedszkolnego, wraz z wychowawczynią- panią Zofią Florek i bibliotekarką- Lucyną Krzak,  uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Andrzejem Grabowskim. Zgromadzeni  mieli niepowtarzalną okazję poznać osobiście pisarza. Na początku opowiadał o swoich wspomnieniach, recytował swoje wiersze, a następnie zapoznał dzieci z treścią książki pt. „Niezwyciężony Zajączek Edzio”.

         Po zakończeniu oficjalnej części spotkania dzieci miały możliwość zakupienia książki z autografem pisarza. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i  miłe przyjęcie nas w bibliotece.

      L.Krzak

    • MIKOŁAJKOWE ATRAKCJE
     • MIKOŁAJKOWE ATRAKCJE

      Dzisiejszy dzień upłynął w naszej szkole pod znakiem mikołajkowych atrakcji. Rano zjawił się nie jeden- ale dziesiątki Mikołajów, w ramach ogłoszonej przez samorząd akcji: „Kto przebrany- niepytany”. Uczniowie stanęli na wysokości zadania, a klasą, w której było najwięcej przebranych osób, okazała się klasa V.

        Na jednej z lekcji zaskoczył nas Mikołaj- w tej roli wystąpił przewodniczący samorządu, Krystian Bieryt, który rozdawał wszystkim lizaki.

        Potem nastąpiły Mikołajki klasowe, wszyscy obdarowywali się nawzajem prezentami, a co najważniejsze, nikt ni został z pustymi rękami. Warto w tym miejscu wspomnieć, że członkowie Szkolnego Koła Caritas pomyśleli nie tylko o uczniach naszej szkoły i zaplanowali na dzisiejszy dzień odwiedziny w domach osób i dzieci niepełnosprawnych w celu przekazania im paczek mikołajkowych.

        Pod koniec dnia zebraliśmy się w jednej z sal lekcyjnych, by oglądnąć świąteczny film.

        Dzień minął szybko, atrakcji było co niemiara. Za wszystko dziękujemy!

    • KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW
     • KOSZYKÓWKA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

      W minionym tygodniu, 25 listopada,  odbyły się gminne rozgrywki w koszykówce klas starszych. Nasi uczniowie rywalizowali z rówieśnikami ze szkół w Starym Sączu: SP1 i SP2 oraz Przysietnicy. Zacięta rywalizacja i ambitna postawa nie wystarczyły, aby zwyciężyć w turnieju i w kolejnym etapie zagrają dziewczyny ze SP 2 i chłopcy z Przysietnicy. Życzymy im powodzenia w kolejnych etapach rywalizacji, a naszym siódmo- i ósmoklasistom gratulujemy bardzo dobrego występu. 

         Natomiast czwartego grudnia, w gminnym turnieju koszykówki, miała miejsce rywalizacja dziewcząt i chłopców z klas 4 – 6. Zawody również odbywały się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu. Jedni i drudzy walczyli dzielnie. Być może tak mobilizująco podziałał obejrzany tuż przed turniejem spektakl pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Dziewczyny w jednym pojedynku zmierzyły się nawet z „Czerwonymi Koszulami” – taki kolor sportowych koszulek miały koleżanki z SP nr 2 :)

         Poza walecznością, ważne też były doskonalone na lekcjach wychowania fizycznego umiejętności. Zwłaszcza skuteczność rzutów zdecydowanie lepiej prezentowała się wśród dziewcząt, co finalnie pozwoliło im zwyciężyć w turnieju. Chłopcy zajęli trzecie miejsce. Dziękujemy organizatorom za miłe przyjęcie i świetną atmosferę podczas zmagań, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnym etapie rozgrywek.

      M.Mamak

    • PAMIĘTAJMY, ŻE WARTO POMAGAĆ
     • PAMIĘTAJMY, ŻE WARTO POMAGAĆ

               Pamiętajmy, że człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innym.

      Jan Paweł II

         W dniu 27.11.2019r. członkowie SKC wraz z opiekunami zorganizowali akcję „Andrzejkowe ciasteczka”. Sprzedawane było ciasto, które upiekli rodzice uczniów. Udział w tym charytatywnym przedsięwzięciu wzięli nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.

               Pozyskane pieniądze zostały przeznaczone na paczki mikołajkowe dla niepełnosprawnych z naszej wsi.

               Szkolne Koło Caritas, wraz z opiekunami, dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do tego szczytnego dzieła.

      Pamiętajmy, że warto pomagać!

    • WARSZTATY PT. "FOLUSZNICTWO I WZORNICTWO"
     • WARSZTATY PT. "FOLUSZNICTWO I WZORNICTWO"

      W środę, 21 listopada, kilka klas z naszej szkoły miało okazję wziąć udział w prelekcji na temat folusznictwa. Dowiedzieliśmy się na czym polega folowanie sukna, poznaliśmy też historyczne korzenie tego typu tkactwa na terenie Polski. Obejrzeliśmy wytwory tego rodzaju produkcji rzemieślniczej, a na koniec sami dostaliśmy kawałek wełny, z której wykonaliśmy bransoletki i ozdoby do włosów.

    • OBCHODY 101. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
     • OBCHODY 101. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

       14 listopada 2019r. na długo pozostanie w pamięci społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Gaboniu. Tego dnia świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności. Obchody te zostały połączone z realizacją trzeciej edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego   ,,Piękna nasza polska cała”.                                                           

         Szkoły uczestniczące w tym  projekcie podejmują się wykonania co najmniej dziesięciu z czterdziestu zaproponowanych przez organizatorów zadań. Należą do nich miedzy innymi: nauka pieśni patriotycznej , narodowe śpiewanie hymnu, apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada, nauka tańca ludowego, prace plastyczne, prezentacje multimedialne, przyrządzenie  regionalnej potrawy oraz wiele innych.  Ponadto należy wykonać również 10 zadań własnych, kształtujących postawy obywatelskie i patriotyczne lub uwrażliwiające na piękno, folklor i tradycję naszego kraju, ukazujące tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe z różnych regionów Polski.

           14 listopada w Szkole Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu w ramach realizacji zarówno projektu, jak i obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości , uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowali akademię. Podczas krótkiej acz treściwej inscenizacji życia Polaków na przestrzeni kilku stuleci, wszyscy mogli sobie przypomnieć historię naszego kraju, rozbiorów, życia rodziny, szkoły i kościoła pod władzami trzech zaborców. Na zakończenie tak cennej lekcji historii uczniowie biorący udział w ,,Przeglądzie Pieśni Patriotycznych” w Starym Sączu  pięknie zaśpiewali pieśni: ,,My, Pierwsza Brygada”, ,,Szara Piechota”, ,,Wojenko, wojenko”.

         Następnie przeprowadzono  turniej wiedzy patriotycznej i regionalnej, pt.,, Kocham Cię, Polsko”. Obejmował on, zgodnie z podanym wcześniej regulaminem, treści dotyczące wiedzy ogólnej o Polsce, treści o kulturze ludowej naszego regionu, szczególnie lachowskiej i góralskiej oraz treści dotyczące ważnych postaci historycznych Polski. Po ogłoszeniu wyników konkursu,  rozdaniu dyplomów i nagród, uczniowie zaprezentowali bogactwo strojów lachowskich i góralskich w przygotowanym  ,,Pokazie Mody Strojów Regionalnych”. Pani Maria Zaryczny przybliżyła wszystkim kulturę , tradycję i bogactwo strojów Lachów Sądeckich , a Pani Sylwia Kotas-  Górali Podhalańskich oraz Górali Białych. W ramach promocji kultury, sztuki i obyczajów Górali Białych i  Lachów Sądeckich, ich stroje można obejrzeć podczas dwudniowej wystawy  usytuowanej w szkolnym holu.

      S.Kotas

    • SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW
     • SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW

      8 listopada 2019r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Wesołe przygody Słodziaków”. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami, natomiast miejsca przyznano następującym osobom:

      Kategoria dzieci O-I:                           

      I miejsce- Emilia Kozieńska, kl.I

      II miejsce-Agata Szumacher, kl.O

      III miejsce Mikołaj Rusin, kl.O

      Kategoria dzieci II-III: 

      I miejsce-Aurelia Biryt, Julia Sutor, kl.III

      II miejsce –Izabela Rusin, Julia Stępka, kl.II

      III miejsce- Jan Głębocki, Mateusz Niemiec, kl.II

      Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie.

        Również w tym dniu mieliśmy przyjemność podsumowania II edycji konkursu edukacyjnego „Szkolne przygody Gangu Slodziaków”, którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych. Dlatego tez sieć sklepów Biedronka aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa. Otrzymaliśmy bezpłatne zestawy książek oraz maskotki z Gangu Słodziaków, które po losowaniu trafiły do dzieci.

      L.Krzak

    • BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY
     • BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY

      W dniu 8.11.2019 r. na starosądeckich błoniach po raz 18 odbyły się Biegi Niepodległościowe.
      W tym roku nasza reprezentacja dość licznie wzięła udział w tej imprezie.
      Wzorowa postawa podczas trwania zawodów, a także znakomite rezultaty osiągane przez biegaczy ze Szkoły Podstawowej z Gabonia mogą napawać optymizmem. Drugie miejsce w strzeleckim konkursie indywidualnym zajęła uczennica naszej szkoły – Weronika Janeczek. W biegach drugie i czwarte miejsce zajęli chłopcy z grupy starszej Artur Szumacher i Łukasz Godoń, natomiast w grupie młodszej na czwartym miejscu zakończyła Natalia Godoń z klasy piątej. Pozostali zawodnicy również pobiegli dobrze, uzyskując wiele punktów  dla naszej drużyny. Wszyscy zawodnicy z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do udziału w tych zawodach, wielu dodatkowo trenowało biegi, aby uzyskać jak najlepszą formę sportową. Szkoda, że kilku zdolnych uczniów nie zdecydowało się na rywalizację. Mielibyśmy szansę na jeszcze większe osiągnięcia drużynowe, choć oczywiście nie można narzekać na drugą pozycję spośród dziewięciu startujących drużyn. Mam nadzieję że sukces doda motywacji również pozostałym uczniom naszej szkoły – podsumował udział w zawodach opiekun grupy, p. Mamak.

      M.Mamak

    • "SZKOŁA DO HYMNU"
     • "SZKOŁA DO HYMNU"

      W ramach akcji „Szkoła do hymnu” nasi uczniowie, a wraz a nami prawie 4 mln uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, wspólnie, o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewało cztery zwrotki hymnu narodowego.

         Akcję „Szkoła do hymnu” organizują MEN oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Jest ona kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Młodzi ludzie zaproponowali wówczas, aby z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn.

         Inicjatorzy i kontynuatorzy mają nadzieję, że jest to akcja, która przyjmie się na stałe i radosne śpiewanie hymnu przez dzieci i młodzież, łącznie z dorosłymi, będzie ciekawym, sympatycznym akcentem kojarzącym się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

         Czyli do następnego hymnu w następnym roku? Umówieni! :) 

    • KAMPANIA SPOŁECZNA: "MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK"
     • KAMPANIA SPOŁECZNA: "MAŁA KSIĄŻKA- WIELKI CZŁOWIEK"

      W ramach kampanii społecznej " Mała książka - wielki człowiek" - uczniowie klasy I otrzymali książeczki  "Pierwsze czytanki dla...".

         Publikacja została wydana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka, pan Mikołaj Pawlak.

        Książeczka jest wyborem klasycznych oraz współczesnych utworów wybitnych polskich twórców dziecięcych, a wzbogacona została pędzlem mistrza polskiej ilustracji, Józefa Wilkonia.

         Publikacja ma na celu przypomnieć rodzicom/ opiekunom o nieocenionej roli czytania w życiu dziecka, zwłaszcza  wspólnego,  rodzinnego czytania, które jest okazją do budowania trwałych i silnych relacji rodzinnych, daje szansę na zdobywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań oraz pasji czytelniczych. Dzieci wychowane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają bogatszy od rówieśników zasób słownictwa i lepiej rozwiniętą wyobraźnię.

           Warto więc rozbudzać w dziecku zamiłowanie do książek.

         art. J. Wnęk

    • ECO EVENT NAD JEZIOREM ROŻNOWSKIM
     • ECO EVENT NAD JEZIOREM ROŻNOWSKIM

      W ostatnią sobotę zostaliśmy zaproszeni przez Fundację ‘Horyzont360’ do udziału w ECO Evencie  w Gródku nad Dunajcem.

        Impreza ta miała na celu podsumowanie projektu ,,Młodzi Badacze na Sądecczyźnie", w którym to nasza szkoła brała udział.

          Ponadto również w tym dniu odbywał się festiwal biegowy organizowany przez hotel Heron *****, będący partnerem całego projektu.

         Na uczestników, oprócz nagród dla zwycięskich szkół, czekało wiele atrakcji: ścianka wspinaczkowa GOPR, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, porady ratowników, zajęcia warsztatowe ,,Przyda się" - z wykorzystaniem surowców wtórnych, ,,I ty możesz oszczędzać wodę" oraz zajęcia z robienia ekologicznych wianków. Na każdego czekała eko-przekąska oraz gorąca grochówka, zupa pomidorowa, gorąca herbata lub kawa.

        Ogromnym zainteresowaniem cieszył się bieg na 12 km dla dorosłych i 2 km dla młodzieży - tym bardziej , że brał w nim udział Robert Korzeniowski 😉. Bieg ten nasi uczniowie zakończyli ogromnym sukcesem, gdyż Artur Szumacher zdobył I miejsce w kategorii chłopców, a Dagmara Rams II miejsce i Aurelia Pogwizd III miejsce w kategorii dziewcząt. Serdecznie im gratulujemy !!!

      S.Kotas

    • "BYĆ DOBRYM JAK PAPIESKA KREMÓWKA"
     • "BYĆ DOBRYM JAK PAPIESKA KREMÓWKA"

      16 października Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował dzień poświęcony pamięci Papieża Polaka, św. Jana Pawła II.

          W tym celu przygotowaliśmy konkurs klasowy na najlepszą papieską kremówkę. Chętni uczniowie z każdej klasy upiekli kremówkę według własnego przepisu. Jury w składzie: Pan Dyrektor P. Wańczyk, Pani L. Krzak, Pani I. Mamala oraz Pani A. Zbozień miało ,,trudny orzech do zgryzienia", a właściwie dziewięć pysznych kremówek do zjedzenia i jednego zwycięzcę do wyłonienia😁. Jednogłośnie zwyciężyła klasa szósta. Uczniowie zwycięskiej klasy otrzymali w nagrodę kremówki, pozostałe zaś trafiły na kiermasz, z którego dochód przeznaczono na działalność SU.

       Po zakończonym kiermaszu i degustacji zakupionych kremówek, uczniowie udali się na emisję filmu pt.,, Karol, Papież, który pozostał człowiekiem".

       Wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszego dnia serdecznie dziękujemy. 😉

    • UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
     • UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA I DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

      W poniedziałek, 14 października, świętowaliśmy w naszej szkole Uroczystość Ślubowania uczniów klasy I oraz Dzień Komisji Edukacji Narodowej.

        Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy I przedstawiając program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz wiedzę na tematy: jak być dobrym kolegą i wzorowym uczniem, jak być dobrym Polakiem i kochać swoją Ojczyznę oraz jak przestrzegać zasad ruchu drogowego.

        Po części artystycznej uczniowie złożyli Ślubowanie, a pasowania na ucznia dokonał Dyrektor Szkoły, pan Piotr Wańczyk.

         Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od rodziców i kolegów z klasy II.

        Następnie uczniowie klasy II wystąpili w montażu słowno - muzycznym, w którym dziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za wiedzę, trud, okazaną pomoc i serce.

        Na zakończenie uroczystości wszyscy spotkali się na wspólnym poczęstunku.

      art. J. Wnęk

    • GMINNE ZAWODY W HALÓWCE: KLASY 7-8
     • GMINNE ZAWODY W HALÓWCE: KLASY 7-8

          W  piątek, 11 pażdziernika, reprezentacja dziewcząt i chłopców udała się do Barcic na gminny  turniej eliminacyjny w halowej piłce nożnej. Wśród dziewcząt rywalizowały trzy szkoły, wśród chłopców pięć. Rywalizacja była wspaniała, nie tylko ze względu na mnóstwo emocji i dużą liczbę goli. Na trybunach panowała świetna atmosfera, dało się słyszeć głośny doping. Szczególnie miło było, kiedy zgromadzona publiczność skandowała „Gaboń!” podczas rywalizacji drużyny chłopców z ekipą gospodarzy. "Nasi" ze stanu 3-1 w pierwszej części meczu doprowadzili do remisu. Dzięki ogromnej determinacji i zaangażowaniu zdobyli po przerwie dwa gole i było naprawdę blisko sensacji. Szkoda, że przytrafił się nam błąd w ostatnich sekundach, który kosztował nas utratę czwartego gola. Końcowe rozstrzygnięcia pokazały, że to ekipa z Barcic (podobnie jak u dziewcząt) będzie reprezentować naszą gminę w kolejnym etapie rozgrywek. 
           Podsumowując udział w zawodach, należy pochwalić wzorowe zachowanie wszystkich zawodników SP Gaboń, którzy zaprezentowali postawę godną reprezentanta szkoły zarówno w roli zawodnika jak i kibica. Możemy być z Was dumni!

      M.Mamak

    • MIĘDZYGMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ
     • MIĘDZYGMINNE ZAWODY W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

           Reprezentantki naszej szkoły oraz gminy Stary Sącz zajęły trzecie miejsce podczas między gminnych zawodów w piłce nożnej halowej. W miniony czwartek rywalizowały w hali sportowej w Rytrze z drużynami z Kiczni i Rytra. Na zawody nie dotarła reprezentacja gminy Piwniczna. 
            Nasze dziewczęta dzielnie walczyły, niestety przeciwnik okazał się zbyt wymagający. Naprawdę niewiele zabrakło w pojedynku z dziewczętami z Rytra.
            Podsumowując, warto zauważyć, iż było to cenne doświadczenie dla naszych dziewcząt. Pokazaliśmy, że potrafimy się dobrze bawić, rywalizując z innymi. Mamy nadzieję, że do przyszłorocznych rozgrywek podniesiemy umiejętności i zdobędziemy wyższe niż trzecie miejsce.

      M.Mamak

    • SZLAKIEM OBWODNIC BIESZCZADZKICH- WYCIECZKA
     • SZLAKIEM OBWODNIC BIESZCZADZKICH- WYCIECZKA

               8 i 9 październik to dwa dni, podczas których uczniowie klas VI, VII i VIII naszej szkoły przeżywali niezwykłe przygody oraz zwiedzali miejsca, do których warto wrócić.

               Pierwszego dnia wyjechali z Gabonia w kierunku Wetliny. Po drodze zatrzymali się w Dukli, by zwiedzić Pustelnię oraz Sanktuarium św. Jana z Dukli. Tam też wysłuchali krótkiej prelekcji przewodnika na temat historii św. Jana. Jego życie zainspirowało Karola Wojtyłę do napisania pracy doktorskiej na ten temat.

              Kolejnym etapem wycieczki stała się Komańcza, a dokładnie miejsce, gdzie w latach 1955-1956 był internowany Prymas Polski, Stefan Wyszyński. Jedna z sióstr zakonnych przytoczyła uczestnikom wycieczki historię Prymasa, a następnie oprowadziła nas po muzeum poświęconym jego pamięci. Uczniowie poznali również historię walk toczących się w Komańczy podczas pierwszej wojny światowej.

            Kolejnym etapem wędrówki stał się Bieszczadzki Park Narodowy. Pomimo niesprzyjających warunków i silnego wiatru udało się dojść do schroniska ,,Chatka Puchatka" i zachwycić się pięknem panoramy Połoniny Wetlińskiej, Caryńskiej, a w oddali najwyższego szczytu Bieszczad - Tarnicy. Po ciężkiej wędrówce uczniowie dotarli na miejsce noclegowe w Solinie, gdzie przy cieple ogniska mogli się ogrzać, pośpiewać biesiadne piosenki i bardziej zintegrować.

                 Następny dzień rozpoczął się od wędrówki po zaporze Solińskiej oraz rejsu statkiem po jeziorze Solińskim. Z Soliny wycieczka udała się do Myczkowiec, tam zwiedziliśmy Ogrody Biblijne oraz Park Miniatur Sakralnych. Jest to miejsce, gdzie na powierzchni 0,8 ha, na 10 wzgórzach, znajduje się 140 makiet najstarszych kościołów rzymskokatolickich, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z południowo wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji.

             Kulminacyjnym punktem wycieczki stało się Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie uczniowie poznali różne technologie wytapiania, obróbki, formowania i ozdabiania szkła oraz historię produkcji szkła na terenach Polski. Ponadto skorzystali z lekcji fizyki i optyki prowadzonej przez Centrum.

                  Ale podobnie i tym razem ,, wszystko, co dobre, szybko się kończy"....😉

      S.Kotas

       

    • WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY DO KENII
     • WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY DO KENII

             4 października miało w szkole miejsce Spotkanie z podróżnikiem. Anna Pachowicz, podróżniczka grupy „Trzask”, przy pomocy prezentacji i ciekawych wspomnień „oprowadzała” uczestników  po malowniczym obszarze afrykańskiej Kenii. Podała niezbędne informacje.

              Kenia –  to państwo leżące na równiku, położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Jej stolicą i największym miastem  jest Nairobi. Opowieść brała swój początek w Mombasie – drugim co do wielkości mieście w Kenii. Jest położony w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, to centrum turystyczne.  Mombasa leży w większości na koralowej wyspie.

                  Kolejnym zwiedzanym obszarem był Park Narodowy. Masai Mara zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa obszaru Masai Mara pochodzi od zamieszkujących te tereny Masajów i od nazwy przepływającej rzeki Mara. Na terenie obszaru występuje wiele gatunków dużych roślinożerców. Zostały przedstawione i scharakteryzowane zwierzęta wielkiej piątki Afryki – to określenie obejmuje pięć gatunków dużych ssaków, zamieszkujących Afrykę: afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawołu afrykańskiego i lamparta.

                  Później wybrani uczniowie zaprezentowali stroje Masajów. Można było obejrzeć nóż masajski, pałkę niezbędną przy przemawianiu, suitę i sandały z opony. Następnie można było zaobserwować warunki mieszkaniowe. Rodziny wraz ze zwierzętami mieszkają  w wykonanych z ziemi i patyków chatach, których wielkość wynosi 2m X 3m. O bogactwie Masajów świadczy ilość krów, ilość żon i dzieci.

                  Innym przedstawionym obszarem był - Park Narodowy Nairobi. Fauna tego miejsca  jest reprezentowana  przez liczne gatunki ssaków: gepardy, nosorożce, lwy, zebry, żyrafy, bawoły, czy hipopotamy nilowe. W parku spotyka się także ponad 400 gatunków ptaków, tak migrujących, jak i miejscowych.

                  Zaprezentowano charakterystyczny dla tego miejsca opis. Dzieci nie chodzą do szkoły, tylko zajmują się wypasem. Można było zobaczyć miejscowy targ, sierociniec dla młodych słoniątek, centrum żyraf, warunki panujące w szkolnej klasie.

                  W końcowej części spotkania zainteresowani mogli usłyszeć odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Wszyscy uczestnicy  z niecierpliwością będą oczekiwać na następne wspomnienia podróżnicze.

      J.Pelc

    • SPORTOWE SUKCESY
     • SPORTOWE SUKCESY

           W minionym tygodniu nasze dziewczęta i chłopcy z klas 4 - 6 wzięli udział w eliminacjach gminnych w piłce nożnej halowej. Wybrane osoby dzielnie stawiały czoła rywalom z innych szkół. Bardzo dobrze poszło szczególnie dziewczętom, które będą reprezentować gminę Stary Sącz na zawodach międzygminnych. Drugi etap rozgrywek odbędzie się w Rytrze, w czwartek, 10 pażdziernika. Gratulujemy!
      Tymczasem w piątek do podobnej rywalizacji przystąpią drużyny dziewcząt i chłopców klas 7-8. Po cichu liczymy na podobne sukcesy :)

      M.Mamak

    • NAUKA I INTEGRACJA NOCĄ
     • NAUKA I INTEGRACJA NOCĄ

       „Triki fizyki", ,,Chemia czy magia?", ,,Laboratorium czterech żywiołów", ,,Ekstremalne ścieżki edukacyjne- podróż w krainę pierwiastków", to jedynie część pokazów doświadczeń, w których uczniowie klasy ósmej mogli uczestniczyć podczas ostatniej piątkowej nocy. Tejże nocy, zwanej ,,Małopolską Nocą Naukowców", udali się pod opieką Pani Kotas na integracyjny wyjazd na krakowskie uczelnie. Wraz z uczniami klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gołkowicach korzystali z atrakcji proponowanych przez Instytut Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk, Politechnikę Krakowską oraz Centrum Kijów.

         Oprócz wspomnianych pokazów, wsłuchali się również w bardzo interesujący wykład Damiana Kułagi pt.,, Przyjemność czy śmiertelne ryzyko - dlaczego NIE warto sięgać po narkotyki?". Wiele atrakcji dostarczyła im także gra terenowa ,,Naukowe Podchody", podczas której musieli rozwiązać wiele zagadek z fizyki i nauk ścisłych oraz odnaleźć liczne wskazówki w terenie, by zdobyć nagrodę. Niektórym się to udało.

           Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się laboratoria i warsztaty, w trakcie których uczniowie samodzielnie mogli dokonać wielu odkryć, wykonać doświadczenia czy pomiary. Zwiedzili również laboratorium odnawialnych źródeł energii, laboratorium analiz spektroskopowych, laboratorium nanostruktur i laboratorium foto-lab. Uwieńczeniem ich wyjazdu stał się film pt. ,,Ad-Astra" emitowany o godzinie 22.30 w Centrum Kijów, który przeniósł ich w nie tak odległą przyszłość, którą można będzie spędzić na Księżycu.

           Zmęczeni - tak, a czy zadowoleni? O to należy zapytać ich samych...😉

      S.Kotas

    • NOWELE POLSKIE LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2019
     • NOWELE POLSKIE LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2019

       

         W piątek, 27 września, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.  W tym roku przedstawiliśmy fragmenty kilku nowel: „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynki” Bolesława Prusa, i „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Lektorami byli uczniowie z VI, VII i VII klasy: Karolina Biryt, Dagmara Wnęk, Weronika Janeczek, Ewelina Pasoń, Łukasz Godoń i Artur Szumacher.

         Nie zapomnieliśmy również o młodszych klasach- dla nich przygotowaliśmy opowieści z serii „Gang Słodziaków”. Justyna Pierzchała i Martyna Zielińska z klasy VIII przeczytały jedną z historyjek pt. „Wielki koncert”. Pod koniec października odbędzie się konkurs plastyczny dotyczący przygód Słodziaków. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych!

        Jakieś wnioski? Odwiedzajmy bibliotekę, kiedy tylko możemy, otwierajmy karty naszych ulubionych książek jeszcze częściej. Wszak „kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). A na kolejne spotkanie w ramach Narodowego Czytania zapraszamy za rok!

       

    • PAMIĘTAMY...
     • PAMIĘTAMY...

      
      

      W ostatnią niedzielę, tj. 22 września w Kościele parafialnym w Szczawie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż. Uroczystości poświęcone były obchodom 75 rocznicy utworzenia oddziałów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

      To właśnie w tej gorczańskiej miejscowości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały utworzone w 1944 r., które walczyły z okupantem. Wówczas również podpułkownik Jan Cieślak, pseudonim ,,Maciek'', organizował modlitwy i msze święte na placu, gdzie obecnie stoi drewniany kościółek.

      Jako szkoła im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających to ważne wydarzenie. Tym samym uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego, wraz z opiekunem, godnie reprezentowali naszą szkołę.

      S.Kotas

    • ŚWIĘTO SZKOŁY
     • ŚWIĘTO SZKOŁY

      Ojczyzna ponad wszystko. Cenniejsza niż marzenia, cenniejsza niż zdrowie, cenniejsza niż  życie. Jak jej służyć? Nieustannie i wiernie. Co dla niej poświęcić? Wszystko. Czego oczekiwać w zamian? Niczego.

      Wspominamy z szacunkiem i czcią ludzi, którzy nam ją podarowali. Nie zdołali  nacieszyć się jej wolnością, tylko nieliczni dożyli wyzwolenia.  Ścigani jak przestępcy, okrzyknięci zdrajcami, umierali w komunistycznych więzieniach. W jaki sposób wyrazić im wdzięczność? Pamiętając.

      Nie wolno nam zapomnieć.  W tym roku oddaliśmy hołd żołnierzom 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w drewnianym” Kościółku Partyzanckim” w Szczawie.  Dziękujemy  księdzu proboszczowi,  L. Królczykowi ,za tę możliwość.  Obejrzeliśmy liczne pamiątki w pobliskim Muzeum 1 PSP AK .  Doskonała lekcja historii, patriotyzmu, ofiarności i bohaterstwa.

      W końcowej części wycieczki zostaliśmy przeszkoleni przez ratowników Grupy Podhalańskiej  GOPR. Ratownicy rzeczowo i fachowo udzielili nam instruktażu jak bezpiecznie wędrować po górach, jak postępować  w sytuacjach niebezpiecznych.  Dziękujemy.      

      M.Zaryczny                                        

    • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

      Chcielibyśmy poinformować o nowym, międzynarodowym  projekcie, w którym bierze udział nasza szkoła.

      Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Działania projektowe to też okazja, by budzić wśród uczniów i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski.

      W roku szkolnym 2019/2020 trwa już trzecia edycja projektu.
      Autorką przedsięwzięcia  jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.
      Koordynatorem zajmującym się sprawami związanymi z projektem w naszej szkole jest pani Sylwia Kotas. O działaniach w ramach projektu będziemy informować na bieżąco.

    • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      Miło nam poinformować, że 11 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.
      W głosowaniu udział wzięło 119 osób. Na przewodniczącego  startowało 17 kandydatów. Oto wyniki wyborów:

      Przewodniczący Szkolnego Samorządu Uczniowskiego – Krystian Bieryt,  klasa VI,

      Zastępca – Krystian Zieliński, klasa V.

      Członkowie Zarządu Szkolnego Samorządu Uczniowskiego:

      Ewelina Pasoń, kl. VII,                                                

      Dagmara Wnęk, kl. VI,                                                

      Karolina Biryt, kl. IV.

      Opiekunkami Samorzadu zostały: pani Sylwia Kotas i pani Józefa Wnęk.

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

    • ROK SZKOLNY 2019/2020 UWAŻAMY ZA OTWARTY!
     • ROK SZKOLNY 2019/2020 UWAŻAMY ZA OTWARTY!

      Tak niedawno rozstaliśmy się, a znów nadszedł czas powitania. Za nami dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół.  Jednak bogatsi o te wszystkie doświadczenia, drugiego września spokojnie i radośnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

      Podczas akademii, przygotowanej przez klasę V, pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Łukasik, wysłuchaliśmy kilku przemówień, w tym tego najważniejszego- przemówienia naszego nowego dyrektora- pana Piotra Wańczyka. Odchodząca na emeryturę, pani dyrektor Elżbieta Kruczek, przekazała swojemu następcy symboliczne klucze do szkoły. Burmistrz Starego Sącza, pan Jacek Lelek, serdecznie powitał nowego „zarządcę” szkoły w Gaboniu. Zaś uczniowie klasy V słusznie zaznaczyli, że nic tak nie zbliża do siebie ludzi, jak wspólne dzieło. Działajmy więc razem: z  radością, zaangażowaniem, ciesząc się dobrymi momentami i sukcesami.

      A w czerwcu kolejne wakacje, czyż nie?

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

      W DNIU 02.09.2019 ROKU O GODZINIE 8.00 ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW WRAZ Z RODZICAMI NA MSZĘ ŚW. INAUGURUJĄCĄ ROK SZKOLNY 2019/2020. PO MSZY ŚW. ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY.

      PRZYWÓZ DZIECI ROZPOCZYNA SIĘ O GODZ. 7.10 Z MIEJSCA STAŁEGO KURSU GIMBUSA. ODWÓZ ZE SZKOŁY O GODZINIE 9.50 Z PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO.

    • Zakończenie roku szkolnego
     • Zakończenie roku szkolnego

      Dnia 19.06.2019r. w Szkole Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu tuż obok zakończenia roku szkolnego została pożegnana - odchodząca na emeryturę Dyrektor  tej szkoły -  Pani Elżbieta Kruczek.

      Najpierw Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek w swoim przemówieniu pogratulował uzyskania przez szkołę bardzo wysokich  wyników  z matematyki  na egzaminie  ósmoklasisty. W podziękowaniu napisał, że „ 7 lat pracy nauczyciela i 15 lat na stanowisku dyrektora, to dość czasu, by człowieka poznać i stwierdzić, że pracy i powołaniu oddaje całe serce i poświęca najlepsze lata życia”. Mówił, że szkoła kierowana przez Panią Dyrektor to miejsce, które łączy pokolenia i integruje społeczność. Dziękował za zaufanie, za zaangażowanie i pomoc we wszystkich ważnych dla Gabonia i  szkoły sprawach. Dziękował też za pracę nauczyciela, wychowawcy i dyrektora. Życzył natomiast, aby ta aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie i była inspiracją dla kolejnych pokoleń pedagogów i uczniów.

      Później słowa wdzięczności i życzenia kierowali do Pani Elżbiety Kruczek Radny Gabonia – Jan Świtecki i Sołtys Wsi Gaboń -  Maria Król. Przedstawicielka Rady Rodziców – Pani Natalia Król – dziękowała za wieloletnią służbę pedagogiczną oraz za efekty pracy, które długo będą służyć następnym pokoleniom. Uczniowie dziękowali za cierpliwość i wyrozumiałość, za wspieranie w trudnych chwilach. Życzyli zdrowia, podróży, poznawania ciekawych ludzi i dobrego humoru.

      Z kolei głos zabrał przyszły Dyrektor Szkoły – Pan Piotr Wańczyk i wskazał dokonania swojej poprzedniczki. Były to: wymiana instalacji grzewczej, wymiana dachu, okien, podłóg, oświetlenia, budowa boiska, placu zabaw i Sali gimnastycznej, organizacja Sali językowej, pracowni komputerowej i wiele innych. Dziękował za współpracę na wielu płaszczyznach i tworzenie dobrego klimatu.

      Podziękowania, życzenia, śpiew, kwiaty i udzielające się wzruszenie – to atmosfera pożegnania odchodzącej na bardzo zasłużoną emeryturę - Dyrektorki Szkoły Podstawowej 1PSP AK w Gaboniu – Pani Elżbiety Kruczek. Dziękujemy!!!

     • Noc śpiworów w szkole

      Już straciliśmy nadzieję, że się odbędzie. Rok szkolny już się kończy, ostatni weekend- jest! Pan Wańczyk zapowiedział „noc śpiworów” w szkole. Właściwie ta noc mogłaby się nazywać nocą namiotów, namioty oczywiście obok szkoły.  Stawili się niemal wszyscy razem z rodzicami. Najwięcej kłopotów mieli rodzice :) rzecz jasna z rozbiciem namiotów. Na samym początku załatwiliśmy sprawy z „Górą”. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą odprawił nasz ks. Witold Maślanka. Wróciliśmy do szkoły i zabawa na całego! Pan Wańczyk zadbał o atrakcje: rozgrywki, gry, zabawy, obowiązkowo mecz piłki nożnej. O efekty specjalne zadbała już sama natura, może Pan Bóg pogroził nam palcem? W każdym razie grzmiało, błyskało, huczało, lało, aż miło.  Nie zrobiło to na nas większego wrażenia,  spokojnie jedliśmy w tym czasie pizzę. Ci, którym zalało namioty, wrócili do szkoły, pozostali dzielnie „spali” pod chmurką.  Noc minęła bardzo szybko, w mgnieniu oka zrobiło się jasno. Po śniadaniu- do domciu. Czas się wyspać. Dziękujemy, prosimy o więcej!

     • Próbny alarm przeciwpożarowy

      W dniu 06 czerwca 2019 roku wspólnie z OSP Gaboń, w naszej Szkole  przeprowadzono  próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynku Szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, zgodnie z procedurami i instrukcjami. Po sprawdzeniu budynku oraz stanu osobowego ewakuowanych odbył się pokaz sprzętu gaśniczego połączony z pogadanką na temat: przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pożaru, ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Pogadankę i pokaz wspólnie ze strażakami przeprowadził pan Stanisław Bober - Strażak z OSP w Gaboniu. Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Gaboniu za pomoc w organizacji ćwiczeń.

     • UCZNIOWIE O KONSTYTUCJI

      W dniu 30 V 2019r. w Szkole Podstawowej im. 1 PSP AK odbyła się nietypowa lekcja historii dotycząca  uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r.   Lekcję przygotowali uczniowie klas IV- VIII , którzy w przystępny sposób przybliżyli  koleżankom i kolegom okoliczności uchwalenia i znaczenie dla Polski uchwalonej konstytucji wykorzystując teksty min. W.Szymborskiej , Cz. Miłosza , Zb. Herberta.

    • Konkurs recytatorski i plastyczny Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II
     • Konkurs recytatorski i plastyczny Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II

      Reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli 29.05.2019 r. w Konkursie recytatorskim Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Jak roku cieszył się on dużym zainteresowaniem.  Oto wyniki:

      • II miejsce  – Dominika Arendowska – kl. I
      • III miejsceRu’niecce Peciak – oddział przedszkolny
      • III miejsce - Damian Janeczek – kl. III

       

      Sukces odnieśli też starsi uczniowie w Konkuries plastycznym Pierścień Kingi.  Zostali wybrani spośród stu uczestników:

      III miejsce – Aleksandra Kozieńskakl. VII

      Wyróżnienie: - Artur Szumacherkl. VII

      Dyplom za udział w konkursie otrzymały też:

      Alicja Rusin  - kl. IV

      Emilia Stępka – kl. VIII

      Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 11.06.2019 r. o godzinie 9.30 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

    • Ortografia jest ważna!
     • Ortografia jest ważna!

      Dnia 21 maja uczestniczyliśmy w XXVII edycji Międzyszkolnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy wiekowe: młodszą (kl. IV – VI) i starszą (kl. VII – VIII). Rozwiązywali zadania tematyczne w następujących obszarach: test komputerowy, dyktando, krzyżówka oraz praca ze słownikiem. Oto wyniki:

      I miejsce indywidualnie – Ewelina Pasoń, kl.VI

      III miejsce Indywidualnie – Łukasz Godoń, kl. VII

      II miejsce grupa młodsza (Natalia Godoń – kl.IV, Dagmara Wnęk – kl.V, Ewelina Pasoń – kl.VI)

      V miejsce grupa starsza (Kamil Godoń – kl.VII, Łukasz Godoń – kl. VII, Karolina Pasoń – kl. VIII)

      Gratulujemy uczniom, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie i cenne nagrody.

                                                                                                                                                          art. Janina Pelc

    • SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM
     • SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM

      W dniu 20 V 2019 r w Szkole Podstawowej im 1PSP AK w Gaboniu odbyło się w ramach edukacji prawnej spotkanie młodzieży naszej szkoły z prawnikiem mec. Władysławem Pasoniem . Tematyka spotkania dotyczyła krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej , sposobów polubownego rozwiązywania  sporów , możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa i dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa  obywatelskiego. Druga część spotkania dotyczyła zagrożeń jakie nieść mogą  portale społecznościowe. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Fundacji IWO - Doradztwo Obywatelskie.

    • NASZE FINALISTKI
     • NASZE FINALISTKI

      W dniu 24 V 2019r w Instytucie Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbył się finał konkursu historycznego" Mój Region - Moja Duma , Moje Miasto - Moja Duma" Konkurs składał się z trzech etapów  w których  należało wykazać się wiedzą nie tylko na temat regionu , ale również historii Polski i wiedzy dotyczącej zagadnień ogólnych wykraczających poza program szkolny . W konkursie wzięło udział 546 uczniów z 69 szkół Miło nam poinformować , że finalistkami konkursu " Mój Region - Moja Duma , Moje Miasto - Moja  Duma " zostały uczennice naszej szkoły : Weronika Janeczek  i Ewelina Pasoń z kl VI - Gratulujemy.          Konkurs odbył się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie , Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

    • KRAKÓW INACZEJ
     • KRAKÓW INACZEJ

      16 maja uczniowie klasy IV i V wzięli udział w integracyjnym wyjeździe do Karkowa. Celem wycieczki było poznanie zabytków dawnej stolicy Polski.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru przez Wzgórze Wawelskie, na trasie spotkaliśmy ziejącego ogniem smoka, następnie przeszliśmy Drogą Królewską w kierunku rynku, gdzie podziwialiśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Ulicą Floriańską dotarliśmy do Barbakanu, skąd autokarem udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń im. S.Lema. Tam wykonywaliśmy praktyczne doświadczenia obrazujące znane zjawiska fizyczne, zasady i prawa, na podstawie których działa wiele maszyn oraz zmierzyliśmy się z siłami warunkującymi nasze codzienne funkcjonowanie.

      Kolejnym punktem naszej wyprawy stało się Muzeum Lotnictwa, gdzie nie tylko mogliśmy podziwiać obiekty latające z różnych czasów, szczególnie wojennych, ale również wysłuchać interesujących historii z udziałem polskich, rosyjskich i niemieckich lotników.

      W godzinach wieczornych, zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do domu.

    • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO
     • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO

      7 maja klasa IV pojechała do Starego Sącza, by wziąć udział w wystawie realizowanej w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Wystawa Mobilna Naukowiej”. Tematyką było powietrze- ukazano jego naturę w kontekście nauk o Ziemi, nauk medycznych, biologicznych, fizycznych, chemicznych oraz technicznych. Wystawa zawierała interaktywne eksponaty, np. tubę powietrzną, filmiki edukacyjne, spirometr. Zajęcia prowadzone były przez animatorów Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Przepytano nas z wiadomości na temat smogu- uczniowie odpowiadali na piątkę z plusem. Dzięki niestandardowemu podejściu do tematu wycieczka ta stała się wyjątkowym doświadczeniem dla czwartoklasistów!

     • Wycieczka do Wrocławia

      Godzina 445- wyjeżdżamy. Kierunek : Wrocław.  Zimno, mżawka, chce się spać. Dobry humor to podstawa, a tego nam nie brakuje. Powoli, powoli rozkręcamy się. Pierwsze przystanki, śniadanko, herbatka, wybrani –kawka. Zaczynamy żyć. Długa droga minęła w mig. Wrocław wita nas niestety chłodno. Nie marudzimy. Mogło być gorzej, mógł padać deszcz.  Historyczny Ostrów Tumski , Katedra św. Jana Chrzciciela, Ogród Botaniczny,  następnie przejście przez Ostrów Piaskowy  w kierunku Uniwersytetu  Wrocławskiego . Zachwyciła nas Aula Leopoldina. Widok z Wieży Matematycznej- doskonały,. Dalej przejście do Rynku , Ratusz, kamieniczki. Która Małgosia?  Który Jaś? O godz. 17.30 Panorama Racławicka- mocniej bije serce Polaka. Następnie przejazd do miejsca zakwaterowanie - obiadokolacja, odpoczynek, wieczorem spacer w  kierunku oświetlonego Rynku. Niezapomniany widok. Wreszcie  nocleg. Niektórzy nawet spali. Kolejny dzień znacznie cieplejszy. Po śniadanku jedziemy do rejonu Hali Stulecia, spacer przez Park Szczytnicki  z Ogrodem Japońskim,  pobyt w Ogrodzie Zoologiczny + Afrykarium. Zachwytów nie było końca. W dalszej części dnia - Sky Tower, taras widokowy i obowiązkowo McDonald’s.  Głowa pełna wrażeń, brzuchy tez pełne, wyjeżdżamy. Żegnaj piękny  Wrocławiu!

    • Zwycięstwo w Konkursie Wiedzy!
     • Zwycięstwo w Konkursie Wiedzy!

      Uczennice naszej szkoły uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ogólnej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Wierchomli Wielkiej. Zajęły tam zaszczytne I miejsce. Oto reprezentantki mistrzowskiej drużyny:

      Weronika Janeczek – kl. VI,

      Dagmara Wnęk – kl. V,

      Natalia Godoń – kl. IV.

      Jak co roku konkurs był doskonale przygotowany pod względem organizacyjnym. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem zadań z różnych przedmiotów – w obszarze trzech kategorii. Towarzyszyła im zdrowa rywalizacja, pasja i dobra zabawa. Uhonorowaniem sukcesu były cenne nagrody, za które bardzo dziękujemy organizatorom. Dodatkowa atrakcja - to przejażdżka malowniczą Doliną Popradu…

    • Obchody Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Gaboniu
     • Obchody Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Gaboniu

      22 kwietnia na całym świecie obchodzono Międzynarodowy Dzień Ziemi. W naszej szkole w związku z przerwą świąteczną uroczystości poświęcone temu Dniowi zostały przesunięte na 30 kwietnia. Do obchodów uczniowie przygotowywali się przez ostatnie dwa tygodnie.        

      W ramach święta zorganizowano międzyklasowy turniej wiedzy  ekologicznej. Zgodnie z podanym regulaminem obejmował on tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska: w szczególności dotyczył zagadnień dotyczących segregacji śmieci, recyklingu, alternatywnych źródeł energii  i ich wykorzystania oraz form ochrony środowiska występujących na terenie Polski.  Trzyosobowe drużyny klasowe rywalizowały  w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza – uczniowie oddziałów ,,0” – 3  i starsza – uczniowie klas IV – VIII. Zwycięzcami konkursu  wśród drużyn młodszych, została klas III, natomiast wśród starszych,  klasa VI. Poza turniejem wiedzowym, uczniowie przez ostatni tydzień zbierali baterie oraz makulaturę, czyli odpady, które można ponownie wykorzystać poddając recyklingowi. Ich działania są zaskakujące. Zebrali 1227 kg makulatury oraz 6144 szt. zużytych baterii.  Najwięcej makulatury zebrali: Kozieński Szymon – kl. IV, Pasoń Ewlina – kl. VI, Pasoń Paweł – kl. V oraz Pasoń Karolina- kl. VIII. Każdy z tych uczniów przyniósł po 70 kg. Z kolei najwięcej baterii zebrała Szewczyk Patrycja z klasy V– 1338 szt. oraz Ru'nieece Peciak z oddziału ,,0” – 698 szt. Wszyscy uczniowie za swe osiągnięcia  otrzymali nagrody, które wręczyła Pani Dyrektor. Ponadto wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali zadanie dodatkowe, aby  w tym dniu założyć na siebie ubiór w odcieniach zieleni.    Uczniowie podeszli do wszystkich postawionych im zadań bardzo poważnie i z ogromnym zaangażowaniem.                                  

      Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć krótką inscenizację pt ,,Wiosenny spacerek Krystianka”. Montaż słowno- muzyczny został przygotowany przez uczniów klasy VII i VI, a reżyserem jego była uczennica klasy VII – Marlena Niemiec. Inscenizacja w sposób krótki lecz bardzo treściwy porusza tematy dbania o naszą Matkę Ziemię.

      Z pewnością  podjęte przez uczniów naszej społeczności  działania na długo pozostaną w ich pamięci,  nie tylko ze względu na nagrody, zabawę czy rywalizację,  ale przede wszystkim przez  nawyki dbania o środowisko naturalne, które miejmy nadzieję będą  stawały się coraz ważniejsze i będą znajdowały praktyczne zastosowanie w życiu codziennym.

       

    • Życzenia Wielkanocne
     • Życzenia Wielkanocne

      Dzieląc się radosną nowiną Zmartwychwstania Pańskiego

      proszę przyjąć serdeczne życzenia

      dni pełnych wszelkich łask i błogosławieństwa Bożego

      od Zmartwychwstałego Pana oraz nadziei i sił
      do przezwyciężania codziennych trudów a także smacznego „święconego i mokrego, radosnego dyngusa”.


      Dyrektor Szkoły,
      Grono Pedagogiczne,
                                                Uczniowie oraz Pracownicy
                                                  SP im. 1 PSP AK w Gaboniu

    • INFORMACJA DLA RODZICÓW
     • INFORMACJA DLA RODZICÓW

      Informacja

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu informuje, że:

      • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017 r. /Dz.U. poz. 1603 oraz z 2019 r. poz. 318/ , kalendarzem roku szkolnego 2018/2019 oraz w uzgodnieniu z rodzicami dni  15,16,17 kwietnia (egzamin ósmoklasisty) są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. Dla uczniów, którym rodzice (prawni opiekunowie) nie mogą zapewnić opieki 
       w tym czasie szkoła zorganizuje zajęcia wychowawczo – opiekuńcze (świetlica) w godz. 7.45 – 15.00

      Dla celów organizacyjnych prosimy o podanie  informacji do wychowawcy klasy w dniu 12.04.2019 r. (piątek)
       o ewentualnych terminach i czasie pobytu dziecka w szkole w w/w dniach.

      • W wyżej wymienionych dniach Oddział Przedszkolny pracuje zgodnie z planem
      • Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2018/2019 w dniach 18.04. – 23.04.2019r. trwa wiosenna przerwa świąteczna. Są to dni wolne od zajęć.
    • Zajęcia w dniu 10 kwietnia
     • Zajęcia w dniu 10 kwietnia

      Drodzy Rodzice 

      Uprzejmie informujemy że w dniu 10 kwietnia 2019 roku (środa) lekcje w naszej szkole będą odbywają  się według planu lekcji. 

       

      Dyrekcja Szkoły

       

    • Informacje dotyczące strajku
     • Informacje dotyczące strajku

      Szanowni Rodzice!

      W związku z brakiem porozumienia Związków Zawodowych ze stroną rządową informujemy, że od dnia 8 kwietnia 2019r.  pracownicy Szkoły przystąpią do bezterminowego strajku.

      Za wszystkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

      Dyrekcja Szkoły im. 1 PSP AK w Gaboniu

    • Światowe Dni Zdrowia
     • Światowe Dni Zdrowia

      5 kwietnia 2019 roku nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w Gminnych Obchodach Światowego Dnia Zdrowia w ramach reaizacji projektu "Wybieramy zdrowie". Uczennice klasy VII Karolina Dara i Kinga Tudaj wzięły udział w konkursie wiedzy "Jesteś tym co jesz" i zdobyły VI miejsce.

      Z układem taneczno - gimnastycznym wystąpiły uczennice klasy V - Dagmara Rams i Patrycja Szewczyk zajmując II miejsce.

      Uczeń klasy III - Damian Janeczek zdobył V miejsce w konkursie piosenki "Ozdrowiu śpiewam".

      Nasi uczniowie wzięli również udział w konkursach plastycznych:

      - konkurs "3 x NIE dla używek" uczeń klasy IV - Szymon Kozieński zdobył I miejsce, a Jakub Stępka wyróżnienie.

      - konkurs "Klimaty zdrowia" uczennica klasy VII  Aleksandra Kozieńska zdobyła I miejsce. 

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

    • Żywa lekcja historii
     • Żywa lekcja historii

      Dnia 27 marca 2019 roku uczniowie wszystkich klas naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii „Ku Niepodległej” prowadzonej przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Był to specjalnie przygotowany program upamiętniający 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego. Zostały omówione powstania narodowe: kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe i I wojna światowa. W ogólnym zarysie została przedstawiona sytuacja pod zaborami. Przybliżono uczniom wiedzę na temat roli marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów. Zostały omówione i zaprezentowane stroje, kolekcja replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili opowieść o bohaterach walczących o wolność, honor i Ojczyznę, przy czym równocześnie doskonale się bawili.

    • Pierwszy Dzień Wiosny
     • Pierwszy Dzień Wiosny

      21 marca dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowei klas I - III w barwnym korowodzie z "Marzanną", udali się nad pobliską rzeczkę, aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. 

      Po przybyciu na miejsce, wierszami i piosenkami pożegnaliśmy "zimową pannę", a następnie ją spaliliśmy i wrzuciliśmy do wody. Gdy odpłynęła, w miłych nastrojach z Panią Wiiosną oraz ze śpiewem na ustach wróciliśmy do szkoły. 

      Dookoła śpiewały ptaszki i ciepło przygrzewało słoneczko.

      art. Wanda Janik

    • Młodzież zapobiega pożarom
     • Młodzież zapobiega pożarom

      W dniu 1 marca 2019 roku w Remizie OSP w Gołkowicach odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom".

      Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby:

      Patrycja Szewczyk - kl. 5, Krystian Bieryt - kl.6, Weronika Janeczek - kl. 6, Ewelina Pasoń - kl.6, Marlena Niemiec - kl. 7, Gabriela Bieryt - kl.7.

      Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast uczennica klasy szóstej Weronika Janeczek indywidualniue zdobyła IV miejsce.

      Serdecznie gratulujemy.

    • Bezpieczeństwo na wsi
     • Bezpieczeństwo na wsi

      28 lutego 2019 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji promującej bezpieczeństwo na wsi, prowadzonej przez przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Nowym Sączu. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa  oraz obejrzeli prezentację multimedialną, która miała na celu uświadomienie zagrożeń występujących na terenie gospodarstwa.

      By zapobiec groźnym sytuacjom, przedstawiony został apel „Bądź bezpieczny- uważaj, gdzie się bawisz”. Opisano miejsca, gdzie bawić się nie należy- np. magazyny z narzędziami, miejsca pracy maszyn.

      Uczniowie zapoznani zostali również z wieloma poradami dotyczącymi ich bezpieczeństwa. Oto kilka z nich: nie baw się w pobliżu maszyn, nie wchodź w drogę pojazdom publicznym, nie obsługuj samodzielnie maszyn rolniczych, nie siadaj na przyczepach i elementach maszyn rolniczych.

      W końcowej części spotkania ogłoszono konkurs plastyczny pod tytułem „Bezpiecznie na wsi mamy, maszyna pracuje, a dziecko obserwuje”. Chętni uczniowie mogą wykonać pracę plastyczną w formacie A3, dowolną techniką. Termin składania prac: do 15 marca. Te najlepsze przekazane zostaną do etapu wojewódzkiego.

      Zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie!

    • Konkurs Pieśni Religijnej
     • Konkurs Pieśni Religijnej

      W dniu 26 lutego uczennice naszej szkoły uczestniczyły w Konkursie Pieśni Religijnej w Przysietnicy. Po raz kolejny nasza uczennica, tym razem Sandra Rams zdobyła w kategorii wiekowej klas 7-8 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum I miejsce śpiewając pieśń pt."List do Boga". Natomiast Magdalena Adamczyk zajęła III miejsce w pieśni "Być bliżej Ciebie chcę".

      W kategorii klas 4-6 Szkoły Podstawowej wyróznienie otrzymała Weronika Janeczek w pieśni "Przyjdź jak deszcz".

      Organizatorom konkursu dziękujemy za miłe przyjęcie i wspaniałe nagrody.

    • Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020
     • Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020

      OGŁOSZENIE

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu
      ogłasza zapisy dzieci na rok szkolny 2019/2020

      1. Do klasy pierwszej - rocznik 2012 - od dnia 25 lutego 2019 r. do dnia 3 marca 2019 r.
      2. Do Oddziału Przedszkolnego - rocznik 2013
      • od dnia 25 lutego 2019 r. do dnia 3 marca 2019 r. – kontynuacja edukacji przedszkolnej
      • od dnia 5 marca 2019 r. do 18 marca  2019 r.- złożenie wniosku  o przyjęcie do oddziału przedszkolnego

      Zapisy dokonywane będą w sekretariacie szkoły lub w gabinecie Dyrektora Szkoły
       w godzinach od 8.00 do  15.00 w dni robocze.

                                                                                                                          
      Wzory druków dostępne są  w sekretariacie szkoły, lub do pobrania ze strony internetowej szkoły
      w zakładce rekrutacja po lewej stronie.

       Dyrektor Szkoły – Elżbieta Kruczek

       Przy zapisie rodzic/ prawny opiekun powinien okazać:

      1. dowód osobisty
      2. akt urodzenia dziecka
      3. numer ewidencyjny dziecka (PESEL)
      4. kartę dużej rodziny (jeżeli posiada)

      Jednocześnie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych w dniu  28. 02. 2019 (czwartek)
      na dzień otwarty szkoły
      . Można będzie zwiedzić szkołę oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły.

    • Bezpieczna droga - dobrze cię widzieć.
     • Bezpieczna droga - dobrze cię widzieć.

      Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno - Informacyjnej "Bezpieczna droga - dobrze cię widzieć", współfinansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości. 

      W ramach kampanii uczniowie otrzymali kamizelki odblaskowe oraz plany lekcji na których umieszczono "7 odblaskowych rad drogowych". 

      Wychowawcy przeprowadzili z uczniami ciekawe zajęcia na temat roli odblasków w zapewnieniu bezpieczeństwa na drodze. powyzszą tematykę, dzieci utrwaliły podczas oglądania specjalnie przygotowanych filmów animowanych. 

      Mamy nadzieję, iz podjete działania pozwoliły uczniom poszerzyć i utrwalić sobie wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze.

      art. Józefa Wnęk

    • Integracyjny bal karnawałowy
     • Integracyjny bal karnawałowy

      W  dniu 9 lutego  2019 roku odbył się w naszej szkole Bal karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców Gabonia. Na pięknie udekorowanej sali pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć min: wróżki, królewny, księżniczki, piratów, piłkarzy, ... nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich postaci. 

      Wszyscy uczestnicy balu bawili się znakomicie, przy rytmach różnorodnej muzyki - były pociagi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Bogaty program zabaw i konkursów sprawił że żadne dziecko sie nie nudziło. 

      Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych balowych strojów.

      Kolejny bal karnawałowy już za rok!! Serdecznie zapraszamy.

      art. Lucyna Krzak

    • Piękny gest naszej uczennicy
     • Piękny gest naszej uczennicy

      Uczennica klasy VI SP im. 1PSP AK w Gaboniu - Karolina Czyżycka  wzięła udział w akcji Rak'n'Roll – Daj Włos! Ścięła swoje piękne długie włosy i podarowała je na perukę dla osób chorych na nowotwór.

      Obecnie w Polsce peruki z naturalnych włosów są nierefundowane przez NFZ, a ich cena jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na tę sytuację ruszyła akcja „Daj Włos!”. Każdy, kto chce obciąć włosy, może to zrobić w dobrym celu – na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Zakłady fryzjerskie ścinają włosy w odpowiedni sposób, a następnie przekazują je Fundacji Rak'n'Roll – Wygraj Życie. Później wędrują do perukarni Rokoko, która robi doskonałe, wygodne i piękne peruki. Te są przekazywane za darmo kobietom, które walczą z rakiem. Dzięki temu mogą wyglądać znacznie lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.

      Karolina dokonała tego szlachetnego czynu i dostała podziękowanie.

      art. Janina Pelc

    • Oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej
     • Oddanie do użytku nowej sali gimnastycznej

      10. 01. 2019 r. w Szkole Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu  odbyła się uroczystość  oddania do użytku nowej   sali gimnastycznej. Od wielu już pokoleń społeczność tej wiejskiej szkoły oczekiwała tej inwestycji.

       Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Kruczek wraz z nauczycielami prowadzącymi powitała zaproszonych gości. Byli to: poseł na Sejm Jan Duda, Małopolski Wicekurator Oświaty Halina Cimer , Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Dariusz Leśniak, radni powiatowi Ewa Zielińska i Edward Ciągło, sołtys Gabonia Halina Dara, radni obecnej i przeszłej kadencji,  burmistrzowie Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki, kierownik Referatu Przygotowania Inwestycji i pracownicy referatu, dyrektor PiMG Biblioteki Maria Sosin, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Poseł Na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk,  Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski,  Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski  przesłali listy gratulacyjne, które zostały odczytane.

      Świętowanie rozpoczęło się Mszą Św., po której w części oficjalnej dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi oraz poświęcenia obiektu.  Przemówienia okolicznościowe wygłosili Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek, dyrektor szkoły oraz wielu zaproszonych gości. Głos zabrała również Małopolski Wicekurator Oświaty Pani Halina Cimer, która gratulowała gospodarzom tak wspaniałego obiektu oraz rodzinnej, przyjaznej dzieciom atmosfery.

      Kolejną część uroczystości wypełnił: program artystyczny Sportowa baśń o współczesnym Kopciuszku, podziękowania i noworoczne życzenia.

      Całkowity koszt budowy sali gimnastycznej wyniósł 2 119 139 zł. Połowę środków pozyskano z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a pozostała kwota pochodziła z budżetu Gminy Stary Sącz. To jest inwestycja w przyszłość – mówiła dyrektor szkoły – będzie służyć lepszym wynikom sportowym, wartościom oraz integracji społeczności Gabonia.

       

       

    • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny SKO
     • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny SKO

      13 grudnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach odbyło się podsumowanie XIV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego Szkolnych Kas Oszczędności pod hasłem "Oszczędzam na prezent dla przyjaciela". Z naszej szkoły zostało wyróznionych 11 prac, następujących uczniów:

      klasa I - Julia Bober,  Izabela Rusin, Julia Stępka,Dominika Arendowska, Michał Rams.

      klasa II - Ireneusz Stawiarski.

      klasa III - Anna Pogwizd.

      klasa IV - Natalia Godoń, Olivia Głębocka, Alicja Rusin.

      klasa V - Justyna Krupa.

      Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Prezesa Banku Spółdzielczego w Starym Sączu - pana Wojciecha Kulaka. Natomiast prace uczniów znajdują się  na wystawie zorganizowanej przez organizatora konkursu w Szkole Podstawowej w Gołkowicach.

      art. Wanda Janik

    • Tradycja Świąt Bożego Narodzenia - oczami dzieci
     • Tradycja Świąt Bożego Narodzenia - oczami dzieci

      Uczniowie klas I-IV z naszej szkoły przystąpili do konkursu "Tradycja Świąt Bożego Narodzenia - oczami dzieci", zorganizowanego w ramach projektu pt. "Rozwijamy wspólne działanie - upowszechniając tradycje", współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego.Honorowy Patronat nad Konkursem objął Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek.

      Uczniowie w klasach wykonywali wspólne ozdoby świąteczne. Powstałe prace zostały odwiezione do siedziby Fundacji Rozwoju Sądeczyzny w Starym Sączu. Nagrodą główną w konkursie jest wyjazd całej klasy do fabryki bombek ARMAR w Bębłnie i udział w warsztatach ręcznie malowanych bombek oraz słodycze dla wszystkich klas.

    • Czyste powietrze - czysta sprawa.
     • Czyste powietrze - czysta sprawa.

      16 listopada uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w projekcie edukacyjnym "Czyste powietrze - czysta sprawa". Zajęcia przeprowadzone zostały przez wolontariuszy z Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA z Nowego Sącza. 

      Poprzez ciekawe zabawy i ćwiczenia, uczniowie pogłębili i usystematyzowali swoją wiedzę na tamat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i życia ludzi i przyrody. Poszeżali takż wiedzę na temat sposobów zapobiegania powstawania smogu oraz dbania o czystośc otaczającej nas przyrody.

      Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, wykazując duże zainteresowanie i aktywność. 

      Na zakończenie zajęć każdy uczeń otzrymał znaczek "Ambasador czystego powietrza" a klasa zdobyła dyplom za wzorowe uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych.

      art. Józefa Wnęk

    • Gminne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości
     • Gminne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości

      W dniu 11 listopada delegacja naszej szkoły brała udział w gminnych obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się pod budynkiem kina Sokół, skąd wszyscy uczestnicy pomaszerowali na straosądecki rynek, na którym odśpiewano hymn państwowy po którym odbyła się uroczysta msza św.  Nastepnie udaliśmy się na nowy cmentarz gdzie odczytany został Apel Poległych po którym  poszczególne delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki. 

      art. Piotr Wańczyk

    • 7 . Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej  w Starym Sączu
     • 7 . Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej  w Starym Sączu

      Miło nam poinformować, że uczennice z naszej szkoły w składzie:  Kinga Kurowska, Emilia Stępka, Anna Dara, Magdalena Adamczyk, Sandra Rams, Karolina Pasoń, Ewelina Pasoń,  Weronika Janeczek, Karolina Czyżycka, Dagmara Rams, Aurelia Pogwizd, Wiktoria Kurzeja, zajęły III miejsce w kategorii dzieci starsze, w 7 Międzyszkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dziewczęta przepięknie wykonały dwie pieśni :   „My,  Pierwsza Brygada” i „Wojenko, wojenko”.  W kategorii: dzieci młodsze naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III  Damian Janeczek, który również swoim występem zachwycił publiczność. Wszystkim uczestnikom  i ich opiekunom:  Pani  Halinie Cabała, Pani  Lucynie Krzak i Panu Markowi Wastag  serdecznie gratulujemy.

    • Koncert  Z pieśnią przez dzieje Polski
     • Koncert  Z pieśnią przez dzieje Polski

      8 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu, społeczność wsi połączyła się we wspólnym przedsięwzięciu śpiewania i słuchania pieśni patriotycznych  - z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wokalny koncert został przygotowany wraz z uczniami szkoły przez: Lucynę Krzak, Halinę Cabałę, Zofię Florek oraz Marka Wastaga. Można było usłyszeć śpiew zespołowy oraz solowy, którego przedstawicielami byli uczniowie: Sandra Rams, Weronika Janeczek, Damian Janeczek. Zaszczyciła nas również występem Pani Agnieszka Sychowska.

      Sztandarowym hasłem uroczystości Z pieśnią przez dzieje Polski zebrani zostali włączeni w krąg pieśni ojczystej, która od wieków towarzyszyła ludziom w chwilach radosnych, a także w momentach dramatycznych jako krzepiący na duchu i kojący ból pocieszyciel. Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii i sprawdzianem tożsamości narodowej mieszkańców  kraju. Polska pieśń jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym, dodając sił żołnierzom i powstańcom oraz rozpalała miłość do Ojczyzny, dlatego w czasach zaborów i okupacji była zakazana, a za jej wykonywanie surowo karano.

      Pieśń patriotyczna, symbolizująca jedność i odrębność narodu oraz formę społecznej manifestacji uczuć, powstawała w różnych okresach naszych dziejów. Znajdowała wyraz w śpiewach na cześć Boga, świętych, sławnych miejsc kultu bądź w śpiewie świeckim, opiewając niezwykłe czyny władców i bohaterów lub upamiętniającym wielkie wydarzenia związane z obroną wolności, niepodległości czy zachowaniem najcenniejszych dóbr kultury i tradycji narodowej.

      Śpiewanie pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły miało niepowtarzalny charakter.

                                                                                                                                   art. Janina Pelc

    • Akcja „Rekord dla Niepodległej”
     • Akcja „Rekord dla Niepodległej”

      Nasza szkoła włączy się do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

    • Dzień Papieski
     • Dzień Papieski

      7 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Papieski z racji imienin Jana Pawła II. W tym dniu dominowały kolory biało żółte. Uczniowie oglądali filmy o naszym papieżu a póżniej sprzedawali "Papieskie kremówki". Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na paczki mikołajkowe dla osób niepełnosprawnych w naszej mmiejscowości. Akcja ta została przeprowadzona przez Szkolne Koło Caritas oraz Samorząd Uczniowski.

      Dziękujemy Darczyńcom za upieczenie pysznych kremówek.

       art. Halina Cabała

    • Uroczystości odsłonięcia pamiątkowych tablic w Nowym Sączu.
     • Uroczystości odsłonięcia pamiątkowych tablic w Nowym Sączu.

      31 października 2018 r. Pani Dyrektor Elżbieta Kruczek, Pan Piotr Wańczyk oraz uczniowie  ze sztandarem szkoły:  Justyna Pierzchała, Martyna Zielińska, Jacek Łatka, uczestniczyli w uroczystościach  odsłonięcia odtworzonych tablic z nazwiskami żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w walkach  o odzyskanie niepodległości w latach 1918 – 1920.  Uroczystości  rozpoczęły się Mszą  św. w kościele pw. św. Kazimierza  w Nowym Sączu. Następnie przemaszerowano pod Zamek Królewski ( Baszta Kowalska). Po okolicznościowych przemówieniach, uroczystym odsłonięciu tablic, Apelu Poległych złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami. Uroczystości miały doniosły, patriotyczny charakter.

      art. Dyr. Elżbieta Kruczek

    • Dzień Nauczyciela
     • Dzień Nauczyciela

      15 października 2018 roku w naszej szkole odbyła sie akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W części artystycznej uczniowie z klasy trzeciej śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowania i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów oraz obdarowali wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły symbolicznym kwiatkiem. W dalszej części przedstawiciele uczniówz klas IV-VIII przygotowali scenke z życia szkoły. Scenariusz jej został napisany przez uczennicę klasy siódmej Aleksandrę Pogwizd. Na zakończenie wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wręczyli drobne upominki, które zostały własnoręcznie przez nich wykonane. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Elżbieta Kruczek, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

      art. Wanda Janik

    • Ślubowanie klasy I
     • Ślubowanie klasy I

      Poniedziałek 15 października 2018 roku, był bardzo ważnym dniem dla wszystkich uczniów klasy pierwszej w naszej szkole. Tego dnia odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów do grona społeczności uczniowskiej. 

      Najpierw uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i udowodnili wszystkim zebranym, że są gotowi do wstapienia w poczet uczniów Szkoły i godnie ją reprezentować. 

      Po zakończeniu części artystycznej, złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów. 

      Na pamiątkę uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy, od uczniów klasy drugiej miłe maskotki, a od rodziców słodką niespodziankę.

      Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

      Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie pierwszoklasistom w pamięci.

      art. Wanda Janik

    • Zwiedzamy Indie  z podróżnikiem - Maciejem Krasem
     • Zwiedzamy Indie  z podróżnikiem - Maciejem Krasem

      2 października 2018 roku w naszej szkole miało miejsce kolejne Spotkanie z podróżnikiem –  Maciejem Krasem. Tym razem obiektem naszego zainteresowania były Indie. Mężczyzna ten relacjonował swoją podróż z przyjaciółmi, a swoje wspomnienia uzupełniał prezentacja multimedialną.

      Pierwszą atrakcją był Bombaj, który  jest uważany za gospodarczą stolicę Indii. Występuje tam przeludnienie, niedobór mieszkań i zwiększenie poziomu zanieczyszczeń. O ubóstwie wielu mieszkańców miasta świadczy istnienie slumsów, które należą do największych w IndiachBombaj jest najbardziej liberalnym miastem Indii. Odbywa się tu wiele barwnych festiwali, festynów i świąt. W Bombaju mieszają się religie z całej Azji Południowej. Używaną walutą są rupie indyjskie. Zabytki Bombaju są świadectwem zawikłanej historii tego miasta. Do najbardziej znanych należą: Brama Indii – łuk o wysokości 26 m (1915-24) – największa atrakcja turystyczna i miejsce spotkań; główny dworzec kolejowy Bombaju z końca XIX wieku, Poczta Główna (1904-13) z czarnego bazaltu, żółtych kamieni Kurla i białych kamieni z Dhrangdy, Regal Cinema – jedno z najstarszych kin w Bombaju, otwarte w 1933 r.;

                  Później naszą uwagę zajęło Waranasi – najświętsze miasto indyjskie w stanie Uttar Pradesh , liczące ponad 3 mln mieszkańców. Stanowi ono ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu . Miejsce znane jest z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges. Oglądaliśmy Plac Mahal i Różowy Pałac Wiatru.

               Ostatnim zwiedzanym przez nas miejscem była pustynia Thar - położona w zachodnich Indiach oraz południowo-wschodnim Pakistanie. Jej powierzchnia wynosi 238 700 km². Atrakcją tego miejsca były wielbłądy i piaszczyste krajobrazy.

      Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Oprócz zgłębiania walorów poznawczych tego miejsca – zebrani mogli liczyć na dobry żart prowadzącego podróżnika i przednią zabawę.

                                                                                        art. Janina Pelc

    • NARODOWE CZYTANIE W GABONIU
     • NARODOWE CZYTANIE W GABONIU

      W poniedziałek 1 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.  W tym roku przedstawiliśmy fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Odbiorcami były klasy IV-VIII. W przedsięwzięcie zaangażowały się uczennice z klasy VI i VII : Weronika Janeczek, Magdalena Oleksy, Gabriela Bieryt, Marlena Niemiec. Do grona dołączyła Pani Dyrektor, Elżbieta Kruczek, która ożywiła publiczność swoją interpretacją.

      Nie zapomnieliśmy również o młodszych klasach- dla nich uczniowie klasy z IV przygotowali „Legendę o Czechu, Lechu i Rusie”. Tekst przeczytali: Natalia Godoń, Olivia Głębocka, Natalia Stawiarska, Jakub Stępka, Dawid Pierzchała i Krystian Zieliński.

      Akcja spotkała się z zainteresowaniem społeczności uczniowskiej, co nas bardzo cieszy. Zapraszamy za rok!

      art. Iwona Łukasik

    • Małopolska Noc naukowców 2018
     • Małopolska Noc naukowców 2018

      28 września grupa uczniów  z klasy VII i VIII naszej szkoły uczestniczyła w bezpłatnych atrakcjach oferowanych przez krakowskie uczelnie wyższe w ramach ,,Małopolskiej Nocy naukowców 2018". 
                  Młodzież rozpoczęła swą  podróż edukacyjną od zwiedzania pracowni Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk,  min. pracowni wzrostu monokryształów, laboratorium ekspertyz radiometrycznych oraz centrum cyklotronowe Bronowice. Następnie uczestniczyli oni w pokazach doświadczeń pt. ,,Triki fizyki". Po zmroku wzięli udział w grze terenowej : ,,Naukowe Podchody". Uczestnicy zostali wyposarzeni w mapę IFJ PAN, która pozwoliła im na dotarcie do zadań konkursowych. Gra ta utrzymana w konwekcji ,,gry miejskiej" osnuta wokół praw i zjawisk fizycznych spotykanych codziennym życiu dostarczyła młodzieży wielu emocji, odkryć i dobrej zabawy, a rozwiązane zadania wyłoniły zwycięzców, na których czekały nagrody.
                    Kolejnym przystankiem w zdobyciu wiedzy przyrodniczej była Politechnika Krakowska, gdzie młodzież wzięła udział w godzinnych pokazach imponujących eksperymentów chemicznych pt.,,Ekstremalne ścieżki". Pobudzeni licznymi wybuchami, udali się do ,,laboratorium czterech żywiołów", gdzie mogli uczestniczyć w prowadzonych eksperymentach. 
                    Młodzi ,,Naukowcy" swą noc zakończyli w Centrum Kina Kijów podczas nocnej emisji filmu ,,Człowiek, który zabił Don Kichota".

      art. Sylwia Kotas

    • Święto Szkoły
     • Święto Szkoły

      Tym razem święto patrona naszej szkoły uczciliśmy patriotyczną wieczornicą.  Po uroczystej mszy świętej złożyliśmy ukłon przed tablicą pamiątkową 1 PSP Armii Krajowej. Dalsza część uroczystości odbywała się w blasku płonących ognisk. Starsi uczniowie przygotowali anegdoty i wiersze przywołujące bohaterów II wojny światowej. Wkrótce rozległy się słowa piosenek żołnierskich przy akompaniamencie niezastąpionej Madzi. Młodsze dzieci z ciekawością oglądały patriotyczne filmiki.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się  prezentacja „Gaboń dawniej i dziś” wykonana przez uczniów klasy ósmej. W powietrzu unosiła się woń pieczonych kiełbasek, słychać było w tle patriotyczne nutki. Uroczystość udało się zorganizować dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców. Dziękujemy.

      art. Maria Zaryczny

    • Wycieczka do Oświęcimia - 20.09.2018r.
     • Wycieczka do Oświęcimia - 20.09.2018r.

      Wycieczka inna niż wszystkie, pełna milczenia, zadumy.  Wyjechaliśmy radośni, roześmiani, wyluzowani. Dotarliśmy zrelaksowani do Oświęcimia. Zderzenie dwóch światów. „Arbeit macht frei”- szyderczo krzyczał napis. Dalej- każdy wie. Stąpaliśmy po ziemi świętej. Jeszcze Brzezinka- Brama Śmierci, rampa, baraki… „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.  Nie wolno zapomnieć, nie wolno…

      Kolejny etap wycieczki: Wadowice- perełka człowieczeństwa. Powraca uśmiech, radosny rozgardiasz, żarty. Zasłuchaliśmy się w słowa św. Jana Pawła II. Jak dobrze usłyszeć Człowieka.                                                                       

                                                                                                             art. Maria Zaryczny

    • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel
     • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel

      Dnia 19.09.2018r. w Bibliotece Publicznej w Gołkowicach odbyło się spotkanie czytelnicze z panią Anną  Czerwińską – Rydel. Uczniowie klasy siódmej wybrali się więc na nie z opiekunami, aby wkroczyć w świat książek biograficznych.

      W bibliotece razem z panią autorką pojawił się również gość specjalny – przepiękny pies pisarki – Muza.  W czasie spotkania  uczniowie poszerzyli  temat II Wojny Światowej, a konkretnie wysłuchali historii o patronce roku 2018 – Irenie Sendlerowej. Kobieta ta  „w obliczu śmierci wielu ludzi - nie pozostała obojętna”- mówi pani Anna. Patronka bowiem na początku swojej działalności pracowała w ośrodku pomocy społecznej. Jednak gdy III Rzesza wydała dekret mówiący o zakończeniu dofinansowywania Żydów przez ośrodek, całkowicie oddała się wspieraniu  ludzi w getcie, nawet jeżeli  było to zupełnie nielegalne. Zdobyła fałszywe dokumenty i w przebraniu pielęgniarki oraz pod pseudonimem „siostra Jolanta”, wchodziła do getta i niosła ludziom pomoc – zarówno materialną  jak i tą podnoszącą na duchu. Dodam jeszcze, że spotkanie było niezwykle ciekawe i przebiegło w spokojnej atmosferze.

      art.  Aleksandra Pogwizd     ucz. kl. VII      

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/1019 w Szkole Podstawowej w Gaboniu
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/1019 w Szkole Podstawowej w Gaboniu

      3 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Gaboniu, jak większość uczniów w całej  Polsce rozpoczęli kolejny rok szkolny. Inaugurację roku szkolnego 2018/19 rozpoczęto  od uczestnictwa w uroczystej mszy św. W kościele parafialnym w Gaboniu. W budynku szkoły, uczniów, rodziców oraz nauczycieli powitała Pani Dyrektor. Wszyscy  zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej .

      Następnie uczniowie klasy piątej przedstawili krótki program artystyczny. W rytm słów piosenki  Zdzisławy Sośnickiej : ,,Żegnaj lato na rok …” pożegnali wakacje, czas beztroski , przygód i błogich wspomnień. Kapitan w osobie przewodniczącego szkoły zaprosił ich na pokład statku wypływającego na niezgłębiony ocean nauki  w celu zdobywania wiedzy, pogłębiania umiejętności i poszerzania nowych horyzontów.

      art. Maria Zaryczny

    • Zakończenie roku szkolnego 2017-2018
     • Zakończenie roku szkolnego 2017-2018

      Po trudach wytężonej pracy nadszedł czas odpoczynku. Zmęczeni, ale uśmiechnięci zebraliśmy się w kościele parafialnym, aby podziękować Matce Najświętszej za miniony rok szkolny i prosić o szczęśliwe wakacje. W szkole przywitała nas pani Dyrektor, która krótko podsumowała pracę w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Podziękowała wszystkim za współpracę, wręczyła pisemne podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom. Ostatni dzień roku szkolnego jest okazją do wyróżnienia uczniów osiągających sukcesy w nauce. Otrzymali oni z rąk pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody. Klasa siódma przygotowała krótki program artystyczny którym wprowadziła nas w wakacyjny czas.

      Dziękujemy im bardzo i życzymy wszystkim udanych wakacji.

      art. Maria Zaryczny

    • Koziarz- wycieczka piesza
     • Koziarz- wycieczka piesza

      Delikatny szmer strumyka, ptaków strojny śpiew, cichy pomruk  lasu, promienie słoneczne przebijające się przez dojrzałą  zieleń liści i …”świergot” uczniów Szkoły Podstawowej w Gaboniu.  Doniosły, dodajmy i wyraźny, świadczący o nieprzebranych pokładach energii.

      Sprężystym krokiem maszerujemy na Koziarza. W ostatnich dniach nauki postanowiliśmy przewietrzyć głowy, rozruszać mięśnie, dotlenić mózg.  Stojąc na wieży widokowej  zachwycaliśmy się pięknem sądeckiej ziemi, wypatrywaliśmy naszego Gabonia.  Bystrzejsze oko dostrzegło majaczący w oddali kościół, można było nawet zobaczyć czerwień szkolnego dachu. Z Koziarza  dotarliśmy na Błyszcz, gdzie nasz ksiądz proboszcz ( a jakże, był z nami!) poprowadził piękną modlitwę przy popiersiu św. Jana Pawła II. Panie dokonały rzeczy niebywałej- rozpaliły ognisko!:)  Oczywiście o opał postarał się pan Wańczyk. Zjedliśmy własnoręcznie spalone kiełbasy z kawałkiem chleba i to wszystko bez ketchupu.  Po królewskim posiłku mieliśmy duuużo siły . Droga do Tylmanowej minęła nam w mig. Tam czekał na nas autokar i znów wróciliśmy do Gabonia.

      art.Maria Zaryczny

    • Szkolny "Mistrz oszczędzania"
     • Szkolny "Mistrz oszczędzania"

      15 czerwca 2018 roku odbyło sie podsumowanie Szkolnego Konkursu Systematycznego Oszczędzania, trwającego przez cały rok szkolny.

      Polegał on na dokonywaniu przez członków SKO wpłat, przynajmniej jeden raz w miesiącu i nie wypłacaniu zgromadzonych funduszy.

      Głównym celem konkursu jest propagowanie idei oszczędzania pieniędzy iracjonalnegonimi gospodarowania.

      I miejsce - Jakub Stępka, Magdalena Gałysa, Natalia Stawiarska - wszyscy klasa III, Paweł Pasoń - klasa IV, Ewelina Pasoń,  Krzysztof Kunicki - klasa V, Karolina Pasoń - klasa VII.

      II miejsce - Ireneusz Stawiarski, Karol Oleś - klasa I, Olivia Głębocka - klasa III

      III miejsce - Olivier Tudaj - klasa I, Magdalena Pasoń, Kowarzyk Martyna, Sebastian Szumacher - klasa III, Jacek Łatka - klas VI

      Zwycięzcy otzrymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, za co serdecznie dziękujemy.

      art. Wanda Janik

       

    •   Zwycięstwo w konkursie plastycznym
     •   Zwycięstwo w konkursie plastycznym

                    W ramach patriotycznych działań szkół w roku 2018 – w czerwcu nasi uczniowie brali udział w powiatowym konkursie plastycznym Wiwat Piłsudski, wiwat  Nowy Sącz –zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Uczeń klasy VI naszej szkoły - Artur Szumacher - odniósł ogromny sukces zajmując I miejsce. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i cenną nagrodę.

                                                                                                                                   art. Janina Pelc

    • Zwiedzamy Muzeum w Starym Sączu
     • Zwiedzamy Muzeum w Starym Sączu

      W niu 12 czerwca 2018 roku uczniowie z klasy II i III byli na wycieczce w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu, w ramach działań związanych z obchodami 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. po zwiedzaniu ekspozycji wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie i wpisali się do ksiegi pamiątkowej.

      art. Wanda Janik

    • Sądeckie barwy Niepodległości
     • Sądeckie barwy Niepodległości

      8 czerwca 2018 roku został rozstrzygnięty Konkurs fotograficzny Sądeckie barwy Niepodległości organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Uczennica VI klasy naszej szkoły – Kinga Tudaj zajęła w nim zaszczytne III miejsce. Gratulujemy jej sukcesu i życzymy motywacji do rozwijania swojej pasji.

                                                                                                                                   art. Janina Pelc

    • Bezpieczne wakacje
     • Bezpieczne wakacje

      W dniu 11 czerwca 2018 roku uczniowie z klasy III uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami GOPR, WOP, Nadleśnictwa, Policji i Straży Pożarnej na temat "ezpieczne wakacje". Spotkanie odbyło się w kinie "Sokół" w Starym Sączu.

      Poszczególni przedstawiciele przekazali dzieciom cenne wskazówki na temat bezpiecznego zachowania na szlakach górskich, nad wodą, w lesie, w domu, na ulicy i podczas spotkań z nieznajomymi. Dodatkowo przypomniane zostały zasady udzielania pierwszej pomocy które mogą być przydatne podczas letniego wypoczynku.

      Przekazane informacje były poparte krótkimi filmikami instruktażowymi.

      Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowe gadżety.

      art. Wanda Janik

    • Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej
     • Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej

      W dniu 7 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziuodbył się VI Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej "Let's sing and play", organizowany przez Szkołę Podstawową im. Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu. 

      W kategorii soliści i duety szkół podstawowychklas 4-6 II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły Weronika Janeczek. Zaśpiewała piosenkę "Anywhere". Ocenie podlegała poprawność językowa, jakość wykonania, poziom trudności oraz wrażenia artystyczne.

      Najlepsi wykonawcy zostali nagrodzeni wspaniałymi nagrodami.

      art. Elżbieta Faron

    • Dzień Rodziny
     • Dzień Rodziny

      Z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka 28 maja 2018 roku przy naszej szkole odbył się piknik rodzinny pd hasłem "Biedronkowy Dzień Mamy i Taty". Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00, po przywitaniu wszystkich gości dzieci przedstawiły swój bogaty program artystyczny w którym prezentowałyswoje talenty artystyczne, taneczne i wokalne.

      Dużą popularnościa cieszyły się zabawy i konkurencje sportowe prowadzone przez członków Samorządu Uczniowskiego.

      Rada Rodziców we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Gaboń przygotowała pyszne kiełbaski i lody.

      Dzięki życzliwości firm "Raj" i "Zacisze" wszyscy uczestnicy częstowali się wspaniałymi ciastami. Serdecznie im za wsparcie naszej imprezy dziękujemy.

      art. Lucyna Krzak

       

    • Mistrz Czytania
     • Mistrz Czytania

      10 maja 2018 roku w Filii w Gołkowicach - Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu – odbył się pierwszy etap III edycji konkursu czytelniczego Zostań Mistrzem Czytania. Naszą szkołę reprezentowało sześć osób. Do drugiego etapu – odbywającego się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży PiMGBP Starym Sączu zakwalifikowały się: Weronika Janeczek z klasy V i Marlena Niemiec z klasy VI. W wyniku czytelniczych zmagań dnia 24 maja 2018 roku Mistrzem Czytania  została uczennica naszej szkoły Marlena Niemiec. Gratulujemy jej sukcesu, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie i nagrodę.

      art. Janina Pelc

     • Nabór do II edycji projektu „Nowoczesna szkoła – przepustką do kariery”

      Rekrutacja uczniów i uczennic do projektu „Nowoczesna

      szkoła – przepustką do kariery” – NABÓR II

       

      Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama Beskidu” razem w partnerstwie z Gminą Stary Sącz realizuje projekt „Nowoczesna szkoła – przepustką do kariery” dla uczniów i uczennic szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych z terenu Gminy Stary Sącz.

      W naszej szkole rozpoczynamy II Nabór uczestników do projektu i w związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych uczniów i uczennice do wzięcia w nim udziału.  

       

      Zapisy uczniów i uczennic do projektu pn. „Nowoczesna szkoła - przepustką do kariery” na zajęcia wyrównawcze, rozwijające kompetencje oraz z programowania i robotyki przyjmowane będą od 23.05.2018 r. do 04.06.2018 r. na podstawie Formularza rekrutacyjnego.

      Drugi etap rekrutacji (opinie od nauczycieli wychowawców, test określający predyspozycje) zaplanowany został do 15.06.2018 r.

       

      Trzeci etap rekrutacji (oświadczenia o spełnianiu kryteriów, oświadczenia Dyrektora szkoły, oświadczenia o ocenach) będzie trwał od 15.06.2018 r. do 22.06.2018 r.

       

      Szczegółowe informacje o projekcie, zasady i kryteria rekrutacji oraz obowiązki uczestników projektu zawiera Regulamin rekrutacji i uczestnictwa – do pobrania tutaj


      LINK “tutaj”  http://www.bramabeskidu.pl/component/content/article/32-lgd/761-rekr-art

      WAŻNE - Wypełniony Formularz rekrutacyjny należy składać do 04.06.2018 r. w Szkolnym Biurze Projektu - decyduje kolejność zgłoszenia i kompletność dokumentacji.

       

      ZAPRASZAMY SZCZEGÓLNIE, JEŚLI JESZCZE NIE JESTEŚ UCZESTNIKIEM NASZEGO PROJEKTU – DOŁĄCZ DO NAS,
      BO WARTO !!!

       

      Regulamin rekrutacyjny

      Dokumenty zgłoszeniowe:

      - Formularz rekrutacyjny dla uczniów/uczennic

      - Oświadczenie o spełnianiu kryteriów kwalifikacyjnych

      - Oświadczenie Dyrektora szkoły

      Spotkanie informacyjne z pracownikiem Bramy Beskidu odbędzie się 23 maja 2018 roku
      o godzinie 16.00

    • Polska - moja Ojczyzna
     • Polska - moja Ojczyzna

      18 maja 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klas IV - VI wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym pt. "Polska - moja Ojczyzna", prowadzonym przez przedstawicieli Agencji szkolno - przedszkolnej LUPUS.

      Celem przewodnim tego spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie dzieciom, czym jest Patriotyzm i Ojczyzna.

      Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach - rozwiązywali zagadki związane z Polską, które były przygotowane na tablicach edukacyjnych. Nagrodą za prowidłową odpowiedź było odsłonięcie jednej częsci planszy z wierszem Władysława Bełzy pt. "Katechizm polskiegodziecka".

      Na zakończenie za aktywny udział w zajęciach każdy uczestnik otrzymał "Dyplom Małego Patrioty", a szkoła Certyfikat "Szkoła Patriotów".

      Była równieżmożliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografii w stroju Powstańca - żołnierza lub sanitariuszki.

      art. Wanda Janik

    • Międzyszkolny Komputerowy Konkurs Ortograficzny
     • Międzyszkolny Komputerowy Konkurs Ortograficzny

      18 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXVIII edycji Międzyszkolnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego pod patronatem Burmistrza Starego Sącza Pana Jacka Lelka – zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Oto wyniki:

      Młodsza grupa – II miejsce (Wiktoria Kurzeja, kl. IV; Dagmara Wnęk, kl. IV; Weronika Janeczek, kl V)

      Indywidualnie – III miejsce Weronika Janeczek

      Starsza grupa – III miejsce (Kamil Godoń, kl. VI; Łukasz Godoń, kl. VI; Karolina Pasoń, kl. VII)

      Indywidualnie – III miejsce Łukasz Godoń

      Bardzo się cieszymy z uzyskanych wysokich wyników i serdecznie dziękujemy organizatorom za wieloletni trud związany z organizacją konkursu, za cenne nagrody oraz dobry klimat.

                                                     art. Janina Pelc

    • Wycieczka do Warszawy 14-15 maja 2018r.
     • Wycieczka do Warszawy 14-15 maja 2018r.

      Stolica- niezwykła, piękna, fascynująca, nasza… Doceniamy  wolność szczególnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wycieczka była jednym z elementów obchodów rocznicowych, jej głównym celem było uczczenie tego ważnego dla każdego Polaka wydarzenia. Wizytę w naszym wspólnym mieście rozpoczęliśmy od oddania hołdu tym, którzy poświęcili dla Polski życie- zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Codzienne życie w okupowanej Warszawie, walka konspiracyjna, walka powstańcza, kanały przełazowe, cele śmierci, powojenne losy powstańców w PRL-u, terror komunistyczny, odbudowa stolicy- wszystko to wzbudzało ogromne emocje. Najbardziej wzruszyła nas sala Małego Powstańca oraz listy prywatne mieszkańców ówczesnej Warszawy wyrażające tęsknotę, nadzieję, ból, samotność, strach, troskę.

      Kolejne godziny spędziliśmy w Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie samodzielnie i doświadczalnie odkrywaliśmy prawa rządzące przyrodą. Każdy mógł dotknąć, sprawdzić, powtórzyć, przekonać się na własnej skórze. Zabawa przednia!

      Zmęczeni udaliśmy się na nocleg. Myli się jednak ten, kto sądzi, że spaliśmy. Tym razem „zabawę przednią” mieli z nami nauczyciele : )

      Drugi dzień również wypełniony był atrakcjami „po brzegi”. Po śniadaniu udaliśmy się na Stadion Narodowy, gdzie poczuliśmy piłkarskie emocje. Zobaczyliśmy szatnie piłkarskie, usiedliśmy na ławce rezerwowych. Następnie były: Stare Miasto (m.in.  Zamek Królewski, ul. Świętojańska, Archikatedra Św. Jana, Rynek Starego Miasta, mury miejskie, najwęższa kamienica w Warszawie, najkrótsza ulica w Warszawie, Gnojna Góra, pomniki: Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego), Krakowskie Przedmieście i okolice: m.in. pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Prezydencki, hotel Bristol, Grób Nieznanego Żołnierza. Podziwialiśmy kunszt żołnierski podczas zmiany warty. Przejechaliśmy  Traktem Królewskim, zobaczyliśmy ambasady, Sejm i Senat, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe.

      Zachwyciły nas Łazienki Królewskie. Podziwialiśmy Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, pomnik Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza, Belweder. Z żalem żegnaliśmy się z Warszawą. Bez wątpienia wrócimy do naszej stolicy.

      art. Maria Zaryczny

    • Mały Omnibus
     • Mały Omnibus

      15 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy "Mały Omnibus" dla uczniów klas I-IIIobejmujący wiedzę z różnych dziedzin.

      Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Na etapie klasowym wszyscy uczniowie pisali test wiedzy. Trzech zwycięzców z każdej klasy z największą ilością punktów walczyło o tytuł Szkolnego Mistrza Małego Omnibusa. 

      Uczestnicy odpowiadali na pytania losowo wybrane,układali puzzle i zadania z rozsypanek wyrazowych oraz rozwiązywali łamigłówki. Wszyscy uczestnicy wykazali się duża wiedzą.

      I miejsce i Tytuł Szkolnego Mistrza Małego Omnibusa otrzymał uczeń klasy III - Dawid Pierzchała.

      II miejsce zajęła uczennica klasy III - Natalia Godoń.

      III miejsce zajęła uczennica klasy II - Antonina Bober.

      IV miejsce zdobył uczeń klasy III - Krystian Zieliński.

      Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

      art. Wanda Janik

    • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      Dnia 7 maja w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została przygotowane przez uczniów z klasy II i III, kórzy w montażu słowno - muzycznym przypomnieli okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji oraz jej znaczenia dla Polaków. 

      Była to dla wszystkich lekcja patriotyzmu i żywej historii.

      W dniu 3 maja delegacja naszej szkoły uczestniczyła w Gminnych Obchodach Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Starym Sączu.

      art. Wanda Janik

    • Konkurs wiedzy w Skrudzinie
     • Konkurs wiedzy w Skrudzinie

      25.04. 2018r. - to data kolejnego sukcesu naszych uczniów w umysłowych zmaganiach w konkursie wiedzy, tym razem w Skrudzinie. Drużyna w składzie: Weronika Janeczek – kl. V, Łukasz Godoń – kl. VI i Karolina Pasoń – kl. VII – zajęła II miejsce. Ważna była wiedza ze wszystkich przedmiotów, ale również umiejętność licytowania swojej szansy do wypowiedzi. Wiwat sukcesowi! Bardzo gorące podziękowania organizatorom za gościnność i nagrody…

      art. Janina Pelc

    • Konkurs recytatorski przedszkolaków
     • Konkurs recytatorski przedszkolaków

      Dnia 17.04.2018r. odbył się  I etap konkursu recytatorskiego  wierszy Tadeusza Śliwiaka, Doroty Gellner i Joanny Kulmowej pt. ,,Przedszkolne wierszyki”. W konkursie wzięło udział trzynaście dzieci. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, komisja w składzie pani mgr Halina Cabała i pani mgr Lucyna Krzak wyróżniła pięcioro dzieci tj: Dominika Arendowska, Justyna Rams, Michał Rams, Kamila Florek, Ru nieece Peciak, które przeszły do II etapu konkursu. Wszystkie  otrzymały dyplomy i nagrody.

      Drugi międzyszkolny etap konkursu odbył się dnia 24.04.2018r. w Gminnej Bibliotece w Gołkowicach. Pośród 28 uczestników tylko troje dzieci przeszło do III etapu na szczeblu powiatowy, między innymi Dominika Arendowska recytując wiersz Tadeusza Śliwiaka pt. ,,Gadatliwe żabki”. Gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w III etapie konkursu na szczeblu powiatowym.

      art. Zofia Florek

    • Konkurs wiedzy w Wierchomli Wielkiej
     • Konkurs wiedzy w Wierchomli Wielkiej

      24 kwietnia 2018 roku reprezentanci naszej szkoły brali udział w intelektualnej potyczce, zorganizowanej przez SP w Wierchomli Wielkiej w gminie Piwniczna. Byli to: Dagmara Wnęk z kl. IV, Weronika Janeczek  z kl. V oraz Łukasz Godoń z kl. VI. Zajęli II miejsce i wywalczyli sobie atrakcyjne nagrody. Co roku jesteśmy zapraszani na ten konkurs i oczywiście niezwykle serdecznie przyjęci. Dziękujemy organizatorom, a uczniom gratulujemy sukcesu!

      art. Janina Pelc

    • Obchody Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Gaboniu
     • Obchody Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Gaboniu

         
       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      W dniu dzisiejszym uczniowie Szkoły Podstawowej im.  1PSP AK w Gaboniu świętowali Międzynarodowy Dzień Ziemi, przypadający na 22 kwietnia. Do obchodów przygotowywali się przez ostatnie dwa tygodnie.                 

          W ramach święta zorganizowano międzyklasowy konkurs ekologiczny pod hasłem: ,,Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko”. Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach: Eko –plakat pod hasłem: ,,Śmieci segregujesz – Ziemię ratujesz”( dla klas 0-3) oraz ,,Energię oszczędzać trzeba, bo przecież prąd nie płynie z nieba” (dla klas IV-VII), transparent nawołujący do postaw proekologicznych,     Eko-strój -  stworzony z materiałów i odpadów, które można poddać recyklingowi, zbiórka zużytych baterii oraz quiz ekologiczny. Ponadto wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali zadanie dodatkowe, aby  w tym dniu założyć na siebie ubiór w odcieniach zieleni.  Uczniowie podeszli do postawionych im zadań bardzo poważnie i z ogromnym zaangażowaniem. Największym zainteresowaniem cieszył się ,,pokaz mody ekologicznej”. Niektóre klasy zaprojektowały i wykonały nie tylko jeden strój, ale całą kolekcję. Wszystkim towarzyszył dreszczyk rywalizacyjnej emocji…

          Na zakończenie obchodów wszyscy uczniowie wraz z opiekunami zorganizowali happening na świeżym powietrzu.W wykonanych przez siebie strojach  wraz z transparentami, ekologicznymi okrzykami i uśmiechem na twarzy  przemaszerowali główną ulicą Gabonia. Tym samym propagowali wśród mieszkańców swojej wioski idę dbania o naszą Matkę Ziemię.

          Z pewnością  podjęte przez nich działania na długo pozostaną w ich pamięci nie tylko ze względu na nagrody, ale również z powodu ich twórczego spełnienia i artystycznego przeżycia. Najistotniejsze  jednak jest, aby nawyki dbania o środowisko naturalne stawały się coraz ważniejsze i znajdowały praktyczne zastosowanie w życiu codziennym.

        art.Sylwia Kotas

    • Szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia
     • Szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia

      12 kwietnia 2018 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole obchody Światowego Dnia Zdrowia.

      Uroczystość rozpoczęła się wspólnym obejrzeniem filmu edukacyjnego - "Na widelcu - piramida zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej", który pozwolił utrwalić uczniom 10 zasad zdrowego odżywiania, a także przypomniał znaczenie spożywania owoców i warzyw dla prawidłowego funkcjonawania organizmu.

      Następnie uczniowie klas I-III prezentowali piosenki o tematyce prozdrowotnej - "O zdrowiu śpiewam". W tej kategorii udział wzieli: Damian Janeczek, Anna Pogwizd, Alicja Rusin, Olivia Głębocka, Natalia Godoń i Justyna Job.

      Uczniowie klas IV-VII wystąpili w programie akrobatyczno-tanecznym. W tej kategorii wystapiły uczennice: Ewelina Pasoń, Julia Krupa, Dagmara Rams i Dagmara Wnęk. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. 

      Oglądać mogliśmy także prace plastyczne na temat "Moc owoców i warzyw" - wykonane przez uczniów klas I-III.

      art. Józefa Wnęk

    • Gminne Obchody Światowego Dnia Zdrowia
     • Gminne Obchody Światowego Dnia Zdrowia

      W dniu 6 kwietnnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły, brali udział w uroczystości podsumowującej Gminne Obchody Światowego Dnia Zdrowia, odbywającej sie w kinie "Sokół" w Starym Sączu.

      W konkursie plastycznym "Moc owocówi warzyw" uczennica klasy III Magdalena Pasoń zdobyła III miejsce.

      W konkursie na najlepsze wykonanie piosenki o tematyce prozdrowotnej "O zdrowiu śpiewam", uczeń klasy II Damian Janeczek zdobył II miejsce, a uczennice klasy III Alicja Rusin i Olivia Głębocka - III miejsce.

      Uczennice klasy V - Ewelina Pasoń i Julia Krupa wystąpiły w pokazie akrobatyczno-tanecznym i zajęły IV miejsce.

      Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

      art. Józefa Wnęk

    • W patriotycznym działaniu
     • W patriotycznym działaniu

      Dnia 27 marca 2018 roku klasa IV i V wraz z Piotrem Wańczykiem, Janiną Pelc i Lucyną Krzak wykonali działania związane z obchodami  100 - rocznicy odzyskania  niepodległości przez Polskę. Pierwszym patriotycznym akcentem było uczestnictwo w w spektaklu wrocławskiego Teatru ARTENES „Skąd nasz ród” zorganizowanym przez Kino „Sokół” w Starym Sączu.Uczniowie przeżyli historię następujących legend: O Popielu i mysiej wieży, O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach, O Piaście, synu Chościska. Otrzymali tęż zadania realizacyjne oparte na scenariuszu spektaklu. Następnie uczestnicy wycieczki odwiedzili  Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Jej nowa siedziba na ulicy Mickiewicza została otworzona 2 marca 2018r. przez Małżonkę Prezydenta RP Panią Agatę Kornhauser-Dudę. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie ekspozycji w Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu i wpis do pamiątkowej księgi. Ta wycieczka to jeden z akcentów patriotycznej działalności naszej szkoły w tym roku.

      art. Janina Pelc

    • Dzień liczby π
     • Dzień liczby π

      Ze względu na rekolekcje Dzień Liczby π obchodziliśmy odrobinę później. Konkurencje wzorowane na programach telewizyjnych aktywowały wszystkich. Niektóre zadania przygotowali sami uczniowie. Były krzyżówki, rebusy, głuchy telefon, kalambury itp. Największą popularnością cieszyło się Koło Fortuny, które u nas powinno nazywać się raczej Kostką Fortuny, gdyż koło zastępowała kostka. Najwięcej szczęścia mieli uczniowie klasy piątej, którym ścianka
      z bankrutem wypadła tylko jeden raz. Nie zdążyliśmy rozegrać wszystkich konkurencji, czas upłynął zbyt szybko.

      art. Maria Zaryczny

    • ŻYWA LEKCJA  ZOOLOGII
     • ŻYWA LEKCJA  ZOOLOGII

      23 marca  naszą szkołę odwiedziła grupa pasjonatów prezentująca żywe okazy nietypowych i rzadko spotykanych gatunków zwierząt. W szczególności były to przedstawiciele płazów, gadów i pajęczaków. Wśród zwierząt prezentowanych w trakcie spotkania były: straszyki nowogwinejskie, karaczany madagaskarskie, kolorowe pająki ptaszniki: różowy, czerwownodwłokowy, białokolanowy,  – największym zainteresowaniem cieszył się zaś ptasznik czerwonokolanowy. Ponadto wśród prezentowanych zwierząt  znalazł się skorpion leśny, żaby platan i różnorodne gatunki jaszczurek z wielu kontynentów: gekon tygrysi, gekon złocisty, tarczowiec czarnopręgi ostojnica nakrapiana. Oprócz pokazu  gatunków, prowadzący przekazywali dzieciom i młodzieży wiele cennych informacji i ciekawostek na temat prezentowanych okazów. Żywa lekcja zoologii cieszyła się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem żądnych wiedzy uczniów naszej szkoły.

      art. Sylwia Kotas

    • Spotkanie na temat bezpieczeństwa na wsi
     • Spotkanie na temat bezpieczeństwa na wsi

      13 marca 2018 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji promującej bezpieczeństwo na wsi, prowadzonej przez przedstawiciela Placówki Terenowej KRUS w Nowym Sączu. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli film edukacyjny oraz prezentację multimedialną, które miały na celu uświadomienie zagrożeń występujących na terenie gospodarstwa oraz przede wszystkim przedstawienie sposobów zapobiegania im. Uczestnicy  poznali czynności szczególnie niebezpieczne, związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji, zadawali mnóstwo pytań, chętne dzielili się swoimi doświadczeniami, a także wiedzą na temat bezpieczeństwa na wsi  i w gospodarstwie domowym.

      Po spotkaniu, wielu uczniów zdeklarowało się  do udziału w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, upadkom zapobiegamy”.

      art. Jannina Pelc

    • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
     • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

      Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uhonorowaliśmy konkursem  plastycznym. Uczniowie klas IV-VII wykonali w kilkuosobowych grupach tematyczne plakaty. Wewnątrz każdej klasy byli zwycięzcy wyróżnionego plakatu. Wystawę mogła oglądać cała szkolna społeczność. Prace gromadziły wokół siebie zainteresowanych odbiorców, którzy dyskutowali na temat estetyki prac, koncepcji ich wykonania, a także  treści.

      Wyróżnieni wykonawcy odebrali nagrody i pochwały:

      Kl. IV – Dagmara Wnęk

      Kl. V – Weronika Janeczek, Karolina Czyżycka i Anna Szumacher

      Kl. VI – Atrur Szumacher,  Kamil Godoń i Łukasz Godoń

      Kl.VII – Karolina Pasoń, Sandra Rams i Magda Adamczyk

      art. Janina Pelc

    • Międzyklasowy Konkurs Przyrodniczy
     • Międzyklasowy Konkurs Przyrodniczy

      DZIEŃ ZIEMII W NASZEJ SZKOLE

                    Dnia 22 kwietnia obchodzimy święto naszej planety –powszechnie zwane DNIEM ZIEMI. W Ameryce święto to obchodzone jest od 1970 roku. Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku. Od tej pory co roku jest obchodzony w całym kraju.

      Dzień Ziemi to oficjalne zjazdy, obrady,  konferencje, wiele miast organizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie czegoś ekologicznego: pozbieranie śmieci na trawniku na swoim osiedlu, oddanie  elektrośmieci do recyklingu, posadzenie drzewka, albo nauczenie kogoś segregowania śmieci. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla Ziemi.

       

      W związku z obchodami Dnia Ziemi w naszej szkole odbędzie się
      Międzyklasowy Konkurs Przyrodniczy

       „Czyste środowisko – najlepsze uzdrowisko”.

      Regulamin konkursu znajduje się w zakładce Konkursy.

    • Rekolekcje Wielkopostne
     • Rekolekcje Wielkopostne


      Program Rekolekcji Wielkopostnych

       


      ŚRODA  14.03.2018 -  godz. 9.00 - 10.30 - Msza św. z nauką dla uczniów Szkoły Podstawowej

      CZWARTEK 15.03.2018 -  godz. 9.00 - 10.30 - Msza św. z nauką dla uczniów Szkoły Podstawowej

      PIĄTEK 16.03.2018 -  godz. 9.00 - 10.30 - Msza św. z nauką dla uczniów Szkoły Podstawowej

      SOBOTA  17.03.2018 -  godz. 9.00 - 10.30 - SPOWIEDŹ ŚWIETA

    • Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej
     • Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej

      W dniach od 6 do19 mrca 2018 roku w sekretariacie szkoły prowadzone będą zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2018/2019. Informacje dotyczące zapisów można znaleźć w zakładce Rekrutacja 2018/2019 znajdującej się w panelu kontrolnym po lewej stronie.

    • Dzień Babci i Dziadka
     • Dzień Babci i Dziadka

      W dniu 27 stycznia w naszej szkole zorganizowano uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

      Z tej okazji gościliśmy Babcie i Dziadków naszych uczniów. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawicile władz - Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek, Pani Ewa Zielińska - Przewodnicząca Rady Miejskiej, oraz Radna i Sołtys wsi Gaboń - Pani Halina Dara. 

      Po okolicznościowych przemówieniach, uczniowie z klasy II i III w imieniu wszystkich wnuków i wnuczek ze szkoły, w piosenkach i życzeniach wyrazili Babciom i Dziadkom swoją wdzięczność.

      Następnie mali aktorzy przedstawili bajkę "Krzesiwo". Później przybyli goście zostali obdarowani piernikowym sercem i zaproszeni na poczęstunek. 

      Serdecznie dziękujemy zaangażowanym rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości.

      art. Wanda Janik

    • Integracyjny Bal U Smerfów
     • Integracyjny Bal U Smerfów

      W sobotnie przedpołudnie 13 styczna 2018 r. odbył się w naszej szkole Wielki Bal Karnawałowy o charakterze integracyjnym. Pojawili się najmłodsi mieszkańcy Gabonia wraz z rodzicami, aby uczyć się wspólnie bawić i nawiązywać wzmocnione relacje społeczne.
      Tego dnia sala szkolna zamieniła się w Wioskę Smerfów - wypełnioną 2,3,4,5 letnimi wróżkami, księżniczkami, elfami, rycerzami oraz wieloma innymi postaciami z bajek. Rodzice z dumą przyglądali się swoim pociechom w kostiumach - tańczącym w rytmie
      bajkowych dźwięków, granych przez wodzireja. Bogaty program: zabawy, korowody taneczne, konkursy, loteria -  sprawił, że żadne dziecko się nie nudziło. Chociaż wszyscy uczestnicy doskonale się bawili, to czas zabawy upływał bardzo szybko. Mamy nadzieję, że
      uczestnicy zapamiętają na długo tegoroczny bal.

      Serdecznie dziękujemy rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w organizację balu, przygotowanie dekoracji, poczęstunku
      i ciekawych kostiumów dla dzieci oraz wszystkim sponsorom, którzy dzięki swej ofiarności przyczynili się do uatrakcyjnienia naszej
      środowiskowej imprezy.

      art. Lucyna Krzak

    • Jasełka Bożonarodzeniowe
     • Jasełka Bożonarodzeniowe

      30 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się jasełka bożonarodzeniowe "Dziecię nam się narodziło". Program przygotowała i przedstawiła młodzież II klasy Gimnazjum i uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: Haliny Cabała, Zofii Florek i Józefy Wnęk. 

      W czasie programu do wykonywanych kolęd przygrywały uczennice Szkoły Podstawowej w składzie: Magdalena Adamczyk- gitara, Sandra Rams- flet i Justyna Job- skrzypce.

      Jasełka zakończyły się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Aktorzy otrzymali gromkie brawa od widzów i podziękowania od ks. mgr Witolda Maślanki- Proboszcza parafii Gaboń.

      art. Józefa Wnęk

    • Konkurs plastyczny Choinka  świąteczna
     • Konkurs plastyczny Choinka  świąteczna

      Pani Lucyna Krzak – szkolna bibliotekarka zorganizowała w grudniu szkolny konkurs artystyczny Świąteczna choinka. Wzięli w nim udział uczniowie ze wszystkich klas. Zgłoszono wiele ciekawych prac przestrzennych, wykonanych różnymi technikami. Wyróżniono i nagrodzono następujących uczniów:  Artur Szumacher , Sebastian Szumacher, Dominika Arendowska, Angelika Maciuszek, Karol Niemiec, Krystian Ćwiklik, Jan Ćwiklik, Jakub Stępka, Julia Stępka, Magdalena Gałysa, Izabella Rusin, Wiktoria Kurzeja, Karolina Pasoń, Ewelina Pasoń. Dziękujemy uczniom za wkład w tworzenie świątecznego klimatu.

      art. Janina Pelc

    • Świąteczne życzenia
     • Świąteczne życzenia

      Świąt prawdziwie świątecznych ciepłych w sercu,
      zimowych na zewnątrz, pachnących choinką,

      jaśniejących pierwszą gwiazdką, co daje nadzieję na następny rok.

      Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek.

        Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia,
        pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia

        życzą:
                   Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Uczniowie oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu

      Nagranie - Boze_Narodzenie_2017.mp4

    • Gminny Konkurs Pieśni Religijnej
     • Gminny Konkurs Pieśni Religijnej

      W dniu 11 grudnia 2017 roku uczennice naszej szkoły: Magdalena Adamczyk i Weronika Janeczek,  uczestniczyły w Gminnym Konkursie Piosenki Religijnej zorganizowanym w Szkołe Podstawowej w Przysietnicy. 

      W kategorii klas VII i Gimnazjum - uczennica klasy VII Magdalena Adamczyk zajęła I miejsce. Zaśpiewała ona piosenkę "Schowaj Mnie".

      Natomiast uczennica klasy V Weronika Janeczek zajęła III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Śpiewała pieśń "Pozdrawiam Cię Matko.

      Serdecznie im gratulujemy.

      art. Halina Cabała

    • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny SKO
     • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny SKO

      W dniu 7 grudnia, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołkowicach odbyło się podsumowanie 13 Edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego Szkolnych Kas Oszczędności pod hasłem "Masz tylko 100 złotych - na co je wydasz?"

      Z pośród 146 nadesłanych prac aż 12 prac uczniów z naszej szkoły zostało wyróznionych. Oto laureaci 

      Kacper Pawlus, Karol Oleś, Ireneusz Stawiarski - ucznioie klasy pierwszej,

      Antonina Bober, Damian Janeczek - z klasy drugiej

      Olivia Głębocka, Natalia Godoń, Szymon Kozieński, Alicja Rusin, Jakub Stępka, Sebastian Szumacher - uczniowie klasy trzeciej.

      Artur Szumacher - uczeń klasy szóstej.

      Wszyscy Laureaci otrzymali pamiątkaowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane i wręczone przez Prezesa BS w Starym Sączu - Pana Wojciecha Kulak.

      Uczestnicy konkursu, których prace zostały wyróżnione otrzymali niespodzankę. Gratulujemy również wszystkim uczestnikom konkursu pięknych i ciekawych prac, a głównemu sponsorowi składamy podziękowania.

      art. Wanda Janik

    • Kręci mnie bezpieczeństwo
     • Kręci mnie bezpieczeństwo

      29 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komisariatu Policji w Starym Sączu, w ramach ogólnopolskiej akcji Kręci mnie bezpieczeństwo. Zajęcia odbyły się w dwóch kategoriach. Klasy starsze pogłębiły zagadnienie „cyberprzemocy”, natomiast klasy młodsze przypomniały sobie zagrożenia płynące z braku czujności w drodze do szkoły, w Internecie, w domu, w szkole. Świadomość zagrożeń i umiejętność właściwego zachowania w sytuacjach ekstremalnych – to ważne zagadnienie dla młodego współczesnego człowieka.

    • Gminny Konkurs Plastyczny
     • Gminny Konkurs Plastyczny

      W dniu 14 listopada odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego "Jak mogę zadbać o czyste powietrze?", zorganizowanego przez Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu. Konkurs zorganizowany w ramach projektu "Czyste powietrze, czysta sprawa 2017 w Mieście Stary Sącz". Uczestnikami byli uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej z naszego terenu.

      Uczeń naszej szkoły Sebastian Szumacher za swoją prace otrzymał wyróznienie a na podsumowaniu konkursu osobiście odebrał nagrodę i pamiątkowy dyplom.

      art. Wanda Janik

    • Konkurs czytelniczo-plastyczny
     • Konkurs czytelniczo-plastyczny

      W dniu 17 listopada uczennice naszej szkoły gościły w Szkole Podstawowej w Przysietnicy na Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczo-Plastycznym "W krainie wierszy Wandy Chotomskiej". 

      Nasze uczennice z klasy trzeciej Natalia Godoń i Olivia Głębocka otrzymały wyróznienia. Natomiast Paulina Dobosz z klasy drugiej zdobyła V miejsce. 

      Gratulujemy naszym uczestniczkom.

      art. Lucyna Krzak

    • POKAZ GRUPY ,, Zaelektryzowani”
     • POKAZ GRUPY ,, Zaelektryzowani”

      15 listopada odwiedziła naszą szkołę grupa artystyczna  o nazwie ,,Zaelektryzowani”. Zaprezentowali oni swym widzom spektakl pt. ,, Epidemia, czary mary i alchemia.”

      Aktorzy swym  pokazem propagowali wśród dzieci i młodzieży atrakcyjną edukację. Podczas zajęć w formie pokazu, eksperymentu, wykładu, rozrywki i interakcji z publiką, przekazywali treści standardowego materiału naukowego chemii i fizyki. Wśród pokazów i eksperymentów pojawiły się takie doświadczenia jak: lewitujące piłki,  ,,zielony smok”, czyli reakcja etanolu z kwasem borowym, płonące kule, płonąca dłoń, ciecz nieniutonowska, doświadczenia ukazujące właściwości wodoru, helu, metanu oraz mieszanki propanu i butanu. Działanie siły odśrodkowej czy wirów wodnych.

      Fabuła była tak przystępna i zgrabnie łącząca elementy humorystyki z edukacyjnymi, że nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły dobrze się bawili.

      art. Sylwia Kotas

    • Święto Niepodległości
     • Święto Niepodległości

       8 listopada 2017r. uczniowie starszych klas SP im. 1PSP AK w Gaboniu  - przygotowani przez Marka Wastaga i Janinę Pelc  – zaprezentowali montaż słowno – muzyczny z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślał podniosły nastrój recytowanej poezji i piękny śpiew tematycznych pieśni. Tego typu zwrot w przeszłość – to ciekawa lekcja historii.

      art. Janina Pelc

      W dniu 11 listopada delegacja naszej szkoły brała udział w Gminnych obchodach 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Reprezentowali nas : Kinga Kurowska, Sandra Rams, Dawid Tokarczyk, Anna Szumacher, Oliwia Tokarczyk, Karolina Czyżycka oraz Piotr Wańczyk

    • Czyste powietrze - czysta sprawa.
     • Czyste powietrze - czysta sprawa.

      2 listopada 2017 roku ucznniowie klasy III uczestniczyli w projekcie edukacyjnym "Czyste powietrze - czysta sprawa".

      Zajęcia zostały przeprowadzone przez wolontariuszy z Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Nowym Sączu. 

      Poprzez zabawę, rozwiązywanie krzyżówek, zgadek i rebusów uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zapobiegania zjawisku powstawania smogu oraz potrzeby segregacji śmieci i racjonalnego gospodarowania odpadami.

      Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek, komiks "W objęciach SMOGU". Klasa uczestnicząca w projekcie otrzymała dyplom uczestnictwa. 

      art. Wanda Janik

    • Konkurs plastyczny "Kolorowa jesień"
     • Konkurs plastyczny "Kolorowa jesień"

      W dniu 18 października został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny pt"Kolorowa jesień". Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróznieni nagrodami ksiązkowymi. Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. 

      Uczestnikom gratulujemy.

      art. Lucyna Krzak

    • Ślubowanie klasy pierwszej i Dzień Komisji Edukacji Narodowej
     • Ślubowanie klasy pierwszej i Dzień Komisji Edukacji Narodowej

      W dniu 13 października 2017 roku o godzienie 9.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania klasy pierwszej oraz obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej. 

      W poczet uczniów przyjęto pierwszoklasistów. Dzieci przygotowały program artystyczny w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

      Pierwszoklasiści złozyli Ślubowanie przy sztandarze szkoły a pasowania na ucznia dokonała Pani Dyrektor. Po uroczystości rodzice wręczyli uczniom przygotowane rogi obfitości i wręczono pamiątkowe dyplomy.

      Po uroczystum Ślubowaniu klasy pierwszej, starsi uczniowie z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej, dziękowali nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za ich trud i poświęcenie w codziennej pracy.

      Były przemówienia dedykowane piosenki, wiersze i humorystyczne scenki o szkole. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali portrety wykonane przez uczniów.

      Na zakończenie rodzice zaprosili wszystkich na spotkanie i drobny poczęstunek.

      art.Halina Cabała

    • Projekt z Budżetu Obywatelskiego dla naszej miejscowości
     • Projekt z Budżetu Obywatelskiego dla naszej miejscowości

      Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Gaboniu, wyraża swoje poparcie dla budowy siłowni zewnętrznej, trampoliny zewnętrznej oraz piaskownicy w kształcie statku dla dzieci. Są to urządzenia z których może skorzystać każdy, bez względu na wiek. Inicjatywa ta ma zachęcić mieszkańców do czynnego spędzania wolnego czasu. Ćwiczenia na świeżym powietrzu doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz kondycji. Będzie to również miejsce spotkań i integracji naszej lokalnej społeczności. Planowana siłownia położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw, który uzupełniony zostanie o piaskownicę dla dzieci. 

      Wszystkich którzy ukończyli 15 lat i są mieszkańcami Miasta i Gminy Stary Sącz a nie oddali jeszcze swojego głosu prosimy o zagłosowanie na nasz projekt. Głosować można do 23 października  na stronie:

      https://budzet.um.stary.sacz.pl/projekt.php?id=128#


      Wszystkim którzy oddadzą głos na nasz projekt serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnego ćwiczenia.

    • Spotkanie z autorką Jadwigą Marzec
     • Spotkanie z autorką Jadwigą Marzec

      Dnia 10 października 2017 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Jadwigą Marzec – zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Gołkowicach – Filię Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu. Celem spotkania była promocja nowej książki autorki Niezwykły tydzień Frani. Uczniowie III, IV i V klasy mogli posłuchać wspomnień pisarki,  interpretacji głosowej utworów oraz poznać jej twórczość. Panował ciepły nastrój. W swobodnej rozmowie uczniowie byli pobudzani do refleksji nad swoją przyszłością, zachęcani do rozwijania swoich zainteresowań i pasji  oraz  motywowani do nauki. Uczniom towarzyszyły nauczycielki: Lucyna Krzak i Janina Pelc.

    • Spotkanie z podróżnikiem
     • Spotkanie z podróżnikiem

      We wtorek 3 października po raz kolejny gościliśmy w szkole podróżnika z grupy Trzask. Wizyty i opowieści Pana Samuela Kempskiego stały się już tradycją naszej szkoły. Tym razem słuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem relacji z podróży do Japonii. Zwiedzaliśmy Tokio, wspinaliśmy się na górę Fuji, rozmawialiśmy o płytach tektonicznych litosfery, o tsunami, które nawiedziło Japonię 11 marca 2011 r. Dowiedzieliśmy się kim są gejsze i jak wygląda ich życie, podziwialiśmy ich oryginalne stroje. Mogliśmy zobaczyć drewniane japonki oraz sztuczną żywność. Poznaliśmy historię Hiroszimy, odwiedziliśmy Króliczą Wyspę oraz wyspę Miyajima, na której nie można się rodzić i umierać. Zobaczyliśmy też japońskie domy, mikroskopijne mieszkania, kapsułowe hotele i wstrząsoodporne wieżowce.

      Dziękujemy bardzo i czekamy na kolejne relacje z podróży.

    • Święto Szkoły
     • Święto Szkoły

       W tym roku postanowiliśmy uczcić pamięć naszego patrona nieco inaczej niż zwykle. Skorzystaliśmy z uprzejmości i ogromnej wiedzy członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych - 1 PSP AK. Rankiem 29 września 2017r. wyruszyliśmy autokarami w kierunku Słopnic. Dotarliśmy do parkingu Wyrębiska Szczawskie, gdzie czekali na nas partyzanci: „Owoc”, „Jur”, „Kmicic” w mundurach wzorowanych na odzieży partyzanckiej z okresu II wojny św. Ruszyliśmy ścieżką historyczno-edukacyjną Śladami Oddziału Partyzanckiego " Wilk " niemal dotykając życia bohaterów lat 43-45. Wytężając wzrok i naciągając uszy, pilnie słuchaliśmy niezwykle barwnie opowiadanej przez naszych przewodników historii żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Niezwykłe uczucie towarzyszyło każdemu z nas- stąpać po tej samej ziemi, modlić się na tym samym rozstaju dróg, jeść w tym samym obozowisku…Nasi przewodnicy cierpliwie odpowiadali na wszystkie pytania, wyjaśniali, opowiadali kleje losu obozowego partyzantów. Mogliśmy zobaczyć fotografie z tamtego okresu, poczuć atmosferę leśnego bytowania, wziąć do ręki partyzancką broń. Bystre oko „Jura” czuwało, aby nikt nie postrzelił koleżankismiley. Kilka godzin błyskawicznie minęło. Dziękujemy „naszym partyzantom” za niezwykłą lekcję historii. Właśnie tak najskuteczniej budzimy dumę narodową naszych małych Polaków.

    • Wybory Samorządu Uczniowskiego
     • Wybory Samorządu Uczniowskiego

      W dniu 22.09.2017 roku w naszej szkole odbyły się Wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz wybory jego opiekuna .

      Na przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego startowało 12 kandydatów. Wyniki wyborów:

      Przewodniczący Szkolnego Samorządu Uczniowskiego został Mateusz Leśniak uczeń klasy VII                   

      Z – cą Przewodniczącego Szkolnego Samorządu Uczniowskiego została Karolina Pasoń uczennica klasy VII    

      Członkowie Zarządu Szkolnego Samorządu Uczniowskiego:

      1. Gabriela Bieryt uczennica klasy VI                                                
      2. Karolina Czyżycka uczennica klasy V                                          
      3. Aurelia Pogwizd uczennicaklasy IV                                                      


      Członkowie Szkolnego Samorządu Uczniowskiego:

      Sandra Rams - klasa VII

      Martyna Zielińska – klasa VI                                                               

      Artur Szumacher – klasa VI                                                         

      Ewelina Pasoń – klasa V                                                             

      Weronika Janeczek – klasa V                                                         

      Dagmara Wnęk – klasa IV                                                       

      Wiktoria Kurzeja – klasa IV      

      Opiekunem Samorządu Uczniowskiego został Piotr Wańczyk. Wszystkim życzymy owocnej pracy i realizacji swoich pomysłów.

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

      Szybko minął wspaniały, beztroski, cudowny czas wakacji. Pora wracać do szkoły. Jak zwykle rok szkolny rozpoczęliśmy z Panem Bogiem, polecając Matce Bożej nasze prośby podczas mszy świętej. Mury szkolne witały wszystkie dzieci, a w szczególności te najmłodsze oraz pierwszy raz po wielu latach uczniów klasy siódmej. Po przemówieniu p. Dyrektor, powitaniu nowych nauczycieli oraz
      księdza proboszcza, wszyscy udali się na spotkania z wychowawcami klas. Inaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Do pracy…

    • INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
     • INFORMACJA DLA RODZICÓW DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

      Nauczyciel jezyka angielskiego p. Elżbieta Faron informuje rodziców dzieci uczęszczajacych do Oddziału Przedszkolnego iż w nowym roku szkolnym 2017/2018 bedą obowiazywały karty pracy wydawnictwa Macmillan autorów: Patricia Acosta i Angela Padron.

      Natomiast u p. Zofii Florek obowiązywać będzie pakiet dla dzieci sześcioletnich pt. "Kolekcja sześciolatka" wydawnictwa Nowa Era, zawierający:

      - karty pracy, części 1 -4

      - pomoce dydaktyczne

      - teczkę małego artysty

      - ołówek z nakładką.

    • NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018
     • NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018

      W DNIU 04.09.2017ROKU O GODZINIE 8.00 ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW WRAZ Z RODZICAMI NA MSZĘ ŚW. INAUGURUJĄCĄ  ROK SZKOLNY 2017/2018. PO MSZY ŚW.  O GODZINIE 9.00 ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY.

    • Zakończenie roku szkolnego 2016-2017
     • Zakończenie roku szkolnego 2016-2017

      „Życie znów piękne jest, bo wakacji nadszedł czas”- śpiewali uczniowie klasy piątej i szóstej 23 czerwca 2017r.  Wcześniej jednak gorąco podziękowali  Panu Bogu na mszy świętej za szczęśliwie i owocnie przeżyty rok szkolny. Wyrazy wdzięczności skierowane zostały także do nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Pani Dyrektor wręczyła uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu świadectwa oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, zaś rodzicom zaangażowanym w prace na rzecz szkoły- listy gratulacyjne. Szczególne słowa uznania i wdzięczności od całej społeczności szkolnej otrzymał ks. proboszcz Jerzy Kulpa, który odchodzi z Parafii NMP Częstochowskiej w Gaboniu i będzie pełnił posługę kapłańską w innej parafii. Dziękując mu za życzliwość, duchowe wsparcie i modlitwę, życzymy satysfakcji, sukcesów i błogosławieństwa Bożego w dalszej duszpasterskiej pracy.

    • Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II
     • Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II

      W czerwcu uczniowie naszej szkoły brali udział w V Edycji konkursu plastycznego i recytatorskiego pod hasłem "Totus Tuus Maria, Totus Tuus... Święty Jan Paweł II Papieżem Fatimy", organizowanym przez Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

      Miejsca i wyróżnienia które zdobyli nasi uczniowie:

      konkurs plastyczny:

      Julia Bober (oddział przedszkolny) - wyróżnienie
      Olivia Głębocka (klasa I) - wyróżnienie
      Aleksandra Kozieńska (klasa V) - wyróżnienie

      konkurs recytatorski:

      Damian Janeczek (klasa II) - II miejsce
      Weronika Janeczek (klasa IV) - II miejsce
      Marlena Niemiec (klasa V) - II miejsce

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      art. Lucyna Krzak
       

    • Szkolny Konkurs SKO
     • Szkolny Konkurs SKO

      15 czerwca odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu systematycznego oszczędzania. Uczniowie-członkowie  SKO przez 10 miesięcy walczyli o tytuł "Mistrza Oszczędzania"

      I miejsce i tytuł szkolnych Mistrzów oszczędzania zdobyli:

      Olivia Głębocka, Magdalena Gałysa, Alicja Rusin i Jakub Stępka - uczniowie klasy II, Filip Łatka, Tomasz Oleś z klasy III oraz Krzysztof Kunicki klasa IV i Jacek Łatka z klasy V.

      II miejsca zdobyli:

      Martyna Kowarzyk, Natalia Stawiarska - klasa II oraz Karolina Florek i Przemysław Florek z klasy IV.

      III miejsce zdobyli:

      Damian Janeczek z klasy I, Justyna Job, Magdalena Pasoń, Sebastian Szumacher z klasy II, Paweł Pasoń - kl.III, Weronika Janeczek, Ewelina Pasoń z kl. IV oraz Karolina Pasoń klasa VI.

      Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      art. Wanda Janik

       

    • Insta.Ling
     • Insta.Ling

                 Od stycznia 2017 roku  nauczycielki  Janina  Pelc  i Elżbieta Faron uczestniczyły z uczniami  klasy IV – VI  do VIII Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół w  zakresie  nauki ortografii oraz języka angielskiego. Jest on  aplikacją  do  szybkiej  nauki słówek, dostarczającą nauczycielom  szczegółowe  raporty  na  temat systematyczności  pracy  i postępów  uczniów. Insta.Ling pomaga podnieść skuteczność  nauczania języka oraz udostępnia narzędzia do oceny wyników. Rodzice uczniów mają możliwość obserwowania postępów swoich dzieci. Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy. Swoje zadowolenie wyrażają również ich rodzice. Życzymy uczniom wytrwałości w pracy i dobrej zabawy! Oto link do programu: https://instaling.pl/

      art. Janina Pelc

    • Jak nie czytam - jak czytam!
     • Jak nie czytam - jak czytam!

      W Dniu Dziecka o godzinie 10.15 zorganizowaliśmy w szkole akcję czytelniczą Jak nie czytam, jak czytam. Jej celem było promowanie czytelnictwa. Zebraliśmy się w szkolnym ogrodzie i każda klasa usiadła na oddzielnym kocu. Wszyscy uczniowie otworzyli swoją czytaną aktualnie książkę i przez trzydzieści minut poświęcili się lekturze. Wokół zebrali się wszyscy wychowawcy i całej szkolnej gromadzie wraz z Panią Dyrektor -  przyjemnie upływał czas w tej edukacyjnej zadumie.

      art. Janina Pelc

    • Dzień Mamy i Taty
     • Dzień Mamy i Taty

      26 maja 2017r. mieliśmy przyjemność gościć w szkole najważniejsze dla nas osoby – naszych rodziców. Ich zasług nie sposób wyliczyć: poczynając od porannego śniadania i kanapki do szkoły, przez wycieranie nosa, ocieranie łez, codzienne wsparcie, bezwarunkową miłość, na darze życia kończąc. Jak podziękować? Jak przeprosić za pyskówki, nieposłuszeństwo, lenistwo? Jak wyrazić wdzięczność, miłość, szacunek? Nieudolnie, aczkolwiek z całego serca pragnęliśmy umilić naszym rodzicom tych parę chwil w szkole. Przygotowaliśmy część artystyczną, kawę, ciastko, kwiatek.  Nasi rodzice wybaczyli nam wszystkie niedociągnięcia- zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami. Dziękujemy!

      art. Maria Zaryczny

    • Wyróżnienie Gabrysi w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci
     • Wyróżnienie Gabrysi w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci

      Uczennica V klasy SP im. 1PSP AK w Gaboniu - Gabrysia Bieryt - zdobyła wyróżnienie w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Twoja ulubiona opowieść biblijna organizowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego województwa śląskiego. Jej praca Droga krzyżowa została wykonana pastelami i zostanie opublikowana w kalendarzu. Praca Gabrysi została wybrana spośród 4000 prac. Powyższe przedsięwzięcie jest związane z Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego z Unii Europejskiej.

      Centrum Rozwoju Lokalnego (CRL) to organizacja pożytku publicznego uczestnicząca w budowie i rozwoju postaw wyrażających gotowość w pobudzaniu i wzmacnianiu aktywności społecznej, zawodowej i edukacyjnej. CRL inspiruje inicjatywy związane z zachowaniem lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego, edukacją dzieci i młodzieży w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zdrowego stylu życia, promowania kultury i sztuki oraz współdziała w pobudzaniu lokalnej przedsiębiorczości. Jako stowarzyszenie kreujące pozytywne zmiany w lokalnych społecznościach, promuje ideę udziału ludzi młodych oraz osób starszych w życiu społecznym ich małych ojczyzn.

                  Można skierować do Gabrysi słowa uznania i nadmienić, że dziewczynka ma też na swoim koncie sukcesy w konkursie recytatorskim oraz muzycznym. Życzymy dalszych zwycięstw!

      art. Janina Pelc

    • Udział w akcji „Daj włos”
     • Udział w akcji „Daj włos”

      Uczennica V klasy naszej szkoły Kinga Tudaj wzięła czynny udział w akcji Daj Włos!
      Fundacja Rak'n'Roll Wygraj Życie!

      Daj włos!
      … to akcja i jednocześnie apel fundacji Rak’n’Roll wszystkich, którzy zmieniając fryzuję, chcieliby zrobić coś dobrego dla innych. Fundacja zbiera włosy, które są przeznaczone na peruki dla kobiet w trakcie leczenia.

      Cześć Kinga!

      W imieniu Fundacji Rak'n'Roll oraz wszystkich kobiet potrzebujących i tych, które już otrzymały peruki z włosów naturalnych, dziękujemy Ci za przyłączenie się do akcji

      "Daj Włos"

      i tak cudowny gest jak ofiarowanie włosów.

      Każdy czyn dla dobra innych wymaga podjęcia decyzji, podjęcia pewnych czynności i działania, a to nie wszystkim się udaje, bo jak wiemy nie jest to zawsze łatwe.

      Mając tego świadomość wyrażamy ogromną wdzięczność w imieniu wszystkich potrzebujących.                                                                            

       "Miłość to jedyna rzecz, która się mnoży, kiedy się ją dzieli"

      Przesyłamy kulę energii!