• ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
    • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

    • W dniu 13.10.2021r., tradycyjnie jak co roku, w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania kl. I. Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały z tej okazji część artystyczną. Były  wiersze i piosenki. Następnie uczennice i uczniowie przystąpili do uroczystej Przysięgi Ślubowania. Pan dyrektor, mgr Piotr Wańczyk, dokonał pasowania każdego ślubującego na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. I PSP AK w Gaboniu. Pierwszaki otrzymały wraz z gratulacjami pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też życzeń kierowanych do pierwszaków od Dyrekcji, starszych kolegów, zaproszonych gości. Rodzice obdarowali swoje pociechy słodkimi prezentami. Witamy Was, drodzy pierwsziklasiści, w gronie uczniów naszej szkoły!

     I.Ł.

   • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
    • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

    • We wtorek, 12 października, po raz kolejny gościliśmy w szkole podróżnika z grupy "Trzask". Tej grupie pasjonatów przyświeca hasło: „Żyj swoimi marzeniami, ale nie prześnij swojego życia". Swoją pasję przekazują młodszym pokoleniom pokazując piękno tego świata. Tym razem Pan Krystian Pyrzak zabrał nas do gorącej Afryki. Namibia - kraj słabo zaludniony, ale charakteryzujący się unikatową kulturą i tradycjami. Na początku naszej wyprawy odwiedziliśmy schronisko dla gepardów, usłyszeliśmy mnóstwo ciekawostek o najszybszych ssakach świata. Wędrowaliśmy Wybrzeżem Szkieletowym, aż zatrzymaliśmy się przy Cape Cross – Przylądku Krzyża, aby zobaczyć rodzinę uchatek. Na końcu wyprawy zawitaliśmy do wioski Himba. Podróżnik opowiadał nam o swojej przygodzie, gdy wraz z towarzyszami został przebrany w tradycyjne stroje i tańczył z mieszkańcami. Mogliśmy także zobaczyć pamiątki, które Pan Krystian przywiózł ze sobą - torebki, biżuterię i ozdoby wykonane własnoręcznie przez kobiety z plemienia. Dziękujemy grupie Trzask za kolejne spotkanie.

     K.Olszak

   • Wrześniowe rocznice
    • Wrześniowe rocznice

    • Jak co roku, powrót uczniów do szkół, jest związany z ważnymi datami w naszym kalendarzu historycznym. Na pierwszych lekcjach historii zostały przypomniane wydarzenia związane z atakiem Niemiec hitlerowskich na Polskę 1 września i agresji ZSRS 17 września 1939 r. Te dwa wydarzenia odcisnęły się mocnym piętnem na historii naszej Ojczyzny i Narodu, o czym najmłodsze pokolenie musi  pamiętać.

     Kolejna rocznica patriotyczna wspominana na lekcjach historii w naszej szkole to Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – polskie święto obchodzone co roku 27 września, uchwalone 11 września 1998 przez Sejm RP.

     O Polskim Państwie Podziemnym wciąż wiemy za mało, a mamy mocne przekonanie, że wiedza o nim może nam służyć również dzisiaj. Polskie podziemie z lat 1939-1945 reprezentuje bowiem wartości, których dzisiaj bardzo potrzebujemy. Data święta jest nieprzypadkowa – 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. Zapoczątkowało to powstanie Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika.

     W uchwale podkreślono, że oprócz pionu wojskowego – Armii Krajowej – i współpracujących z nią innych formacji Polski Walczącej, w ramach Polskiego Państwa Podziemnego działał parlament, a tajne struktury obejmowały też sprawy wewnętrzne, oświatę i kulturę, wymiar sprawiedliwości oraz komórki przygotowujące akty legislacyjne dla przyszłego niepodległego państwa.

     E.Sojka

      

    • Wycieczka: Mobilne Centrum Edukacji

    • W piątek, 17 września, uczniowie klas 3-6 mieli przyjemność porozmawiać z robotem i przetestować Mobilne Centrum Edukacji Turystyczna Szkoła, które gościło w Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu. Projekt skierowany jest zarówno do dzieci jak i młodzieży oraz nauczycieli. Ma on na celu zachęcić do odbywania podróży po Polsce, poznawania niezwykłych zakątków kraju, odkrycia Polski na nowo. Mobilne Centrum Edukacji to multimedialna przestrzeń, która uczy poprzez zabawę. Została podzielona na kilka stref:

     - aplikacja wykorzystująca "augmented reality" - gdzie można było odbyć wirtualną podróż,

     - stoły multimedialne,

     - tablety z aplikacjami,

     - kompletowanie plecaka turystycznego,

     - pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez ratowników GOPR,

     - testowanie sprzętu rekreacyjnego.

     Największą atrakcją był humanoidalny robot, z którym można było porozmawiać, zatańczyć, a na zakończenie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

     K.Olszak

    • Ognisko klasy V

    • Czwartek - ostatnie dni słonecznego, ciepłego lata. Klasa 5 nie może się doczekać ostatnich lekcji, siedzą jak na przysłowiowych szpilkach. Jeden z uczniów - Ireneusz Stawiarski zaprosił koleżanki i kolegów na klasowego grilla oraz wspólne gry i zabawy. I jest! Dzwonek! Możemy ruszać! Najpierw czekał nas marsz - niektórzy zmęczeni, ale dzielnie szli pod górę. Po dotarciu do celu mogliśmy odpocząć, pograć w planszówki, piłkę nożną, badmintona, poskakać na trampolinie. Serdecznie dziękujemy Irkowi, jego rodzicom oraz babci za pyszny poczęstunek a także zorganizowanie wspólnego czasu.

     M.M.

    • Spotkanie z policjantem

    • 10 września odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem policjantem. Poruszone zostały na nim różnorakie tematy, wśród nich znalazły się między innymi:

     - zasady dotyczące bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi osobami,

     - po czym rozpoznamy policjanta,

     - gdzie możemy szukać pomocy w razie sytuacji kryzysowej,

     - przydatne numery telefonów,

     - udzielanie pomocy,

     - zasady poruszania się na drodze jako pieszy i jako rowerzysta,

     - elementy odblaskowe i ich znaczenie.

     Druga część spotkania dotyczyła zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet oraz cyberprzemocy.

     W ramach podsumowania, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań związanych z nurtującymi ich tematami.

     I.Ł.

    • Nagrodzeni w Powiatowym Konkursie „Moja ilustracja do książki…”

    • Miło nam poinformować o sukcesie dwóch naszych uczniów z klasy II w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Moja ilustracja do książki: Poszukiwacze przygód Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”. W kategorii „Atrakcje turystyczne Sądecczyzny” Karol Giza zdobył pierwsze miejsce, a Paweł Gałysa wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

   • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    •  

     Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

     Rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się uroczystą mszą św. o godzinie 8.00.

      

     Informacja o dowozie: godzina 7.00- wyjazd z Łazów Brzyńskich (ostatni przystanek), odwóz po rozpoczęciu roku szkolnego nastąpi o godz. 10.40.

      

      W obecnej sytuacji zwracamy się z prośbą o zachowanie wymaganej odległości pomiędzy osobami i stosowanie środków ochrony osobistej (maseczki).

      

     Po zakończonej mszy św. uczniowie przejdą do budynku szkoły na spotkanie z wychowawcami.

     Przy każdym wejściu znajdują się płyny do dezynfekcji rąk.

     Pamiętajmy, że wszyscy musimy zadbać o to, aby w naszej szkole było bezpiecznie. Będą nas obowiązywały zasady ujęte w opracowanych procedurach, które zawierają wytyczne MEN, MZ i GIS. Na spotkaniach z wychowawcami uczniowie zostaną szczegółowo z nimi zapoznani.

     Zwracamy się z prośbą do Rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat obecnej sytuacji i uświadamiali je, jak ważna jest świadomość obowiązujących zasad higieny i stosowanie się do zaleceń. Zmiany organizacyjne w szkole zostały zaplanowane z myślą o bezpieczeństwie uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły.

     Od czwartku rozpoczynamy naukę w szkole. Klasy będą mieć lekcje w jednej sali (uczniowie będą wychodzić tylko na lekcje informatyki i zajęcia wychowania fizycznego). Prosimy Rodziców o systematyczne sprawdzanie wiadomości w dzienniku elektronicznym i na stronie naszej szkoły.

     Zasady obowiązujące podczas inauguracji roku szkolnego 1 września 2021 r. 
      

     • Pamiętamy o zasłanianiu ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu
      do szkoły.
     • Maseczki zdejmujemy po wejściu do sali lekcyjnej.
     • Pamiętamy o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu (odległości) od innych osób przebywających w szkole. 
     • Unikamy tworzenia się grup uczniów przed szkołą oraz przed salą  przed rozpoczęciem spotkania  oraz po jego zakończeniu.

     Do zobaczenia.

     Dyrektor i Nauczyciele SP im. 1PSP AK w Gaboniu

   • Dożywianie - dofinansowanie posiłków z OPS
    • Dożywianie - dofinansowanie posiłków z OPS

    • O dożywianie dzieci w szkołach od września 2021 r. rodzice mogą się już starać od sierpnia 2021 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Starym Sączu.

     Przyznanie dożywiania musi być poprzedzone rodzinnym wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w miejscu zamieszkiwania rodziny. 

     Warto wiedzieć, że rodzice mogą sami wykupić obiady u organizatora dożywiania, chociażby ze środków Programu 500+. Niemniej rodziny mniej zamożne mogą ubiegać się o dożywianie swoich dzieci finansowane ze środków publicznych. Obowiązuje tutaj kryterium dochodowe t. j. Pułap poniżej 792 zł netto na osobę w rodzinie. Dochody są liczone z poprzedniego miesiąca od złożenia wniosku o dożywianie. Najczęściej występujące dochody to:

     - zatrudnienie (wymagane zaświadczenie od pracodawcy)- renty/emerytury (wymagane bieżące decyzje z ZUS lub KRUSu albo odcinki wypłat lub zaświadczenia)- z gospodarstwa rolnego powyżej 1 ha (wymagany nakaz płatniczy)- z działalności gospodarczej (zwykłe warunki - wymagane zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za rok poprzedni, w przypadku ryczałtu - wymagane oświadczenie o dochodach za poprzedni miesiąc)- świadczenia rodzinne i alimentacyjne.

      

     Więcej informacji można uzyskać na stronie OPS w Starym Sączu

     Dofinansowanie posiłków

     lub pod numerem telefonu:

     OPS Stary Sącz - 18 446 20 70 lub 18 547 61 40

     OPS Łącko - 18 414 07 31 lub 18 414 07 32

    • Postaw na słońce

    • Jesteśmy grupą „ Młodych ekologów”. Pracujemy wspólnie nad upowszechnianiem wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (ONZ), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Tym razem nasze działania podjęliśmy w  ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Postaw na Słońce”. Fotowoltaika to z pewnością niewyczerpywalne źródło energii, gwarantuje ochronę środowiska naturalnego i przynosi oszczędności. Nasz projekt pokazuje jak wiele możemy zyskać decydując się na ten ekologiczny sposób pozyskiwania energii.

     Zatroszczmy się wspólnie o naszą planetę!!!

      

   • Pożegnania nadszedł czas…
    • Pożegnania nadszedł czas…

    •  W dniu zakończenia roku szkolnego życzymy wszystkim spokojnych, bezpiecznych i udanych wakacji.

      Oprócz „zwykłych” pożegnań, czyli takich na dwa miesiące, nastąpiło jedno bardziej uroczyste- pożegnanie klasy 8. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym zawarli humorystyczny filmik, prezentację zdjęć z dzieciństwa oraz szereg scenek przedstawiających ich przyszłość. Wśród zawodów, jakie prognozują dla siebie znalazły się m.in:  zawód strażaka, psychologa, mechanika, ratownika i naukowca.

      Życzymy ósmoklasistom spełnienia marzeń co do kariery w przyszłości, a przede wszystkim dostania się do wybranych szkół!

      A dla reszty naszych uczniów: udanego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu!

    • „Misja – podatki, to się opłaca” – specjalistki od podatków ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu

    • W roku szkolnym 2020/2021 z inicjatywy Ministra Finansów, Pana Tadeusza Kościńskiego, odbyła się kolejna edycja programu edukacyjnego skierowanego do uczniów szkół podstawowych pt. „Finansowoaktywni”. W tegorocznej odsłonie uczniowie mieli zapoznać się bliżej z pojęciem podatków, wskazując ich istotę oraz korzyści płynące z ich płacenia Do programu przystąpiło ponad sześćset szkół z całej Polski, w tym uczennice klasy ósmej Szkoły Podstawowej im. I PSP AK w Gaboniu.- Weronika Janeczek i Anna Szumacher. Dziewczyny podjęły się trudnej misji stworzenia filmu edukacyjnego poświęconego podatkom. 16 czerwca 2021 roku miała miejsce gala finałowa konkursu z udziałem wyróżnionych uczestników. Spośród biorących udział w konkursie 246 szkół, film Weroniki Janeczek i Anny Szumacher znalazł się w gronie 10 nagrodzonych zwycięzców. Gratulujemy dziewczynom sukcesu!

   • Laureatki wojewódzkiego Konkursu Historycznego z Gabonia
    • Laureatki wojewódzkiego Konkursu Historycznego z Gabonia

    • Trzy uczennice Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zostały laureatkami VIII edycji Konkursu Wojewódzkiego „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zorganizowanego przez Fundację Sądecką. W dniu 18 czerwca 2021 r. w siedzibie Fundacji Sądeckiej uczennice: Antonina Bober z klasy V, Natalia Godoń  i  Alicja Rusin z klasy VI odebrały dyplomy laureatów konkursu historycznego. Dodatkowo Alicja Rusin została wyróżniona nagrodą pieniężną ufundowaną przez Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków. Uczennice musiały przejść przez trzy etapy konkursu w formie pisemnych testów oraz napisać pracę na jeden z czterech narzuconych przez organizatorów tematów. Praca Alicji Rusin, zatytułowana: „(…) i jesteśmy w Sączu z powrotem”, na temat postaci Świętego Jana Pawła II, zyskała największą uwagę jury, co zaowocowało zdobyciem I miejsca! Gratulujemy dziewczynom ogromnej wiedzy historycznej, która pozwoliła im na zdobycie wyróżnień z grona ponad stu uczestników konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów. Opiekunem merytorycznym uczennic z ramienia SP w Gaboniu była Pani Ewa Sojka.

   • Szkolny Mistrz Oszczędzania
    • Szkolny Mistrz Oszczędzania

    • 1 czerwca został rozstrzygnięty  Szkolny Konkurs Systematycznego Oszczędzania pod hasłem „Mistrz Oszczędzania”, trwający od września do końca maja.

     Polegał on na dokonywaniu przez członków SKO wpłat, przynajmniej jeden raz w miesiącu, i nie wypłacaniu zgromadzonych funduszy.

     I miejsce: Julia Stępka – klasa III

     II miejsce: Agata Szumacher – klasa I                  

                        Izabela Rusin – klasa III

     III miejsce: Karol Szulhan – klasa I

                         Julia Bober – klasa III              

     Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!                                                                                                          

    • DZIEŃ MAMY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

    • DLA NASZYCH KOCHANYCH RODZICÓW

     26 maja- Dzień Matki oraz 23 czerwca- Dzień Ojca to jedne z najbardziej wyjątkowych dni w roku. Szczególny czas, w którym dzieci mają okazję pokazać jak bardzo kochają swoich rodziców. To właśnie dla nich dzieci z oddziału przedszkolnego  pod kierunkiem pani Małgorzaty Kaczmarczyk przygotowały krótki program artystyczny. Niestety w tym roku Rodzice nie mogli nas zaszczycić swoja obecnością w szkole, dlatego występ swoich dzieci mogli obejrzeć korzystając z mediów społecznościowych.

     Występ można zobaczyć tutaj:  https://youtu.be/zEMPCZWgrhs

   • INFORMACJA DLA RODZICÓW Z OPS.
    • INFORMACJA DLA RODZICÓW Z OPS.

    • Stypendia szkolne po wakacjach

     Prosimy rodziców, którzy będą się ubiegali we wrześniu 2021 r. o socjalne stypendia szkolne aby gromadzili od lipca dokumenty zakupowe na usługi i asortyment związany z poszerzaniem edukacji dzieci. Mogą to być faktury, umowy, paragony. Do paragonu należy dołączyć oświadczenie, którego rodzica i dziecka paragon dotyczy. 

     Wydatki te muszą być potwierdzone na kwotę min. 150 zł na dziecko.

     Wydatki można ponosić od lipca do października 2021 r.

     UWAGA– prosimy, aby na dokumentach tych widniały tylko usługi lub produkty związane z celami edukacyjnymi. Nie może to być paragon mieszany, na którym oprócz np. odzieży sportowej są wymienione produkty spożywcze dla rodziny. Takie paragony nie będą akceptowane do wypłaty!

     Wydatki muszą być związane ściśle z celami edukacyjnymi. Nie jest to świadczenie przeznaczone na cele bytowe, żywność, rachunki, etc. Rodzice korzystając ze stypendiów szkolnych zobowiązani są do aktywnego inwestowania w edukację swoich dzieci.  

     Usługi i asortyment edukacyjny to przede wszystkim:
     - opłata za dodatkowe lekcje języka obcego,
     - opłata za udział w dodatkowych zajęciach sportowych np. piłki nożnej, tenisa (opłata klubu sportowego „Sokół”),
     - opłata za zajęcia w lego-akademii, robotyki, programowania, kodowania,
     - opłata za zajęcia taneczne, plastyczne,
     - opłaty za programy edukacyjne online, aplikacje edukacyjne.

     Stypendium szkolne można także przeznaczyć na „tradycyjny sprzęt” szkolny jeżeli dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego i świadczenia „300+” nie pokryją tych kosztów. Mogą to być:
     - przybory szkolne: długopisy, ołówki, kredki, linijki, temperówki, piórniki, farby, kartony i bloki rysunkowe, pędzle, bibuły, zeszyty itp.,
     - podręczniki, lektury szkolne, opracowania szkolne, encyklopedie, słowniki, poradniki związane z edukacją ucznia (ale nie poradniki hobbistyczne np. młodego wędkarza),
     - tornistry, stroje i obuwie szkolne, fartuchy, rękawice ochronne dla uczniów szkół zawodowych (ewentualnie narzędzia)

     Wnioski o stypendia można składać od 1 do 15 września 2021 r. 

     Stypendia szkolne służą wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci w rodzinach o niskich dochodach - poniżej 528 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie.

     Stypendia przyznawane są w wysokości minimum 99,20 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż przedstawione wydatki. O ostatecznej wysokości stypendium decyduje tez dotacja przyznana przez kuratorium oświaty. 

     Planowana termin wypłaty stypendium to grudzień 2021 r.

     więcej informacji pod numerem 18 446 20 70 wew. 1

      

   • Uczennica Szkoły Podstawowej w Gaboniu laureatką Olimpiady Matematycznej Juniorów
    • Uczennica Szkoły Podstawowej w Gaboniu laureatką Olimpiady Matematycznej Juniorów

    • Uczennica klasy ósmej Weronika Janeczek uzyskała tytuł laureata XVI Olimpiady Matematycznej Juniorów. O Weronice pisaliśmy już w ubiegłym roku, gdy została finalistką Małopolskiego Konkursu Matematycznego. W bieżącym roku szkolnym sięgnęła kolejny raz po ten tytuł. Sukces ten jej jednak nie zadowolił. Zapragnęła zmierzyć się z trudniejszym wyzwaniem. „Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to ogólnopolskie zawody matematyczne, o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych. OMJ to jedyna olimpiada przedmiotowa z matematyki na poziomie szkoły podstawowej wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej olimpiad uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów w pierwszej kolejności do szkół wymienionych w art. 132 ustawy - Prawo oświatowe oraz art. 20d ustawy o systemie oświaty”- czytamy na stronie OMJ. Konkurs ten podzielony jest na trzy etapy: zawody pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Zadania konkursowe drugiego i trzeciego stopnia były wyłącznie zadaniami na dowodzenie. Cieszymy się ogromnie z sukcesu Weroniki i życzymy jej wytrwałości w realizacji marzeń oraz szerokich perspektyw w matematycznym rozwoju.

    • KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY „STROIK WIELKANOCNY”

    • Po raz kolejny dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w konkursie artystycznym organizowanym przez Bibliotekę szkolną przygotowując piękne stroiki wielkanocne. W piątek 26.03 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Na konkurs wpłynęło 12 prac. Komisja postanowiła nagrodzić następujące prace:

     I miejsce- Maja Psonak, Zuzanna Rams, Magdalena Kulak

     II miejsce- Emilia Ziemianek, Zuzanna Łatka

     III miejsce- Bartosz Kotas, Kacper Kołodziej

     Wyróżniono również prace następujących osób:

     Nikola Stawiarska, Mateusz Cebula, Zuzanna Kozieńska, Dominik Cebula, Ireneusz Stawiarski

     Uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe po powrocie do szkoły.

     Wszystkim zwycięzcom GRATULUJEMY!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • (0-prefix)18 446 32 60
   • Gaboń 67 33-388 Gołkowice 33-388 Gaboń Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych