• NOWELE POLSKIE LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2019
    • NOWELE POLSKIE LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2019

    •  

        W piątek, 27 września, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.  W tym roku przedstawiliśmy fragmenty kilku nowel: „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynki” Bolesława Prusa, i „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Lektorami byli uczniowie z VI, VII i VII klasy: Karolina Biryt, Dagmara Wnęk, Weronika Janeczek, Ewelina Pasoń, Łukasz Godoń i Artur Szumacher.

        Nie zapomnieliśmy również o młodszych klasach- dla nich przygotowaliśmy opowieści z serii „Gang Słodziaków”. Justyna Pierzchała i Martyna Zielińska z klasy VIII przeczytały jedną z historyjek pt. „Wielki koncert”. Pod koniec października odbędzie się konkurs plastyczny dotyczący przygód Słodziaków. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych!

       Jakieś wnioski? Odwiedzajmy bibliotekę, kiedy tylko możemy, otwierajmy karty naszych ulubionych książek jeszcze częściej. Wszak „kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). A na kolejne spotkanie w ramach Narodowego Czytania zapraszamy za rok!

      

   • PAMIĘTAMY...
    • PAMIĘTAMY...

    • 
     

     W ostatnią niedzielę, tj. 22 września w Kościele parafialnym w Szczawie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż. Uroczystości poświęcone były obchodom 75 rocznicy utworzenia oddziałów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

     To właśnie w tej gorczańskiej miejscowości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały utworzone w 1944 r., które walczyły z okupantem. Wówczas również podpułkownik Jan Cieślak, pseudonim ,,Maciek'', organizował modlitwy i msze święte na placu, gdzie obecnie stoi drewniany kościółek.

     Jako szkoła im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających to ważne wydarzenie. Tym samym uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego, wraz z opiekunem, godnie reprezentowali naszą szkołę.

     S.Kotas

   • ŚWIĘTO SZKOŁY
    • ŚWIĘTO SZKOŁY

    • Ojczyzna ponad wszystko. Cenniejsza niż marzenia, cenniejsza niż zdrowie, cenniejsza niż  życie. Jak jej służyć? Nieustannie i wiernie. Co dla niej poświęcić? Wszystko. Czego oczekiwać w zamian? Niczego.

     Wspominamy z szacunkiem i czcią ludzi, którzy nam ją podarowali. Nie zdołali  nacieszyć się jej wolnością, tylko nieliczni dożyli wyzwolenia.  Ścigani jak przestępcy, okrzyknięci zdrajcami, umierali w komunistycznych więzieniach. W jaki sposób wyrazić im wdzięczność? Pamiętając.

     Nie wolno nam zapomnieć.  W tym roku oddaliśmy hołd żołnierzom 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w drewnianym” Kościółku Partyzanckim” w Szczawie.  Dziękujemy  księdzu proboszczowi,  L. Królczykowi ,za tę możliwość.  Obejrzeliśmy liczne pamiątki w pobliskim Muzeum 1 PSP AK .  Doskonała lekcja historii, patriotyzmu, ofiarności i bohaterstwa.

     W końcowej części wycieczki zostaliśmy przeszkoleni przez ratowników Grupy Podhalańskiej  GOPR. Ratownicy rzeczowo i fachowo udzielili nam instruktażu jak bezpiecznie wędrować po górach, jak postępować  w sytuacjach niebezpiecznych.  Dziękujemy.      

     M.Zaryczny                                        

   • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
    • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

    • Chcielibyśmy poinformować o nowym, międzynarodowym  projekcie, w którym bierze udział nasza szkoła.

     Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Działania projektowe to też okazja, by budzić wśród uczniów i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski.

     W roku szkolnym 2019/2020 trwa już trzecia edycja projektu.
     Autorką przedsięwzięcia  jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.
     Koordynatorem zajmującym się sprawami związanymi z projektem w naszej szkole jest pani Sylwia Kotas. O działaniach w ramach projektu będziemy informować na bieżąco.

   • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
    • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    • Miło nam poinformować, że 11 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.
     W głosowaniu udział wzięło 119 osób. Na przewodniczącego  startowało 17 kandydatów. Oto wyniki wyborów:

     Przewodniczący Szkolnego Samorządu Uczniowskiego – Krystian Bieryt,  klasa VI,

     Zastępca – Krystian Zieliński, klasa V.

     Członkowie Zarządu Szkolnego Samorządu Uczniowskiego:

     Ewelina Pasoń, kl. VII,                                                

     Dagmara Wnęk, kl. VI,                                                

     Karolina Biryt, kl. IV.

     Opiekunkami Samorzadu zostały: pani Sylwia Kotas i pani Józefa Wnęk.

     Wszystkim serdecznie gratulujemy!

   • ROK SZKOLNY 2019/2020 UWAŻAMY ZA OTWARTY!
    • ROK SZKOLNY 2019/2020 UWAŻAMY ZA OTWARTY!

    • Tak niedawno rozstaliśmy się, a znów nadszedł czas powitania. Za nami dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół.  Jednak bogatsi o te wszystkie doświadczenia, drugiego września spokojnie i radośnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

     Podczas akademii, przygotowanej przez klasę V, pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Łukasik, wysłuchaliśmy kilku przemówień, w tym tego najważniejszego- przemówienia naszego nowego dyrektora- pana Piotra Wańczyka. Odchodząca na emeryturę, pani dyrektor Elżbieta Kruczek, przekazała swojemu następcy symboliczne klucze do szkoły. Burmistrz Starego Sącza, pan Jacek Lelek, serdecznie powitał nowego „zarządcę” szkoły w Gaboniu. Zaś uczniowie klasy V słusznie zaznaczyli, że nic tak nie zbliża do siebie ludzi, jak wspólne dzieło. Działajmy więc razem: z  radością, zaangażowaniem, ciesząc się dobrymi momentami i sukcesami.

     A w czerwcu kolejne wakacje, czyż nie?

   • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

    • W DNIU 02.09.2019 ROKU O GODZINIE 8.00 ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW WRAZ Z RODZICAMI NA MSZĘ ŚW. INAUGURUJĄCĄ ROK SZKOLNY 2019/2020. PO MSZY ŚW. ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY.

     PRZYWÓZ DZIECI ROZPOCZYNA SIĘ O GODZ. 7.10 Z MIEJSCA STAŁEGO KURSU GIMBUSA. ODWÓZ ZE SZKOŁY O GODZINIE 9.50 Z PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO.

   • Stypendia finansowe za osiągnięcia dydaktyczne i sportowe
    • Stypendia finansowe za osiągnięcia dydaktyczne i sportowe

    • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu informuje, że stypendia finansowe za osiągnięcia dydaktyczne i sportowe będą wypłacane w sekretariacie Szkoły w dniach 8-9 lipca od godziny 8.00 - 11.30.

   • Zakończenie roku szkolnego
    • Zakończenie roku szkolnego

    • Dnia 19.06.2019r. w Szkole Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu tuż obok zakończenia roku szkolnego została pożegnana - odchodząca na emeryturę Dyrektor  tej szkoły -  Pani Elżbieta Kruczek.

     Najpierw Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek w swoim przemówieniu pogratulował uzyskania przez szkołę bardzo wysokich  wyników  z matematyki  na egzaminie  ósmoklasisty. W podziękowaniu napisał, że „ 7 lat pracy nauczyciela i 15 lat na stanowisku dyrektora, to dość czasu, by człowieka poznać i stwierdzić, że pracy i powołaniu oddaje całe serce i poświęca najlepsze lata życia”. Mówił, że szkoła kierowana przez Panią Dyrektor to miejsce, które łączy pokolenia i integruje społeczność. Dziękował za zaufanie, za zaangażowanie i pomoc we wszystkich ważnych dla Gabonia i  szkoły sprawach. Dziękował też za pracę nauczyciela, wychowawcy i dyrektora. Życzył natomiast, aby ta aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie i była inspiracją dla kolejnych pokoleń pedagogów i uczniów.

     Później słowa wdzięczności i życzenia kierowali do Pani Elżbiety Kruczek Radny Gabonia – Jan Świtecki i Sołtys Wsi Gaboń -  Maria Król. Przedstawicielka Rady Rodziców – Pani Natalia Król – dziękowała za wieloletnią służbę pedagogiczną oraz za efekty pracy, które długo będą służyć następnym pokoleniom. Uczniowie dziękowali za cierpliwość i wyrozumiałość, za wspieranie w trudnych chwilach. Życzyli zdrowia, podróży, poznawania ciekawych ludzi i dobrego humoru.

     Z kolei głos zabrał przyszły Dyrektor Szkoły – Pan Piotr Wańczyk i wskazał dokonania swojej poprzedniczki. Były to: wymiana instalacji grzewczej, wymiana dachu, okien, podłóg, oświetlenia, budowa boiska, placu zabaw i Sali gimnastycznej, organizacja Sali językowej, pracowni komputerowej i wiele innych. Dziękował za współpracę na wielu płaszczyznach i tworzenie dobrego klimatu.

     Podziękowania, życzenia, śpiew, kwiaty i udzielające się wzruszenie – to atmosfera pożegnania odchodzącej na bardzo zasłużoną emeryturę - Dyrektorki Szkoły Podstawowej 1PSP AK w Gaboniu – Pani Elżbiety Kruczek. Dziękujemy!!!

    • Noc śpiworów w szkole

    • Już straciliśmy nadzieję, że się odbędzie. Rok szkolny już się kończy, ostatni weekend- jest! Pan Wańczyk zapowiedział „noc śpiworów” w szkole. Właściwie ta noc mogłaby się nazywać nocą namiotów, namioty oczywiście obok szkoły.  Stawili się niemal wszyscy razem z rodzicami. Najwięcej kłopotów mieli rodzice :) rzecz jasna z rozbiciem namiotów. Na samym początku załatwiliśmy sprawy z „Górą”. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą odprawił nasz ks. Witold Maślanka. Wróciliśmy do szkoły i zabawa na całego! Pan Wańczyk zadbał o atrakcje: rozgrywki, gry, zabawy, obowiązkowo mecz piłki nożnej. O efekty specjalne zadbała już sama natura, może Pan Bóg pogroził nam palcem? W każdym razie grzmiało, błyskało, huczało, lało, aż miło.  Nie zrobiło to na nas większego wrażenia,  spokojnie jedliśmy w tym czasie pizzę. Ci, którym zalało namioty, wrócili do szkoły, pozostali dzielnie „spali” pod chmurką.  Noc minęła bardzo szybko, w mgnieniu oka zrobiło się jasno. Po śniadaniu- do domciu. Czas się wyspać. Dziękujemy, prosimy o więcej!

    • Próbny alarm przeciwpożarowy

    • W dniu 06 czerwca 2019 roku wspólnie z OSP Gaboń, w naszej Szkole  przeprowadzono  próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynku Szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, zgodnie z procedurami i instrukcjami. Po sprawdzeniu budynku oraz stanu osobowego ewakuowanych odbył się pokaz sprzętu gaśniczego połączony z pogadanką na temat: przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pożaru, ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Pogadankę i pokaz wspólnie ze strażakami przeprowadził pan Stanisław Bober - Strażak z OSP w Gaboniu. Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Gaboniu za pomoc w organizacji ćwiczeń.

    • UCZNIOWIE O KONSTYTUCJI

    • W dniu 30 V 2019r. w Szkole Podstawowej im. 1 PSP AK odbyła się nietypowa lekcja historii dotycząca  uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r.   Lekcję przygotowali uczniowie klas IV- VIII , którzy w przystępny sposób przybliżyli  koleżankom i kolegom okoliczności uchwalenia i znaczenie dla Polski uchwalonej konstytucji wykorzystując teksty min. W.Szymborskiej , Cz. Miłosza , Zb. Herberta.

   • Konkurs recytatorski i plastyczny Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II
    • Konkurs recytatorski i plastyczny Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II

    • Reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli 29.05.2019 r. w Konkursie recytatorskim Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Jak roku cieszył się on dużym zainteresowaniem.  Oto wyniki:

     • II miejsce  – Dominika Arendowska – kl. I
     • III miejsceRu’niecce Peciak – oddział przedszkolny
     • III miejsce - Damian Janeczek – kl. III

      

     Sukces odnieśli też starsi uczniowie w Konkuries plastycznym Pierścień Kingi.  Zostali wybrani spośród stu uczestników:

     III miejsce – Aleksandra Kozieńskakl. VII

     Wyróżnienie: - Artur Szumacherkl. VII

     Dyplom za udział w konkursie otrzymały też:

     Alicja Rusin  - kl. IV

     Emilia Stępka – kl. VIII

     Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 11.06.2019 r. o godzinie 9.30 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

   • Ortografia jest ważna!
    • Ortografia jest ważna!

    • Dnia 21 maja uczestniczyliśmy w XXVII edycji Międzyszkolnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy wiekowe: młodszą (kl. IV – VI) i starszą (kl. VII – VIII). Rozwiązywali zadania tematyczne w następujących obszarach: test komputerowy, dyktando, krzyżówka oraz praca ze słownikiem. Oto wyniki:

     I miejsce indywidualnie – Ewelina Pasoń, kl.VI

     III miejsce Indywidualnie – Łukasz Godoń, kl. VII

     II miejsce grupa młodsza (Natalia Godoń – kl.IV, Dagmara Wnęk – kl.V, Ewelina Pasoń – kl.VI)

     V miejsce grupa starsza (Kamil Godoń – kl.VII, Łukasz Godoń – kl. VII, Karolina Pasoń – kl. VIII)

     Gratulujemy uczniom, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie i cenne nagrody.

                                                                                                                                                         art. Janina Pelc

   • SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM
    • SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM

    • W dniu 20 V 2019 r w Szkole Podstawowej im 1PSP AK w Gaboniu odbyło się w ramach edukacji prawnej spotkanie młodzieży naszej szkoły z prawnikiem mec. Władysławem Pasoniem . Tematyka spotkania dotyczyła krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej , sposobów polubownego rozwiązywania  sporów , możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa i dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa  obywatelskiego. Druga część spotkania dotyczyła zagrożeń jakie nieść mogą  portale społecznościowe. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Fundacji IWO - Doradztwo Obywatelskie.

   • NASZE FINALISTKI
    • NASZE FINALISTKI

    • W dniu 24 V 2019r w Instytucie Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbył się finał konkursu historycznego" Mój Region - Moja Duma , Moje Miasto - Moja Duma" Konkurs składał się z trzech etapów  w których  należało wykazać się wiedzą nie tylko na temat regionu , ale również historii Polski i wiedzy dotyczącej zagadnień ogólnych wykraczających poza program szkolny . W konkursie wzięło udział 546 uczniów z 69 szkół Miło nam poinformować , że finalistkami konkursu " Mój Region - Moja Duma , Moje Miasto - Moja  Duma " zostały uczennice naszej szkoły : Weronika Janeczek  i Ewelina Pasoń z kl VI - Gratulujemy.          Konkurs odbył się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie , Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

   • KRAKÓW INACZEJ
    • KRAKÓW INACZEJ

    • 16 maja uczniowie klasy IV i V wzięli udział w integracyjnym wyjeździe do Karkowa. Celem wycieczki było poznanie zabytków dawnej stolicy Polski.

     Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru przez Wzgórze Wawelskie, na trasie spotkaliśmy ziejącego ogniem smoka, następnie przeszliśmy Drogą Królewską w kierunku rynku, gdzie podziwialiśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. Ulicą Floriańską dotarliśmy do Barbakanu, skąd autokarem udaliśmy się do Ogrodu Doświadczeń im. S.Lema. Tam wykonywaliśmy praktyczne doświadczenia obrazujące znane zjawiska fizyczne, zasady i prawa, na podstawie których działa wiele maszyn oraz zmierzyliśmy się z siłami warunkującymi nasze codzienne funkcjonowanie.

     Kolejnym punktem naszej wyprawy stało się Muzeum Lotnictwa, gdzie nie tylko mogliśmy podziwiać obiekty latające z różnych czasów, szczególnie wojennych, ale również wysłuchać interesujących historii z udziałem polskich, rosyjskich i niemieckich lotników.

     W godzinach wieczornych, zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń, wróciliśmy do domu.

   • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO
    • WYCIECZKA W RAMACH PROJEKTU EDUKACYJNEGO

    • 7 maja klasa IV pojechała do Starego Sącza, by wziąć udział w wystawie realizowanej w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Wystawa Mobilna Naukowiej”. Tematyką było powietrze- ukazano jego naturę w kontekście nauk o Ziemi, nauk medycznych, biologicznych, fizycznych, chemicznych oraz technicznych. Wystawa zawierała interaktywne eksponaty, np. tubę powietrzną, filmiki edukacyjne, spirometr. Zajęcia prowadzone były przez animatorów Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Przepytano nas z wiadomości na temat smogu- uczniowie odpowiadali na piątkę z plusem. Dzięki niestandardowemu podejściu do tematu wycieczka ta stała się wyjątkowym doświadczeniem dla czwartoklasistów!

    • Wycieczka do Wrocławia

    • Godzina 445- wyjeżdżamy. Kierunek : Wrocław.  Zimno, mżawka, chce się spać. Dobry humor to podstawa, a tego nam nie brakuje. Powoli, powoli rozkręcamy się. Pierwsze przystanki, śniadanko, herbatka, wybrani –kawka. Zaczynamy żyć. Długa droga minęła w mig. Wrocław wita nas niestety chłodno. Nie marudzimy. Mogło być gorzej, mógł padać deszcz.  Historyczny Ostrów Tumski , Katedra św. Jana Chrzciciela, Ogród Botaniczny,  następnie przejście przez Ostrów Piaskowy  w kierunku Uniwersytetu  Wrocławskiego . Zachwyciła nas Aula Leopoldina. Widok z Wieży Matematycznej- doskonały,. Dalej przejście do Rynku , Ratusz, kamieniczki. Która Małgosia?  Który Jaś? O godz. 17.30 Panorama Racławicka- mocniej bije serce Polaka. Następnie przejazd do miejsca zakwaterowanie - obiadokolacja, odpoczynek, wieczorem spacer w  kierunku oświetlonego Rynku. Niezapomniany widok. Wreszcie  nocleg. Niektórzy nawet spali. Kolejny dzień znacznie cieplejszy. Po śniadanku jedziemy do rejonu Hali Stulecia, spacer przez Park Szczytnicki  z Ogrodem Japońskim,  pobyt w Ogrodzie Zoologiczny + Afrykarium. Zachwytów nie było końca. W dalszej części dnia - Sky Tower, taras widokowy i obowiązkowo McDonald’s.  Głowa pełna wrażeń, brzuchy tez pełne, wyjeżdżamy. Żegnaj piękny  Wrocławiu!

   • Zwycięstwo w Konkursie Wiedzy!
    • Zwycięstwo w Konkursie Wiedzy!

    • Uczennice naszej szkoły uczestniczyły w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Ogólnej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Wierchomli Wielkiej. Zajęły tam zaszczytne I miejsce. Oto reprezentantki mistrzowskiej drużyny:

     Weronika Janeczek – kl. VI,

     Dagmara Wnęk – kl. V,

     Natalia Godoń – kl. IV.

     Jak co roku konkurs był doskonale przygotowany pod względem organizacyjnym. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem zadań z różnych przedmiotów – w obszarze trzech kategorii. Towarzyszyła im zdrowa rywalizacja, pasja i dobra zabawa. Uhonorowaniem sukcesu były cenne nagrody, za które bardzo dziękujemy organizatorom. Dodatkowa atrakcja - to przejażdżka malowniczą Doliną Popradu…

 • Galeria zdjęć

   brak danych