Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Bieg Tropem Wilczym". Szczegóły inicjatywy pod adresem: https://tropemwilczym.org/#historia. Obecnie trwają zapisy we wszystkich oddziałach klasowych (zostało niewiele czasu gdyż 1 marca listy uczestników zostaną przekazane organizatorom). Bieg odbędzie się w najbliższy czwartek 3.03.2022 r. na terenach w pobliżu szkoły.Najmłodsi, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz kl. I i II, pobiegną w formie sztafety.Pozostali uczestnicy zmierzą się z tzw. Dystansem Pamięci - 1963 m w grupie młodszej (kl. III - V) oraz starszej (kl. VI - VIII). Pamięć o Żołnierzach Wyklętych i chęć pokonania wyznaczonej trasy jest ważniejsza w tym dniu niż uzyskany czas. Jednak liczymy, że znajdą się chętni na zdobycie pamiątkowych medali i pobiegną jak najszybciej. Do zobaczenia na trasie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
LEŚNE MOLO
Ferie to czas odpoczynku i regeneracji sił przed nowym semestrem - znacznie dłuższym i bardziej wymagającym niż poprzedni. Uczniowie naszej szkoły stawiają na aktywny wypoczynek i spędzanie wolnego czasu w gronie przyjaciół z klasy. Szkolnemu kołu PTTK przy Szkole Podstawowej w Gaboniu, w wyniku decyzji Komisji do Spraw Młodzieży przy oddziale PTTK "Beskid" w Nowym Sączu, został nadany numer 12. Aby uczcić zaszczytne nadanie numeru i formalne utworzenie naszego koła, uczniowie zrzeszeni w SKKT wybrali się na niedawno utworzone Leśne Molo zlokalizowane na szczycie Miejskiej Góry w Starym Sączu. Ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu, zwana "leśnym molo" to nowa atrakcja turystyczna województwa małopolskiego i Kotliny Sądeckiej. Leśne Molo to także bardzo ciekawa ścieżka edukacyjna pokazująca etapy rozwoju płazów, których gatunki często pojawiają się w lasach. Przejście całej starosądeckiej ścieżki w koronach drzew zajęło nam jakieś 20 minut. Po drodze był między innymi ruchomy mostek i hamak, który cieszył się największym zainteresowaniem. Cała ścieżka mierzy nieco ponad 200 metrów. Wygląda to wszystko bardzo ciekawie. Żałowaliśmy tylko, że leśne molo nie prowadzi między drzewami liściastymi. Wtedy o każdej porze roku moglibyśmy oglądać inne krajobrazy. Ścieżka kończy się tarasem widokowym na Stary Sącz, Beskid Sądecki oraz Beskid Niski.
K.Olszak
3
Zapisy Dzieci do Oddziału Przedszkolnego i Klasy I
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu informuje, że od dnia 22 lutego 2022 r. rozpoczynają się zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej na rok szkolny 2022/2023.
Zapisy będą prowadzone od 22 lutego 2021 r. w sekretariacie szkoływ godzinach od 8.00 - 15.00.
Do oddziału przedszkolnego zapisujemy dzieci urodzone w 2016 r. i wcześniej.
W celu zapisania dziecka do oddziału przedszkolnego należy dostarczyć do sekretariatu szkoły wypełniony wniosek i odpowiednie załączniki, dostępne na szkolnej stronie internetowej lub w sekretariacie szkoły do dnia 11 marca 2022 r.
Rodzice dzieci uczęszczających już do oddziału przedszkolnego, które w roku szkolnym 2022/2023 będą kontynuować naukę w oddziale przedszkolnym, składają tylko deklarację kontynuacji nauki od dnia 14 lutego do dnia 21 lutego 2022r.
Do klasy I Szkoły Podstawowej im. 1 PSP AK w Gaboniu zapisujemy dzieci urodzone w 2015 r. (7 - letnie):
a) z urzędu, na podstawie zgłoszenia dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły
b) na pisemny wniosek rodziców uczniów, zamieszkałych poza obwodem szkoły.
Szczegółowe informacje oraz druki dostępne w sekretariacie szkoły lub na naszej stronie internetowej w zakładce: Uczniowie i rodzice - Rekrutacja 2022/2023.
P.W.
Konkursy przedmiotowe w roku szkolnym 2021/2022
W roku szkolnym 2021/2022 w etapie rejonowym konkursów przedmiotowych wzięły udział: Dagmara Wnęk, kl.8 (matematyka) oraz Amelia Stawiarska kl.7 (język angielski). Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w lutym, zakwalifikowała się Amelia Stawiarska. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
I.Ł.
Świąteczny klimat...
W piątek, 17 grudnia, odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne. Uroczystą akademię przygotowała klasa VIII wraz z wychowawczynią, panią S.Kotas. Wsparcia w obsadzeniu licznych ról chętnie udzieliła aktorom klasa VII. Przedstawienie połączyło dwa światy: ten współczesny oraz ten sprzed tysięcy lat.
Nie zabrakło życzeń, dobrych słów, smacznego jedzenia, nagród konkursowych.
Rozeszliśmy się do domów, jak co roku, w radosnym oczekiwaniu na święta.
A te miłe i dobre słowa, które usłyszeliśmy, przekazujemy dalej w postaci życzeń dla Was:
Niech ten szczególny okres będzie okazją do spędzania czasu
w gronie najbliższych, wytchnienia od codziennego pośpiechu
i stworzenia pięknych, głębokich wspomnień.
Niech nadchodzący Nowy Rok będzie dobrym rokiem,
pełnym sukcesów i satysfakcji.
Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!
I.Ł.
11
Mikołajkowa paczka dla niepełnosprawnych
Tradycyjnie jak co roku w dniu 6 grudnia przeżywamy w naszej szkole akcję ,,Mikołajkowa paczka dla niepełnosprawnych ".
Członkowie Szkolnego Koła Caritas oraz Samorząd Uczniowski udali się do domów osób niepełnosprawnych w naszej miejscowości w celu przekazania prezentów z okazji Mikołajek.
Było dużo wzruszenia, radości i podziękowań. Środki na paczki pozyskiwaliśmy z dwóch poprzednich akcji charytatywnych ,,Frytkowy zawrót głowy " oraz ,,Ciasteczko zjesz , uśmiechem potrzebujących się ciesz".
Członkowie SKC i SSU.
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SIATKARSKI
W dniu 6 grudnia 2021 roku naszej szkole rozpoczął się mikołajkowy turniej siatkarskich czwórek mieszanych.
Damsko-męskie drużyny z różnych klas naszej szkoły będę rywalizować do końca tygodnia o zwycięstwo w rozgrywkach.
Najważniejsze jednak w tej zabawie jest spędzanie wolnego czasu sposób aktywny wraz z koleżankami i kolegami, a także rozwijanie swoich siatkarskich umiejętności.
Jest to o wiele zdrowsza opcja niż spędzanie czasu przed komputerem lub smartfonem.
Ciąg dalszy relacji nastąpi...
Aktualizacja:
Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
1 Szefuńcie kl. VIII
2 Szare Orły kl.VII
3 Dunajec kl. V
4 Herosi kl. VI
5 Gumisie kl.IV
6 Bałwanki kl. IV
M.M.
1
,,Dzień życzliwości i pozdrowień”
19 listopada, w piątek, nasi uczniowie świętowali ,,Dzień życzliwości i pozdrowień”, który obchodzony jest na świecie 21 listopada.
Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz ze Szkolnym Kołem Caritas zorganizowali akcję: ,,Uprzejmość na co dzień, nie tylko od święta – Ciasteczko zjesz, uśmiechem potrzebujących się ciesz”.
Uczniowie upiekli babeczki, które sprzedawali w szkole podczas kiermaszu, a dochód pozyskany ze sprzedaży ma zostać przeznaczony na paczki świąteczne dla niepełnosprawnych z miejscowości Gaboń.
Ponadto, każdy mógł zerwać z plakatów rozwieszonych po szkole ,,dobre słowo” i podać je dalej.
Uczniowie i nauczyciele tego dnia ubrali się również na żółto, by zaakcentować kolor i nastrój życzliwości.
Mamy nadzieję, że życzliwe słowa i zachowanie będą gościć u nich przez cały rok.Maria Kotas, kl.VII
6
WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA
16 listopada uczniowie klasy ósmej naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wadowic i Oświęcimia.
Celem wycieczki było poznanie miejsca urodzenia, chrztu świętego i spędzonego dzieciństwa Papieża Polaka - Karola Wojtyły.
Piękne Wadowice zachwyciły nas nie tylko zwiedzanymi zabytkami, ale również smakiem ,,papieskiej kremówki".
Drugim punktem wycieczki stało się Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Miejsce obozów koncentracyjnych okresu II Wojny Światowej, miejsce bólu, tragedii i śmierci ok. 1.5 mln ludzi. Celem przewodnim wyjazdu młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania stała się chęć poznania historii tragicznie zmarłych, chęć oddania im pokłonu, pamięć i refleksja.
Serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi Borkowskiemu za zorganizowanie wyjazdu, przekazanie swej wiedzy, treści patriotycznych i historycznych.
Sylwia Kotas
5
Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w Starym Sączu
W dniu 11 listopada delegacja z naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym brała udział w obchodach 103. rocznicy odzyskania niepodległości, które to miały miejsce w Starym Sączu.
Punktualnie o godzinie 10:30 spod tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Sokoła, wszystkie poczty sztandarowe w rytm marszu przygrywanego przez orkiestrę dętą przemaszerowały w kierunku rynku w Starym Sączu, gdzie na maszt wciągnięto flagę Polski i odśpiewano hymn narodowy.
Następnie udaliśmy się do kościoła pw. Św. Elżbiety na mszę świętą w intencji ojczyzny.
Później przemaszerowaliśmy na cmentarz. Tam odbyło się uroczyste przemówienie burmistrza Starego Sącza, p. Jacka Lelka, w którym zwrócił uwagę na istotę kształtowania świadomości patriotycznej wśród młodych ludzi, licznie reprezentujących swoje szkoły na uroczystości.
Następnie odczytano apel poległych i złożono przy pomniku symboliczne kwiaty i wieńce.
Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w ceremonii.
Szkołę Podstawową im. 1 PSP AK w Gaboniu reprezentowali: Dagmara Wnęk, Karolina Biryt, Krystian Ćwiklik i Szymon Kozieński.
M.Mamak2
Wycieczka na Przehybę
06.11.2021r. druga grupa uczniów z klasy 7 i 6 należących do szkolnego PTTK wyruszyła na pieszą wycieczkę na Przehybę. To były ostatnie dni pięknej, złotej jesieni. Z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać Tatry, a także zasmakować schroniskowych specjałów.
3
Uroczyste obchody Święta Niepodległości
11 listopada obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości- po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Wybór daty Święta Niepodległości wiązał się z zakończeniem I wojny światowej w wyniku podpisania rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r. W tym samym czasie Rada Regencyjna, organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego, przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Aby uczcić to wyjątkowe święto, cała społeczność Szkoły Podstawowej w Gaboniu, uczestniczyła w uroczystej akademii dnia 10 listopada. Na początku odbyło się ogłoszenie wyników szkolnego konkursu plastycznego na plakat niepodległościowy. I miejsce zajęła Dominika Arendowska z klasy 4, II miejsce Dagmara Wnęk klasa 8, III miejsce Karol Oleś z klasy 5. Nastepnie miała miejsce krótka lekcja historii, uczniowie obejrzeli film przedstawiający losy Państwa Polskiego. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odśpiewanie Hymnu Państwowego o godzinie 11.11, natomiast Samorząd Uczniowski zaprezentował instalację „Serce Dla Niepodległej”. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych.
E.Sojka
24
KOROWÓD ŚWIĘTYCH
29 października 2021r. Szkolne Koło Caritas zaprosiło uczniów naszej szkoły do udziału w ,,KOROWODZIE ŚWIĘTYCH ''. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć zmarłych. Wyjście uczniów na pobliski cmentarz odbyło się w dwóch turach:
klasy 0-3 o godzinie 9.00
klasy 4-8 o godzinie 11.30.
Po przyjściu z cmentarza w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna ,,FRYTKOWY ZAWRÓT GŁOWY ''. Wszyscy chętni mieli możliwość zakupienia pysznych frytek, pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na cele charytatywne.
Dziękujemy wszystkim za udział w korowodzie oraz akcji charytatywnej.
Członkowie Szkolnego Koła Caritas
4
Spotkanie z pisarką- p. Jadwigą Marzec
26 października 2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką, p. Jadwigą Marzec. Autorka rozmawiała z uczniami oddziału przedszkolnego oraz klas I-IV.
Jadwiga Marzec pisze bajki, opowiadania a także wiersze i fraszki. Jest autorką wielu książek, m.in. "Niezwykły tydzień Frani", "Puzzelkowe serce", "Nowe przygody Frani" będące kontynuacją "Niezwyłego tygodnia Frani". Podczas spotkania autorka czytała fragmenty swojej najnowszej książki "Poszukiwacze przygód Traper i Lukier odkrywają Sądeckie", w której znalazły się ilustracje naszych uczniów: Karola Gizy i Pawła Gałysy z klasy III. Ponadto zostały wręczone nagrody wszystkim uczestnikom konkursu powiatowego "Moja ilustracja do książki: Poszukiwacze przygód Traper i Lukier odkrywają Sądeckie" (m. in. Bartoszowi Czyżyckiemu z kl. IV i Emilii Kozieńskiej z kl. III). Bajka ta promuje atrakcje turystyczne na terenie powiatu nowosądeckiego. Pani Jadwiga opowiadała o swojej pracy, o tym skąd czerpie inspiracje oraz odpowiadała na pytania dzieci. Serdecznie dziękujemy Pani Jadwidze Marzec za przybycie do naszej szkoły.
KAMPNIA SPOŁECZNA : „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”
27 października uczniowie klasy pierwszej w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, otrzymali „Wyprawkę Czytelniczą”, w skład której wchodzą: książeczka „Pierwsze Abecadło” z poradnikiem dla rodziców oraz kreatywny alfabet z literami do wycinania. Publikacja została wydana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Publikacja ma na celu przypomnieć rodzicom/ opiekunom, że jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoi przed ich dzieckiem u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, w której powinni mu towarzyszyć, dawać wsparcie i pomagać odkrywać radość płynącą z lektury.
Dzieci wychowane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają bogatszy od rówieśników zasób słownictwa i lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Warto więc rozbudzać w dziecku zamiłowanie do książek.
W.Janik
WYCIECZKA W RAMACH SZKOLNEGO KOŁA PTTK
Szkolne Koło PTTK w Szkole Podstawowej im. I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej działa od października 2021 r. W swoich szeregach zrzesza 23 uczniów. Założycielem i opiekunem koła jest p. Kinga Olszak.
Celem działalności Szkolnego Koła PTTK jest rozwijanie wśród dzieci zainteresowań krajoznawstwem, czynny wypoczynek, upowszechnianie turystyki i zdobywanie odznak turystyki kwalifikowanej, m.in. Korony Beskidu Sądeckiego.
W ubiegłą sobotę wyruszyliśmy na Przehybę. Trasa - choć łatwa - wymagała dobrego przygotowania kondycyjnego ze względu na swoją długość (24 km w obie strony), była również bardzo widokowa i mogliśmy podziwiać uroki złotej jesieni. Na szczycie zaskoczył nas śnieg, ale nie zniechęciło nas to do dalszej wędrówki (przecież trzeba było wrócić!). Po zjedzeniu posiłku i podbiciu książeczek wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom i do zobaczenia na szlaku :)
K.Olszak
8
Informacja dla rodziców. Projekt "Granty PPGR"
Szanowni PaństwoUprzejmie informujemy iż do dnia 05.11.2021 trwa nabór wniosków w projekcie „Granty PPGR", skierowanego do uczniów, których rodzice/dziadkowie byli niegdyś pracownikami PGR, tj:
• w momencie likwidacji czy przekształcenia gospodarstwa,
• pracowali kiedykolwiek np. pracował 5 lat i zwolnił się ale mieszkał nadal w miejscowości w której zlokalizowany był PGR,
• pracowali w PGR „całe życie" i przeprowadzili się do miejscowości
w której również funkcjonował w przeszłości PGR.Dofinansowanie można otrzymać na:
· • sprzęt komputerowy z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz niezbędnym oprogramowaniem,
· • ubezpieczenie zakupionego sprzętu komputerowego,
· • usługę zapewniającą dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu.
W związku z tym prosimy, aby Państwa Szkoła wskazała takich uczniów,
a następnie poprosiła ich o podpisanie załączonego do wiadomości Oświadczenia (w zależności od wieku ucznia).
MIĘDZY INNYMI ZALICZA SIĘ DO TEGO PRACA W ROLNICZEJ SPÓŁDZIELNI PRODUKCYJNEJ „POKÓJ” W GOŁKOWICACH.
Oświadczenie można pobrać ze szkolnej strony internetowej lub
w sekretariacie szkoły i należy je dostarczyć do szkoły do 29.10.2021 r.
do godziny 12.00Prosimy aby podpisane oświadczenia zostały przekazane przez Dyrektorów Szkół do dnia 29.10.2021 do Urzędu Miejskiego w Starym Sączu (ul. Stefana Batorego 25, 33-340 Stary Sącz pokój nr 45 piętro 2.) .
Więcej informacji o projekcie: https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr
Dokumenty do pobrania:
1.Zalacznik_nr_7_-_Wzor_oswiadczenia_rodzica_opiekuna_prawnego.doc
2.Zalacznik_nr_8_-_Wzor_oswiadczenia_osoby_skladajacej_oswiadczenie_we_
wlasnym_imieniu_dotyczy_be.doc
CZYTAM Z KLASĄ
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klasy drugiej w ramach zajęć rozwijających realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III "Czytam z klasą Lekturki spod chmurki". Tegoroczna edycja, pod kryptonimem "Poznajemy zawody", świetnie wplata się w kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022.
Cele projektu:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
Chmurka Tosia, którą uczniowie wykonali na zajęciach jest przewodnikiem po świecie literatury, a jako pierwszą lekturę uczniowie wybrali "Afrykę Kazika" Łukasza Wierzbickiego.
K.Olszak
ŚWIĘTO NAUCZYCIELI
„Przeciętny nauczyciel mówi, dobry wyjaśnia, znakomity nauczyciel daje przykład”
William Arthur Ward
W tym jednym z najważniejszych dni w roku szkolnym, w dniu święta wszystkich nauczycieli, chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów! Niech podejmowany przez Was, Drodzy Nauczyciela, trud, będzie źródłem satysfakcji dla Was, Waszych uczniów oraz ich rodzin.
Dziękujemy!
I.Ł.
ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
W dniu 13.10.2021r., tradycyjnie jak co roku, w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania kl. I. Dzieci wraz z wychowawczynią przygotowały z tej okazji część artystyczną. Były wiersze i piosenki. Następnie uczennice i uczniowie przystąpili do uroczystej Przysięgi Ślubowania. Pan dyrektor, mgr Piotr Wańczyk, dokonał pasowania każdego ślubującego na ucznia klasy I Szkoły Podstawowej im. I PSP AK w Gaboniu. Pierwszaki otrzymały wraz z gratulacjami pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też życzeń kierowanych do pierwszaków od Dyrekcji, starszych kolegów, zaproszonych gości. Rodzice obdarowali swoje pociechy słodkimi prezentami. Witamy Was, drodzy pierwsziklasiści, w gronie uczniów naszej szkoły!
I.Ł.
8