• Najważniejsze wydarzenia z życia przedszkolaka rok szkolny 2017/2018

    • WAŻNIEJSZE  WYDARZENIA  Z ŻYCIA  PRZEDSZKOLAKÓW

      

     ŚWIĘTO SZKOŁY

      

     Dania 29.09.2017r. przedszkolaki wraz z uczniami klas I - VII brały udział w rajdzie upamiętniającym pamięć patrona naszej szkoły. Pod przewodnictwem członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP. AK. ruszyliśmy śladami Oddziału Partyzanckiego ,,Wilk” na górę Mogielica. Po drodze dzieci słuchały opowiadań partyzantów, oglądały zdjęcia, broń z okresu II wojny światowej.

      

     SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
      

     Dnia 03.10.2017r. po raz kolejny pięciolatki i sześciolatki uczestniczyły w spotkaniu z podróżnikiem panem Samuelem Kempskim. Tym razem dzieci oglądały i słuchały relacji z podróży do Japonii. Dowiedziały się jak wygląda  życie w tej części świata. Oglądały tamtejsze miasta, zapoznały się z życiem ludzi, ich kulturą i otaczającą je przyrodą.

      

     JESIEŃ W LESIE
      

     Dnia 05.10.2017r. dzieci były na wycieczce w pobliskim lesie. Podziwiały piękno jesiennej przyrody. Uczyły się rozpoznawać rosnące tam     drzewa, krzewy, rośliny i grzyby. Na koniec zbierały różne dary jesieni np. żołędzie, kasztany, jarzębinę, szyszki, kolorowe liście itp. Po przyjściu do   klasy przedszkolaki segregowały i układały je w kąciku przyrody. Następnie wykonywały z nich jesienne bukiety, różne ludziki i zwierzątka leśne.

      

      OWOCOWE WITAMINKI
      

     W ramach promocji zdrowego stylu życia, przedszkolaki brały udział w zajęciach kształtujących prawidłowe nawyki żywieniowe. Poznały            różne owoce i warzywa, ich pochodzenie, walory smakowe i odżywcze. Pod nadzorem nauczyciela kroiły wybrane owoce z których zrobiły smaczną sałatkę owocową doprawiając ją do smaku miodem i sokiem z cytryny. Na koniec wszystkie dzieci ze smakiem zajadały zdrową i bogatą w witaminy sałatkę owocową.

      

     ,,ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”
      

      Dnia 18.10.2017r. przedszkolaki wraz z rodzicami wybrały się na pieszą wycieczkę do gospodarstwa ekologicznego pani Zofii Bieryt, które  położone  jest w pięknej i malowniczej o tej porze roku części  Gabonia. Po pokonaniu sporego odcinka drogi i dotarciu na miejsce dzieci oglądały przygotowane przez panią warzywa  i owoce, oraz słuchały  opowiadania jak należy je ekologicznie uprawiać. Następnie poznały historię ziemniaka,     wraz z rodzicami brały udział w różnych zabawach i konkursach z użyciem ziemniaków. Kolejnym etapem naszego święta było palenie ogniska, pieczenie kiełbasy  i ziemniaków w gospodarstwie państwa Bierytów. Na koniec najedzone i zadowolone dzieci  podziwiając piękną jesienna przyrodę pieszo wróciły do szkoły.

      

     WYJAZD DO KINA
      

     Dnia 20.10.2017r. dzieci były na wycieczce edukacyjno rozrywkowej w kinie ,,Sokół” w Starym Sączu. Obejrzały ciekawy film pt. ,, Sekret księgi z Kells”. Na podstawie przygód głównego bohatera Brendana i jego przyjaciółki  Aszli przedszkolaki poznały dzieje powstania pierwszej księgi napisanej w klasztorze  przez jednego z jezuitów. Film dostarczył dzieciom wiele wrażeń, zadowolone wróciły do szkoły.   

      

     ,,ŚNIADANIE DAJE MOC”
      

     Dnia 08.11.2017r. przedszkolaki brały udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej ,,Śniadanie daje moc”. Wcześniej poznały dwanaście zasad zdrowego odżywiania, wykonywały różne prace plastyczne związane z tym tematem. W tym dniu zadaniem dzieci było przygotowanie zdrowego śniadania składającego się z warzyw, owoców świeżych i suszonych, różnego rodzaju serów, wędlin i pieczywa. Z wyżej wymienionych produktów dzieci przy pomocy nauczyciela i rodziców robiły różnego rodzaju szaszłyki, kanapki i sałatki. Do picia były przygotowane przez rodziców  soki owocowe, koktajl truskawkowy i woda mineralna. Po przygotowaniu i nakryciu do stołów przedszkolaki z apetytem zjadały zdrowe pełnowartościowe śniadanie.

      

     ,,EPIDEMIA CZARY MARY I ALCHEMIA”
      

     Dnia 15.11.2017r. przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu edukacyjno rozrywkowym pt. ,,Epidemia czary mary i alchemia” zaprezentowanym przez grupę artystyczną o nazwie ,,Zaelektryzowani”. Wśród pokazów i eksperymentów pojawiły się takie  doświadczenia jak: lewitujące piłki, ,,zielony smok” czyli reakcje etanolu z kwasem borowym, płonące kule, płonące dłonie, doświadczenia ukazujące właściwości helu i wodoru. Działanie siły odśrodkowej, czyli wirów wodnych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wyżej wymieniony pokaz.

      

     WYJAZD DO TEATRU
      

     Dnia 16.11.2017r. dzieci były na wycieczce edukacyjno rozrywkowej w kinie ,,Sokół”  w Starym Sączu i obejrzały spektakl teatralny pt.
     ,, Opowieści z naszego dzieciństwa”. Od bohaterów przedstawienia dzieci mogły nauczyć się wiele dobrych cech i zachowań np. dbanie o higienę osobistą, używanie zwrotów grzecznościowych itp. Widowisko podobało się przedszkolakom i dostarczyło im wiele wrażeń.

      

     ZABAWA  ANDRZEJKOWA
      

     Dnia 20.11.2017r. wspólnie z uczniami klas I- III brały udział w zabawie andrzejkowej, bawiąc się wesoło przy muzyce. Przedszkolaki uczestniczyły także  w różnego rodzaju konkursach, zabawach i wróżbach andrzejkowych. Korzystały z posiłków w tym słodkich niespodzianek przygotowanych przez rodziców, za co nim bardzo dziękujemy. Wszystkie dzieci bawiły się wspaniale, a czas zabawy upłynął im szybciutko.

      

     ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
      

     Dnia 27 listopada 2 naszej klasie obchodziliśmy kolejny już raz "Światowy Dzień Pluszowego Misia". Dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki, bawiły się nimi, opowiadały o nich. Bliżej poznały postacie wybranych misiów np. Miś Usztek, Miś Yogi, Miś Colargol. Najbardziej podobały im się przygody Kubusia Puchatka. Na koniec rysowały portret Puchatka, nauczyły się piosenki pt."Jadą, jadą misie" i wesoło się przy niej bawiły.

      

     WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

     W dniu 6 grudnia przedszkolaków odwiedził  Święty Mikołaj. W tym dniu mieliśmy zaszczyt gościć Panią dyrektor, Księdza Proboszcza, rodziców i młodzsze rodzeństwo naszych przedszkolaków. Dzieci przywitały zebranych gości i zaprezentowały krótką część artystyczną . 

     Następnie Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymmi prezentami. Dziękujemy Św. Mikołajowi i rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu tego niezapomnianego spotkania.

      

     MOBILNE PLANETARIUM

     Dnia 12.01.2017r. dzieci klasy ,,0” uczestniczyły w edukacyjnej zabawie ,,Heca planet mobilne planetarium”. Wyprawa w kosmos w zabawny sposób dostarczyła przedszkolakom wiedzy na temat planet, gwiazd i księżyca. Poszerzyła ich wiedzę i słownictwo na ten temat. Na koniec dzieci otrzymały malowanki związane z kosmosem.

      

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     Dnia 21.01.2017r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, w której uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego. Goście zostali obdarowani upominkami przygotowanymi przez organizatorów. Dodatkowo przedszkolaki podarowały swoim babciom i dziadkom wykonane przez siebie laurki.

      

     DOKARMIAMY ZWIERZĘTA

     W okresie zimy przedszkolaki systematycznie dokarmiały ptaki i zwierzęta. Często chodziły do pobliskiego lasu i zanosiły do paśnika pokarm dla zwierząt, który same przynosiły z domu. Dbały również oto by nie zabrakło pokarmu dla ptaszków w karmniku, zrobionym przez pana Mirosława Ramsa, co za mu serdecznie dziękujemy.

      

     ZABAWY NA ŚNIEGU

     W dniach 18. i 24.01.2017r. przedszkolaki wybrały się na pobliską górkę. Pod opieką nauczyciela zachowując omówione wcześniej zasady bezpieczeństwa  korzystając z uroków zimy zjeżdżały na sankach i jabłuszkach. Pełne radości wróciły do szkoły.

      

     INTEGRACYJNY BAL KARNAWAŁOWY

     Dnia 18.01.2017r. pięciolatki i sześciolatki uczestniczyły w integracyjnym balu karnawałowym. Przybyłe przedszkolaki  bawiły się wspaniale z najmłodszymi dziećmi naszej miejscowości. Korzystały z bogatego programu opracowanego  przez organizatorów, oraz poczęstunku przygotowanego przez rodziców i sponsorów .Największą dla nich atrakcją była loteria fantowa i malowanie  twarzy.

      

     BAL KARNAWAŁOWY

     Dnia 23.01.2017r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa której brały udział przedszkolaki  i uczniowie klas I – III. Przebrane w stroje karnawałowe bawiły się wspaniale przy muzyce przeplatanej zabawami i konkursami. Podczas przerwy wszystkie dzieci korzystały z poczęstunku przygotowanego przez rodziców, za co im serdecznie dziękujemy. 

      

     PRZEDSZKOLAKI ZIMĄ

     Przez cały okres zimy, a szczególnie w ostatnich miesiącach dzieci   systematycznie dokarmiały ptaki i zwierzęta. Przy współpracy z panem Stanisławem Kanią odwiedzałyśmy zrobiony przez niego paśnik, gdzie zostawiałyśmy przyniesiony przez dzieci pokarm –marchewkę, siano, ziarna zbóż. Pamiętaliśmy też o dwóch karmnikach w których nigdy nie brakowało pożywienia dla ptaków.  W wolnych chwilach korzystaliśmy z uroków zimy bawiąc się wesoło i bezpiecznie zjeżdżając na sankach na pobliskiej górce.

      

     WYCIECZKA DO BIBLIOTEKI

     Od pierwszego marca po wycieczce do szkolnej biblioteki, zapoznaniu się z tajemnicą powstawania książki, pracą bibliotekarza, rozpoczęliśmy cotygodniowe spotkanie z książką. Na tych spotkaniach poznawałyśmy kolejne  przygody ,,Kici Koci’’. Po ich poznaniu ogłosiliśmy konkurs plastyczno  wiedzowy na temat ,,Znane przygody Kici Koci”. Wszystkie przedszkolaki chętnie wzięły udział w tym konkursie, wykonując ciekawe prace plastyczne, z których powstały obrazkowe książeczki. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały skromne nagrody, a na wyróżnienie zasłużyli: Dominika Arendowska, Izabela Rusin, Julia Bober, Jan Głębocki, Michał Rams.

      

     BEZPIECZNIE NA WSI

     W dniu 13.03.2018r.przedszkolaki uczestniczyły w prelekcji promującej bezpieczeństwo na wsi, prowadzonej przez przedstawiciela Placówki Terenowej  KRUS w Nowym Sączu. Dzieci obejrzały film edukacyjny i wysłuchały cennych uwag mający na celu uświadomienie zagrożeń występujących na terenie gospodarstw.

      

     WYCIECZKA DO NOWEGO SĄCZA

     W dniu  2018-22-03  byliśmy na wycieczce edukacyjno rozrywkowej w Nowym Sączu. Na początku dzieci obejrzały w Teatrze Nowym widowisko teatralne pt. ,,Kot w butach”. Przedszkolaki miały okazje bliżej zapoznać się z wyglądem teatru i pracą aktora. Następnie zwiedziliśmy rynek sądecki i Muzeum Okręgowe przy ulicy Lwowskiej, gdzie obejrzały stałą ekspozycję rzeźbiarsko malarską.

      

     ZOBCHODY DNIA ZDROWIA

     Na początku kwietnia przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Zdrowia. Obejrzały film edukacyjny pt. ,,Na widelcu” utrwalający 10 zasad zdrowego żywienia, oraz występy uczniów  z naszej szkoły promujące zdrowy styl życia.

      

     KONKURS RECYTATORSKI

     Dnia 17.04.2018r. odbył się  I etap konkursu recytatorskiego  wierszy Tadeusza Śliwiaka, Doroty Gellner i Joanny Kulmowej pt. ,,Przedszkolne wierszyki”. W konkursie wzięło udział trzynaście dzieci. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, komisja w składzie pani mgr Halina Cabała i pani mgr Lucyna Krzak wyróżniła pięcioro dzieci tj: Dominika Arendowska, Justyna Rams, Michał Rams, Kamila Florek, Ru nieece Peciak, które przeszły do II etapu konkursu. Wszystkie  otrzymały dyplomy i nagrody.

     Drugi międzyszkolny etap konkursu odbył się dnia 24.04.2018r. w Gminnej Bibliotece w Gołkowicach. Pośród 28 uczestników tylko troje dzieci przeszło do III etapu na szczeblu powiatowy, między innymi Dominika Arendowska recytując wiersz Tadeusza Śliwiaka pt. ,,Gadatliwe żabki”. Gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w III etapie konkursu na szczeblu powiatowym.

      

     DZIEŃ ZIEMI

      Dnia  2018-23-04.dzieci brały udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi organizowanego w naszej szkole przez panią mgr Sylwię Kotas. Przedszkolaki czynnie włączyły się konkurs ekologiczny pod hasłem ,,Czyste środowisko najlepsze uzdrowisko”. Wykonały Eko-plakat pod tytułem ,,Czyste ulice, lasy i rzeka wszystko zależy od człowieka”. Następnie przy pomocy wychowawcy zrobiły transparent pod hasłem ,,Czysto ładnie i bez śmieci o to proszą najmłodsze dzieci, oraz Eko-strój z różnego rodzaju odpadów. Ponadto Izabela Rusin ze swoją mamą zaprojektowała i wykonała modny Eko- strój na wiosnę z plastikowych butelek. Dzieci włączyły się w zbiórkę baterii, najwięcej zebrała Milena Klimek – 126 sztuk . Na koniec wzięły udział w quizie ekologicznym. Po podsumowaniu punktów przedszkolaki zajęły II miejsce wśród młodszych uczniów. Uczestnicząc w tego typu zajęciach dzieci uczyły się jak dbać o swoje środowisko.

      

     CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

      

     W miesiącu maju zrealizowałyśmy program pt. ,,Czyste powietrze wokół nas”, w którym wzięły udział wszystkie pięciolatki i sześciolatki. Program był realizowany w formie 5 zajęć warsztatowych, a jego celem było wykształcenie  u dzieci świadomej umiejętności radzenia w sytuacjach w których inne osoby palą przy nich papierosy. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach. Usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego, nauczyły się piosenki o Dinku który nie lubi dymu, malowały plakaty o tematyce antynikotynowej. Na koniec przemaszerowały po okolicy w barwnym kwiecistym korowodzie z postacią ,,Dinka”.

      

     AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-MAJA

      

     Dnia 07.05.2018r. przedszkolaki uczestniczyły w akademii poświęconej kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Obejrzały montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klasy II i III, którego celem było przypomnienie okoliczności uchwalenia  Konstytucji, oraz jej znaczenie dla Polaków.

      

     WYCIECZKA DO STAREGO SĄCZA

      

     Dnia 11.05.2018r. przedszkolaki były na wycieczce edukacyjno rozrywkowej w Starym Sączu. Zwiedziły miasto, muzeum Świętej Kingi przy klasztorze sióstr Klarysek. Następnie zwiedziły nową Bibliotekę Publiczną, zapoznały się z jej funkcjonowaniem i pracą bibliotekarzy. Najwięcej czasu spędziły w dziale bibliotecznym przeznaczonym dla dzieci, oglądały różne książki, mogły pobawić się zabawkami, poukładać puzzle. Na koniec pani bibliotekarka przeczytała im wybraną książeczkę i porozmawiała z nimi na temat jej treści. Przedszkolaki  miło spędziły czas uatrakcyjniając go krótkim pobytem na placu zabaw i w lodziarni.

      

     SPOTKANIE EDUKACYJNE ,,POLSKA MOJA OJCZYZNA”

      

     Dnia 18.05.2018r. przedszkolaki brały udział w spotkaniu edukacyjnym pt. ,,Polska moja Ojczyzna” prowadzonym przez przedstawicieli Agencji Szkolno Przedszkolnej ,,LUPUS”. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom znaczenia słów – Ojczyzna i Patriotyzm. Maluchy aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki o Polsce.  Na zakończenie otrzymały ,,Dyplom Małego Patrioty’’ i miały możliwość zrobienia sobie pamiątkowej fotografii w stroju żołnierza lub sanitariuszki.

      

     PIKNIK RODZINNY
      

     Dnia 28.05.2018r. przedszkolaki brały czynny udział w pikniku rodzinnym. Z okazji Dnia Mamy i Taty przedstawiły montaż słowno muzyczny pt. ,,Biedronkowy  dzień mamy i taty” i włączyły się w śpiewanie piosenek. Po zakończeniu części artystycznej  złożyły swoim rodzicom życzenia i wręczyły im upominki. Na koniec wraz z rodzicami brały udział w rozgrywkach sportowych prowadzonych przez Samorząd Uczniowski. Dla uczestników pikniku był przygotowany poczęstunek: ciasto, kawa, herbata, lody i kiełbaski z grila. W miłej, rodzinnej atmosferze wszyscy spędzili to słoneczne popołudnie.

      

     WYCIECZKA DO KRAKOWA
      

     Dnia 04.06.2018r. wraz z uczniami klas I – III byłyśmy na wycieczce  edukacyjno rozrywkowej w Krakowie. Zwiedziliśmy ogród zoologiczny, przedszkolaki poznały wiele gatunków zwierząt, ptaków, ryb i gadów. Najbardziej podobały im się żyrafy, foki i małpy. Dużo radości dostarczyło dzieciom zwiedzanie ,,Mini ZOO”, gdzie mogły blisko obcować ze zwierzętami, a nawet ich karmić. Na koniec odpoczęły bawiąc się w zoologicznym parku zabaw, gdzie  mogły również zakupić sobie wybrane pamiątki.

      

     KONKURS RECYTATORSKI
      

     Dnia 06.06.2018r. dwie uczennice z OP. wzięły udział w kolejnej edycji konkursu recytatorskiego ,, Święty Jan Paweł II Papież” organizowanego przez  Gimnazjum im. J. Słowackiego w Starym Sączu. Dominika Arendowska zajęła  III miejsce, a Justyna Rams zdobyła wyróżnienie za recytacje wierszy Karola Wojtyły z tomiku pt. ,,Poezje wybrane”, za co im serdecznie gratulujemy.

      

     AKCJA CZTELNICZA
      

     Dnia 08.06.2018r. w naszej szkole została zorganizowano akcja czytelnicza pt. ,, Jak nie czytam , jak czytam” ,której celem było promowanie czytelnictwa. Wszyscy zebraliśmy się w ogrodzie szkolnym gdzie przedstawiciele z poszczególnych klas czytały fragmenty wybranych książek. Naszą klasę reprezentowały: Dominika Arendowska, Kamila Florek i Julia Bober czytając fragmenty powieści o Kubusiu Puchatku.   

      

                                       

      

      

      

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • (0-prefix)18 446 32 60
   • Gaboń 67 33-388 Gołkowice 33-388 Gaboń Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych