Historia Szkoły
Szkoła Podstawowa w Gaboniu powstała w 1885 r. Wówczas jeden nauczyciel prowadził jednooddziałową szkołę w prywatnym mieszkaniu. Były również organizowane kursy edukacyjne dla dorosłych. Odrębny, drewniany budynek przeznaczono do użytku w latach trzydziestych, zwiększając równocześnie różnorodność przedmiotów nauczania i ilość zatrudnionych nauczycieli.
Po około siedemdziesięcioletnich zmaganiach obejmujących funkcjonowanie szkoły w bardzo trudnych warunkach socjalnych, potykając się równocześnie o dotkliwe wydarzenia historyczne i gospodarcze – społeczność szkolna wystąpiła w latach sześćdziesiątych z inicjatywą budowy nowego gmachu, na miarę nowoczesnych potrzeb.
Zaangażowanie uczniów i ich rodziców w społeczną działalność na rzecz środowiska było ogromne. W 1963 r. wszyscy pracowali przy budowie dróg i mostów. Dokonywano kapitalnych remontów „starej szkoły” wówczas już ośmioklasowej. W 1968 r. miała miejsce elektryfikacja wsi, co było dużym udogodnieniem w pracy szkoły. W tym samym roku zadźwięczał również po raz pierwszy – telefon.
Uczniowie z zapałem sadzili młode drzewka. Rozkwitała praca pozalekcyjna. Organizacje uczniowskie czynnie włączały się
w ogólnokrajowe akcje. Niestety, rok później - decyzją władz – budynek szkolny został przeznaczony do rozbiórki. Artykuły
w prasie stawiały retoryczne pytania „gdzie mają się uczyć dzieci z Gabonia?”. Sytuacja ta przyspieszyła starania związane
z budową nowego obiektu. Dzięki ofiarnej pracy społeczeństwa i dużej przedsiębiorczości dyrektora szkoły Pana Jana Mikulca szybko wzrastały mury nowego gmachu. Z zapałem zagospodarowano teren wewnątrz i wokół budynku. Ludność z dużym zaangażowaniem, aczkolwiek w sposób nie pozbawiony organizacyjnych i finansowych trudności ofiarowała państwu dar
w postaci nowej szkoły.
Dzisiaj – w rejonie Beskidu Sądeckiego u podnóża Karpat – tuż pod Radziejową, Przehybą, Sopatowcem, po prawym brzegu Dunajca, w krajobrazie podgórskim – w Gaboniu – jest usytuowany duży piętrowy budynek szkoły podstawowej, który oddano do użytku 15. października 1972 r. Okoliczna ludność – której bliska jest tradycja partyzanckiej działalności związanej z bliskością szlaków walki podziemnej, tradycja pieśni regionalnej oraz patriotyczne i społeczne zaangażowanie – z entuzjazmem podjęła propozycję Związku Kombatantów Polskich nadania szkole imienia „I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej”, które miało miejsce 9 czerwca 2001 r.
W ostatnich latach zmieniono pokrycie dachowe budynku szkoły, wymieniono okna, zmodernizowano instalację grzewczą.Uzdolniona muzycznie młodzież szkolna przygotowuje programy artystyczne związane tematycznie z działalnością patrona, z pokoleniowym przekazywaniem tradycji, z pielęgnowaniem uniwersalnych wartości dobra
i prawdy. Kombatanci zapraszani do szkoły są honorowani przez jej społeczność najwyższym szacunkiem należnym bohaterom.
Obecnie młodzież uczy się i wychowuje w atmosferze wzajemnej tolerancji i wolności. Asertywnie rozwiązuje bieżące problemy. Bierze czynny udział w gminnych konkursach i godnie reprezentuje swój rejon.
Tak więc w urokliwym zakątku Sądecczyzny wśród kolorowych łąk
i zdrowych jeszcze lasów, blisko turystycznych szlaków – na terenach będących niegdyś własnością Św. Kingi – funkcjonuje Szkoła Podstawowa im. I PSP AK w Gaboniu i stawia czoło problemom współczesnej edukacji.