W czwartek, 10 listopada, odbyła się w naszej szkole niezwykła uroczystość- pięćdziesiąta rocznica oddania do społecznego użytku budynku Szkoły Podstawowej imienia 1Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu.
Z tej okazji powitaliśmy serdecznie wielu przybyłych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: m.in. absolwentów naszej szkoły, jej byłych dyrektorów oraz nauczycieli. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy mszą św., potem doskonale bawiliśmy się podczas okraszonego muzyką programu artystycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły. Słuchając uważnie, mogliśmy poznać historię jej tworzenia- jest to tak naprawdę historia przedsiębiorczych rodziców oraz działaczy, którzy podjęli trud wybudowania w czynie społecznym budynku szkolnego. Obowiązki Dyrektora szkoły w Gaboniu pełnił wówczas Pan Jan Mikulec. To on podjął inicjatywę współpracy z Komitetem Budowy. Z wielkim mozołem, nieraz z trudnościami, ale prężnie i z samozaparciem, społeczeństwo Gabonia wybudowało budynek szkolny. Dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, otwartą i bezpieczną. Tradycją naszej szkoły było wychowanie w duchu patriotyzmu, dbałość o region, szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie nauki i pracy. Wszystkim zaangażowanym w akt jej tworzenia SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Rozmowom, dyskusjom i wspomnieniom, które rozkwitły po części oficjalnej nie było końca. Wielką popularnością cieszyła się sala wspomnień (klasa nr 7), w której wystawione zostały zdjęcia i pamiątki z przeszłości związane z historią naszej szkoły. U wielu wzbudziły one niemałe wzruszenia…
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie tej jakże niezwykłej uroczystości, a także przybyłym gościom, bez których nie powstałby tak niepowtarzalny klimat. Teraz zaczynamy drugą połowę pierwszego wieku naszej szkoły. Wciąż jesteśmy w drodze i pamiętajmy, że charakter naszej miejscowości, kraju, świata zależy od jakości szkoły. Zapraszamy więc do kolejnych lat udanej współpracy, bo jak mówi poetka:
Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
A księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie.