• Gminne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości
    • Gminne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości

    • W dniu 11 listopada delegacja naszej szkoły brała udział w gminnych obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się pod budynkiem kina Sokół, skąd wszyscy uczestnicy pomaszerowali na straosądecki rynek, na którym odśpiewano hymn państwowy po którym odbyła się uroczysta msza św.  Nastepnie udaliśmy się na nowy cmentarz gdzie odczytany został Apel Poległych po którym  poszczególne delegacje złożyły pamiątkowe wiązanki. 

     art. Piotr Wańczyk

   • 7 . Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej  w Starym Sączu
    • 7 . Międzyszkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej  w Starym Sączu

    • Miło nam poinformować, że uczennice z naszej szkoły w składzie:  Kinga Kurowska, Emilia Stępka, Anna Dara, Magdalena Adamczyk, Sandra Rams, Karolina Pasoń, Ewelina Pasoń,  Weronika Janeczek, Karolina Czyżycka, Dagmara Rams, Aurelia Pogwizd, Wiktoria Kurzeja, zajęły III miejsce w kategorii dzieci starsze, w 7 Międzyszkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznej i Niepodległościowej w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Dziewczęta przepięknie wykonały dwie pieśni :   „My,  Pierwsza Brygada” i „Wojenko, wojenko”.  W kategorii: dzieci młodsze naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III  Damian Janeczek, który również swoim występem zachwycił publiczność. Wszystkim uczestnikom  i ich opiekunom:  Pani  Halinie Cabała, Pani  Lucynie Krzak i Panu Markowi Wastag  serdecznie gratulujemy.

   • Koncert  Z pieśnią przez dzieje Polski
    • Koncert  Z pieśnią przez dzieje Polski

    • 8 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu, społeczność wsi połączyła się we wspólnym przedsięwzięciu śpiewania i słuchania pieśni patriotycznych  - z okazji setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wokalny koncert został przygotowany wraz z uczniami szkoły przez: Lucynę Krzak, Halinę Cabałę, Zofię Florek oraz Marka Wastaga. Można było usłyszeć śpiew zespołowy oraz solowy, którego przedstawicielami byli uczniowie: Sandra Rams, Weronika Janeczek, Damian Janeczek. Zaszczyciła nas również występem Pani Agnieszka Sychowska.

     Sztandarowym hasłem uroczystości Z pieśnią przez dzieje Polski zebrani zostali włączeni w krąg pieśni ojczystej, która od wieków towarzyszyła ludziom w chwilach radosnych, a także w momentach dramatycznych jako krzepiący na duchu i kojący ból pocieszyciel. Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii i sprawdzianem tożsamości narodowej mieszkańców  kraju. Polska pieśń jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym, dodając sił żołnierzom i powstańcom oraz rozpalała miłość do Ojczyzny, dlatego w czasach zaborów i okupacji była zakazana, a za jej wykonywanie surowo karano.

     Pieśń patriotyczna, symbolizująca jedność i odrębność narodu oraz formę społecznej manifestacji uczuć, powstawała w różnych okresach naszych dziejów. Znajdowała wyraz w śpiewach na cześć Boga, świętych, sławnych miejsc kultu bądź w śpiewie świeckim, opiewając niezwykłe czyny władców i bohaterów lub upamiętniającym wielkie wydarzenia związane z obroną wolności, niepodległości czy zachowaniem najcenniejszych dóbr kultury i tradycji narodowej.

     Śpiewanie pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów naszej szkoły miało niepowtarzalny charakter.

                                                                                                                                  art. Janina Pelc

   • Akcja „Rekord dla Niepodległej”
    • Akcja „Rekord dla Niepodległej”

    • Nasza szkoła włączy się do akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.

   • Dzień Papieski
    • Dzień Papieski

    • 7 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Papieski z racji imienin Jana Pawła II. W tym dniu dominowały kolory biało żółte. Uczniowie oglądali filmy o naszym papieżu a póżniej sprzedawali "Papieskie kremówki". Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na paczki mikołajkowe dla osób niepełnosprawnych w naszej mmiejscowości. Akcja ta została przeprowadzona przez Szkolne Koło Caritas oraz Samorząd Uczniowski.

     Dziękujemy Darczyńcom za upieczenie pysznych kremówek.

      art. Halina Cabała

   • Uroczystości odsłonięcia pamiątkowych tablic w Nowym Sączu.
    • Uroczystości odsłonięcia pamiątkowych tablic w Nowym Sączu.

    • 31 października 2018 r. Pani Dyrektor Elżbieta Kruczek, Pan Piotr Wańczyk oraz uczniowie  ze sztandarem szkoły:  Justyna Pierzchała, Martyna Zielińska, Jacek Łatka, uczestniczyli w uroczystościach  odsłonięcia odtworzonych tablic z nazwiskami żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich poległych w walkach  o odzyskanie niepodległości w latach 1918 – 1920.  Uroczystości  rozpoczęły się Mszą  św. w kościele pw. św. Kazimierza  w Nowym Sączu. Następnie przemaszerowano pod Zamek Królewski ( Baszta Kowalska). Po okolicznościowych przemówieniach, uroczystym odsłonięciu tablic, Apelu Poległych złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami. Uroczystości miały doniosły, patriotyczny charakter.

     art. Dyr. Elżbieta Kruczek

   • Dzień Nauczyciela
    • Dzień Nauczyciela

    • 15 października 2018 roku w naszej szkole odbyła sie akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W części artystycznej uczniowie z klasy trzeciej śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowania i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów oraz obdarowali wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły symbolicznym kwiatkiem. W dalszej części przedstawiciele uczniówz klas IV-VIII przygotowali scenke z życia szkoły. Scenariusz jej został napisany przez uczennicę klasy siódmej Aleksandrę Pogwizd. Na zakończenie wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wręczyli drobne upominki, które zostały własnoręcznie przez nich wykonane. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Elżbieta Kruczek, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowywanie młodego pokolenia oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

     art. Wanda Janik

   • Ślubowanie klasy I
    • Ślubowanie klasy I

    • Poniedziałek 15 października 2018 roku, był bardzo ważnym dniem dla wszystkich uczniów klasy pierwszej w naszej szkole. Tego dnia odbyła się uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów do grona społeczności uczniowskiej. 

     Najpierw uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i udowodnili wszystkim zebranym, że są gotowi do wstapienia w poczet uczniów Szkoły i godnie ją reprezentować. 

     Po zakończeniu części artystycznej, złożyli uroczyste ślubowanie. Następnie zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów. 

     Na pamiątkę uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy, od uczniów klasy drugiej miłe maskotki, a od rodziców słodką niespodziankę.

     Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

     Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie pierwszoklasistom w pamięci.

     art. Wanda Janik

   • Zwiedzamy Indie  z podróżnikiem - Maciejem Krasem
    • Zwiedzamy Indie  z podróżnikiem - Maciejem Krasem

    • 2 października 2018 roku w naszej szkole miało miejsce kolejne Spotkanie z podróżnikiem –  Maciejem Krasem. Tym razem obiektem naszego zainteresowania były Indie. Mężczyzna ten relacjonował swoją podróż z przyjaciółmi, a swoje wspomnienia uzupełniał prezentacja multimedialną.

     Pierwszą atrakcją był Bombaj, który  jest uważany za gospodarczą stolicę Indii. Występuje tam przeludnienie, niedobór mieszkań i zwiększenie poziomu zanieczyszczeń. O ubóstwie wielu mieszkańców miasta świadczy istnienie slumsów, które należą do największych w IndiachBombaj jest najbardziej liberalnym miastem Indii. Odbywa się tu wiele barwnych festiwali, festynów i świąt. W Bombaju mieszają się religie z całej Azji Południowej. Używaną walutą są rupie indyjskie. Zabytki Bombaju są świadectwem zawikłanej historii tego miasta. Do najbardziej znanych należą: Brama Indii – łuk o wysokości 26 m (1915-24) – największa atrakcja turystyczna i miejsce spotkań; główny dworzec kolejowy Bombaju z końca XIX wieku, Poczta Główna (1904-13) z czarnego bazaltu, żółtych kamieni Kurla i białych kamieni z Dhrangdy, Regal Cinema – jedno z najstarszych kin w Bombaju, otwarte w 1933 r.;

                 Później naszą uwagę zajęło Waranasi – najświętsze miasto indyjskie w stanie Uttar Pradesh , liczące ponad 3 mln mieszkańców. Stanowi ono ważny ośrodek kultu wyznawców hinduizmu i buddyzmu . Miejsce znane jest z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges. Oglądaliśmy Plac Mahal i Różowy Pałac Wiatru.

              Ostatnim zwiedzanym przez nas miejscem była pustynia Thar - położona w zachodnich Indiach oraz południowo-wschodnim Pakistanie. Jej powierzchnia wynosi 238 700 km². Atrakcją tego miejsca były wielbłądy i piaszczyste krajobrazy.

     Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Oprócz zgłębiania walorów poznawczych tego miejsca – zebrani mogli liczyć na dobry żart prowadzącego podróżnika i przednią zabawę.

                                                                                       art. Janina Pelc

   • NARODOWE CZYTANIE W GABONIU
    • NARODOWE CZYTANIE W GABONIU

    • W poniedziałek 1 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.  W tym roku przedstawiliśmy fragmenty „Przedwiośnia” S. Żeromskiego. Odbiorcami były klasy IV-VIII. W przedsięwzięcie zaangażowały się uczennice z klasy VI i VII : Weronika Janeczek, Magdalena Oleksy, Gabriela Bieryt, Marlena Niemiec. Do grona dołączyła Pani Dyrektor, Elżbieta Kruczek, która ożywiła publiczność swoją interpretacją.

     Nie zapomnieliśmy również o młodszych klasach- dla nich uczniowie klasy z IV przygotowali „Legendę o Czechu, Lechu i Rusie”. Tekst przeczytali: Natalia Godoń, Olivia Głębocka, Natalia Stawiarska, Jakub Stępka, Dawid Pierzchała i Krystian Zieliński.

     Akcja spotkała się z zainteresowaniem społeczności uczniowskiej, co nas bardzo cieszy. Zapraszamy za rok!

     art. Iwona Łukasik

   • Małopolska Noc naukowców 2018
    • Małopolska Noc naukowców 2018

    • 28 września grupa uczniów  z klasy VII i VIII naszej szkoły uczestniczyła w bezpłatnych atrakcjach oferowanych przez krakowskie uczelnie wyższe w ramach ,,Małopolskiej Nocy naukowców 2018". 
                 Młodzież rozpoczęła swą  podróż edukacyjną od zwiedzania pracowni Instytutu Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk,  min. pracowni wzrostu monokryształów, laboratorium ekspertyz radiometrycznych oraz centrum cyklotronowe Bronowice. Następnie uczestniczyli oni w pokazach doświadczeń pt. ,,Triki fizyki". Po zmroku wzięli udział w grze terenowej : ,,Naukowe Podchody". Uczestnicy zostali wyposarzeni w mapę IFJ PAN, która pozwoliła im na dotarcie do zadań konkursowych. Gra ta utrzymana w konwekcji ,,gry miejskiej" osnuta wokół praw i zjawisk fizycznych spotykanych codziennym życiu dostarczyła młodzieży wielu emocji, odkryć i dobrej zabawy, a rozwiązane zadania wyłoniły zwycięzców, na których czekały nagrody.
                   Kolejnym przystankiem w zdobyciu wiedzy przyrodniczej była Politechnika Krakowska, gdzie młodzież wzięła udział w godzinnych pokazach imponujących eksperymentów chemicznych pt.,,Ekstremalne ścieżki". Pobudzeni licznymi wybuchami, udali się do ,,laboratorium czterech żywiołów", gdzie mogli uczestniczyć w prowadzonych eksperymentach. 
                   Młodzi ,,Naukowcy" swą noc zakończyli w Centrum Kina Kijów podczas nocnej emisji filmu ,,Człowiek, który zabił Don Kichota".

     art. Sylwia Kotas

   • Święto Szkoły
    • Święto Szkoły

    • Tym razem święto patrona naszej szkoły uczciliśmy patriotyczną wieczornicą.  Po uroczystej mszy świętej złożyliśmy ukłon przed tablicą pamiątkową 1 PSP Armii Krajowej. Dalsza część uroczystości odbywała się w blasku płonących ognisk. Starsi uczniowie przygotowali anegdoty i wiersze przywołujące bohaterów II wojny światowej. Wkrótce rozległy się słowa piosenek żołnierskich przy akompaniamencie niezastąpionej Madzi. Młodsze dzieci z ciekawością oglądały patriotyczne filmiki.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się  prezentacja „Gaboń dawniej i dziś” wykonana przez uczniów klasy ósmej. W powietrzu unosiła się woń pieczonych kiełbasek, słychać było w tle patriotyczne nutki. Uroczystość udało się zorganizować dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców. Dziękujemy.

     art. Maria Zaryczny

   • Wycieczka do Oświęcimia - 20.09.2018r.
    • Wycieczka do Oświęcimia - 20.09.2018r.

    • Wycieczka inna niż wszystkie, pełna milczenia, zadumy.  Wyjechaliśmy radośni, roześmiani, wyluzowani. Dotarliśmy zrelaksowani do Oświęcimia. Zderzenie dwóch światów. „Arbeit macht frei”- szyderczo krzyczał napis. Dalej- każdy wie. Stąpaliśmy po ziemi świętej. Jeszcze Brzezinka- Brama Śmierci, rampa, baraki… „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.  Nie wolno zapomnieć, nie wolno…

     Kolejny etap wycieczki: Wadowice- perełka człowieczeństwa. Powraca uśmiech, radosny rozgardiasz, żarty. Zasłuchaliśmy się w słowa św. Jana Pawła II. Jak dobrze usłyszeć Człowieka.                                                                       

                                                                                                            art. Maria Zaryczny

   • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel
    • Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską – Rydel

    • Dnia 19.09.2018r. w Bibliotece Publicznej w Gołkowicach odbyło się spotkanie czytelnicze z panią Anną  Czerwińską – Rydel. Uczniowie klasy siódmej wybrali się więc na nie z opiekunami, aby wkroczyć w świat książek biograficznych.

     W bibliotece razem z panią autorką pojawił się również gość specjalny – przepiękny pies pisarki – Muza.  W czasie spotkania  uczniowie poszerzyli  temat II Wojny Światowej, a konkretnie wysłuchali historii o patronce roku 2018 – Irenie Sendlerowej. Kobieta ta  „w obliczu śmierci wielu ludzi - nie pozostała obojętna”- mówi pani Anna. Patronka bowiem na początku swojej działalności pracowała w ośrodku pomocy społecznej. Jednak gdy III Rzesza wydała dekret mówiący o zakończeniu dofinansowywania Żydów przez ośrodek, całkowicie oddała się wspieraniu  ludzi w getcie, nawet jeżeli  było to zupełnie nielegalne. Zdobyła fałszywe dokumenty i w przebraniu pielęgniarki oraz pod pseudonimem „siostra Jolanta”, wchodziła do getta i niosła ludziom pomoc – zarówno materialną  jak i tą podnoszącą na duchu. Dodam jeszcze, że spotkanie było niezwykle ciekawe i przebiegło w spokojnej atmosferze.

     art.  Aleksandra Pogwizd     ucz. kl. VII      

   • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/1019 w Szkole Podstawowej w Gaboniu
    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/1019 w Szkole Podstawowej w Gaboniu

    • 3 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Gaboniu, jak większość uczniów w całej  Polsce rozpoczęli kolejny rok szkolny. Inaugurację roku szkolnego 2018/19 rozpoczęto  od uczestnictwa w uroczystej mszy św. W kościele parafialnym w Gaboniu. W budynku szkoły, uczniów, rodziców oraz nauczycieli powitała Pani Dyrektor. Wszyscy  zgromadzeni minutą ciszy uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej .

     Następnie uczniowie klasy piątej przedstawili krótki program artystyczny. W rytm słów piosenki  Zdzisławy Sośnickiej : ,,Żegnaj lato na rok …” pożegnali wakacje, czas beztroski , przygód i błogich wspomnień. Kapitan w osobie przewodniczącego szkoły zaprosił ich na pokład statku wypływającego na niezgłębiony ocean nauki  w celu zdobywania wiedzy, pogłębiania umiejętności i poszerzania nowych horyzontów.

     art. Maria Zaryczny

   • Zakończenie roku szkolnego 2017-2018
    • Zakończenie roku szkolnego 2017-2018

    • Po trudach wytężonej pracy nadszedł czas odpoczynku. Zmęczeni, ale uśmiechnięci zebraliśmy się w kościele parafialnym, aby podziękować Matce Najświętszej za miniony rok szkolny i prosić o szczęśliwe wakacje. W szkole przywitała nas pani Dyrektor, która krótko podsumowała pracę w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Podziękowała wszystkim za współpracę, wręczyła pisemne podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom. Ostatni dzień roku szkolnego jest okazją do wyróżnienia uczniów osiągających sukcesy w nauce. Otrzymali oni z rąk pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody. Klasa siódma przygotowała krótki program artystyczny którym wprowadziła nas w wakacyjny czas.

     Dziękujemy im bardzo i życzymy wszystkim udanych wakacji.

     art. Maria Zaryczny

   • Koziarz- wycieczka piesza
    • Koziarz- wycieczka piesza

    • Delikatny szmer strumyka, ptaków strojny śpiew, cichy pomruk  lasu, promienie słoneczne przebijające się przez dojrzałą  zieleń liści i …”świergot” uczniów Szkoły Podstawowej w Gaboniu.  Doniosły, dodajmy i wyraźny, świadczący o nieprzebranych pokładach energii.

     Sprężystym krokiem maszerujemy na Koziarza. W ostatnich dniach nauki postanowiliśmy przewietrzyć głowy, rozruszać mięśnie, dotlenić mózg.  Stojąc na wieży widokowej  zachwycaliśmy się pięknem sądeckiej ziemi, wypatrywaliśmy naszego Gabonia.  Bystrzejsze oko dostrzegło majaczący w oddali kościół, można było nawet zobaczyć czerwień szkolnego dachu. Z Koziarza  dotarliśmy na Błyszcz, gdzie nasz ksiądz proboszcz ( a jakże, był z nami!) poprowadził piękną modlitwę przy popiersiu św. Jana Pawła II. Panie dokonały rzeczy niebywałej- rozpaliły ognisko!:)  Oczywiście o opał postarał się pan Wańczyk. Zjedliśmy własnoręcznie spalone kiełbasy z kawałkiem chleba i to wszystko bez ketchupu.  Po królewskim posiłku mieliśmy duuużo siły . Droga do Tylmanowej minęła nam w mig. Tam czekał na nas autokar i znów wróciliśmy do Gabonia.

     art.Maria Zaryczny

   • Szkolny "Mistrz oszczędzania"
    • Szkolny "Mistrz oszczędzania"

    • 15 czerwca 2018 roku odbyło sie podsumowanie Szkolnego Konkursu Systematycznego Oszczędzania, trwającego przez cały rok szkolny.

     Polegał on na dokonywaniu przez członków SKO wpłat, przynajmniej jeden raz w miesiącu i nie wypłacaniu zgromadzonych funduszy.

     Głównym celem konkursu jest propagowanie idei oszczędzania pieniędzy iracjonalnegonimi gospodarowania.

     I miejsce - Jakub Stępka, Magdalena Gałysa, Natalia Stawiarska - wszyscy klasa III, Paweł Pasoń - klasa IV, Ewelina Pasoń,  Krzysztof Kunicki - klasa V, Karolina Pasoń - klasa VII.

     II miejsce - Ireneusz Stawiarski, Karol Oleś - klasa I, Olivia Głębocka - klasa III

     III miejsce - Olivier Tudaj - klasa I, Magdalena Pasoń, Kowarzyk Martyna, Sebastian Szumacher - klasa III, Jacek Łatka - klas VI

     Zwycięzcy otzrymali nagrody ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Starym Sączu, za co serdecznie dziękujemy.

     art. Wanda Janik

      

   •   Zwycięstwo w konkursie plastycznym
    •   Zwycięstwo w konkursie plastycznym

    •               W ramach patriotycznych działań szkół w roku 2018 – w czerwcu nasi uczniowie brali udział w powiatowym konkursie plastycznym Wiwat Piłsudski, wiwat  Nowy Sącz –zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu. Uczeń klasy VI naszej szkoły - Artur Szumacher - odniósł ogromny sukces zajmując I miejsce. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i cenną nagrodę.

                                                                                                                                  art. Janina Pelc

 • Galeria zdjęć

   brak danych