• Mistrzynie ortografii
    • Mistrzynie ortografii

    • 17 maja odbył się XXXI Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny organizowany przez Szkołę Podstawową w Gołkowicach. Uczestnicy dwóch grup wiekowych z 10 szkół zmagali się z prawidłową pisownią polskich wyrazów. Zadaniem ortomaniaków było napisanie dyktanda z lukami, uzupełnienie krzyżówki z różnych dziedzin wiedzy oraz dobranie antonimów z trudnością ortograficzną. Dodatkowo, co wyróżnia ten konkurs, uczestnicy musieli wykazać się opanowaniem w zaznaczaniu prawidłowej pisowni na czas w programie komputerowym. Uczennice naszej szkoły wykazały się wiedzą, opanowaniem i profesjonalizmem.

     Grupa młodsza, Dominika Arendowska, Kamila Florek i Julia Sutor, zajęła IV miejsce.

     Grupa starsza, Antonina Bober, Natalia Godoń i Alicja Rusin, zdobyła II miejsce.

     Serdecznie gratulujemy!

   • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
    • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    • 10 maja w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona 232 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji  3 Maja.

     Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klasy I i II w montażu słowno- muzycznym przypomnieli okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji oraz jej znaczenia dla Polaków.

     Była to lekcja patriotyzmu i miłości do Ojczyzny.

     W. Janik

   • V Nocny Bieg Świętej Kingi
    • V Nocny Bieg Świętej Kingi

    • Pomimo nie najlepszej prognozy, pogoda dopisała. Atmosfera tego uroczego biegu udzieliła się wszystkim uczestnikom. Można było nawiązać nowe znajomości i odświeżyć stare. Choć w biegu zdecydowało się pobiec tylko kilku uczniów, warto zaznaczyć, że byliśmy jedyną szkołą w gminie, która przygotowała swoją reprezentację do udziału w tej imprezie Miejmy nadzieję, że na udział w kolejnych edycjach zdecyduje się więcej młodzieży, bo mamy w szkole jeszcze co najmniej kilku dobrych biegaczy. Poza uczniami szkołę reprezentowali też p. Wańczyk i p. Mamak. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej biegu w celu sprawdzenia wyników i przeglądnięcia obszerniejszej fotorelacji z tego biegowego święta. Aby do tego zachęcić, zdradzimy, że wśród stawki przeszło 200 biegaczy, bardzo wysoko sklasyfikowano kilku naszych uczniów. Serdeczne podziękowania i gratulacje świetnej imprezy kierujemy do organizatorów ze szczególnym uwzględnieniem p. Sławomira Szczepaniaka, jednego z organizatorów biegu.

     Klas. oficjalna V BIEG NOCNY ŚWIĘTEJ KINGI . BIEG 3,3km — Sportmaniacs

     M. Mamak

   • Gminne obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
    • Gminne obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    • 3 maja obchodzimy święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791). Zostało ono ustanowione w 1919 roku, a potem ponownie w 1990 r. W tym roku wypada 232. rocznica tego ważnego wydarzenia.

     Uczniowie naszej szkoły w dniu 3.maja wzięli udział w gminnych obchodach święta. Poczet sztandarowy (wraz z pozostałymi pocztami) przemaszerował na płytę starosądeckiego rynku. Tam wciągnięto na maszt biało - czerwoną flagę i odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie orkiestry. Następnie przemaszerowano do kościoła pw. Św. Elżbiety, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyny. 

     M. Mamak

   • Świat bez zanieczyszczeń- Dzień Ziemi 2023
    • Świat bez zanieczyszczeń- Dzień Ziemi 2023

    • Dzień Ziemi to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i świadomość pogłębiającego się kryzysu. Przypominamy, co można zrobić dla Ziemi, jak można dbać o naszą planetę, kiedy obchodzony jest jej dzień i jakie są największe zagrożenia dla naszej planety.

     Z okazji Dnia Ziemi przybliżamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety:

     1. Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
     2. Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.
     3. Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.
     4. Obecnie na Ziemi mieszka około 8 miliardów osób.
     5. Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest a najniższym Rów Mariański.

     W naszej szkole Dzień Ziemi obchodziliśmy w kilku etapach. W piątek 21 kwietnia uczniowie brali udział w Ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Kilka dni później chcieliśmy przybliżyć więcej informacji o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego działania człowieka w przyrodzie oraz o tym jak im zapobiegać. Apel uświetnił występ uczniów klasy czwartej, w krótkim skeczu o Pawle i Gawle w humorystyczny sposób pokazali jak ważne jest życie w czystości i porządku we własnym domu. Przedstawienie było przygotowywane na kółku teatralnym, którego opiekunem jest Pani Anna Gancarczyk.

     Dodatkowo Szkoła zorganizowała konkurs „Zostań konstruktorem makiety – Moja wizja świata bez zanieczyszczeń”. Uczniowie przygotowali prace, w których wykorzystujemy odnawialne źródła energii. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

     Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie tego dnia.

     K.Olszak

   • Konkurs plastyczny "Przyroda budzi się do życia"
    • Konkurs plastyczny "Przyroda budzi się do życia"

    • W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu 21 kwietnia 2023 r. odbył się wernisaż wystawy XVII Powiatowego Konkursu Plastycznego "Przyroda budzi się do życia". 

     Po uroczystym ogłoszeniu wyników nastąpiło wręczenie nagród laureatom. 

     Komisja artystyczna spośród ponad tysiąca prac wybrała 90 najlepszych.

     Miło nam poinformować, że praca uczennicy klasy siódmej, Pauliny Dobosz, znalazła się wśród nich i zdobyła ll miejsce. 

     Paulinie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

     Wystawę otworzył Pan Edward Ciągło - Członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz Pani Anna Radzik, Radna Powiatu Nowosądeckiego w towarzystwie Pana Krzysztofa Szewczyka - Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Starym Sączu i Pana Krzysztofa Szewczyka - Dyrektora Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. 

     P. Burzyński

   • Matematyka na wesoło
    • Matematyka na wesoło

    • Tegoroczny dzień królowej nauk odbył się w naszej szkole w nieco w innym terminie ze względu na wielkopostne rekolekcje. Kilka dni wcześniej dzieci przygotowały rebusy matematyczne oraz matematyczne „suchary”. Dzień wesołej matematyki rozpoczęliśmy świątecznie- pisankami, oczywiście matematycznymi oraz piosenką w wykonaniu uczennic kl. VIII i VII. Każda klasa otrzymała zestaw gier i zabaw. Były to krzyżówki, kwadraty magiczne, rymowanki, zagadki, wielkanocny labirynt, wykreślanki, nawet kolorowanki. Najbardziej atrakcyjne okazały się jednak rebusy. Nie wszystkie zostały odczytane, może zdążymy do przyszłego roku 😊.

   • Obchody Szkolnego Dnia Zdrowia
    • Obchody Szkolnego Dnia Zdrowia

    • 17 IV 2023 roku obchodziliśmy Szkolny Dzień Zdrowia pod hasłem "Chcę dbać o zdrowie".

     Każda klasa przygotowała i przedstawiła hasło promujące zdrowie. Klasy IV - VIII wzięły udział w konkursie na temat "Smaczny i zdrowy posiłek".  Przy ocenie przedstawionych prac pod uwagę  brana była pomysłowość i sposób przedstawienia  tematu, technika i estetyka wykonanej pracy oraz przekazane treści na temat wartości odżywczych i witamin zawartych w prezentowanych przez klasy daniach.

     I miejsce zdobyła klasa IV

     II miejsce klasa VIII

     III miejsce klasa VI

     Zwycięzcom gratulujemy.

     Kolejną częścią obchodów był przygotowany przez uczennice klasy VIII pokaz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczennicom dziękujemy za wspaniały pokaz, a wszystkim uczestnikom za wzięcie czynnego udziału w obchodach Dnia Zdrowia.

     Była to okazja , aby przypomnieć sobie i usystematyzować wiadomości na temat: jak dbać o zdrowie.

     J.Wnęk

   • O historii regionu wiedzą wszystko!
    • O historii regionu wiedzą wszystko!

    • Sukcesy naszych uczniów w konkursach wiedzy o historii regionalnej „Stary Sącz, wiem, gdzie mieszkam” i „Mój Region- Moja Duma, Moje Miasto-Moja Duma”

              Konkurs pt. „Stary Sącz, wiem, gdzie mieszkam” został zorganizowany z inicjatywy Burmistrza Pana Jacka Lelka z myślą o zainteresowaniu uczniów z terenu naszej gminy wiedzą o historii regionu. Do eliminacji szkolnych przystąpiło blisko tysiąc uczniów szkół podstawowych. Musieli wykazać się wiedzą dotyczącą zabytków Starego Sącza, sławnych postaci związanych z regionem a także wydarzeń historycznych na przestrzeni dziejów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się aż 11 uczniów z naszej szkoły: Julia Sutor, Aurelia Biryt, Joanna Bieryt, Rita Niemiec, Emilia Kurzeja, Anna Rams, Filip Piętka, Antonina Bober, Alicja Rusin, Natalia Godoń, Maria Kotas. Spośród setki uczestników do  finałowej jedenastki zakwalifikowała się Natalia Godoń z klasy 8. Na uroczystej gali finałowej uczniowie nie tylko musieli się wykazać szczegółową wiedzą ale także refleksem, ponieważ liczył się czas udzielanej odpowiedzi. Natalia wywalczyła zaszczytne miejsce na podium zdobywając trzecią pozycję. Dyplomy i nagrody otrzymały też Antonina Bober i Julia Sutor, które znalazły się w pierwszej trzydziestce etapu drugiego.

          Kolejny konkurs o historii regionu to dziesiąta już edycja „Mój Region-Moja Duma”. Jak co roku wzięły w nim udział uczennice  z naszej szkoły:  Antonina Bober, Maria Kotas i Alicja Rusin. Uczestniczki  konkursu, po przejściu etapu pierwszego, musiały wykonać pracę konkursową, a następnie w finale pisały test wiedzy oraz przystępowały do etapu pytań ustnych. Dziewczynki wywalczyły tytuły finalistek konkursu.  Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     E. Sojka

   • Zawody powiatowe w piłce nożnej
    • Zawody powiatowe w piłce nożnej

    • Dziewczęta z naszej szkoły w minionym tygodniu rywalizowały w Powiatowym Turnieju Szóstek Piłkarskich w Brzeznej.

     Nie było łatwo, ale dziewczyny dzielnie walczyły w każdym meczu. Udało się nawet zdobyć 3 gole w jednym meczu, jednak rywal i tak zdołał strzelić ich więcej i zabrał zwycięstwo. 

     Generalnie w całym turnieju zabrakło trochę doświadczenia, trochę umiejętności i trochę szczęścia, aby uzyskać lepszy wynik.

     Dziękujemy organizatorom i gratulujemy wyników przeciwnikom. 

     M.Mamak

   • Sprzątamy dla Polski
    • Sprzątamy dla Polski

    • 21 kwietnia w naszej szkole miało miejsce ogólnopolskie wydarzenie- "Sprzątamy dla Polski". Tegoroczne hasło największej polskiej akcji ekologicznej to: „Sprzątanie świata łączy ludzi". Podobnie jak w latach ubiegłych, i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Akcja polegała na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas 1-8, zaopatrzeni w worki i rękawice, posprzątali tereny zielone, chodniki i ulice w pobliżu szkoły. Sprzątanie świata to wyjątkowa na skalę światową akcja, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Od 30 lat angażują się w nią szkoły z całego kraju, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym działaniom sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy i zachęcamy wszystkich o dbanie o środowisko każdego dnia.

     K. Olszak

   • Amelia Stawiarska Laureatką Olimpiady
    • Amelia Stawiarska Laureatką Olimpiady

    • Miło nam poinformować, iż Amelia Stawiarska, uczennica klasy ósmej, znalazła się w grupie utalentowanej młodzieży z całej Polski, zdobywając tytuł laureata w Olimpiadzie Języka Angielskiego Juniorów oraz tytuł finalisty w Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego. Amelia zdobyła również tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego rok temu. Dwuletnia, systematyczna praca uczennicy zaowocowała znakomitymi sukcesami w tym i w ubiegłym roku.

     Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów to ogólnopolski konkurs o wysokim standardzie merytorycznym, który organizowany jest na zlecenie i ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Olimpiada składała się z trzech etapów, każdy z nich był podzielony na kilka części. Zadania były różnorodne, oprócz testów weryfikujących wiedzę, trzeba było nagrać film oraz przystąpić do kilku egzaminów ustnych sprawdzających wiadomości o kulturze krajów anglojęzycznych oraz znajomość wybranej lektury. Ostatni etap wyłaniał grono finalistów (uczniowie, który zdobyli powyżej 60% punktów możliwych do zdobycia) oraz laureatów (uczniowie, którzy zdobyli ponad 80% punktów możliwych do zdobycia). Po przejściu dwóch pierwszych etapów, Amelia osiągnęła znakomity wynik w ostatnim etapie, co zadecydowało o przyznaniu  jej tytułu laureata.

     Zgodnie z obowiązującymi przepisami uzyskanie tytułu laureata Olimpiady Języka Angielskiego Juniorów wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami. Laureaci zwolnieni są z egzaminu ósmoklasisty z części językowej dotyczącej języka angielskiego. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z egzaminu najwyższego wyniku. Mają również możliwość składania dokumentów do wybranej szkoły z pierwszeństwem w rekrutacji.

     Cieszymy się bardzo z sukcesów Amelki i życzymy jej wytrwałości w realizacji marzeń oraz dalszych osiągnięć naukowych na przestrzeni życia.

     Burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek, gratulował w poniedziałek Amelii Stawiarskiej. Gratulacje odbierała także mama Amelii, pani Urszula Stawiarska, nauczycielka języka angielskiego,pani Iwona Łukasik i dyrektor szkoły, pan Piotr Wańczyk. GRATULUJEMY

   • Warsztaty Decoupage, kiermasz ciast i babeczek, Wielkanocne paczki Szkolnego Koła "Caritas"
    • Warsztaty Decoupage, kiermasz ciast i babeczek, Wielkanocne paczki Szkolnego Koła "Caritas"

    • Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w naszej szkole rozpoczęto miesiąc wcześniej. Uczniowie Samorządu oraz Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w warsztatach zdobienia jajek wielkanocnych metodą Decoupage zorganizowanych przez P. Cabała i P. Olszak. Wykonane pisanki zostały dołączone do symbolicznych paczek Wielkanocnych przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i szkolne koło Caritas dla emerytowanych pracowników szkoły oraz niepełnosprawnych mieszkańców miejscowości Gaboń. Fundusze do przygotowania paczek świątecznych uczniowie pozyskali dzięki licznym akcjom charytatywnym prowadzonym zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Jedną z nich był kiermasz ciast i babek wielkanocnych.

     Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym i chętnie włączającym się w nasze akcje.

     K. Olszak

   • Wizyta w IMO Galerii
    • Wizyta w IMO Galerii

    • W piąte, 31 marca, uczniowie naszej szkoły (klasy VII i VIII) uczestniczyli w lekcji z zakresu edukacji artystycznej zorganizowaniej przez IMO Galerię w Starym Sączu. Zajęcia miały charakter teoretyczno- warsztatowy, w nawiązaniu do aktualnej wystawy w przestrzenii galerii. Zapraszamy od obejrzenia zdjęć.

   • I Mistrzostwa Pierwszej Pomocy
    • I Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

    • 30 marca 2023 r. nasi uczniowie uczestniczyli w I Mistrzostwach Pierwszej Pomocy przygotowanych przez Instruktorów PCK z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej w Starym Sączu. Nasza reprezentacja, składająca się trzech uczennic klasy ósmej: Natalii Godoń, Marii Kotas i Amelii Stawiarskiej, wyśmienicie poradziła sobie zarówno z zadaniami testowymi jak i stacjami praktycznymi. Oprócz stacji pozorowania, na których dziewczynki musiały zachować zimną krew przeprowadzając RKO, opatrując różne rany, skaleczenia, oparzenia, rozdzielając bójkę czy też zapobiegając panice poszkodowanych, również mogły uczestniczyć w dwóch stacjach szkoleniowych przygotowanych przez grupę GOPR oddział Krynica i OSP Stary Sącz. Ich dwumiesięczne systematyczne przygotowania podczas zajęć koła EDB w szkole zaowocowały nie tylko uzyskaniem Pierwszego Miejsca w tych Mistrzostwach, ale przede wszystkim pozyskaniem umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, trudnych, niebezpiecznych i nietypowych, a mogących uratować życie innym.
     GRATYLUJEMY !!! 


     Więcej informacji na temat wydarzenia: I Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. W Starym Sączu sprawdzili swoją wiedzę w praktyce | Starosadeckie.info

     S.Kotas

   • Trisomia 21 - SOLIDARNI Z OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA
    • Trisomia 21 - SOLIDARNI Z OSOBAMI Z ZESPOŁEM DOWNA

    • 21 marca to nieprzypadkowa data. W 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa mają trzy chromosomy zamiast dwóch. Tego dnia ludzie na całym świecie zakładają dwie różne skarpetki, aby okazać solidarność z osobami z zespołem Downa i ich rodzinami.  Nasi uczniowie również włożyli dwie niepasujące skarpetki. Tym drobnym gestem okazali swoje wsparcie. Aby przybliżyć dzieciom tematykę, odbył się krótki apel, na którym poznaliśmy historię pełnej życia i uśmiechniętej dziewczynki - dziewczynki z zespołem Downa. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda jej codzienność, z czym musi sobie radzić, ile wysiłku kosztują ją zwykłe czynności. Pomimo trudności uśmiech nie znika z jej twarzy. Wspierajmy, pamiętajmy i razem promujmy ludzką różnorodność.

     K.Olszak

    • Wspomnienia z rekolekcji

    • Wszyscy uczniowie naszej szkoły w ostatnim dniu rekolekcji wzięli udział w drodze krzyżowej, która odbywała się na obszarze wsi. Ze względu na ukształtowanie terenu, było to wyzwanie nie tylko duchowe, ale i fizyczne.

     Dziękujemy ks. Maciejowi za wszystkie "szalone pomysły" i dobre słowo.

     Mamy nadzieję, że przekaane nauki wpłyną pozytywnie na naszą duchowość.

      

   • Bieg Tropem Wilczym. Lepimy lepieje o zdrowiu
    • Bieg Tropem Wilczym. Lepimy lepieje o zdrowiu

    • 10 marca w naszej szkole odbył się wyjątkowy bieg pamięci, poświęcony Żołnierzom WyklętymBieg Tropem Wilczym. W tym uroczystym dniu upamiętniliśmy także rocznicę powstania Armii Krajowej, a przede wszystkim obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Nasza szkoła postanowiła zaangażować się w tegoroczną - jedenastą -  edycję największego w Polsce biegu pamięci. Uczniowie musieli pokonać dystans 1963 metrów, jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz antykomunistycznego podziemia - Józef Franczak, ps. Laluś. Bieg odbywał się w trzech grupach wiekowych.

     Bieg Tropem Wilczym stał się także okazją do promowania zdrowego stylu życia oraz zdolności językowych uczniów. Z racji obchodów Roku W. Szymborskiej oraz udziału naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie „Mistrzyni Szymborska”, klasy IV – VIII wzięły udział w nietypowej rywalizacji. Zadanie polegało na wymyśleniu rymowanek, lubianych przez poetkę, zwanych lepiejami. Okazało się, że całe klasy podjęły wyzwanie, czego efektem była prawdziwa bitwa na rymowanki. W zmaganiach wygrała klasa VII, która wymyśliła 144 lepiuchy.

     „Lepiej biegać Wilczym Tropem, niż o historii nie wiedzieć nic potem".

   • Kiedy jesteśmy razem…
    • Kiedy jesteśmy razem…

    • Szkoła Podstawowa w Gaboniu powiedziała: "STOP agresji" .

     Wszystko za sprawą niezwykłych uczniów, którzy wystąpili przed społecznością szkolną w przedstawieniu pt.: "Sposób na dręczyciela".

     Uświadomili oni, że agresja może mieć różne oblicza i dotyczyć każdego. Aktorzy pokazali, jak radzić sobie z łobuzami odpowiednią postawą ciała, intonacją głosu, doborem argumentów oraz wsparciem ze strony rówieśników. Była to bardzo pouczająca lekcja.

     A.Gancarczyk

 • Galeria zdjęć

   brak danych