Uczniowie klasy 5 i 6 wybrali się w kilkugodzinną podróż przez czas i przestrzeń doliny ojcowskiej, symbolicznie cofającą w czasie uczestnika od średniowiecza przez czasy biblijne aż do prehistorii. Wspólna wyprawa nawiązywała do przeszłości, jednak poruszała tematy aktualne dla człowieka współczesnego. Tematyka zajęć nawiązywała do przyrody i historii Ojcowskiego Parku Narodowego. Prowadzący w czasie zajęć podkreślali wagę podejmowania decyzji w życiu i proponowali przetrenowanie takich sytuacji w warunkach warsztatowych. Motywem przewodnim zajęć było pokazanie dzieciom konieczności kierowania się w życiu wartościami, a także ukazanie sposobów i zachęcenie uczestników do budowania dobrych relacji z samym sobą i innymi. Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie Jaskini Łokietka wraz z tropieniem nietoperzy oraz wspólne ognisko z kiełbaskami i strzelanie z łuku. Dzień był pełen wrażeń.
Festyn sportowy
Z inicjatywy sołtys wsi Gaboń - pani Marii Król oraz przy współpracy z dyrekcją i pracownikami SP w Gaboniu postanowiono, wzorem Kopernika, wstrzymać słońce, a ruszyć ziemię....a konkretnie ruszyć rodzica! Takie właśnie hasło promowało nasz festyn sportowy. Powszechnie wiadomo, że przykład idzie z góry. Chcąc więc wyrwać dzieci z uścisków smartfonów, postanowiliśmy zacząć od rodziców. Oni to swoim przykładem zainspirowali pociechy i pokazali, że ruch jest zdrowy i potrzebny w każdym wieku. Jeżeli dodatkowo jest dobrze zaplanowany, to daje mnóstwo radości i satysfakcji. Patrząc po minach oraz zaangażowaniu dzieci i ich rodziców w wykonywanie przygotowanych zadań należy sądzić, że takie właśnie odczucia wszystkim towarzyszyły. Trzeba wspomnieć, że dzięki hojności Pani Sołtys, na uczestników imprezy czekało mnóstwo drobnych upominków. Wszystkie konkurencje zaplanowane przez S-kadrę Animatorów Aktywnego Weekendu (czyt. SUPER Kadrę : p. Dorota Bober, p. Piotr Wańczyk i p. Maciej Mamak) w dużej mierze skierowane były do par rodzic - dziecko. Wszystko po to, aby rodzinnie przeżywać frajdę sportowej rywalizacji. Były również konkurencje indywidualne i drużynowe. Podczas podsumowania wszyscy doceniali wzorowe przygotowanie imprezy. Miejmy nadzieję, że pozytywne wrażenia pocztą pantoflową dotrą do pozostałych, których tym razem nie udało się nam poruszyć.
16
,,Iść, ciągle iść w stronę Słońca..."
Tak też dzisiaj mijała nasza wędrówka - w poszukiwaniu ciepłego Słoneczka, które by o mroźnym i mglistym poranku chociaż trochę ogrzewało.
Trasa Krościenko, Trzy Korony, Sokolica i Szczawnica, którą pokonali uczniowie ósmej klasy wraz z Panią Anią i Panią Sylwią, pozostanie na zawsze w ich pamięci. Trudności szlaku, wzajemne wsparcie, śmiech, rozmowy, plany na przyszłość i widoki zapierające dech w piersiach to wspaniale spędzony czas na łonie natury. Oby więcej takich chwil...
Dziękujemy 🤗
,,#SprzatamyDlaSądecczyzny"
24 września 2024 r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w akcji sprzątania naszej małej ojczyzny- Gabonia.
Tym razem skumulowali dwa wydarzenia- łącząc akcję ,,Bądź Eko-Fanem"- #SprzatamyDlaSądecczyzny" organizowaną przez fundację Horyzont360 wraz z ogólnopolską akcją ,,SprzątamyDlaPolski".
Ilość zebranych śmieci przeszła nasze najśmielsze oczekiwania: 22 worki (120 litrowe), trzy opony i mikrofalówka.
Smutny jest fakt, że pomimo systematycznego sprzątania, nadal śmieci przybywa. Dbajmy o nasze wspolne dobro - naszą planetę Ziemię. Tak niewiele trzeba ...
S.Kotas
2
Ognisko klasowe
23 września uczniowie klasy V uczestniczyli w ognisku klasowym. Ognisko odbyło się na polanie pobliskiego lasu.
Uczniowie bawili się i odpoczywali na łonie natury. Oprócz pieczenia kiełbasek, jedzenia przekąsek (hitem byłu babeczki upieczone przez jedną z mam) były wspólne zabawy i zawody sportowe. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia oraz panu Mamakowi za przygotowanie atrakcyjnych zabaw i zawodów.
7
DZIEŃ KROPKI I DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak
15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. OP również obchodził to święto. W poniedziałek 16 września przedszkole zamieniło się w „kropkowe szaleństwo.
Ten dzień pozwala nam, nauczycielom, jeszcze bardziej pobudzić dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Stwarza nie tylko możliwość odkrywania ukrytych talentów naszych przedszkolaków, ale przede wszystkim daje dobrą zabawę. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami, które również pojawiły się na ubraniach dzieci. Poza liczeniem kropek, zabawami ruchowymi i tanecznymi przedszkolaki wykonały prace plastyczne, oczywiście z kropką w roli głównej.
20 września obchodzimy wyczekiwany przez wszystkie dzieci Dzień Przedszkolaka. Ten dzień dzieci z OP spędziły na zabawie, konkursach i tańcach. Były też drobne upominki oraz słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień.
M. Kaczmarczyk
8
Pożegnanie lata...
Ach, co to był za dzień! Ostatnie chwile lata klasa IV spędziła na Przehybie.
Chociaż o poranku powitało uczniów rześkie powietrze, atmosfera była gorąca. Wszyscy pełni zapału ruszyli zdobywać szczyt. Swoją kondycją zawstydzali nawet mijanych po drodze licealistów. Po dotarciu na miejsce oczom naszych turystów ukazał się widok Tatr, który zapierał dech. Było ognisko, kiełbaski i … najlepsza lekcja w-fu na wysokości niemalże 1200 m.n.p.m.
4
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀! 𝐙𝐛𝐢𝐨́𝐫𝐤𝐚 𝐝𝐥𝐚 𝐩𝐨𝐰𝐨𝐝𝐳𝐢𝐚𝐧!
W obliczu ogromnej tragedii, jaką jest powódź dotykająca południowo - zachodnią Polskę chcieliśmy poinformować, że OSP Gaboń organizuje zbiórkę darów dla poszkodowanych.
𝐏𝐨𝐦𝐨́𝐳̇𝐦𝐲 𝐫𝐚𝐳𝐞𝐦!
𝐂𝐨 𝐳𝐛𝐢𝐞𝐫𝐚𝐦𝐲?
woda, żywność długoterminowa, karma dla zwierząt
koce, ręczniki, śpiwory (nowe)
środki higieniczne, leki, powerbanki, baterie, latarki
Ubrań nie przyjmujemy!!
𝐌𝐢𝐞𝐣𝐬𝐜𝐚 𝐳𝐛𝐢𝐨́𝐫𝐤𝐢:
Remiza OSP Gaboń
𝐃𝐚𝐫𝐲 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐣𝐦𝐮𝐣𝐞𝐦𝐲 : od 18 do 21 września 2024r. W godzinach 17 do 20 a w sobotę od 9 do 16
Zachęcamy wszystkich do udziału w zbiórce.
13. edycja Narodowego Czytania
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gaboniu prezentowali, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, dramat J. Słowackiego pt. „Kordian”. Przedstawiono niezwykłą podróż bohatera po Europie, który przechodzi przemianę i doświadcza gorzkiej lekcji życia. O tym, że miłość, pieniądze, władza, walka zawodzą, wiedzą już uczniowie klasy VI i VII, a w odczytaniu fragmentów pomogli sołtys – p. Maria Król oraz Dyrektor - Piotr Wańczyk. Najbardziej ekstremalny fragment (Kordian na Mont Blanc) przypadł p. Maciejowi Mamakowi.
Dziękujemy za przygotowanie uroczystości. Za rok bierzemy na warsztat twórczość Jana Kochanowskiego.
3
Stypendia szkolne 2024/2025 z OPS
Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Sączu informuje o możliwości ubiegania się o stypendium szkolne w OPS. Stypendium przysługuje dla rodzin o niskich dochodach do 600 zł miesięcznie netto na osobę w rodzinie.
Więcej informacji w załączonym linku:
https://starysacz.naszops.pl/n,stypendia-szkolne-2024-2025
Witamy po wakacjach!
Dzisiaj przywitaliśmy nowy rok szkolny. Na sali gimnastycznej klasa VI zaprezentowała akademię upamiętniającą wybuch II wojny światowej oraz rozpoczynającą kolejny rok nauki.
Nie obyło się bez miłego akcentu. Pan burmistrz, Jacek Lelek, przekazał dyrektorowi naszej szkoły, panu Piotrowi Wańczykowi, gratulacje w związku z ponownym wygraniem konkursu i rozpoczęciem kolejnej kadencji na stanowisku dyrektora. My również gratulujemy!!!
Po uroczystej części współnej, uczniowie rozeszli się do klas, na spotkania z wychowawcami.
Nadszedł czas, by zakończyć wakacje i rozpocząć nowy rok nauki.
W związku z tym, drodzy uczniowie, życzymy Wam, aby nowy rok szkolny był dla Was czasem rozwoju, zabawy i integracji. Uczcie się z zapałem, pielęgnujcie swoje pasje i pamiętajcie, że:
„Sukcesu można się nauczyć.
Możesz się nauczyć, jak odnieść sukces w każdej dziedzinie.
Jeśli chcesz zostać świetnym golfistą, możesz się nauczyć, jak tego dokonać.
Jeśli chcesz zostać wspaniałym pianistą, możesz się nauczyć, jak to osiągnąć.
Jeśli chcesz być naprawdę szczęśliwy, możesz się nauczyć, jak to sprawić.
Jeśli chcesz być bogaty, możesz się nauczyć, co trzeba zrobić.
Nie ma znaczenia, w którym miejscu teraz jesteś.
Nie ma znaczenia, z jakiego miejsca zaczynasz.
Ważne jest, żebyś był gotów się uczyć.”- T. Harv Eker
2
Nadszedł czas wakacji...
Kończy się nasz wspólny rok szkolny. Wiemy, że każdy włożył w naukę tyle pracy, ile mógł. Z pewnością ten czas przyniósł Wam również sporo miłych, szkolnych wspomnień. Przed nami lato i życzymy wszystkim, by było pełne cudownych przygód i wytchnienia od szkolnej nauki. Do zobaczenia 1 września.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zakończenia roku szkolnego 2023/2024.
Miłego i bezpiecznego wypoczynku!
13
Wycieczka kl.7
22-23 mają uczniowie klasy siódmej wraz z wychowawczynią wyruszyli na wycieczkę do Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą.
W pierwszym dniu zwiedzili Zamek w Baranowie Sandomierskim, a następnie podziemną trasę turystyczną Sandomierza, rynek i ucho igielne. Największą atrakcją stała się dla nich zbrojownia, gdzie rycerz Rafał przeniósł ich w czasy średniowiecza. Chętni mogli założyć strój rycerski i spróbować swoich sił w posługiwaniu się bronią tamtych czasów. Kolejnym punktem zwiedzania był kościół św. Jakuba, gdzie uczniowie poznali tragiczną historię miasta i ojców Dominikanów. Następnie udali się na miejsce noclegowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie przy grilu i muzyce dobrze się bawili integrując z uczniami SP z Gołkowic.
Drugiego dnia celem podróży był Kazimierz nad Wisłą. Zwiedziliśmy urokliwy rynek, wieżę widokową na Górze Trzech Krzyży, a na zakończenie udaliśmy się w rejs statkiem po Wiśle.
Chociaż pogoda była kapryśna, wyjazd należał do bardzo udanych.
Miłosz w szkole
Ostatni tydzień nauki w szkole to idealny czas, by zapoznać uczniów z patronem roku 2024, Czesławem Miłoszem. Lekcje języka polskiego w klasach IV-VIII poświęcono poznaniu wierszy poety w niezwykły sposób. Uczniowie zmieniali teksty metodą blackout poetry, która polegała na zaciemnieniu słów, by nadać im nowy sens. Ponadto każda klasa wykonała rysunki do wybranych wierszy, którymi ozdobili szkolne szafki. Na zakończenie wszyscy ćwiczyli pamięć i koncentrację w bieganym dyktandzie z fragmentami utworów Czesława Miłosza.
A. Gancarczyk
3
Konkurs plastyczny „Ilustracja do wiersza Jana Brzechwy”
28 maja w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Głównym celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci, pobudzanie wyobraźni oraz zachęcanie do czytania i poznawania najpiękniejszych wierszy i utworów poety. Uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie zilustrować dowolnie wybrany przez siebie wiersz. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i pomysłowo wykonane.
Oto wyniki konkursu:
Kategoria kl. 0-I
I miejsce - Lena Kołodziej kl. I
II miejsce - Oliwia Citak kl. I
III miejsce - Ania Cabała z OP.
Wyróżnienia:
Anna Szołdrowska – kl. I, Julia Kołodziej – kl. I, Grzegorz Kulak – kl. I
Kategoria kl. II-III
I miejsce- Oliwia Florian kl. II
II miejsce- Simeon Shapotkovski kl. II
III miejsce- Patrycja Pająk kl. III
Wyróżnienia: Amelia Kaczmarczyk kl. II, Zuzanna Rams kl. II
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Projekt Europa i ja
Innowacja pedagogiczna „Europa i ja” została stworzona w oparciu o Ogólnopolski Projekt Edukacyjny EUROPA I JA, opracowany przez Ilonę Broniszewską. Projekt realizowano podczas zajęć rozwijających kreatywność w klasach IV i V od września 2023 r. do czerwca 2024 r. Głównym założeniem innowacji było przybliżenie dzieciom wiedzy na temat wybranych krajów europejskich, a konkretnie Francji i Włoch. Innowacja ta zapewniła wysoką jakość kształcenia, uwzględniając zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów oraz poszerzyła ich wiedzę o krajach Europy.
Dzieci zdobyły nowe doświadczenia, rozwinęły zainteresowania związane z Europą, poznały kultury innych państw oraz uczyły się przez zabawę. Odbycie niezwykłej podróży do europejskich krajów było dla nich niezwykłym przeżyciem, wzbogacającym wiedzę o tych krajach, ich językach i symbolach narodowych. Wychowankowie poznali wspaniałe, ciekawe miejsca, dziecięce zabawy, florę i faunę, a także charakterystyczną dla Francji i Włoch muzykę i taniec.
Podczas realizacji zadań dzieci poznawały symbole narodowe tych państw, stworzyły słownik obrazkowy, uczyły się słówek w języku francuskim i włoskim, poznały przysmaki, bawiły się i eksperymentowały. Za udział w projekcie i wykonane zadania nasza placówka otrzymała podziękowanie od autora projektu, a uczniowie indywidualne dyplomy.
K. Olszak
14