• SZLAKIEM OBWODNIC BIESZCZADZKICH- WYCIECZKA

  SZLAKIEM OBWODNIC BIESZCZADZKICH- WYCIECZKA

           8 i 9 październik to dwa dni, podczas których uczniowie klas VI, VII i VIII naszej szkoły przeżywali niezwykłe przygody oraz zwiedzali miejsca, do których warto wrócić.

           Pierwszego dnia wyjechali z Gabonia w kierunku Wetliny. Po drodze zatrzymali się w Dukli, by zwiedzić Pustelnię oraz Sanktuarium św. Jana z Dukli. Tam też wysłuchali krótkiej prelekcji przewodnika na temat historii św. Jana. Jego życie zainspirowało Karola Wojtyłę do napisania pracy doktorskiej na ten temat.

          Kolejnym etapem wycieczki stała się Komańcza, a dokładnie miejsce, gdzie w latach 1955-1956 był internowany Prymas Polski, Stefan Wyszyński. Jedna z sióstr zakonnych przytoczyła uczestnikom wycieczki historię Prymasa, a następnie oprowadziła nas po muzeum poświęconym jego pamięci. Uczniowie poznali również historię walk toczących się w Komańczy podczas pierwszej wojny światowej.

        Kolejnym etapem wędrówki stał się Bieszczadzki Park Narodowy. Pomimo niesprzyjających warunków i silnego wiatru udało się dojść do schroniska ,,Chatka Puchatka" i zachwycić się pięknem panoramy Połoniny Wetlińskiej, Caryńskiej, a w oddali najwyższego szczytu Bieszczad - Tarnicy. Po ciężkiej wędrówce uczniowie dotarli na miejsce noclegowe w Solinie, gdzie przy cieple ogniska mogli się ogrzać, pośpiewać biesiadne piosenki i bardziej zintegrować.

             Następny dzień rozpoczął się od wędrówki po zaporze Solińskiej oraz rejsu statkiem po jeziorze Solińskim. Z Soliny wycieczka udała się do Myczkowiec, tam zwiedziliśmy Ogrody Biblijne oraz Park Miniatur Sakralnych. Jest to miejsce, gdzie na powierzchni 0,8 ha, na 10 wzgórzach, znajduje się 140 makiet najstarszych kościołów rzymskokatolickich, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z południowo wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji.

         Kulminacyjnym punktem wycieczki stało się Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, gdzie uczniowie poznali różne technologie wytapiania, obróbki, formowania i ozdabiania szkła oraz historię produkcji szkła na terenach Polski. Ponadto skorzystali z lekcji fizyki i optyki prowadzonej przez Centrum.

              Ale podobnie i tym razem ,, wszystko, co dobre, szybko się kończy"....😉

  S.Kotas

   

 • WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY DO KENII

  WSPOMNIENIA Z PODRÓŻY DO KENII

         4 października miało w szkole miejsce Spotkanie z podróżnikiem. Anna Pachowicz, podróżniczka grupy „Trzask”, przy pomocy prezentacji i ciekawych wspomnień „oprowadzała” uczestników  po malowniczym obszarze afrykańskiej Kenii. Podała niezbędne informacje.

          Kenia –  to państwo leżące na równiku, położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Jej stolicą i największym miastem  jest Nairobi. Opowieść brała swój początek w Mombasie – drugim co do wielkości mieście w Kenii. Jest położony w południowo-wschodniej części kraju, na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, to centrum turystyczne.  Mombasa leży w większości na koralowej wyspie.

              Kolejnym zwiedzanym obszarem był Park Narodowy. Masai Mara zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa obszaru Masai Mara pochodzi od zamieszkujących te tereny Masajów i od nazwy przepływającej rzeki Mara. Na terenie obszaru występuje wiele gatunków dużych roślinożerców. Zostały przedstawione i scharakteryzowane zwierzęta wielkiej piątki Afryki – to określenie obejmuje pięć gatunków dużych ssaków, zamieszkujących Afrykę: afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawołu afrykańskiego i lamparta.

              Później wybrani uczniowie zaprezentowali stroje Masajów. Można było obejrzeć nóż masajski, pałkę niezbędną przy przemawianiu, suitę i sandały z opony. Następnie można było zaobserwować warunki mieszkaniowe. Rodziny wraz ze zwierzętami mieszkają  w wykonanych z ziemi i patyków chatach, których wielkość wynosi 2m X 3m. O bogactwie Masajów świadczy ilość krów, ilość żon i dzieci.

              Innym przedstawionym obszarem był - Park Narodowy Nairobi. Fauna tego miejsca  jest reprezentowana  przez liczne gatunki ssaków: gepardy, nosorożce, lwy, zebry, żyrafy, bawoły, czy hipopotamy nilowe. W parku spotyka się także ponad 400 gatunków ptaków, tak migrujących, jak i miejscowych.

              Zaprezentowano charakterystyczny dla tego miejsca opis. Dzieci nie chodzą do szkoły, tylko zajmują się wypasem. Można było zobaczyć miejscowy targ, sierociniec dla młodych słoniątek, centrum żyraf, warunki panujące w szkolnej klasie.

              W końcowej części spotkania zainteresowani mogli usłyszeć odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Wszyscy uczestnicy  z niecierpliwością będą oczekiwać na następne wspomnienia podróżnicze.

  J.Pelc

 • SPORTOWE SUKCESY

  SPORTOWE SUKCESY

       W minionym tygodniu nasze dziewczęta i chłopcy z klas 4 - 6 wzięli udział w eliminacjach gminnych w piłce nożnej halowej. Wybrane osoby dzielnie stawiały czoła rywalom z innych szkół. Bardzo dobrze poszło szczególnie dziewczętom, które będą reprezentować gminę Stary Sącz na zawodach międzygminnych. Drugi etap rozgrywek odbędzie się w Rytrze, w czwartek, 10 pażdziernika. Gratulujemy!
  Tymczasem w piątek do podobnej rywalizacji przystąpią drużyny dziewcząt i chłopców klas 7-8. Po cichu liczymy na podobne sukcesy :)

  M.Mamak

 • NAUKA I INTEGRACJA NOCĄ

  NAUKA I INTEGRACJA NOCĄ

   „Triki fizyki", ,,Chemia czy magia?", ,,Laboratorium czterech żywiołów", ,,Ekstremalne ścieżki edukacyjne- podróż w krainę pierwiastków", to jedynie część pokazów doświadczeń, w których uczniowie klasy ósmej mogli uczestniczyć podczas ostatniej piątkowej nocy. Tejże nocy, zwanej ,,Małopolską Nocą Naukowców", udali się pod opieką Pani Kotas na integracyjny wyjazd na krakowskie uczelnie. Wraz z uczniami klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Gołkowicach korzystali z atrakcji proponowanych przez Instytut Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk, Politechnikę Krakowską oraz Centrum Kijów.

     Oprócz wspomnianych pokazów, wsłuchali się również w bardzo interesujący wykład Damiana Kułagi pt.,, Przyjemność czy śmiertelne ryzyko - dlaczego NIE warto sięgać po narkotyki?". Wiele atrakcji dostarczyła im także gra terenowa ,,Naukowe Podchody", podczas której musieli rozwiązać wiele zagadek z fizyki i nauk ścisłych oraz odnaleźć liczne wskazówki w terenie, by zdobyć nagrodę. Niektórym się to udało.

       Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się laboratoria i warsztaty, w trakcie których uczniowie samodzielnie mogli dokonać wielu odkryć, wykonać doświadczenia czy pomiary. Zwiedzili również laboratorium odnawialnych źródeł energii, laboratorium analiz spektroskopowych, laboratorium nanostruktur i laboratorium foto-lab. Uwieńczeniem ich wyjazdu stał się film pt. ,,Ad-Astra" emitowany o godzinie 22.30 w Centrum Kijów, który przeniósł ich w nie tak odległą przyszłość, którą można będzie spędzić na Księżycu.

       Zmęczeni - tak, a czy zadowoleni? O to należy zapytać ich samych...😉

  S.Kotas

 • NOWELE POLSKIE LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2019

  NOWELE POLSKIE LEKTURĄ NARODOWEGO CZYTANIA 2019

   

     W piątek, 27 września, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.  W tym roku przedstawiliśmy fragmenty kilku nowel: „Dobrej pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynki” Bolesława Prusa, i „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Lektorami byli uczniowie z VI, VII i VII klasy: Karolina Biryt, Dagmara Wnęk, Weronika Janeczek, Ewelina Pasoń, Łukasz Godoń i Artur Szumacher.

     Nie zapomnieliśmy również o młodszych klasach- dla nich przygotowaliśmy opowieści z serii „Gang Słodziaków”. Justyna Pierzchała i Martyna Zielińska z klasy VIII przeczytały jedną z historyjek pt. „Wielki koncert”. Pod koniec października odbędzie się konkurs plastyczny dotyczący przygód Słodziaków. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych!

    Jakieś wnioski? Odwiedzajmy bibliotekę, kiedy tylko możemy, otwierajmy karty naszych ulubionych książek jeszcze częściej. Wszak „kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). A na kolejne spotkanie w ramach Narodowego Czytania zapraszamy za rok!

   

 • PAMIĘTAMY...

  PAMIĘTAMY...
  
  

  W ostatnią niedzielę, tj. 22 września w Kościele parafialnym w Szczawie odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup Andrzej Jeż. Uroczystości poświęcone były obchodom 75 rocznicy utworzenia oddziałów 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

  To właśnie w tej gorczańskiej miejscowości podczas II wojny światowej stacjonowały oddziały utworzone w 1944 r., które walczyły z okupantem. Wówczas również podpułkownik Jan Cieślak, pseudonim ,,Maciek'', organizował modlitwy i msze święte na placu, gdzie obecnie stoi drewniany kościółek.

  Jako szkoła im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających to ważne wydarzenie. Tym samym uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego, wraz z opiekunem, godnie reprezentowali naszą szkołę.

  S.Kotas

 • ŚWIĘTO SZKOŁY

  ŚWIĘTO SZKOŁY

  Ojczyzna ponad wszystko. Cenniejsza niż marzenia, cenniejsza niż zdrowie, cenniejsza niż  życie. Jak jej służyć? Nieustannie i wiernie. Co dla niej poświęcić? Wszystko. Czego oczekiwać w zamian? Niczego.

  Wspominamy z szacunkiem i czcią ludzi, którzy nam ją podarowali. Nie zdołali  nacieszyć się jej wolnością, tylko nieliczni dożyli wyzwolenia.  Ścigani jak przestępcy, okrzyknięci zdrajcami, umierali w komunistycznych więzieniach. W jaki sposób wyrazić im wdzięczność? Pamiętając.

  Nie wolno nam zapomnieć.  W tym roku oddaliśmy hołd żołnierzom 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w drewnianym” Kościółku Partyzanckim” w Szczawie.  Dziękujemy  księdzu proboszczowi,  L. Królczykowi ,za tę możliwość.  Obejrzeliśmy liczne pamiątki w pobliskim Muzeum 1 PSP AK .  Doskonała lekcja historii, patriotyzmu, ofiarności i bohaterstwa.

  W końcowej części wycieczki zostaliśmy przeszkoleni przez ratowników Grupy Podhalańskiej  GOPR. Ratownicy rzeczowo i fachowo udzielili nam instruktażu jak bezpiecznie wędrować po górach, jak postępować  w sytuacjach niebezpiecznych.  Dziękujemy.      

  M.Zaryczny                                        

 • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

  MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”

  Chcielibyśmy poinformować o nowym, międzynarodowym  projekcie, w którym bierze udział nasza szkoła.

  Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski. Działania projektowe to też okazja, by budzić wśród uczniów i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski.

  W roku szkolnym 2019/2020 trwa już trzecia edycja projektu.
  Autorką przedsięwzięcia  jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.
  Koordynatorem zajmującym się sprawami związanymi z projektem w naszej szkole jest pani Sylwia Kotas. O działaniach w ramach projektu będziemy informować na bieżąco.

 • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  Miło nam poinformować, że 11 września 2019 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.
  W głosowaniu udział wzięło 119 osób. Na przewodniczącego  startowało 17 kandydatów. Oto wyniki wyborów:

  Przewodniczący Szkolnego Samorządu Uczniowskiego – Krystian Bieryt,  klasa VI,

  Zastępca – Krystian Zieliński, klasa V.

  Członkowie Zarządu Szkolnego Samorządu Uczniowskiego:

  Ewelina Pasoń, kl. VII,                                                

  Dagmara Wnęk, kl. VI,                                                

  Karolina Biryt, kl. IV.

  Opiekunkami Samorzadu zostały: pani Sylwia Kotas i pani Józefa Wnęk.

  Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 • ROK SZKOLNY 2019/20120 UWAŻAMY ZA OTWARTY!

  ROK SZKOLNY 2019/20120 UWAŻAMY ZA OTWARTY!

  Tak niedawno rozstaliśmy się, a znów nadszedł czas powitania. Za nami dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać jest nam plaże tonące w słońcu, błękit nieba, ścieżki górskie wśród zielonych lasów, szalone przygody, wakacyjnych przyjaciół.  Jednak bogatsi o te wszystkie doświadczenia, drugiego września spokojnie i radośnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.

  Podczas akademii, przygotowanej przez klasę V, pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Łukasik, wysłuchaliśmy kilku przemówień, w tym tego najważniejszego- przemówienia naszego nowego dyrektora- pana Piotra Wańczyka. Odchodząca na emeryturę, pani dyrektor Elżbieta Kruczek, przekazała swojemu następcy symboliczne klucze do szkoły. Burmistrz Starego Sącza, pan Jacek Lelek, serdecznie powitał nowego „zarządcę” szkoły w Gaboniu. Zaś uczniowie klasy V słusznie zaznaczyli, że nic tak nie zbliża do siebie ludzi, jak wspólne dzieło. Działajmy więc razem: z  radością, zaangażowaniem, ciesząc się dobrymi momentami i sukcesami.

  A w czerwcu kolejne wakacje, czyż nie?

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

  W DNIU 02.09.2019 ROKU O GODZINIE 8.00 ZAPRASZAMY WSZYSTKICH UCZNIÓW WRAZ Z RODZICAMI NA MSZĘ ŚW. INAUGURUJĄCĄ ROK SZKOLNY 2019/2020. PO MSZY ŚW. ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO W BUDYNKU SZKOŁY.

  PRZYWÓZ DZIECI ROZPOCZYNA SIĘ O GODZ. 7.10 Z MIEJSCA STAŁEGO KURSU GIMBUSA. ODWÓZ ZE SZKOŁY O GODZINIE 9.50 Z PRZYSTANKU AUTOBUSOWEGO.

 • Stypendia finansowe za osiągnięcia dydaktyczne i sportowe

  Stypendia finansowe za osiągnięcia dydaktyczne i sportowe

  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu informuje, że stypendia finansowe za osiągnięcia dydaktyczne i sportowe będą wypłacane w sekretariacie Szkoły w dniach 8-9 lipca od godziny 8.00 - 11.30.

 • Zakończenie roku szkolnego

  Zakończenie roku szkolnego

  Dnia 19.06.2019r. w Szkole Podstawowej im. 1PSP AK w Gaboniu tuż obok zakończenia roku szkolnego została pożegnana - odchodząca na emeryturę Dyrektor  tej szkoły -  Pani Elżbieta Kruczek.

  Najpierw Burmistrz Starego Sącza Pan Jacek Lelek w swoim przemówieniu pogratulował uzyskania przez szkołę bardzo wysokich  wyników  z matematyki  na egzaminie  ósmoklasisty. W podziękowaniu napisał, że „ 7 lat pracy nauczyciela i 15 lat na stanowisku dyrektora, to dość czasu, by człowieka poznać i stwierdzić, że pracy i powołaniu oddaje całe serce i poświęca najlepsze lata życia”. Mówił, że szkoła kierowana przez Panią Dyrektor to miejsce, które łączy pokolenia i integruje społeczność. Dziękował za zaufanie, za zaangażowanie i pomoc we wszystkich ważnych dla Gabonia i  szkoły sprawach. Dziękował też za pracę nauczyciela, wychowawcy i dyrektora. Życzył natomiast, aby ta aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie i była inspiracją dla kolejnych pokoleń pedagogów i uczniów.

  Później słowa wdzięczności i życzenia kierowali do Pani Elżbiety Kruczek Radny Gabonia – Jan Świtecki i Sołtys Wsi Gaboń -  Maria Król. Przedstawicielka Rady Rodziców – Pani Natalia Król – dziękowała za wieloletnią służbę pedagogiczną oraz za efekty pracy, które długo będą służyć następnym pokoleniom. Uczniowie dziękowali za cierpliwość i wyrozumiałość, za wspieranie w trudnych chwilach. Życzyli zdrowia, podróży, poznawania ciekawych ludzi i dobrego humoru.

  Z kolei głos zabrał przyszły Dyrektor Szkoły – Pan Piotr Wańczyk i wskazał dokonania swojej poprzedniczki. Były to: wymiana instalacji grzewczej, wymiana dachu, okien, podłóg, oświetlenia, budowa boiska, placu zabaw i Sali gimnastycznej, organizacja Sali językowej, pracowni komputerowej i wiele innych. Dziękował za współpracę na wielu płaszczyznach i tworzenie dobrego klimatu.

  Podziękowania, życzenia, śpiew, kwiaty i udzielające się wzruszenie – to atmosfera pożegnania odchodzącej na bardzo zasłużoną emeryturę - Dyrektorki Szkoły Podstawowej 1PSP AK w Gaboniu – Pani Elżbiety Kruczek. Dziękujemy!!!

 • Noc śpiworów w szkole

  Już straciliśmy nadzieję, że się odbędzie. Rok szkolny już się kończy, ostatni weekend- jest! Pan Wańczyk zapowiedział „noc śpiworów” w szkole. Właściwie ta noc mogłaby się nazywać nocą namiotów, namioty oczywiście obok szkoły.  Stawili się niemal wszyscy razem z rodzicami. Najwięcej kłopotów mieli rodzice :) rzecz jasna z rozbiciem namiotów. Na samym początku załatwiliśmy sprawy z „Górą”. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą odprawił nasz ks. Witold Maślanka. Wróciliśmy do szkoły i zabawa na całego! Pan Wańczyk zadbał o atrakcje: rozgrywki, gry, zabawy, obowiązkowo mecz piłki nożnej. O efekty specjalne zadbała już sama natura, może Pan Bóg pogroził nam palcem? W każdym razie grzmiało, błyskało, huczało, lało, aż miło.  Nie zrobiło to na nas większego wrażenia,  spokojnie jedliśmy w tym czasie pizzę. Ci, którym zalało namioty, wrócili do szkoły, pozostali dzielnie „spali” pod chmurką.  Noc minęła bardzo szybko, w mgnieniu oka zrobiło się jasno. Po śniadaniu- do domciu. Czas się wyspać. Dziękujemy, prosimy o więcej!

 • Próbny alarm przeciwpożarowy

  W dniu 06 czerwca 2019 roku wspólnie z OSP Gaboń, w naszej Szkole  przeprowadzono  próbny alarm przeciwpożarowy połączony z ewakuacją uczniów i pracowników z budynku Szkoły. Akcja przebiegła bardzo sprawnie, zgodnie z procedurami i instrukcjami. Po sprawdzeniu budynku oraz stanu osobowego ewakuowanych odbył się pokaz sprzętu gaśniczego połączony z pogadanką na temat: przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pożaru, ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym. Pogadankę i pokaz wspólnie ze strażakami przeprowadził pan Stanisław Bober - Strażak z OSP w Gaboniu. Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Gaboniu za pomoc w organizacji ćwiczeń.

 • UCZNIOWIE O KONSTYTUCJI

  W dniu 30 V 2019r. w Szkole Podstawowej im. 1 PSP AK odbyła się nietypowa lekcja historii dotycząca  uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791r.   Lekcję przygotowali uczniowie klas IV- VIII , którzy w przystępny sposób przybliżyli  koleżankom i kolegom okoliczności uchwalenia i znaczenie dla Polski uchwalonej konstytucji wykorzystując teksty min. W.Szymborskiej , Cz. Miłosza , Zb. Herberta.

 • Konkurs recytatorski i plastyczny Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II

  Konkurs recytatorski i plastyczny Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II

  Reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli 29.05.2019 r. w Konkursie recytatorskim Sądeczanie w hołdzie Janowi Pawłowi II zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Jak roku cieszył się on dużym zainteresowaniem.  Oto wyniki:

  • II miejsce  – Dominika Arendowska – kl. I
  • III miejsceRu’niecce Peciak – oddział przedszkolny
  • III miejsce - Damian Janeczek – kl. III

   

  Sukces odnieśli też starsi uczniowie w Konkuries plastycznym Pierścień Kingi.  Zostali wybrani spośród stu uczestników:

  III miejsce – Aleksandra Kozieńskakl. VII

  Wyróżnienie: - Artur Szumacherkl. VII

  Dyplom za udział w konkursie otrzymały też:

  Alicja Rusin  - kl. IV

  Emilia Stępka – kl. VIII

  Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce 11.06.2019 r. o godzinie 9.30 w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

 • NASZE FINALISTKI

  NASZE FINALISTKI

  W dniu 24 V 2019r w Instytucie Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu odbył się finał konkursu historycznego" Mój Region - Moja Duma , Moje Miasto - Moja Duma" Konkurs składał się z trzech etapów  w których  należało wykazać się wiedzą nie tylko na temat regionu , ale również historii Polski i wiedzy dotyczącej zagadnień ogólnych wykraczających poza program szkolny . W konkursie wzięło udział 546 uczniów z 69 szkół Miło nam poinformować , że finalistkami konkursu " Mój Region - Moja Duma , Moje Miasto - Moja  Duma " zostały uczennice naszej szkoły : Weronika Janeczek  i Ewelina Pasoń z kl VI - Gratulujemy.          Konkurs odbył się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie , Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

 • Ortografia jest ważna!

  Ortografia jest ważna!

  Dnia 21 maja uczestniczyliśmy w XXVII edycji Międzyszkolnego Komputerowego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gołkowicach. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy wiekowe: młodszą (kl. IV – VI) i starszą (kl. VII – VIII). Rozwiązywali zadania tematyczne w następujących obszarach: test komputerowy, dyktando, krzyżówka oraz praca ze słownikiem. Oto wyniki:

  I miejsce indywidualnie – Ewelina Pasoń, kl.VI

  III miejsce Indywidualnie – Łukasz Godoń, kl. VII

  II miejsce grupa młodsza (Natalia Godoń – kl.IV, Dagmara Wnęk – kl.V, Ewelina Pasoń – kl.VI)

  V miejsce grupa starsza (Kamil Godoń – kl.VII, Łukasz Godoń – kl. VII, Karolina Pasoń – kl. VIII)

  Gratulujemy uczniom, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie i cenne nagrody.

                                                                                                                                                      art. Janina Pelc

 • SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM

  SPOTKANIE Z PRAWNIKIEM

  W dniu 20 V 2019 r w Szkole Podstawowej im 1PSP AK w Gaboniu odbyło się w ramach edukacji prawnej spotkanie młodzieży naszej szkoły z prawnikiem mec. Władysławem Pasoniem . Tematyka spotkania dotyczyła krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej , sposobów polubownego rozwiązywania  sporów , możliwości udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa i dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa  obywatelskiego. Druga część spotkania dotyczyła zagrożeń jakie nieść mogą  portale społecznościowe. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Fundacji IWO - Doradztwo Obywatelskie.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu
  Gaboń 67
  33-388 Gołkowice

 • (0-prefix)18 446 32 60

Galeria zdjęć