• Dzień Ziemi w naszej szkole i akcja ,,#SprzątamyDlaPolski”
    • Dzień Ziemi w naszej szkole i akcja ,,#SprzątamyDlaPolski”

    •              W ramach tegorocznych obchodów światowego Dnia Ziemi zorganizowano na terenie naszej szkoły szereg akcji mających na celu wzbudzenie wśród dzieci i młodzieży świadomości jak bardzo ważne jest dbanie o naszą planetę.

         Tym samym, uczniowie przez cały miesiąc kwiecień realizowali wyznaczone działania rywalizując w międzyklasowym konkursie ekologicznym: ,,Środowisko szanujesz – planetę Ziemię ratujesz”.
     Konkurs ten obejmował:
      -zbiórkę makulatury,
     - zbiórkę zużytych baterii,
     - przygotowanie rebusu ekologicznego,
     - wykonanie stroju lub kolekcji z materiałów podlegających recyklingowi,
     - uczestnictwo w turnieju wiedzy ekologicznej "1  z 10".
     - zielony ubiór na Dzień Ziemi
     Każda klasa podeszła do wyznaczonych zadań z ogromnym zaangażowaniem.
     Zebrano 110 kg zużytych baterii:
     I miejsce klasa I – 2081 szt.
     II miejsce klasa VIII – 1946 szt.
     III miejsce klasa III - 528 szt.
     Z kolei wyniki zbiórki makulatury przedstawiały się następująco:
     I miejsce klasa VII – 302,9 kg
     II miejsce klasa I – 162,4 kg
     III miejsce klasa III – 39,4 kg
     Łącznie zebrano 660 kg.
                    Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja wykonania Eko- stroju lub Eko –kolekcji. Wykonane suknie, garnitury, stroje indiańskie, rycerskie, buty, kapelusze, parasole, torebki, tornistry, plecaki i inne gadżety przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wręcz można by powiedzieć, że pokaz mody był na poziomie domu mody ,,Dior” :). Zapraszamy do galerii!
                     Po podsumowaniu zebranych  punktów z wszystkich kategorii i trudnych decyzjach jury wyłoniono zwycięzców, którzy najrzetelniej i najbardziej efektywnie podeszli do wykonywanych zadań. Pierwsze miejsce i tytuł Eko klasy na medal zdobyli uczniowie klasy pierwszej, drugie miejsce uczniowie klasy trzeciej , a trzecie miejsce uczniowie klasy ósmej.
                     Poza konkurencjami zespołowymi, chętni uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody w turnieju wiedzy ekologicznej ,,Jeden z Dziesięciu. Rywalizacja w tym turnieju odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych:
      ,,0 –III” i ,,IV – VIII”.
     Wśród młodszych uplasowały się następujące miejsca:
     I – Zuzanna Rams – odział przedszkolny
     II – Emilia Kozieńska – klasa III
     III -  Alicja Florek – klasa II
     Wśród młodzieży starszej:
     I – Krystian Ćwiklik – klasa VIII
     II – Filip Piętka – klasa V
     III – Kamila Florek – klasa IV
     Na zakończenie obchodów, włączając się w ogólnopolską akcję ,,#SprzątamyDlaPolski” uczniowie udali się na sprzątanie ,,naszej małej Ojczyzny" – Gabonia.
     Wszystkim serdecznie dziękujemy za wkład pracy, duże chęci, zaangażowanie, a przede wszystkim za uśmiech i dobrą zabawę na rzecz naszej Planety Ziemi.

      

     S. Kotas

   • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
    • SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

    • 27 kwietnia klasy 4-8 uczestniczyły w spotkaniu z podróżnikiem opowiadającym o przygodach na Półwyspie Arabskim (w szczególności o państwie Oman i mieście Dubaj). Uczniowie wyrazili wysokie zaangażowanie i zainteresowanie, biorąc udział w konwersacji i odpowiadając na pytania. Dowiedzieli się dużo o historii i kulturze tych miejsc.

     Klika faktów, które zampamiętaliśmy na temat Dubaju:

     • Najwyższy budynek w Dubaju to Burdż Chalifa (obecnie najwyższy budowla świata).
     • Najdroższym hotelem jest Burj Al Arab Jumeirah.
     • Dubaj posiad trzy sztuczne wyspy w kształcie palmy.
     • W zamiarze jest zbudowanie tam najwyższej wieży widokowej na świecie.

     Oman:

     • W meczetach nie wolno ukazywać twarzy bogów, za to ozdabiane są one wzorami geometrycznymi.
     • Najwyższy szczyt Omanu to Jebel Shams (3000 m. n. p. m.).
     • Można tam znaleźć "beehive tombs" co po przetłumaczeniu na polski oznacza „grobowce w kształcie ula”. To charakterystyczne, okrągłe, wieże o średnicy około 10 metrów, budowane z ułożonych w stos płaskich kamieni.
     • Dżabal Szams to najpiękniejszy szczyt Omanu. Jego wysokość waha się od 2980 m n.p.m. do 3075 m n.p.m. (w zależności od źródeł).

     A.Rusin, A.Stawiarska, N.Godoń, kl. VII

   • Małopolskie Otwarcie Sezonu Wędrówkowego na Turbaczu
    • Małopolskie Otwarcie Sezonu Wędrówkowego na Turbaczu

    • Oddział PTTK Beskid w Nowym Sączu zaprosiło nasze Szkolne Koło PTTK do wzięcia udziału w uroczystościach Małopolskiego Otwarcia Sezonu Wędrówkowego na Turbaczu.

     Turbacz to najwyższy szczyt pasma Gorców znajdujący się w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego. 24.04.2022r. Szkolne Koło w liczbie 14 uczestników (zarówno z grupy młodszej i starszej) wyruszyło z Kowańca w Nowym Targu niebieskim szlakiem w kierunku szczytu. Trasa była bardzo trudna, po obfitych opadach deszczu i wiosennych roztopach szlak był błotnisty, śliski, z licznymi płatami zalegającego śniegu. Na szczycie wzięliśmy udział we mszy świętej oraz uroczystościach otwarcia sezonu. Spotkaliśmy także innych członków kół PTTK np. Koło Grodzkie, a naszym przewodnikiem był sam prezes zarządu PTTK, Pan Adam Sobczyk. Trasa powrotna wiodła czarnym szlakiem do Łopusznej, mijaliśmy liczne polany krokusowe oraz malownicze osiedla: Zarębek Wyżni, Zarębek Średni. Wędrówkę skończyliśmy w osiedlu Zarębek Niżni przy potoku Łopuszanka. W Łopusznej czekał na nas autokar, którym wróciliśmy do Gabonia.

     Serdecznie dziękujemy Zarządowi PTTK, Oddział Beskid w Nowym Sączu, za wspólny wyjazd oraz spędzony czas.

     K.Olszak

   • Konkurs świąteczny, paczki Szkolnego Koła "Caritas", osiągnięcia naszych uczniów, życzenia świąteczne
    • Konkurs świąteczny, paczki Szkolnego Koła "Caritas", osiągnięcia naszych uczniów, życzenia świąteczne

    • Tworzenie stroików i palm w czasie Świąt Wielkanocnych to piękny zwyczaj przekazywany z pokolenia na pokolenie. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych nasza szkoła zorganizowała konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, pielęgnowanie zwyczajów oraz doskonalenie umiejętności twórczych. Po długich naradach wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych:

     Grupa młodsza (klasy 0 - 3) przyznano następujące miejsca:

     I miejsce Kacper Kołodziej z klasy I

     II miejsce Kacper Rams z klasy II

     III miejsce Oliwia Florian z klasy 0

     Grupa starsza (klasy IV - VIII)

     I miejsce Maria Kotas z klasy VII

     II miejsce Bartosz Krupa z klasy 6 oraz Justyna Krupa z klasy VII

     III miejsce Paulina Mordarska z klasy IV

     Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział i zachęcamy do dalszego kultywowania tradycji jako formy wyrazu artystycznego w naszej szkole.

     Palmy konkursowe zostały dołączone do symbolicznych paczek Wielkanocnych przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i szkolne koło Caritas dla emerytowanych pracowników szkoły oraz niepełnosprawnych mieszkańców miejscowości Gaboń. Fundusze do przygotowania paczek świątecznych uczniowie pozyskali dzięki licznym akcjom charytatywnym prowadzonym zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym i chętnie włączającym się w nasze akcje. Specjalne podziekowania składamy naszym sponsorom.

      

     Podczas apelu świątecznego na środek zaproszeni zostali również uczniowie, którzy w ostatnim czasie odnieśli sukcesy sportowe i naukowe, godnie reprezentując naszą szkołę na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Są to:

     -Dominika Arendowska z kl.IV (I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Wawelskiego Smoka w Krakowie)

     - Jan Głębocki z kl.IV (I miejsce w Międzynarodowym Turnieju API Cup w Zakopanem)

     -Dagmara Wnęk z kl VIII (I miejsce w zawodach Grand Prix Małopolski w Biegach Przełajowych na dystansie 1000 m)

     -Wiktoria Potoniec z kl. VIII (brązowy medal Juniorów młodszych, Taekwon-do)

     -Amelia Stawiarska, kl.VII (tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego).

     Wszystkim utalentowanym uczniom serdecznie gratulujemy!

     Na koniec tych wszystkich atrakcji, nagród, pochwał i gratulacji nastąpiły życzenia świąteczne.

     My również z okazji nadchodzących dni życzymy wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

     K.Olszak & M.Mamak & S.Kotas & H.Cabała & I.Łukasik

   • Dzień zdrowia
    • Dzień zdrowia

    • W dniu 06 IV 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zdrowia, który w tym roku przebiegał pod hasłem "Uratuj życie".

     Obchody tego dnia uświetnił przyjazd uczniów z Zespołu Szkół im. Władysława Orkana z Marcinkowic, którzy zaprezentowali przygotowany przez siebie program.  Dużym zainteresowaniem cieszył się nie tylko zaprezentowany pokaz sztuk walki, ale także pokaz udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję nie tylko utrwalić sobie wiadomości na temat udzielania pomocy osobom poszkodowanym, ale także mogli w sposób praktyczny sprawdzić swoje umiejętności.

     Z udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej wykonana została gazetka szkolna, która na bieżąco pozwala uczniom utrwalać pozyskaną wiedzę i umiejętności.

     J.W.

   • Konkurs plastyczny
    • Konkurs plastyczny

    • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy" organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o zagrożeniach wypadkowych związanych z upadkami osób w gospodarstwach rolnych. Promuje on także prawidłowe nawyki i zachowania dzieci związane z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz służy poprawie poziomu bezpieczeństwa pracy na obszarach wiejskich i zmniejszeniu liczby wypadków przy pracy. Uczniowie wykonali 14 prac plastycznych, które zostały przekazane do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

     J.W.

   • Minisiatkówka- gminne eliminacje
    • Minisiatkówka- gminne eliminacje

    • W minionym tygodniu po niemal 5 miesiącach przerwy udało się przeprowadzić gminne eliminacje minisiatkowka dziewcząt i chłopców.

     Zawody odbyły się w Barcicach.

     Chłopcy zajęli drugie miejsce, dziewczyny trzecie.

     W obu kategoriach najlepsza była reprezentacja SP2 w Starym Sączu.

     Życzymy powodzenia na dalszych etapach rozgrywek.

     M.M.

   • Wycieczka do parku trampolin
    • Wycieczka do parku trampolin

    • W ramach integracji klasowej oraz poprawy kondycji fizycznej po długim okresie nauki zdalnej klasy 6 i 7 z naszej szkoły udały się na krótką wycieczkę do Parku Trampolin "JumpMania" w Nowym Sączu.

     Zabawa była przednia, co można zobaczyć w galerii zdjęć poniżej.

     Następnym razem rozważyć należy wejście na dwa seanse zabawy, gdyż okazało się, że wcale nie jest źle z nasza formą sportową :)

   • Witaj Wiosno!
    • Witaj Wiosno!

    • 21 marca odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki Wiosennej „ WITAJ WIOSNO”. Konkurs miał na celu kształcenie i rozwijanie zdolności wokalnych dzieci oraz podjęcie próby pokonania nieśmiałości dzieci poprzez publiczne występy. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I – III i dzieci z oddziału przedszkolnego.  Atmosfera podczas konkursu była bardzo wiosenna. Występy były piękne a stroje uczestników niejednokrotnie przypominały nam, że wiosna przekroczyła próg naszej szkoły. Jury w skupieniu wysłuchało wszystkich konkursowych prezentacji i po burzliwych naradach przyznało następujące miejsca:

     I miejsce: Zuzanna Rams  z klasy 0 – piosenka pt. „ Maszeruje wiosna”

     II miejsce: Maja Psonak  z klasy 0 – piosenka pt. „ Idzie wiosna”

     III miejsce: Patrycja Pająk z klasy II – piosenka pt. „ Maszeruje wiosna” oraz Daniel Psonak z klasy III – piosenka pt. „ Wiosna”.

     M.K.

   • Pierwszy dzień wiosny
    • Pierwszy dzień wiosny

    • W naszej szkole 21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Tym samym Samorząd Uczniowski zorganizował ,,dzień bez plecaka". Uczniowie swoje pomoce przynieśli w najróżniejszych, pomysłowych, często własnoręcznie wykonanych  ,,nosidłach"🤣 Ponadto w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa ( 21 marzec - Światowy Dzień Zespołu Downa), założyli kolorowe skarpetki. Na zakończenie dobrej zabawy wszyscy obejrzeli film pt. ,,Kupiliśmy zoo".

     S.K.

   • Program rekolekcji wielkopostnych dla uczniów
    • Program rekolekcji wielkopostnych dla uczniów

    • Poniżej zamieszczmy program tegorocznych rekolekcji:

     PONIEDZIAŁEK, 28.03.22

     godz.9.00- Msza św. z kazaniem dla uczniów szkoły podstawowej

     przewidywany czas zakończenia: godz. 10.15

     WTOREK, 29.03.22

     godz.9.00- Droga Krzyżowa w plenerze 

     zakończenie ok. godz. 11.00

     ŚRODA, 30.03.22

     godz.9.00- kazanie dla uczniów szkoły podstawowej oraz spowiedź dla klas 4-8

     dzieci młodsze: film na sali gimnastycznej w szkole

     przewidywane zakończenie ok. godz. 10.30

     I.Ł.

   • UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY FINALISTKĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO
    • UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY FINALISTKĄ MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

    • Miło nam poinformować, iż Amelia Stawiarska, uczennica klasy siódmej, znalazła się w grupie utalentowanej młodzieży z województwa małopolskiego, zdobywając tytuł finalisty w Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego. Po przejściu etapu szkolnego i rejonowego, Amelia osiągnęła bardzo dobry wynik w ostatnim etapie: wojewódzkim, co zadecydowało o przyznaniu  jej tego wyróżnienia.

     Samo dotarcie do etapu wojewódzkiego konkursu jest ambitnym i wymagającym wzmożonej pracy zadaniem. Najpierw trzeba uzyskać co najmniej 60% punktów możliwych do zdobycia w etapie szkolnym, potem 75 % w etapie rejonowym. Spośród kilkuset uczniów z województwa małopolskiego, w ostatnim, wojewódzkim etapie,  wyłoniona zostaje grupa finalistów oraz laureatów. Uzyskanie tych tytułów wymaga szerokiej wiedzy, umiejętności zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz odporności na stres.

     Wojewódzkie konkursy przedmiotowe uważane są za prestiżowe, gdyż dają możliwość rozwijania zainteresowań uczniów, przygotowują ich do dalszej nauki oraz pozwalają na trafne rozpoznawanie własnych uzdolnień.  Co równie ważne, uzyskanie tytułu finalisty wiąże się z dodatkowymi uprawnieniami. Uczeń otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą roczną ocenę klasyfikacyjną. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie wyżej wymienionego tytułu w postępowaniu rekrutacyjnym do publicznych szkół ponadpodstawowych
     przyznawane są mu dodatkowe  punkty.

     Dlatego też sukces naszej uczennicy jest dla całej szkoły powodem do radości i dumy, a także dowodem jej zaangażowania, rzetelnej nauki i szczególnego talentu. Gorąco gratulujemy Amelce, jej rodzicom oraz nauczycielowi prowadzącemu, pani Iwonie Łukasik, osiągnięcia tak dobrego wyniku!

     I.Ł.

   • Z Biegu Wilczym Tropem- Nowy Sącz
    • Z Biegu Wilczym Tropem- Nowy Sącz

    • W organizowanym 6 marca, przez stowarzyszenie "Niezłomni", biegu na terenie Miasteczka Galicyjskiego nasza szkoła miała dwóch reprezentantów. Śmiało można stwierdzić, że udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Nowym Sączu poza cennym doświadczeniem przyniósł naszej uczennicy również sukces.

     Dagmara Wnęk, uczennica klasy ósmej, zajęła wysokie 2. miejsce. Za sobą w tyle pozostawiła blisko 200 uczestników, w tym naszego wuefistę, Macieja Mamaka.

     Może promowana przez Dagmarę pasja zachęci pozostałych uczniów naszej szkoły (która w biegach zawsze była mocna) do startu w takich imprezach. Za niespełna dwa miesiące w Starym Sączu bieg nocny. Miejmy nadzieję, że w zbliżającym się biegu Św. Kingi (na początku maja) uda się zebrać kilkunastoosobową reprezentację "Podstawówki z Gabonia". Zainteresowanych udziałem odsyłamy z pytaniami do p. Mamaka.

     M.Mamak

   • Bieg pamięci- dwie rocznice historyczne
    • Bieg pamięci- dwie rocznice historyczne

    •  3 marca w naszej szkole odbył się wyjątkowy bieg pamięci poświęcony Żołnierzom Wyklętym – "Bieg Wilczym Tropem". W tym uroczystym dniu upamiętniliśmy także rocznicę powstania Armii Krajowej. 80 lat temu, dokładnie 14 lutego 1942r., działający w okupowanej Polsce konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, której działalność jest jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Polski i która wniosła ogromny wkład w walkę o wolność Europy. 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Nasza szkoła postanowiła zaangażować się w tegoroczną, dziesiątą już edycję, największego biegu pamięci w Polsce. Uczniowie musieli pokonać dystans 1963 metrów, jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz antykomunistycznego podziemia, Józef Franczak, ps.Laluś. Bieg odbywał się w trzech grupach wiekowych: najmłodsi pokonywali wyznaczoną trasę w formie sztafety, następnie biegły klasy III – V, a potem VI – VIII. W starszych grupach pierwsi na mecie byli: Bartłomiej Czyżycki, Michał Rams i Julia Bober z klasy 4, oraz Dagmara Wnęk, kl.8, Dominik Czyżycki, kl.6, oraz Szymon Kozieński, kl.7. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i medale. Nad przygotowaniem imprezy oraz jej sprawnym przebiegiem czuwali: Pan Maciej Mamak i Pani Ewa Sojka. Dziękujemy całej społeczności szkolnej za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy!

     E.Sojka

   • WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE!
    • WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE!

    • Bal karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni, a nawet tygodni. Dostarcza wszystkim wiele przeżyć i radości. Tak też było u nas w poniedziałek, 28 lutego. Spotkanie prowadzone było przez "BabyFun – Animacje dla dzieci", co uczyniło zabawę karnawałową  jeszcze bardziej atrakcyjną. Dzieci bawiły się SSSUUUPPEEERRR!

     M.K.

   • Pomoc dla Ukrainy
    • Pomoc dla Ukrainy

    • ,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi". (Jan Paweł II)

     Dziękujemy Wszystkim za ogromne serce, jakie swoimi darami okazaliscie potrzebującym.♥️♥️♥️♥️

     S.K.

    • POMOC DLA UKRAINY

    • Od 1.03- 3.03 w naszej szkole można składać niżej wymienione produkty jako wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Paczki zaklejone składamy  w holu koło automatu. 

     Dary zostaną zabrane do głównego magazynu przy Park&Ride, a stamtąd konwojem na granicę. Akcję koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Sączu.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • sp_gabon@stary.sacz.pl
   • (0-prefix)18 446 32 60
   • Gaboń 67 33-388 Gołkowice 33-388 Gaboń Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych